Skocz do zawartości

Szkoła rodzenia | Forum o ciąży


Nenia

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mamusia

PRZEPISY

CO PRZYSŁUGUJE MAMIE:

1. Zwolnienie lekarskie płatne jest w 100%
2. Pracująca przyszła mama ma usprawiedliwione wszystkie wyjścia do lekarza
3. Urlop macierzyński- zaświadczenie wypisane od dnia porodu
Trwa on 20 tygodni + 4 tygodnie –urlop macierzyński liczony jest łącznie z weekendami.
Podanie o dodatkowe 4 tygodnie urlopu macierzyńskiego należy złożyć 2 tygodnie przed końcem 20 tygodniowego urlopu macierzyńskiego.
4. Po macierzyńskim należy wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy ( za rok 2011)+ bieżący. Należy tak zrobić jeśli planujemy urlop wychowawczy.
5. Urlop wychowawczy przysługuje po przepracowaniu 6 miesięcy.
6. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi 4 lata i można go wziąć w 4 częściach.
PRZYKŁAD: mama jest rok na wychowawczym, ale babcia decyduje się opiekować dzieckiem w czasie pracy rodziców, jednak po roku dochodzi do wniosku że nie daje rady, więc mama pisze podanie o urlop wychowawczy. I tak można w sumie 4 razy. Pracodawca nie ma możliwości odmówić.
7. Karmienie piersią-potrzebne jest zaświadczenie od pediatry lub lekarza rodzinnego
(pracodawca musi je uznać):
w przypadku pracy w systemie zmianowym
np. w godz. 4-6 przysługuje 30 min.
godz. 6-8 przysługuje 30 min x 2- czas ten można połączyć i wyjść wcześniej-dotyczy to również pracy w systemie jednozmianowym.
Jeśli pracujemy w systemie zmianowym to pracodawca nie może nam nakazać pracy na zmianie nocnej, chyba że wyrazimy pisemnie zgodę, dotyczy to również pracy w systemie 12 godzinnym. Tak samo w przypadku godzin nadliczbowych, pracodawca nie może nakazać nam pozostać dłużej w pracy- chyba że wyrazimy pisemną zgodę.
8. Urlop wypoczynkowy- nie przysługuje w tym czasie opieka, ale gdy same się rozchorujemy to przysługuje, w tym przypadku następuje przesunięcie urlopu wypoczynkowego o ilość dni chorobowego. By wykorzystać ten urlop wypoczynkowy należy ponownie złożyć wniosek urlopowy u pracodawcy z nowym terminem.

CO PRZYSŁUGUJE TACIE :

1. Urlop tacierzyński: 2 tygodnie – do wykorzystania w ciągu roku od urodzenia się dziecka
2. Urlop okolicznościowy 2 dni - do wykorzystania tylko w miesiącu którym urodziło się dziecko
3. 14 dni w roku na opiekę nad domownikiem żoną/mężem,- płatne 80%

CO PRZYSŁUGUJE RODZICOM:

1. Opieka nad dzieckiem 2 dni płatne 100% do 14 roku życia.
2. W roku 58 dni do 8 roku życia – wypadki okolicznościowe: dziecko zdrowe lub chore
Dziecko zdrowe - Potrzebne jest zaświadczenie od lekarza
PRZYKŁAD: okazuje się że z niezależnych przyczyn żłobek czy przedszkole jest zamknięte.
Powyżej 8 roku życia –dni wolne przysługują już tylko na dziecko chore.
3. Po urodzeniu dziecka Szpital wysyła dokumenty do Urzędu Stanu Cywilnego.
4. Dokumenty potrzebne w Urzędzie Stanu Cywilnego: d. os. Mamy i taty- rejestracji w może dokonać jeden rodzić w przypadku małżeństw. W innym przypadku obecność jest konieczna obojga rodziców.
5. Do 6 miesiąca życia można zmienić imię dziecka.
6. Dziecko otrzymuje zawsze meldunek mamy- chyba, że ma być meldunek taty wtedy konieczna jest obecność obojga rodziców.
7. Nr PESEL dziecka wydawany jest do 6 miesięcy od zgłoszenia.
8. BECIKOWE- jakie dokumenty są potrzebne w celu jego otrzymania:
Zaświadczenie że chodziło się regularnie do lekarza ( do 10 tygodnia należy stwierdzić ciążę)
Akt urodzenia dziecka
Oświadczenie że nie pobrało się becikowego
Te formalności załatwia się w miejscu zameldowania dziecka.
Dowód osobisty rodzica który składa dokumenty.
9. Kwota becikowego 1 tys. Zł.
10. Jeśli nie przekracza się dochodu w wysokości 504 zł netto na członka rodziny (wlicza się w to dziecko). Można zgłosić się do Urzędu miasta po tzw. zapomogę- można to uczynić w ciągu 6 miesięcy od urodzenia się dziecka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
DOKUMENTY PRZY PRZYJĘCIU DO SZPITALA:

1. Karta ciąży
2. Dowód osobisty
3. Oryginał stwierdzający grupę krwi
4. Legitymacja ubezpieczeniowa lub inny dok. Potwierdzający ubezpieczenie. Gdy go nie posiadamy, należy to zgłosić przy przyjęciu- każda ciężarna oraz w trakcie połogu są ubezpieczone.
5. Ostatni wynik z morfologii
6. Wypisy gdy w czasie ciąży leżało się w szpitalu

WYPRAWKA DO SZPITALA DLA MAMY I MALUCHA:

MAMA:
1. Koszule nocne-do karmienia – 3 szt.
2. Szlafrok- 1 szt.
3. Skarpetki – 2 szt.
4. Kapcie o stabilnej podeszwie
5. Klapki pod prysznic
6. Biustonosz do karmienia – 2 szt.
7. Wkładki laktacyjne, lub muszle laktacyjne http://srvimg06.tablica.pl/images_tablicapl/11530405_2_644x461/tanio-medela-muszle-laktacyjne-gratis-nowa-ksiazeczka-bajki-zdjecia.jpg
8. Laktator (nie są polecane elektryczne ponieważ „szarpią”) najlepsze są ręczne np. AVENT, MEDELA, NUNK, LACTA
9. Majtki jednorazowe z siatki - 3 szt.
10. Podpaski (polecane są TENA LADY SUPER- przy porodzie i w pierwszych dniach połogu- dostępne w aptece i sklepie medycznym) – 10 szt.
11. Woda mineralna najlepiej w małej butelce z „dziubkiem”- w trakcie porodu
12. Przybory toaletowe.

