Tak wyglądam w dwudziestym drugim tygodniu ciąży

Tydzień 22

Dziecko w 22 tygodniu ciąży
Twoje dziecko śpi w ciągu doby tyle ile noworodek. Poprzez badanie palpacyjne (za pomocą dotyku) można ustalić już jego położenie w brzuchu. W tym tygodniu najbardziej intensywnie rozwija się zmysł dotyku, dlatego maluszek często łapie pępowinę, dotyka swojej twarzy czy ssie kciuk. Zwiększa się też koordynacja ruchowa, a dziecko powoli kontroluje poruszanie kończynami. Krzyżuje i rozkłada nogi, dotyka jedną ręką drugiej. W ten sposób dostrzega powiązania i rozwija się u niego świadomość własnego ciała.

Paznokcie pokrywają już koniuszki palców, a linie papilarne na dłoniach stają się bardziej wyraźne. Dziecko słyszy dźwięki z zewnątrz, więc musisz uważać, by nie narażać je na hałas. Każdy gwałtowny dźwięk może je wystraszyć, dlatego często włączaj spokojną muzykę lub czytaj bajki dla dzieci (doskonałą alternatywą są bajki w postaci audiobook’ów). Po urodzeniu te same dźwięki będą go uspokajać.

Skóra sprawia wrażenie luźnej, co jest związane z jeszcze zbyt małą ilością tkanki tłuszczowej. Dziecko jest aktywne, skacze, wierci się i często marszczy brwi, a na jego twarzy pojawiają się miny. Zdarza się, że w ciągu dnia nie poczujesz jego ruchów - nie przejmuj się tym. Maluch może mieć inne godziny czuwania i snu, niż Ty i być aktywny głównie w nocy.

Twój dzidziuś jest wielkości banana, waży ok. 350-400g i mierzy ok.23-26cm z wyprostowanymi nóżkami.

Czy wiesz, że?
Ciężar ciała dziecka to tylko 38% przyrostu Twojej wagi podczas ciąży. Pozostałe 62% to waga łożyska, krwi, płynów w organizmie, piersi, a także macicy.


Mama
Nadal masz dużo energii, jednak niektóre dolegliwości w ciąży odczuwasz przez cały czas. Możesz zauważyć, że w Twoich piersiach wytwarza się siara - substancja produkowana przez grudki umiejscowione wokół brodawek (Gruczoły Montgomery’ego), której funkcją jest ochrona sutków podczas karmienia piersią.

22 tydzień ciąży
to czas, kiedy powinnaś zwrócić większą uwagę na zagrożenia i warunki w pracy. Jeśli są dla Ciebie niekorzystne (dźwiganie ciężarów, praca na stojąco itp.), porozmawiaj z szefem o zwolnieniu. Pamiętaj, że musisz częściej odpoczywać, aby ciąża przebiegała prawidłowo.

Przyszłe mamy często cierpią na infekcje dróg moczowych. Objawy zapalenia pęcherza moczowego to m.in. pieczenie podczas oddawania moczu, uczucie parcia na pęcherz, ból dolnej części brzucha i złe samopoczucie. Do infekcji najczęściej dochodzi poprzez przedostanie się bakterii z cewki moczowej do pęcherza, a także z powodu przekrwienia naczyń krwionośnych w okolicy miednicy.

Jak walczyć z zapaleniem pęcherza moczowego?Zapalenie pęcherza w 22 tygodniu ciąży

 • pij więcej wody mineralnej, niegazowej i niesłodzonej, by oczyszczać mocz z bakterii,
   
 • unikaj obcisłej bielizny ze sztucznych materiałów, stringów i dopasowanych getrów - jeśli skóra nie może oddychać, jest bardziej podatna na infekcje,
   
 • dbaj o higienę intymną (używaj nieperfumowanych płynów i żeli),
   
 • po stosunku płciowym staraj się opróżniać pęcherz i dokładnie się podmywaj, aby bakterie nie przedostały się do cewki moczowej,
   
 • do swojej diety wprowadź żurawinę, która ma działanie bakteriobójcze,
   
 • nie zapomnij o produktach bogatych w witaminę C (cytryna, czarna porzeczka, acerola), która zakwasza mocz i uniemożliwia rozwój bakteriom,
   
 • skonsultuj się z lekarzem,
   
 • wspomóż leczenie ziołami - pij herbatkę ze skrzypu polnego, wykonuj nasiadówki z szałwii lub lawendy, które wykazują działanie bakteriobójcze.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, przeczytaj nasz artykuł Zapalenie dróg moczowych w ciąży

Czytaj również: Żylaki w ciąży


Tata
Za Wami już półmetek, z pewnością nie możecie doczekać się przyjścia na świat Waszego dziecka. Zastanawiasz się, jak po jego urodzeniu będzie wyglądać Wasze życie. Teraz jest najlepszy moment, aby porozmawiać z partnerką o podziale obowiązków nad noworodkiem, a także ustalenia kwestii związanych z Waszymi relacjami, sposobem życia, wychowywania, odżywania i opieki nad dzieckiem.

Mamusie 22 tygodnia


Galeria video 22 tygodnia ciąży

czekaj...

Prześlij nam swoje własne nagranie USG 22 tygodnia ciąży


Aby przesłać video zarejestruj się lub zalogujGaleria foto USG 22 tygodnia ciąży

czekaj...Forum 22 tygodnia
zapraszamy do dyskusji na forum 22 tygodnia ciążyWiadomości na temat ciąży

Żylaki w ciąży Żylaki w ciąży
Stadium choroby nie jest zazwyczaj zaawansowane, ale nawe...


Ile przytyję w ciąży? Ile przytyję w ciąży?
To prawda, że trzeba dodatkowych kalorii z pożywienia bog...
Drukarka płodów w 3D? Drukarka płodów w 3D?
Zamawiający uzyskują przestrzenny model ludzkiego płodu 3...


Ciąża wielopłodowa - ryzyko jakie niesie Ciąża wielopłodowa - ryzyko jakie niesie
nie należy się od razu bać, gdyż nie każda ciąża bliźniac...
Login/Użytkownik
Hasło
Powtórz hasło

Imię
Adres e-mail
Kraj
Kod pocztowy
Miejscowość
Data urodzenia
Imię swojej pociechy
Planowana data porodu


Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:

Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:

Czekaj, trwa przesyłanie pliku na serwer...
Nie zamykaj tego okna, nie odświeżaj strony.

Brak dostępu do wybranej części serwisu.

Login
Hasło
pamiętaj
Rejestracja w serwisie