Tak wyglądam w czwartym tygodniu ciąży

Tydzień 4

Dziecko w 4 tygodniu ciąży
Komórki dzielą się, tworząc 3 warstwy: zewnętrzną, środkową i wewnętrzną, które są odpowiedzialne za późniejsze wytwarzanie się organów wewnętrznych i zewnętrznych Twojego dziecka. Blastocysta staje się dłuższa, a jej wypustki (kosmki) łączą się z Twoim krwiobiegiem. Jeśli chromosomy rodziców zostały prawidłowo skopiowane, każda komórka składa się z 46 chromosomów, które układają się w 23 pary.

Pęcherzyk żółciowy zaopatruje Twoje maleństwo w pokarm, dopóki nie powstanie łożysko. Podczas badania USG możesz zobaczyć jedynie woreczek ciążowy, w którym rozwija się maluszek. Do końca tego tygodnia utworzy się też cewka nerwowa. Aby zarodek był odpowiednio chroniony przed infekcjami, u wejścia do szyjki macicy tworzy się czop śluzowy.

Mama
Z pewnością wykonałaś już test ciążowy. Jeśli na tym etapie pokazał dwie czerwone linie, oznacza to z dużym prawdopodobieństwem, że jesteś w ciąży. Czerwone kreski wskazują na zawartość hormonu hCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa), który wytwarzany jest gdy zapłodniona komórka zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy. Dlatego właśnie obecność tego hormonu, pozwala wskazać że jesteś w ciąży. Jesteś pełna wątpliwości (może to róż, nie czerwień, może test jest wadliwy itp.), jednak możesz upewnić się obserwując swoje ciało. 4 tydzień ciąży to czas kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży:
  • zmęczenie
  • senność
  • nabrzmiałe i bolesne piersi
  • częste oddawanie moczu
  • huśtawki nastroju
Pierwsze dolegliwości w ciąży mogą przypominać te poprzedzające miesiączkę. Musisz pamiętać o tym, że pierwszy trymestr ciąży niesie za sobą najwięcej zagrożeń związanych z rozwojem Twojego malucha, a od 1 do 13-tego tygodnia występuje największe ryzyko poronienia! Aby ciąża przebiegała bezproblemowo, przede wszystkim musisz zrezygnować z alkoholu, papierosów i narkotyków, jeśli te używki nie są Ci obce. Powinnaś również zwrócić uwagę jakie środki przyjmujesz. Stosowanie każdego leku skonsultuj z lekarzem. Teraz jesteś odpowiedzialna nie tylko za siebie.

Tata

Cieszy Cię pozytywny wynik testu, ale jednocześnie zastanawiasz się jak przetrwać ten ciężki okres, jakim jest ciąża? W organizmie przyszłej mamy będą zachodzić liczne zmiany - zarówno fizyczne, jak i te wpływające na jej nastrój. Bądź ostrożny, odpowiedzialny i uważaj na słowa - musisz być teraz wyrozumiały dla swojej partnerki.

Porady specjalisty

kalendarz ciąży - płód 4 tydzień ciąży - specjalista radziZ pewnością zastanawiasz się, czy zaobserwowane objawy to na pewno ciąża. Jeśli masz regularny cykl miesięczny to test ciążowy, zakupiony w aptece, skutecznie i precyzyjnie potwierdzi Twoje przypuszczenia. W przypadku nieregularnych cyklów jest to znacznie trudniejsze i warto powtórzyć test po 3-5 dniach. Jeśli chcesz mieć 100% pewności, wybierz się do lekarza.

Mamusie 4 tygodnia


Galeria foto USG 4 tygodnia ciąży

czekaj...Forum 4 tygodnia
zapraszamy do dyskusji na forum 4 tygodnia ciąży

Ostatnio na FORUMWiadomości na temat ciąży

Zakrzepica żył głębokich w ciąży Zakrzepica żył głębokich w ciąży
Najczęściej schorzenie występuje w kończynach dolnych. Cz...


Grypa w ciąży Grypa w ciąży
Grypa wydaje się jedną z powszechniejszych chorób występu...
Ciążowe zachcianki Ciążowe zachcianki
W ciąży może pojawić się większa wrażliwość na rożne zapa...


Alergia u kobiety w ciąży Alergia u kobiety w ciąży
Pierwszą ważną rzeczą jaką przyszła mama powinna zapamięt...
Login/Użytkownik
Hasło
Powtórz hasło

Imię
Adres e-mail
Kraj
Kod pocztowy
Miejscowość
Data urodzenia
Imię swojej pociechy
Planowana data porodu


Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:

Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:

Czekaj, trwa przesyłanie pliku na serwer...
Nie zamykaj tego okna, nie odświeżaj strony.

Brak dostępu do wybranej części serwisu.

Login
Hasło
pamiętaj
Rejestracja w serwisie