MALUCH:
1. Kaftaniki – 3 szt. ( nic zapinanego na plecach)
2. Śpioszki – 3 szt. ( nic zapinanego na plecach)
3. Skarpetki – 2 szt.
4. Czapeczki – 2 szt. ( niewiązane pod szyją)
5. Łapki niedrapki – 1 szt.
6. Rożek- 1 szt.
7. Pieluszki jednorazowe – najczęściej jest to rozmiar nr 1
8. Kosmetyki – płyn do kąpieli, oliwka, puder. Oddziały noworodkowe najczęściej je posiadają.
9. Smoczej „uspokajacz” nr 1
10. Chusteczki jednorazowe nawilżone wodą
Pozycja 9 i 10 ma zastosowanie gdy dziecko trafia na fototerapię- żółtaczka fizjologiczna ujawniająca się w 3 dobie życia dziecka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
PIERWSZA WYPRAWKA:
Pierwsza wyprawka powinna być w rozmiarze 56, ponieważ jest to rozmiar standardowy dla noworodków.
Dziecko donoszone to waga 2500g
Prawidłowo maluch powinien podwoić swoją wagę do 1 roku życia.

UBRANKA:
• po 3 sztuki z każdego rodzaju
• zapinane na napy z przodu, i w kroku
• unikać ubranek z zapinaniem na plecach oraz „wkładanych” i zapinanych na ramionkach bez zapięcia w kroku.
• śpiochy luźnie a nawet lekko za duże, by maluch miał swobodę ruchu
• czapeczki
• Skarpetki
• Rożek
• ręcznik z kapturkiem 2 zt.
• Pieluchy tetrowe – 10 szt. jak nie więcej 😉
• termometry – 4 szt. :
1. do mieszkania
2. do wody Sandra mówi: najlepszy termometr mamy na łokciu.. jeśli temp. jest dobra dla łokcia to i dla malucha 🙂 🙂
3. za oknem
4 dla maluszka – nie może być rtęciowy. Polecane w elektroniczne: smoczek, do ucha, tradycyjny elektroniczny.
Gdy mierzymy temp przez dupcię maluszka to zawsze należy odjąć 0,5 stopnia.
Np. gdy po mierzeniu jest 37,5 – 0,5=37 stopni temp właściwa.
Pamiętać należy by zawsze natłuścić końcówkę termometru przed mierzeniem w odbycie maluszka. Sandra odradza mierzenie temp w odbycie. Zaleca mierzenie temperatury pod pachą lub w pachwinie 🙂
• Wkład do przewijania powinien być zawsze w torbie przy wózku, przydaje się np. przy wizycie u lekarza gdy mamy rozebrać maluszka.
• Lampka nocna
• Coś grającego- np. radio ustawione na zakłócenia- dziwne ale te dzięki uspakajają maluszka.

ŚRODKI PIORĄCE:

• Proszki lub płyny do prania ubranek dziecięcych muszą być łatwe do wypłukania, bezwonne lub o delikatnym, niedrażniącym zapachu, czy mają atest.
NP. LOVELLA,JELP, DZIDZIUŚ, BOBAS
• Wszystkie ubranka pierze się i prasuje przez 1 miesiąc życia dziecka. Potem wystarczy samo pranie a prasowania tylko tych które tego wymagają.
• Zawsze należy nastawić dodatkowe płukanie
• Gdy pojawi się uczulenie u malucha należy zmienić proszek, gdy to nie pomaga to należy prac w płatkach mydlanych
• Kolory dla malucha- jasne kolory, białe
• Kolorowe ubranka nie zakładamy bezpośrednio na skórę, ponieważ barwniki mogą powodować uczulenie.

Jak ubrać np. kaftanik: zawsze należy chwycić za paluszki maluszka by nie uległy uszkodzeniu przy ubieraniu.

I. Do 3 miesiąca wskazana jest poradnia PRELUKSACYJNA by sprawdzić czy maluch nie cierpi na dysplazję stawu biodrowego. Jeśli udamy się do poradni ortopedycznej to należy upewnić się czy badają stawy biodrowe u noworodka.
II. Drugi raz należy udać się maluchem do poradni na początki 6-7 miesiącu życia maluszka.
Skierowanie wydajne pediatra lub lekarz rodzinny- w obu przypadkach.

UBIERANIE ZMIANA PIELUSZKI- czego unikać:
Jeśli zmieniamy lub przebieramy maluszka nigdy nie wolno podnosić go za nóżki ponieważ można spowodować dysplazję stawu biodrowego u maluszka. Prawidłowo należy podłożyć rękę pod pupcię lub obrócić maluszka na bok.

WYPOSAŻENIE ŁÓŻECZKA:

1. Łóżeczko nie musi być nowe, ale materac zawsze- polecany to GRYKA-KOKOS
KOKOS- dziecko powinno na tej stronie materaca spać do 1 roku życia
GRYKA - dziecko powinno na tej stronie materaca spać od 1 roku życia
2. Karuzela – należy uważać na przykurcz szyi. By temu zapobiec można użyć zrolowanej pieluszki tetrowej by dziecko trzymało głowę prosto. Karuzele należy tak umiejscowić by dziecko nie zezowało.
3. Łóżeczko nie powinno być umiejscowione na linii okno-drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Plan porodu jaki poleca Kasia
http://www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/1,79332,6866458,Plan_porodu.html

Podkreśl wybrane przez Ciebie pozycje z listy, a całość wydruj.
• Miałam pobierany wymaz z pochwy w kierunku zakażenia bakteryjnego.

• Mam krew Rh -.

• Mam cukrzycę ciążową.

• Mam cukrzycę.

• Mam problemy ze słuchem.

• Mam kłopoty ze wzrokiem.

• Chciałabym mieć szkła kontaktowe albo okulary przez cały czas porodu.

Poród

• Proszę o nie wykonywanie żadnych zabiegów przygotowujących do porodu, takich jak golenie, czy lewatywa, chyba, że na moją wyraźną prośbę.

• Chciałabym mieć zrobioną lewatywę po przyjęciu do szpitala.

• Zależy mi na tym by personel szpitala uzgadniał ze mną wszystkie zabiegi zanim zostaną one wykonane.

• Chciałabym mieć możliwość swobodnego poruszania się, zmieniania pozycji i korzystania z toalety w trakcie pierwszego okresu porodu.

• Wolałabym mieć na sobie własne ubrania niż szpitalną piżamę.

• Chciałabym móc jeść i pić podczas porodu.

• Proszę nie podłączać mi kroplówki ani wenflonu chyba, że z przyczyn medycznych będzie to konieczne.

• Chciałabym puszczać swoją własną muzykę.

• Proszę ograniczyć do minimum ilość badań dopochwowych.

• Chciałabym w pierwszym okresie porodu móc korzystać z wanny i /lub prysznica.

• Póki dziecko będzie czuło się dobrze, wolałabym by słuchano tętna dziecka co jakiś czas a nie stale.

