Skocz do zawartości

Luty 2010 | Forum o ciąży


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 30 tys.
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • aaana

    2035

  • iwiokej

    2637

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • Mamusia
Cesarskie cięcie zmienia DNA dziecka
Email Drukuj PDF

Zabieg cesarskiego cięcia może powodować modyfikacje chemiczne w DNA dziecka - ogłosili w poniedziałek szwedzcy naukowcy z instytutu Karolinska w Sztokholmie. Zdaniem badaczy, może to przyczyniać się do tego, że dzieci urodzone przez cesarskie cięcie częściej zapadają na takie choroby, jak cukrzyca, rak czy astma.

Zmianę zaobserwowano w białych krwinkach, pobranych z pępowiny noworodków. Naukowcy odkryli, że u dzieci urodzonych metodą cesarskiego cięcia w komórkach zachodziły intensywniejsze procesy modyfikacji DNA niż u dzieci urodzonych siłami natury.

Chodziło o proces tzw. metylacji DNA (czyli przyłączania grup metylowych do DNA). