Skocz do zawartości

BECIKOWE ! ZASWIADCZENIE O LECZENIU DO BECIKOWEGO | Forum o ciąży


Rekomendowane odpowiedzi

  • Mamusia
HEJ MAMUŚKI 🙂Ogladałam wczoraj fajny program na TVN24 w któym mówiono o tym że wszystkie mamy które bedą rodziły po listopadzie 2009 do wypłacenia tzw becikowego i zasiłku rodzinnego bedą potrzebować specjalnego zaswiadczenia o leczeniu w czasie ciąży. Zaswiadczenie to wydaje lekarz prowadzacy ciąze na specjanym druku i uwaga nie wystarczy karta ciąży, bo tylko to zaswiadczenie bedzie uprawniało Cie do tego aby pobrac becikowe. Uwaga mamusie bo mówiono takze że becikowe bedzie nalezało się tym Paniom które były już pod opieką lekarska do 10 tygodnia. Czyli jesli np. zgłosiłaś sie do ginekologa w 11 tygodniu swojej ciazy to najprawdopodobniej nie otzrymasz becikowego. Wiem ze to chore ale taki nasz POLSKI rząd wprowadził przepis ktory wszedł w życie z dniem 1.11.2009. A dla obecnych mam ktore juz urodziły, ale nie złozyły jeszcze papierów, niestety ten problem też nie ominie.

Pytanie tylko co z kobietami ktore dowiedziały sie o ciazy po 10 tygodniu. Tego ustawa nie przewiduje.


Jak macie pytania to śmiało piszcie 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze Klaudia to mnie trochę zmartwiłaś bo ja myślałam że my jako grudniówki nie będziemy potrzebować tego zaświadczenia 😞

No właśnie co z kobietami które dowiedziały się o ciąży po 10 tygodniu bo znam taki przypadek 😞
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
No dokłądnie też nie wiem bo wczesniej czytałam ze bedzie to obowiązywało kobiety który zaszły w ciąże po 1.11.2009 teraz czytam że chyba jednak wszystkie Panie. Podam Ci linka do stronki z ustawą aczkolwiek nie pełną. Tam tez jest wzor tego zaswiadczenia.
http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2009,nr,163/poz,1305.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Z tego co wyszukała wczoraj nasza Akompf wychodzi że my z grudnia nie będziemy musiały kieć tego zaświadczenia,ale to jest wszystko tak po kręcone że nie wiadomo. A tu jest ten artykuł :

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/362726,od_1_listopada_zmiana_zasad_wyplacania_becikowego.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
No własnie nie wiadomo już nic bo w TV mówią co innego niż napisane jest tutaj : Od 1 listopada aby otrzymać "becikowe", kobieta będzie musiała przedstawić dokument potwierdzający korzystanie z opieki lekarskiej od 10. tygodnia ciąży.

Zmianę wprowadziła nowelizacja Kodeksu pracy z grudnia zeszłego roku - ta sama, która wydłużyła urlopy macierzyńskie i urlop "tacierzyński".

Jak tłumaczyła wiceminister pracy Agnieszka Chłoń-Domińczak, wprowadzenie tego wymogu było podyktowane "troską o zdrowie przyszłych matek i dzieci". Apelowali o to także niektórzy parlamentarzyści. Także w ocenie minister zdrowia Ewy Kopacz nowe przepisy przyczynią się do "ratowania wielu dzieciaków przed chorobami"

W myśl ustawy od 1 listopada przy ubieganiu się o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka, jak również o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, wymagane będzie przedstawienie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską przez okres co najmniej od 10. tygodnia ciąży do porodu.
Tak więc - jak wyjaśnia resort pracy - kobieta, której 10. tydzień ciąży będzie przypadał po dniu 31 października 2009 r. będzie musiała przedstawić zaświadczenia lekarskie, natomiast kobieta, która po 31 października 2009 r. będzie w ciąży dłużej niż 10 tygodni, nie będzie miała takiego obowiązku. Nie będzie ona mogła bowiem dokumentować pozostawania pod określoną formą opieki medycznej od 10. tygodnia ciąży, skoro dopiero od 1 listopada 2009 r. wejdą w życie przepisy określające te formy opieki medycznej, a przepisy ustawy wymagają pozostawania pod taką opieką od 10. tygodnia ciąży
Warunek ten nie dotyczy oczywiście opiekunów prawnych dziecka i rodziców adopcyjnych.