• Proszę pozwolić mi na swobodne wydawanie dźwięków i/lub krzyku podczas porodu

• Wyrażam zgodę na to by w porodzie towarzyszyli mi studenci czy stażyści.

• Nie wyrażam zgody na pobyt studentów, stażystów czy innych obserwatorów podczas mojego porodu.

Wywoływanie porodu

• Chciałabym uniknąć wywoływania porodu, chyba, że ze względów medycznych będzie to konieczne.

• Prosiłabym o możliwie jak najdłuższe powstrzymanie się od wywoływania porodu.

• Chciałabym wypróbować naturalnych sposobów wywołania porodu, takich jak chodzenie czy stymulacja brodawek zanim zostanie podana mi oksytocyna czy zostaną przerwane błony płodowe.

• Jeśli wywołanie porodu będzie konieczne, chciałabym aby najpierw został użyty żel z prostaglandyną zanim zostanie podana oksytocyna.

• Proszę nie przerywać błon płodowych w sposób zabiegowy, chyba, że będzie to konieczne.

Znieczulenie

• Proszę nie podawać mi znieczulenia, chyba, że o to poproszę.

• Jeśli poproszę o ulżenie mi w bólu, prosiłabym o zaproponowanie mi w pierwszej kolejności naturalnych metod redukowania bólu porodowego i proszę mi przypomnieć, że niedługo już będzie po wszystkim.

• Chciałabym, jeśli to tylko możliwe, uniknąć wszelkich środków zmieniających świadomość.

• Wolałabym znieczulenie zewnątrzoponowe zamiast dolarganu czy innych środków narkotycznych.

• Chciałabym spróbować znieczulenia zewnątrzoponowego zanim zostanie mi podana pełna narkoza.

• Chciałabym prosić o znieczulenie podoponowe tak szybko jak to tylko będzie możliwe.

• Chciałabym prosić o lekkie znieczulenie podpoponowe umożliwiające swobodne poruszanie się.

• Chciałabym prosić o zmniejszanie znieczulenia podoponowego w miare jak będę się zbliżać do fazy parcia.

Cesarskie cięcie

• Jestem przekonana, że wolałabym uniknąć cesarskiego cięcia.

• Jeżeli cesarskie cięcie będzie konieczne, chciałabym zostać w pełni poinformowana o powodach takiej decyzji.

• Chciałabym aby osoba towarzysząca mogła być obecna podczas zabiegu.

• Proszę wyjaśnić mi jak będzie przebiegać operacja, zanim ona nastąpi.

• Wolałabym uniknąć całkowitej narkozy, jeśli to tylko będzie możliwe.

• Wolałabym, jeśli to tylko będzie możliwe, pozostać przytomna podczas zabiegu, dlatego proszę o znieczulenie podoponowe.

• Jeśli to tylko będzie możliwe, proszę nie przywiązywać mi ramion do stołu porodowego podczas zabiegu.

• Jeśli warunki na to pozwolą, chciałabym po porodzie pierwsza wziąć dziecko na ręce.

• Jeśli to będzie możliwe, chciałabym karmić piersią od razu po porodzie.

• Jeśli warunki pozwolą, dziecko powinno być oddane na ręce osobie towarzyszącej od razu po porodzie.

• Proszę opuścić ekran tuż przed porodem, tak abym mogła zobaczyć narodziny dziecka.

Ochrona krocza

• Wolałabym nie mieć nacinanego krocza, chyba, że będzie to konieczne.

• Aby uniknąć nacięcia czy naderwania krocza proszę o masaż z użyciem olejków i gorących kompresów.

• Wolałabym mieć niewielkie pęknięcie niż nacięcie krocza.

• Wolałabym mieć nacięte krocze niż ryzykować pęknięcie.

• Proszę o miejscowe znieczulenie przy zszywaniu krocza.

Poród

• Nawet jeśli rozwarcie będzie już pełne - zakładając, że dziecko nie będzie w niebezpieczeństwie - zanim przejdziemy do fazy parcia, chciałabym poczekać, aż poczuję, że sama chcę przeć.

• Chciałabym, by pozwolono mi przeć w taki sposób i w takim rytmie jak będzie mi nakazywał instynkt.

• Chciałabym mieć swobodę wyboru pozycji porodowej.

• Będę wdzięczna za pomoc w podtrzymywaniu moich nóg podczas parcia.

• Chciałabym rodzić w wodzie.

• Chciałabym użyć własnego lusterka dzięki któremu będę mogła widzieć pojawiającą się główkę dziecka.

• Chciałabym mieć możliwość dotknięcia główki dziecka w trakcie jej rodzenia się.

• Chciałabym prosić o przygaszenie świateł i wyciszenie w chwili gdy dziecko będzie wychodzić na świat.

• Prosiłabym, by położna pomogła mi chwycić w ręce rodzące się dziecko.

• Chciałabym móc nagrywać poród na kamerę / robić zdjęcia.

Po porodzie

• Proszę położyć dziecko na moim brzuchu/ew. klatce piersiowej od razu po porodzie.

• Chciałbym karmić piersią od razu po porodzie.

• Osoba towarzysząca mi chciałaby móc przeciąć pępowinę.

• Położna może przeciąć pępowinę.

• Chciałabym sama mieć możliwość przecięcia pępowiny.

• Proszę pozwolić aby pępowina samoistnie przestała pulsować zanim się ją przetnie.

• Wolałabym poczekać aż łożysko samo się urodzi - nie chcę rutynowego zastrzyku z oksytocyny.

• Proszę, aby od razu po porodzie, najszybciej jak to możliwe, usunąć mi wenflon i/lub cewnik.

Opieka noworodkowa

• Chciałabym trzymać moje dziecko blisko - "skóra przy skórze" przez pierwsze godziny po porodzie.

• Chciałabym trzymać dziecko na rękach podczas rodzenia się łożyska i w trakcie ewentualnych innych zabiegów.

• Proszę zbadać i wykąpać dziecko przy moim łóżku.

• Jeśli to możliwe, proszę zbadać dziecko na moim brzuchu.

• Jeśli konieczne będzie, by badanie dziecka odbyło się poza moim pokojem, chciałabym by towarzyszyła mu stale osoba towarzysząca.

• Proszę opóźnić podawanie dziecku kropli do oczu do czasu gdy minie czas nawiązywania kontaktu z dzieckiem.

• Chciałabym zrezygnować z podawania witaminy K, chyba, że jest to konieczne.

Po porodzie

• Wolałabym nie mieć cewnika, jeśli to tylko możliwe.

• Jeśli to możliwe, wolałabym mieć osobny pokój.

• Chciałabym, aby dziecko było cały czas ze mną w pokoju.

