Tak wyglądam w trzydziestym drugim tygodniu ciąży


Tydzień 32

Dzidziuś w 32 tygodniu ciąży
Twój maluch ma już wykształcone wszystkie zmysły, odbiera bodźce z zewnątrz i kieruje swój wzrok w stronę światła. Jego źrenice reagują, zwężając się i powiększając. Dodatkowo, dziecko czuje dotyk Twojej dłoni, gdy dotykasz brzucha. Układ pokarmowy maleństwa zaczyna się dynamicznie rozwijać. Twój dzidziuś sam usprawnia swój przewód pokarmowy, połykając wody płodowe. W płucach dziecka można zaobserwować intensywne zmiany, które przybliżają go do zdolności samodzielnego oddychania. Dziecko ma teraz znacznie grubszą skórę, która nabiera odpowiedniego kolorytu. Tkanka tłuszczowa jest odpowiednio rozwinięta, a poszczególne części ciała są bardziej kształtne. Dziecko dalej jest aktywne, próbuje wygodnie ułożyć się w ciasnym brzuchu. Większość maluchów leży już głową do dołu. Być może uda Ci się zaobserwować, podczas badania usg, miny na twarzy Twojego maleństwa.

Maluch waży ok. 1,7-1,8 kg, mierzy ok. 48 cm z wyprostowanymi nóżkami i ok. 29 cm zwinięty w kłębek.

Ciekawostka
Możesz zaobserwować, że dziecko jest aktywne szczególnie w nocy, w okolicach północy. Nie ma powodów do niepokoju - maluch nie odróżnia jeszcze dnia od nocy. Będzie się tego uczył dopiero po porodzie.

Mama
Przybierasz na wadze, przez co możesz czuć się mniej atrakcyjna i pewna siebie. Twoje złe samopoczucie i obniżona samoocena to głównie przyczyna burzy hormonalnej. Wahania hormonów często są też przyczyną zmian i przebarwień na skórze, dlatego w tym okresie używaj pielęgnacyjnych kremów i odpowiednich podkładów. Twoje kości miednicy rozsuwają się, co może utrudniać Ci prawidłowe poruszanie i utrzymanie równowagi. Jeśli obawiasz się przedwczesnego porodu, kontroluj skurcze - gdy zauważysz ich zwiększoną częstotliwość lub inne nieprawidłowości, skontaktuj się z lekarzem lub położną. Pęcherz moczowy daje o sobie znać, dlatego często korzystasz z toalety. W ten sposób Twój organizm pozbywa się zanieczyszczeń i chroni Cię przed zakażeniami. 32 tydzień ciąży to najwyższy czas, by wybrać się z bliską Ci osobą na zakupy. Spraw sobie jakiś miły drobiazg i wybierz ubranka dla swojego dziecka.

Tata
Jeśli zdecydowałeś się na uczestnictwo przy porodzie, z pewnością zastanawiasz się czy sprostasz temu zadaniu. W bibliotece i Internecie znajdziesz wiele publikacji, które pomogą Ci zapoznać się ze specyfiką akcji porodowej. Wybierz się wraz z partnerką na zajęcia w szkole rodzenia - porada specjalistów z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości. Porozmawiaj z przyszłą mamą i wspólnie przygotowujcie się do tego wielkiego wydarzenia.

Czytaj również: Jedz dla siebie i dziecka


Specjalista radzi - objawy stanu przedrzucawkowego
Położna o 32 tygodniu ciążyJeśli nie wiesz czym jest stan przedrzucawkowy, to najwyższy moment by zwrócić uwagę na jego przejawy. Jest to dolegliwość, która objawia się podwyższonym ciśnieniem krwi oraz obrzękami stóp, rąk i twarzy. Dodatkowym symptomem jest zwiększony poziom białka w moczu, który może ujawnić się podczas dodatkowych badań. Jeśli zaobserwujesz u siebie jednocześnie wszystkie te objawy, powinnaś skonsultować się z lekarzem.  Nieleczony stan przedrzucawkowy może prowadzić do groźnych powikłań, takich jak niewydolność nerek, krwawienia czy przedwczesny poród.
 

 

Mamusie 32 tygodnia


dudasia - 32 tydzień ciąży

dudasia
Wrocław
marika321 - 32 tydzień ciąży

marika321
rzeszów
zonanagazie - 32 tydzień ciąży
mucha - 32 tydzień ciąży

mucha
Kuczów
zosiaczek2008 - 32 tydzień ciąży

zosiaczek2008
Sułkowice
tigger - 32 tydzień ciąży

tigger
gdzieś na ko..
Siaska - 32 tydzień ciąży

Siaska
Manchester
anmysza - 32 tydzień ciąży

anmysza
Warka

Galeria video 32 tygodnia ciąży

czekaj...

Prześlij nam swoje własne nagranie USG 32 tygodnia ciąży


Aby przesłać video zarejestruj się lub zalogujGaleria foto USG 32 tygodnia ciąży

czekaj...Forum 32 tygodnia
zapraszamy do dyskusji na forum 32 tygodnia ciąży

Video Czat


zapraszamy do dyskusji na naszym VIDEO CZACIE

czat ciążowy


Wiadomości na temat ciąży

Jedz dla siebie i dziecka Jedz dla siebie i dziecka
Sposób odżywiania a także zdrowie matki w czasie trwania ...


Ciąża wielopłodowa - ryzyko jakie niesie Ciąża wielopłodowa - ryzyko jakie niesie
nie należy się od razu bać, gdyż nie każda ciąża bliźniac...
Żylaki w ciąży Żylaki w ciąży
Stadium choroby nie jest zazwyczaj zaawansowane, ale nawe...


Nadciśnienie w ciąży ma wpływ na IQ dziecka Nadciśnienie w ciąży ma wpływ na IQ dziecka
Wysokie ciśnienie krwi i związane z nim następstwa, takie...
Login/Użytkownik
Hasło
Powtórz hasło

Imię
Adres e-mail
Kraj
Kod pocztowy
Miejscowość
Data urodzenia
Imię swojej pociechy
Planowana data porodu


Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:

Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:

Czekaj, trwa przesyłanie pliku na serwer...
Nie zamykaj tego okna, nie odświeżaj strony.

Brak dostępu do wybranej części serwisu.

Login
Hasło
pamiętaj
Rejestracja w serwisie