Tak wyglądam w siódmym tygodniu ciąży

Tydzień 7

Dziecko w 7 tygodniu ciąży
Serce Twojego maleństwa składa się już z 4 wyraźnych części i bije w regularnym tempie. Jego płuca, mięśnie i kości zaczynają się rozwijać. Zarodek powoli przekształca się w płód przypominający człowieka! Do końca tego tygodnia osiągnie rozmiar 7-9 mm długości CR (od czubka głowy do pupy).

Rozwijają się gruczoły płciowe, jednak nie jest jeszcze możliwe określenie płci. Głowa i mózg rosną w szybkim tempie. Wypukłości widoczne na mózgu rozwiną się wkrótce w 3 obszary: przednią część mózgu (pamięć i procesy myślowe), środkową część mózgu (odbiór i przetwarzanie informacji) oraz tylną część (kontrolującą procesy życiowe).

Tworzy się jama nosowa oraz ustna, a maluch ma już wyrostek robaczkowy. Na miejscach ciemnych plamek, po obu stronach głowy, niedługo pojawią się oczy. Kończyny coraz bardziej przypominają ręce i nogi, widać też początki formowania szyi. Twój dzidziuś jest wielkości fasolki, ma już usta i język. Wykonuje też drgające ruchy, które możesz zobaczyć podczas badania usg.

Mama
7 tydzień ciąży to okres kiedy na Twojej twarzy mogą pojawić się zmiany skórne, takie jak wypryski czy trądzik. Z pewnością poczujesz się znów jak nastolatka, ale pamiętaj, że nie jesteś w tym odosobniona. Takie zmiany występują zwykle tylko w pierwszym okresie ciąży i nie są aż tak intensywne. Pomogą Tobie, i Twojemu partnerowi, oswoić się ze zmianami zachodzącymi w organizmie podczas ciąży. Możesz już zastanawiać się nad wyborem szpitala, w którym chcesz rodzić. Dobrze przemyśl wszystkie opcje, przejrzyj strony internetowe i popytaj znajomych. Jeśli jeszcze nie jesteś gotowa, by podjąć tę decyzję, nie musisz się spieszyć. Najważniejsze byś znalazła się pod naprawdę dobrą opieką.

Twój organizm nadal ciężko pracuje, a gospodarka hormonalna przysparza Ci wiele dolegliwości. Największą aktywnością wykazują się progesteron, estrogen, laktogen łożyskowy (HPL) i gonadotropina kosmówkowa (hCG). Możesz czuć się zmęczona tym tempem i gwałtownymi zmianami nastrojów. Objawy ciąży, które nadal odczuwasz, to mdłości, nadwrażliwość piersi i bóle głowy.

Porady dla mamy
W tym trudnym okresie powinnaś odpowiadać na potrzeby swojego organizmu. Gdy jesteś senna, zdrzemnij się - niezależnie od pory dnia. 7 tydzień ciąży to czas, kiedy pojawiają się zachcianki. Jeśli masz ochotę jeść przez cały czas ogórki albo pomidory, nie ograniczaj się. To Twój maluch determinuje większość potrzeb, więc bez obaw możesz dostarczać to, co niezbędne dla jego rozwoju.

Tata
Pewnie zastanawiałeś się co z seksem w ciąży? Temat popędu seksualnego podczas ciąży zdecydowanie nie jest tematem tabu, wręcz przeciwnie! W pewnym okresie ciąży niektóre kobiety mają wzmożone potrzeby seksualne (najczęściej w drugim trymestrze ciąży). Z pewnością masz obawy dotyczące współżycia z przyszłą mamą, dlatego najlepiej jeśli porozmawiasz ze swoją partnerką, by zrozumieć jej potrzeby. Więcej na temat współżycia w ciąży dowiesz się z naszego artykułu Sex w ciąży.


Mamusie 7 tygodnia


Aleksandra86 - 7 tydzień ciąży

Aleksandra86
Zielona Góra

Galeria video 7 tygodnia ciąży

czekaj...

Prześlij nam swoje własne nagranie USG 7 tygodnia ciąży


Aby przesłać video zarejestruj się lub zalogujGaleria foto USG 7 tygodnia ciąży

czekaj...Forum 7 tygodnia
zapraszamy do dyskusji na forum 7 tygodnia ciąży

Ostatnio na FORUMWiadomości na temat ciąży

Ciążowe zachcianki Ciążowe zachcianki
W ciąży może pojawić się większa wrażliwość na rożne zapa...


Nadciśnienie w ciąży ma wpływ na IQ dziecka Nadciśnienie w ciąży ma wpływ na IQ dziecka
Wysokie ciśnienie krwi i związane z nim następstwa, takie...
Marketing ciążowy, czyli uwaga - wszyscy jesteśmy targetem Marketing ciążowy, czyli uwaga - wszyscy jesteśmy targetem
Ponieważ ginekolodzy w większości przypadków twierdzą obe...


Łożysko przodujące Łożysko przodujące
Czasami zdarzają się sytuacje, kiedy podczas zapłodnienia...
Login/Użytkownik
Hasło
Powtórz hasło

Imię
Adres e-mail
Kraj
Kod pocztowy
Miejscowość
Data urodzenia
Imię swojej pociechy
Planowana data porodu


Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:

Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:

Czekaj, trwa przesyłanie pliku na serwer...
Nie zamykaj tego okna, nie odświeżaj strony.

Brak dostępu do wybranej części serwisu.

Login
Hasło
pamiętaj
Rejestracja w serwisie