• W momencie kiedy odzyskam siły, chciałabym aby dziecko było ze mną w pokoju.

• Chciałabym, aby dziecko było ze mną w pokoju w ciągu dnia a w nocy na sali noworodkowej.

• Chciałabym aby reszta moich dzieci mogła mnie o każdej porze odwiedzić.

• Zakładając, że i ja i dziecko będziemy czuć się dobrze, chciałabym być wypuszczona do domu najszybciej jak to jest możliwe.

Karmienie piersią

• Planuję karmić piersią i chciałabym zacząć karmić od razu po porodzie.

• Proszę nie dokarmiać dziecka, nie podawać mu mieszanek, glukozy, czy nawet zwykłej wody bez mojej zgody. Chyba, że jest to konieczne ze względów medycznych.

• Proszę nie dokarmiać dziecka bez uzgodnienia tego wcześniej ze mną.

• Proszę nie podawać dziecku smoczka.

• Chciałabym wiedzieć więcej o karmieniu piersią.

• Chciałabym spotkać się z doradcą laktacyjnym.

• Nie planuję karmić piersią.

Zobacz więcej na temat:

cięcie krocza
jak długo karmić piersią
poród w domu
przed porodem
znieczulenie do porodu
plan porodu
fazy porodu
cesarskie cięcie
pierwsza faza porodu
położna
pokój dziecka
pierwszy kontakt po porodzie
pozycje do karmienia piersią
pozycje do porodu
ubrania ciążowe
znieczulenie zewnątrzoponowe
poród naturalny
poród w wodzie
cukrzyca ciążowa
bóle porodowe
oksytocyna
do porodu
wywoływanie porodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
  • Mamusia
STANY FIZJOLOGICZNE NOWORODKA:
I stan fizjologiczny:
1. Ubytek wagi po urodzeniu do 10% wagi urodzeniowej.
2. Przy 3 dobie waga dziecka się stabilizuje
II stan fizjologiczny:

Dzieci DYSTROFICZNE:
a. Żółtaczkę przechodzą wcześniaki i dzieci urodzone w terminie 50%
b. nieprawidłowy styl życia w ciąży: picie-wady rozwojowe; palenie- 1 papieros= 3 papierosy dla malucha, złe odżywianie.

1. W 3 dobie może pojawić się żółtaczka fizjologiczna:
2. Objawy:
• Senność
• Apatyczność
• Zażółcenie skóry, oczu
• Brak apetytu
• Gdy stopki SA blade jest to oznaka ze żółtaczka ustępuje.

3. Gdy poziom bilirubiny osiąga poziom 10-12g dziecko kierowane jest na fototerapię-wtedy trzeba zaopatrzyć malucha w nawilżone wodą chusteczki, smoczek uspokajający, kaftanik, pieluszki.
Dzieci z fototerapia muszą trafić do poradni okulistyczne- Powyżej 1 miesiąca życia. W szpitalu umówić się wcześniej ponieważ przyjmują 1 dzień w tygodniu tylko 10 maluchów. Przyjęcia SA bez skierowania.
Udać się do poradni okulistycznej. Okulista 6 piętro, przedtem należy założyć kartę maluchowi-1 piętro w rejestracji przed wizytą-potrzeby nr PESEL dziecka.

Stany przejściowe:
• Główka stożek
• Wybroczynki- jeśli jest ich dużo zalecane jest podawanie Wit. K
• Obrzęknięte piersiątka-może pojawić się pokarm jak siara
POMOC:
Rozgnieciony zimny liść kapusty;
okład z kwaśnej wody 10-15 min.:
ALTACET x2 łyżki na ½ szklanki wody
Ocet x 1 łyżka na szklankę wody
Zabezpieczyć skórkę przed okładami maścią z Wit. A lub oliwką by jej nie poparzyć.
• Wydzielina śluzowato-krwista u dziewczynek do 1 mc życia
• Jąderka w worku mosznowym- wymaga leczenia
• Przebarwienia- naczyniaki płaskie (czerwone)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Szczepienia:[
• W szpitalu dostaną: książeczkę zdrowia oraz książeczkę szczepień
• ENGELIKS- w 4 godzinie
• BCG- do 24 godzin

I. Szczepienia obowiązkowe bezpłatne
GIS ogłosił nowy kalendarz szczepień na 2012 r. \"Rozszerzenie bezpłatnych - obowiązkowych - szczepień przeciwko pneumokokom, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i ospie wietrznej - to najważniejsze zmiany w kalendarzu szczepień na 2012 r., o których poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

kalendarz SZCZEPIEŃ NA ROK 2012
http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/zal_szczep2012_18112011.pdf
[color=green][/color]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Badania przesiewowe:
 Badanie słuchu
 Pobranie krwi włośniczkowej (w kierunku tarczycy, fenyloketonurii - tj. nietolerancji produktów pszennych przez organizm)
*Produkty mączne wyeliminować do 6 mc życia.

