Tak wyglądam w trzydziestym ósmym tygodniu ciąży

Tydzień 38

Dzidziuś w 38 tygodniu ciąży
Maluszek jest już w pełni ukształtowany, będzie mógł samodzielnie oddychać, wydalać i przyjmować pokarm po opuszczeniu swojego miejsca. Łożysko już nie rośnie i powoli słabną jego dotychczasowe funkcje, choć nadal dostarcza organizmowi dziecka niezbędnych substancji odżywczych. Twoja pociecha ułożona jest główką do dołu w górnym odcinku kanału rodnego.

Dziecko już nie rośnie, jedynie zwiększa swoją wagę. 38. tydzień ciąży to okres, w którym maluch może wykazywać się dużą aktywnością ruchową, szczególnie w przypadku kończyn górnych. Chętnie zaciska dłonie w piąstki i chwyta za pępowinę. Jego kości czaszki nie utwardziły się jeszcze, aby podczas porodu główka mogła dostosować się do kształtu i wielkości kanału rodnego. Nie tylko kości czaszki zmienią się. Liczba kości w ciele dziecka jest większa niż u dorosłego człowieka, gdyż część z nich zrośnie się później - kiedy Twoje maleństwo przyjdzie już na świat.

Maluch waży ok. 3-3,1 kg, mierzy ok. 49 cm wzrostu z wyprostowanymi nóżkami i 35 cm zwinięte w kłębek.

Czy wiesz, że?
Liczba kości w ciele dziecka jest większa niż u dorosłego człowieka, gdyż część z nich zrośnie się później - kiedy Twoje maleństwo przyjdzie już na świat.

Mama
Ostatnie tygodnie ciąży to czas oczekiwania na poród. Ciąża jest już „donoszona” i z pewnością zastanawiasz się, kiedy nastąpi rozwiązanie.

38 tydzień ciąży - ułożenie płoduBądź przygotowana, ale pamiętaj, że planowany termin porodu może się przesunąć nawet o dwa tygodnie. Obserwuj częstotliwość skurczów, gdyż w tym okresie mięśnie macicy zaczynają intensywnie pracować. Macica kurczy się, zmiękcza i staje się bardziej elastyczna, co spowodowane jest wzmożoną pracą gospodarki hormonalnej. Zwiększa się poziom estrogenów, które wcześniej ustępowały miejsca progesteronowi. Ta zmiana może spowodować wzmożone uczucie senności, zmęczenia oraz niepokoju.

Możesz też odczuwać zmniejszony apetyt, bóle podbrzusza i krocza, a także nacisk na pęcherz moczowy. Twój układ krwionośny także będzie pracował bardziej intensywnie niż do tej pory. Dodatkowo z pewnością zaobserwujesz lekką biegunkę, która jest oznaką oczyszczania się organizmu przed porodem. W czasie oczekiwania na narodziny Twojego maluszka zrelaksuj się, odpoczywaj i uważnie obserwuj zmiany zachodzące w Twoim organizmie (ruchy dziecka, śluz, skurcze).

Wybierz się na spacer lub posłuchaj odprężającej muzyki, z pewnością pomoże Ci to poradzić sobie z emocjami związanymi z tym wyjątkowym wydarzeniem.

Tata
Twoja partnerka żyje teraz myślą o zbliżającym się wydarzeniu, a w jej organizmie zachodzą znaczące zmiany. Pamiętaj, że może być ona zaniepokojona. Aby pomóc jej w tych chwilach, zabierz ją na spacer, obejrzyjcie razem film lub posłuchajcie muzyki, i wspólnie oczekujcie przyjścia na świat waszej pociechy. Obserwuj zachowanie swojej partnerki i zawsze bądź w gotowości.Specjalista radzi -
ćwiczenia mięśni Kegla
Specjalista Brzuszek.NetAby przygotować się do porodu i zwiększyć komfort podczas akcji porodowej, możesz wykonać kilka prostych ćwiczeń. Najbardziej korzystne i bezpieczne w tym okresie są ćwiczenia mięśni Kegla (miednicy), które usprawniają pracę układu krążenia oraz wspomagają proces gojenia się krocza. Ułatwią także parcie w czasie porodu. Ćwiczenia polegają na napinaniu mięśni pochwy (dokładnie w taki sam sposób jak podczas „zatrzymywania” moczu) 10-krotnie przez 4 sekundy. Najlepsze efekty przyniesie powtarzanie gimnastyki 3-4 razy dziennie. Podobnie inne ćwiczenia, takie jak „koci grzbiet”, kucanie czy rozciąganie pomogą Ci złagodzić bóle i usprawnić akcję porodową. 

Mamusie 38 tygodnia


dora2 - 38 tydzień ciąży

dora2
Warmmaz

Galeria video 38 tygodnia ciąży

czekaj...

Prześlij nam swoje własne nagranie USG 38 tygodnia ciąży


Aby przesłać video zarejestruj się lub zalogujGaleria foto USG 38 tygodnia ciąży

czekaj...Forum 38 tygodnia
zapraszamy do dyskusji na forum 38 tygodnia ciąży

Ostatnio na FORUMWiadomości na temat ciąży

Jak się przygotować do ciąży? Jak się przygotować do ciąży?
Niektórzy twierdzą, że istnieje specjalna dieta na płodno...


Łożysko przodujące Łożysko przodujące
Czasami zdarzają się sytuacje, kiedy podczas zapłodnienia...
Cholestaza ciążowa Cholestaza ciążowa
Cholestaza jest powikłaniem ciążowym, które może zagrozić...


Drukarka płodów w 3D? Drukarka płodów w 3D?
Zamawiający uzyskują przestrzenny model ludzkiego płodu 3...
Login/Użytkownik
Hasło
Powtórz hasło

Imię
Adres e-mail
Kraj
Kod pocztowy
Miejscowość
Data urodzenia
Imię swojej pociechy
Planowana data porodu


Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:

Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:

Czekaj, trwa przesyłanie pliku na serwer...
Nie zamykaj tego okna, nie odświeżaj strony.

Brak dostępu do wybranej części serwisu.

Login
Hasło
pamiętaj
Rejestracja w serwisie