Jak informuje MPiPS, wzór zaświadczenia oraz formy wymaganej opieki lekarskiej będą określały przepisy rozporządzenia ministra zdrowia wydanego w porozumieniu z ministrem pracy i polityki społecznej.

Resort pracy zwrócił się z prośbą do urzędów zajmujących się wypłacaniem świadczeń rodzinnych o zamieszczenie informacji na temat zmian dotyczących "becikowego" w miejscu powszechnie dostępnym dla osób zainteresowanych. O zmianach informuje warszawiaków już od marca stołeczny ratusz.

Nowe zasady wypłaty "becikowego" spotkały się z dezaprobatą środowisk feministycznych. Zdaniem Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny uzależnienie wypłaty "becikowego" od przedstawienia zaświadczenia, że matka pozostawała pod opieką lekarza może negatywnie odbić się na sytuacji kobiet ciężarnych. Zdaniem feministek nowe przepisy nie wpłyną na skrócenie czasu oczekiwania na wizytę u lekarza, za to z pewnością pozbawią młodą matkę "becikowego", które w trudnej sytuacji ekonomicznej rodziny stanowi poważny element wsparcia domowego budżetu po pojawieniu się na świecie dziecka.

Ustawę autorstwa LPR, wprowadzającą tzw. becikowe, Sejm uchwalił w grudniu 2005 r. Jednorazową zapomogę w wysokości 1 tys. zł otrzymują wszystkie matki, niezależnie od dochodu. Jeśli rodzina uprawniona jest do zasiłku rodzinnego, czyli jej dochód netto nie przekracza 504 zł miesięcznie na osobę, możliwe jest także uzyskanie dodatku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, również w wysokości 1 tys. zł. Gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne, próg dochodowy to 583 zł.

Pisemny wniosek o "becikowe" można złożyć w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej (w miejscu, gdzie wypłacane są świadczenia rodzinne) w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego - w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia. Do wniosku powinny być dołączone dokument stwierdzający tożsamość osoby ubiegającej się "becikowe", skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument urzędowy potwierdzający datę urodzenia oraz pisemne oświadczenie, że na dziecko nie została już pobrana zapomoga (np. przez drugiego z rodziców).
źródło: http://biznes.onet.pl/0,1951093,wiadomosci.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Dziewczyny dziś w kawie i herbacie mówili, ze prawo nie działa wstecz, czyli ustawa powinna dotyczyć tak jak pisała Klaudia kobiety, które zaszły w ciąże po 1 listopada; albo nie było w 10 tc do 1 listopada... Niestety urzędnicy źle interpretują przepisy i żądają zaświadczenia. Np. w radio opowiadali; że kobieta ur latem, ale wniosek złożyła 2 listopada i zażądano od niej zaświadczenia... Niestety chyba czeka nas batalia z urzędnikami, bo nie umieją czytać ze zrozumieniem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Świerze wiadomości z mojej gminy 🙂 więc myślę; że wszędzie tak jest. Kobietka w urzędzie wydrukowała mi artykuł, który napisało ministerstwo pracy i polityki społecznej oto on: http://www.mpips.gov.pl/index.php?gid=339&news_id=1587

Mówiła, że niestety w tv i gazetach piszą źle i wprowadzają ludzi w błąd, bo niestety nas ustawa dotyczy....tak jak tam napisali, że wniosku dotyczą winsoków składanych od 1 listopada 2009 bez względu na termin urodzenia dziecka...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Dzięki Otlesia za informacje. 🙂 Więc jednak potrzebujemy tego zaświadczenia. 🤨 Dobrze wiedzieć.

Otlesiu, Ty już raz podawałaś wzór tego zaświadczenia, u nas listopadówek, gdybyś mogła go podać jeszcze raz byłabym bardzo wdzięczna. Zapisywałam sobie go na laptopie... ale mi się zepsuł. 😞 A tak to teraz ściągnę i zapiszę u mojego M i bym już miała na wizytę w poniedziałek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
http://www.mpips.gov.pl/userfiles/File/Departament%20Swiadczen%20Rodzinnych/wzor_rozporzadzenie_minister_zdrowia.doc

To jest wzór zaświadczenia. Niestety nawet kobiety. które ur. w styczniu, a dopiero po 1 złożyły wniosek muszą mieć zaświadczenie...bezsensu, no ale tak jest...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...