1. Ciemieniucha.
- ściąganie: po natłuszczeniu 30-40 min delikatnie wyczesać szczoteczką (polecano szczoteczkę do zębów) po zabiegu umyć główkę.
Długo utrzymująca się ciemieniucha np. 1-1,5 miesiąca jest sygnałem = alergia.
2. Afty, pleśniawki.
- Aftin+ sterylny gazik którym owijamy palec i zedrzeć z ust i dziąseł zmiany. Po zabiegu podać trochę wody przelotowej.
By zapobiec powstaniu aft i pleśniawek po karmieniu czysty gazik zmoczyć w przegotowanej wodzie owinąć palec i dać possać Maluszkowi-w ten sposób oczyszcza języczek.
3. Prosówka.
- białe kropeczki, w tym przypadku nic nie robimy.
4. Potówki.
Pojawiają się na całym ciałku jest to oznaka przegrzania.
W przypadku pojawienia się 2-3 potówek z ropą, należy je zedrzeć mocnym ruchem sporządzonym roztworem:
Roztwór: Spirytus 96% z niego należy zrobić roztwór 75%. Strzykawką 10ml nabrać 7,5 ml spirytusu rozmieszać z 2,5 ml wody destylowanej.
W przypadku dużej ilości potówek wskazana jest kąpiel w roztworze z „Kali”, który powinien mieć różowawy kolor. Kąpiel powtórzyć kilka razy. Po kąpieli niczym maluszka nie smarować.
5. Pieluszkowe zapalenie skóry.
- unikać stosowania chusteczek nawilżonych
-kremy: linomag, bepanthen, alantan, alntan, penaten Puder, sudocrem.
- maka ziemniaczana-na palcach rozetrzeć i rozprowadzić.
-nie stosować oliwki szczególnie latem. Lepszy będzie balsam.
- krochmal- maka ziemniaczana-baza kisiel – dodac do wanienki z wodą. Krochmal tworzy warstwę ochronną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
SZCZEGÓŁOWY ROZPIS ETAPU PORODU:
Pierwszy etap (okres) porodu
W typowym przebiegu poród u ludzi zaczyna się od delikatnych skurczów mięśni macicy. Pierwsze skurcze pojawiają się cykliczne i dość regularnie co około 10–30 minut i trwają ok. 40 sekund każdy. Czasami już na tym etapie dochodzi do przerwania błon płodowych i wypłynięcia przez szyjkę macicy płynu owodniowego, jednak często na tym etapie błony płodowe pozostają nienaruszone.
W trakcie tego etapu skurcze coraz bardziej się nasilają i stają się coraz częstsze, powodując coraz większy ból. Zazwyczaj, choć nie zawsze, pod koniec pierwszego etapu pojawiają się one co dwie minuty i trwają przez 70–90 sekund.
W trakcie skurczów, wydłużone w czasie ciąży mięśnie macicy zaczynają się kurczyć, zmniejszając jej rozmiary. Proces obkurczania macicy zaczyna się zwykle od jej szczytu i powoli rozszerza się ku dołowi. Po każdym skurczu mięśnie macicy ulegają częściowej relaksacji, ale za każdym razem stają się coraz krótsze. Powoduje to, że szyjka macicy coraz bardziej się rozszerza. Cykliczne skurcze trwają zwykle aż do momentu, gdy średnica otworu szyjki macicy osiągnie przynajmniej 10 cm.
W trakcie tego etapu porodu typowa matka zwykle przechodzi charakterystyczną serię zmian nastroju. Na początku zwykle jest bardzo podniecona. Później, gdy skurcze stają się silniejsze i bardziej bolesne, kobieta staje się skupiona i skoncentrowana. Pod sam koniec etapu większość matek przeżywa rodzaj kryzysu psychicznego objawiającego się silnym lękiem, że poród się nie uda, albo że one go nie wytrzymają. Objaw ten jest tylko dobrym sygnałem, że kończy się już pierwszy etap porodu.
Najprostszym sposobem przyspieszania pierwszego etapu, zazwyczaj najdłuższego w całym procesie porodowym, jest utrzymywanie kobiety w ruchu tak długo jak długo jest ona jeszcze w stanie chodzić. Ruch ten polega zwykle na spacerowaniu, ćwiczeniach rozciągających na piłce lekarskiej, trenowaniu oddechu potrzebnego przy drugim etapie porodu.

Drugi etap (okres) porodu
W drugim etapie dziecko jest wypychane z brzucha matki przez kanał rodny, poprzez zarówno skurcze macicy jak i bardzo silne wypychające ruchy przepony.
Drugi etap porodu może trwać do 2 godzin u pierworódki (kobiety, która jeszcze nie rodziła) i ok. 30 minut u wieloródki. Etap ten jest najbardziej bolesny i niebezpieczny dla matki i dziecka. Często na tym etapie podejmuje się decyzję o cięciu cesarskim, gdy np. dojdzie do zaklinowania dziecka w kanale rodnym na skutek złego ułożenia kończyn, albo gdy się okazuje, że główka dziecka jest większa od średnicy kanału rodnego.

Trzeci etap (okres) porodu
Ostatni etap odbywa się około 15 minut do godziny po urodzeniu dziecka. W tym etapie macica wypycha łożysko. Zazwyczaj w tym czasie matka traci nie więcej niż 500 ml krwi. Bardzo ważne jest, aby organizm wydalił całe łożysko, gdyż fragmenty pozostające w macicy po porodzie mogą powodować krwotoki i infekcje. Dlatego położna zawsze sprawdza, czy wydalone łożysko jest kompletne.
Czasami zdarza się, że łożysko nie wychodzi w jednym kawałku, lecz zostało w trakcie wcześniejszych etapów porodu poszarpane na kilka fragmentów. W takim przypadku konieczne jest odessanie wnętrza kanału rodnego i macicy z resztek łożyska.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
I OKRES PORODU

Ciążą donoszona-37 tydzień
- 42 tydzień- należy zgłosić się do szpitala

Dodatkowe badania:
• Amino skopia- wody płodowe czyste
• KTG
• Wziernikowanie
• USG- ilość wód płodowych, wielkość dziecka
• Rozszerzony test –Oksytocyna
Zgłoszenie się do szpitala-PILNIE- w przypadku:
• Odejścia wód płodowych
• Krwawienia
• Braku ruchów dziecka ( gdy pomimo wykonania: zmiany pozycji-poruszania się; tato rozmawia, kładzie rękę)
• Kiedy rozpoczyna się akcja skurczowa
• Nadciśnienie 140/90 może być objawem zatrucia ciążowego
• Swędzenie kończyn może być objawem choleztazy
• Pojawienie się białka w moczu świadczy o uszkodzeniu nerek
• Kiedy dostajemy skierowanie od lekarza
Objawy zbliżającego się porodu:
• Skurcze trenujące –stawianie się brzuszka
• Pobolewania na 2-3 tygodnie przed akcja porodową-dół brzucha, okolice krzyżowe
• Obniżenie się brzuszka- najwyżej jest w 36 tygodniu ciąży. Mięsień uciska na przeponę utrudniając swobodne oddychanie, szybciej się męczymy.
• Obrzęki kończyn dolnych
• Czop śluzowy- jest galaretowaty może być lekko zabarwiony krwią
• Zatrzymanie wody w organizmie 2-3 doby przed porodem
Poród rozpoczyna się:
ETAP: czynność porodowa, urodzenie dziecka, urodzenie łożyska.

I Etap
Trwa zazwyczaj 20 godzin- rozpoczyna się poród (zazwyczaj I etap trwa do 12 godzin)
Prawidłowo rozpoczyna się gdy są skurcze regularne do rozwarcia 10 cm.
II Etap
Okres porodu do 2 godzin od całkowitego rozwarcia do urodzenia dziecka
III Etap
Okres porodu 5-15 min. Od urodzenia dziecka do urodzenia łożyska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Ściągawka karmiącej mamy
NAPOJE
Pij bez obaw:
– wodę mineralną niegazowaną,
– słabą herbatę lub bawarkę,
– herbaty owocowe i ziołowe,
– kawę bezkofeinową albo słabą, normalną,
– soki owocowo-warzywne,
– kompoty,
– jogurty naturalne, kefiry, maślanki
Unikaj: napojów gazowanych (zawierają dużo cukru a bąbelki w nich zawarte mogą powodować kolki)
MLEKO i PRZETWORY MLECZNE
Jedz ostrożnie: jogurty naturalne, kefiry, maślanki, mleko zsiadłe, sery białe (mogą wywoływać reakcje alergiczne)
OWOCE
Jedz bez obaw:
– banany,
– brzoskwinie,
– jabłka,
– maliny ,
– jeżyny,
– porzeczki,
– agrest,
– soki, dżemy, jogurty, galaretki z tych owoców
Uważaj na:
– truskawki, poziomki, cytrusy (uczulają)
– gruszki i pestkowce, np. śliwki, morele, czereśnie, wiśnie (niekiedy mogą powodować bóle brzucha i kolki)
– owoce suszone (konserwowane chemicznie)
– soki, dżemy, jogurty i galaretki z tych owoców
WARZYWA
Jedz bez obaw:
– ogórki,
– buraki,
– marchewkę,
– ziemniaki,
– kapustę pekińską
– kukurydzę,
– pietruszkę,
– koperek,
– soję,
– szpinak,
– młodą fasolkę szparagową,
– dynię,
– kabaczek,
– cukinię,
– wszystkie rodzaje sałat
Uważaj na:
– cebulę i czosnek - mogą zmieniać smak mleka; cebula powoduje wzdęcia
– kapusta, kalafior, groch, fasola, brokuły, bób - mają właściwości wzdymające i mogą powodować kolki u dziecka
– pomidory i seler - zawierają silne alergeny
– paprykę, chrzan, pory, grzyby
PIECZYWO
– jedz zwłaszcza ciemne i pełnoziarniste
Uważaj na: pieczywo z konserwantami
KASZA, RYŻ, MAKARON
– wybieraj zwłaszcza te pełnoziarniste – jedz kilka razy w tygodniu
JAJKA
– ugotowane, zarówno na miękko jak i twardo – 2-3 razy w tygodniu
Uważaj na białko – jest bardziej alergogenne niż żółtko
RYBY
– jedz najlepiej morskie (ugotowane lub pieczone) – dwa razy w tygodniu
Unikaj:
– surowych ryb, np. sushi
– konserw rybnych i ryb marynowanych
MIĘSO
Jedz bez obaw (dwa razy dziennie):
– mięso białe (drób, mięso z królika)
– chudą wieprzowinę, jagnięcinę (kilka razy w tygodniu)
– mięso grillowane lub duszone
Unikaj:
– tłustych wędlin, mięsa smażonego,
– cielęciny i wołowiny (jeśli dziecko ma skazę białkową)
SERY
– jedz ostrożnie, są ciężkostrawne
Uważaj na:
– sery pleśniowe
– pikantne sery i twarożki
– w przypadku skazy białkowej u dziecka wyeliminuj produkty mleczne, ale musisz wtedy pamiętać o przyjmowaniu preparatu wapniowego
TŁUSZCZE
Używaj bez obaw:
- masła (tylko i wyłącznie; nie stosuj żadnych substytutów),
– oliwy z oliwek oraz oleju rzepakowego (najlepiej niskoerukowego)
Unikaj:
– smalcu i oleju arachidowego
SŁODYCZE
– możesz jeść w ograniczonych ilościach
Uważaj na: miód, czekoladę, kakao, mak
ORZECHY
– uważaj zwłaszcza na orzeszki ziemne i pistacjowe; zawierają silne alergeny, mogą wywoływać nawet reakcje wstrząsowe
ALKOHOL
– wódka i inne wysokoprocentowe alkohole są zabronione
– możesz sobie pozwolić na kieliszek wina czy małą szklankę piwa od czasu do czasu
PRZYPRAWY i DODATKI
Przyprawiaj bez obaw:
– świeżymi ziołami,
– koperkiem, natką pietruszki, szczypiorkiem,
– majerankiem,
– kminkiem,
– innymi łagodnymi przyprawami ziołowymi
Uważaj na:
– barwniki, konserwanty, słodziki polepszacze oraz inne sztuczne dodatki do żywności
– paprykę, pieprz, chilli, musztardę, ocet (mogą powodować bóle brzucha i kolki),
– majonez,
– ketchup
– sól i cukier (w dużych ilościach)

Obserwuj, jak na Twoją dietę reaguje maluch - jeżeli po spożyciu jakiegoś pokarmu zauważysz u niego niepokój, objawy kolki jelitowej lub wysypkę, to pokarmu tego powinnaś unikać dopóki układ pokarmowy malca nie dojrzeje na tyle, aby go tolerować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
🤔 JAK POZNAĆ ZE TO JUŻ? 🤔

I OKRES PORODU
Najdłuższe skurcze trwają od 45 do 60 sekund pod koniec I okresu porodu i na początku II okresu porodu.

JAK OBLICZYĆ DŁUGOŚĆ SKURCZY?

Odp. Kładziemy rękę na dno brzucha gdy zrobi się twardy do momentu skurcz zacznie zwalniać tj. Od momentu maksymalnego napięcia brzucha do poczucia ulgi.
 Oddychać torem przeponowym
 Nie leżymy na wznak
 Gdy zaczną się bóle parte oddychamy tylko ustami.

W trakcie skurczy w I okresie porodu możemy wziąć prysznic, ciepła woda 10-15 min, nie stać tylko siedzieć gdyż można zasłabnąć. Woda działa rozluźniająco i relaksująco.

Do szpitala niezwłocznie gdy skurcze są co 3-4 minuty a ich długość to 30-40 sekund.

JAK ULŻYĆ W TRAKCIE SKURCZY?

Odp.
1) Przy skurczu oprzeć dłonie ugięte w łokciach, nogi ugięte w kolanach, pochylić się i oddychać. Pozycja ta rozluźnia mięśnie macicy.
2) Pozycja na „allaha” przy bólach krzyżowych i oddychanie
3) Kołysanie się na piłce „fasolka” i oddychanie
4) Chodzenie i oddychanie.

Przeciwwskazania do lewatywy:
 Odejście wód płodowych
 Krwawienie

II OKRES PORODU

Rozpoczyna się w momencie rozwarcia 10 cm.
7-8 cm rozwarcia skurcz pojawia się co 2,5 mion i trwa 40 sekund-szczyt skurczu
Do pełnego rozwarcia przy tych skurczach może trwać od 20 min do 2 godzin.

Dodatkowe rzeczy które męczą w trakcie porodu:
 Uczucie omdlenia (należy się wtedy położyć na lewym boku i podkurczyć kolana)
 Wymioty
 drętwienie

JAK RADZIĆ SOBIE ZE SKURCZAMI W II OKRESIE PORODU:
Odp. Zastosować tą pozycje która była najwygodniejsza w I okresie porodu.

POZYCJE PRZYSPIESZAJĄCE PORÓD:
 Pozycja wertykalna: np. kuczna-stopy całe na ziemi
 Pozycja klęk prosty- nogi szeroko, oparta na workach sako, przy skurczach siadamy na piętach a worki przyciągamy do siebie
 Pozycja stojąca: trzymać się np. ramy łóżka lub osoby towarzyszącej( ręce na szyi, pupa wypięta, nogi zgięte w kolanach)
 Pozycja na lewym boku z podkurczonymi nogami.

SKURCZE PARTE:
 Ból zmienia się w skurcze parte ( jakby się chciało kupę), znaczy to że jest pełne rozwarcie i rozpoczyna się poród.

Są trzy parcia:
1) Dziecko dostosowuje
2) Schodzi w dół
3) Zostaje w tym miejscu
Przy parciu nabrać dużo powietrza do płuc do parcia np. jak do nurkowania.
Głowę przyciągamy do klatki piersiowej- odchylenie głowy może spowodować powstanie tzw. „worów” na szyi.
Oczy szeroko otwarte-zamknięcie oczu powoduje popękanie naczynek w gałkach-czerwone oczy.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
KARMIENIE PIERSIĄ[color=blue][/color]

Mleko zawiera sole mineralne, tłuszcz, żelazo, białko.
W dzień pokarm zawiera więcej soli mineralnych- zaspokaja pragnienie.
 Gdy w rodzinie występował rak piersi to zalecane jest karmienie do 6 miesiąca maksymalnie 2 razy dziennie.
 Pokarm pojawia się dopiero po oddzieleniu się łożyska, wtedy to następuje produkcja mleka.
 Pierwszy pokarm to siara- przez pierwsze dwa dni- jest to bomba przeciwciał odpornościowych. Przygotowuje układ pokarmowy dziecka do działania. Należy przystawiać dziecko do piersi jak najczęściej.

I. Nie przystawiać mocno rozpłakanego dziecka do piersi (dziecko na buźce robi się czerwone, prostuje rączki). Należy uspokoić dziecko poprzez kołysanie, wtedy dopiero można przystawić dziecko, gdy nie płacze i jest spokojne.
II. Nigdy nie przystawiać dziecka do piersi gdy jesteśmy zdenerwowane. Pokarm wtedy jest niesmaczny- odczekać 1 min i przystawić.
Pamiętać należy że do 3 miesiąca życia dziecko wyczuwa emocje matki.

TECHNIKA KARMIENIA

Dwie zasady które ułatwiają Zycie
1) Na nakarmienie dziecka wystarczy 30 minut.
2) Nie trzymać dziecka przy piersi gdy śpi.
3) Buźka dziecka zawsze skierowana prosto na pierś.
4) Przystawiać brzuszek do brzuszka
5) Pierś łapiemy wysoko, ugniatamy zraziki
6) Gdy skończymy karmić nie wyrywamy piersi tylko delikatnie koniuszek palca wsadzamy w kącik ust Malucha-wtedy on puszcza pierś np. gdy zaśnie podczas karmienia.

Techniki:
Pozycja leżąca
Leżąc na boku ręka pod główkę, ręka ruchoma. Poduszka pod głową mamy-ma być wygodnie mamie. Położyć malucha na przedramię i podać najbliższą pierś.
http://3.bp.blogspot.com/_rniRNEp2ccY/TQ9GqcVlOFI/AAAAAAAAABM/Odx4GZWqPtQ/s1600/bok.jpg

http://babyonline.pl/work/privateimages/formats/GALLERY_MAI2/6948.jpg
Pozycja siedząca
Poduszka pod ramię i oprzeć ręce. Maluch na poduszce, głowa na ręce, noga po stronie karmienia lekko uniesiona.
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT-MCqlvTCPO1h6lyjQLqDmam3YWzWZR2PuTrUz400jyjRNQii-grha7Obn3Q
- Spod pachy to pozycja by uniknąć guzów i guzików.
http://2.bp.blogspot.com/_rniRNEp2ccY/TQ9C2p4QztI/AAAAAAAAABE/mFJEbBrmE2k/s1600/pacha.jpg
http://bejbi.net/files/thumbs/t_p_kolyskowa_122.jpg

SYGNAŁ DO KARMIENIA
 Kręcenie główką i otwieranie buźki
 Ssie rączki, róg becika
Bacznie obserwować Maluszka, gdy przestaje wiercić główką i otworzy szeroko buźkę mama wsadza bardzo głęboko pierś tak by brzegi ust stykały się z początkiem brązowej otoczki. Dzięki temu unikniemy zassania powietrza przez dziecko a tym samym kolek.

PIERWSZE KARMINIE

 Do 2 godzin po porodzie Dziecko wtedy się uspokaja. Szybko nauczy się jeść.

KARMIENIE NA ŻĄDANIE
 Kiedy Maluch żąda
 Kiedy zgromadzi się dużo pokarmu- obudzić dziecko, pogłaskać po policzkach działa to na dziecko tak że otwiera buźkę.

PRZYBIERANIE NA WADZE
 Powyżej 8 karmień. Budzić w najdłuższej przewie do karmienia.
 Od 0,5 kg do 1,5 kg przybiera na wadze
 W pierwszej dobie pokarm 10 ml-100ml do końca pierwszego miesiąca.

PRZECHOWYWANIE POKARMU
 W wyparzonej butelce w lodówce i po karmieniu dolewać do butelki- 12 godzin.
 Zamrożony w – 18 st. C do 6 mc. Takie mleko rozmrażamy w temp. Pokojowej ogrzewamy pod bieżącą wodą lub w podgrzewaczu.

RAZ NA 1,5 MIESIĄCA ZDAŻA SIĘ ŻE JEST MNIEJ POKARMU.

Laktację wspomagamy: wypijając duże ilości wody, a dla od stresowania carmi 

W 3 DOBIE NASTĘPUJE NAWAŁ POKARMOWY:
 Zaopatrzyć się w biustonosz podtrzymujący piersi
 Pamiętać z którą piersią karmiłyśmy (do przeciwnej włożyć wkładkę laktacyjną)

PRZED KARMIENIEM W 3-4 DOBIE NALEŻY:
 Rozgrzać pierś-laktatorem odciągnąć 3 krople –jest to bardzo gęsty pokarm i dziecko z trudem je ssie.
 Sprawdzić jak wygląda pierś-ma uginać się pod palcami lub gdy poczujemy wyraźną ulgę.
 Gdy po karmieniu nie czujemy ulgi i ugięcia pod palcami-odciągamy pokarm.

Po karmieniu stosujemy miniaturowy chłodny prysznic- dot. to tylko piersi.

ZAPOBIEGANIE PĘKANIU BRODAWEK:
 Smarować pokarmem
 Smarować maścią -maltan, avent (można smarować na 3 tygodnie przed porodem 2x dziennie to hartuje brodawki)

OBJAWY PĘKNIĘCIA BRODAWKI PRZED I PO
 W momencie pojawienia się pęcherzyka z wodą należy smarować brodawkę maścią BEPANTEN grubą warstwą i nałożyć gazik. Przed karmieniem zetrzeć maść.
 Gdy brodawka pęknie i krwawi- założyć osłonkę silikonową na 2 dni by podczas karmienia nie podrażniać ich.

WRAŻLIWE BRODAWKI
 Przed karmieniem schłodzić brodawkę
 Uczucie gorąca od środka piersi- pomaga schłodzony liść kapusty stłuczony. (chłodzimy go przez 10 min w zamrażalce)

KARMIENIE A CHOROBA MATKI
 Gdy pojawi się u matki temp powyżej 38 st. C, należy obniżyć temp. Zanim zaczniemy karmić- 2 paracetamole, nie przechodzą do mleka matki
 Przy antybiotykach należy powiedzieć lekarzowi o tym że się karmi piersią. Wtedy przepisze leki nowej generacji bezpieczne.

Podczas karmienia powinno się mieć w zasięgu ręki wodę, banana, biszkopty, herbatniki- zdarza się ze dopada nas głód 🙂

Po miesiącu każdego dnia można próbować po jednej rzeczy której nie mogliśmy, zawsze po śniadaniu. Jeśli to nadal szkodzi dziecku to ok. 16-17 pojawi się kolka.
Jeśli coś się dzieje to po tygodniu znowu próbować np. czekolady.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Coś znalezione przez Maję.

A tu parę słusznych rad w walce o laktację:
Podtrzymanie i zwiększenie laktacji:
Im częściej dziecko ssie tym więcej mleka, czyli jeśli podamy mieszankę sztuczną to o tyle co dziecko wypiło sztucznego, mniej wyprodukuje się mleka, bo zmniejsza się podaż.
Bardzo ważne są karmienia nocne w nocy zwiększa się poziom prolaktyny. Ale działa to dopiero po 24h .
No i często wydaje się, że jest za mało pokarmu w okolicach 3tyg, 6 tyg , 3 M i 6 M wtedy są tak zwane skoki rozwojowe u dzieci i mamie wydaje się, że nie schodzą z cyca, są wiecznie głodne i płaczą.
Aby więcej mleka leciało przy karmieniu, bezpośrednio przed karmieniem można „ogrzać piersi, czyli przyłożyć gorącą pieluszkę (ja moczyłam w prawie wrzątku odciskałam wode i taki kompres robiłam około 1 minuty)
Można też kilka razy dziennie robić sobie gorące prysznice na sam biust , oczywiście tylko króciutkie, żeby mleko nie wypłynęło
Po każdym karmieniu wypić około 2 szklanek wody (lub innych płynów). Ważne nawet w nocy.
Po karmieniu odciągać laktatorem jeszcze 10 minut (jeśli po karmieniu zbierze ci się 10 ml, to znaczy że masz bardzo dużo pokarmu i nie ma co panikować ).
Nie wolno pić: mięty, szałwii, herbaty czerwonej hamują laktację
Wieczorem dla relaksu polecam Carmi di caffe jak już maluszek po kąpieli i cycu śpi to wtedy flaszeczkę wypić Relaksuje i zwiększa laktację dla maleństwa nie szkodliwe (to jest napój bezalkoholowy praktycznie poniżej 0,5 %). Podobnie działa lampka czerwonego wina
Polecam herbatki laktacyjne herbatka bocianka i Kawka bocianka (mają kozieradkę, a inne nie). Przy gwałtownym zaniku mleka całą paczkę zaparzyć w dzbanku (ok2 L) i wypić w ciągu godziny. Obecnie herbatki bocianek są też w saszetkach, ale polecam bardziej te z suszem. Do nabycia na allegro i w szpitalach, w poradniach laktacyjnych. Ja piłam do roczku po 5 szkl. takich herbatek dziennie, teraz pije 2.
Regularne posiłki dla mamy (lepiej mniej ale 5 razy dziennie)
Pilnować czy na pewno maleństwo ssie pierś, a nie tylko traktuje jak smoczka jeśli przysypia na cycu wybudzać (można delikatnie palcem przesuwać po spodniej części żuchwy, w kierunku do szyjki) wtedy naprawdę ssie
Najlepiej do 6 tygodnia nie podawać smoczka zaburza technikę ssania, a przez to zmniejsza się laktacja bo dzidzia nie wie jak ssać
Nie przepajać maleństwa niczym (czasami serce pęka od krzyków). Można ewentualnie podawać własne mleko ściągnięte techniką po palcu ze strzykawką. W zależności od potrzeb i wieku dziecka podaje się 10 czy 20 ml (z wiekiem więcej oczywiście). Malca kładzie się np. na przewijaku, lewy wskazujący palec wsadza się do buzii wykonuje się ruchy, jakby chciało się połaskotać dziecko w podniebienie. Maluszek powinien wtedy zacząć ssać palec. Wtedy w kącik ust wkładam strzykwę (ja miałam takie duże 20 ml) i delikatnie prawą ręką zwalniamy mleko do buzi dziecka. Jak tylko maluszek przestaje ssać palec, tak my przestajemy podawać mleko, żeby kojarzył ssanie =mleko
Dużo spokoju i wsparcia nie istnieje coś takiego jak chude mleko, mleko matki jest najlepsze, a inni to palanci
Jeśli mama ma płaskie brodawki można spróbować karmienia w kapturkach UWAGA!! Mogą być problemy potem z ssaniem piersi gołej, ja walczyłam 5 miesięcy, żeby się odzwyczaił, ale u nas było to konieczne, ze względu na pośladkowe ułożenie małego i szczękościsk z tego wynikający
Oczywiście bardzo dobra jest wizyta w poradni laktacyjnej, mi niewiele pomogla fizycznie bo technike mialam opanowana, jednak psychicznie dala poczucie bzepieczenstwa
Granulki homeopatyczne na laktacje w aptece
Mój synio jadł na przez pierwszy rok cyca co 2 godziny w dzień (czyli o 9 zaczynał jadł około 30 minut i potem o 11 już wył, że znowu chce ). W nocy miał przerwy 2,3,3,2 czyli jadł około 20.30, potem 22.30-23, potem około 2, 5, 7, 9 ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 2 lata później...
  • Mamusia
U mojej córci położna stwierdziła żółtaczkę w 6 dobie. Poleciła mi wypożyczalnie lamp do domowej fototerapii. Zadzwoniłam i przyjechali do mnie zmierzyli poziom bilirubiny specjalnym miernikiem. Poziom był 14 i była możliwość wypożyczenia lampy od ręki. Dzięki temu nie wróciłam do szpitala.
Podaję stronę www . fototerapianoworodkow. pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...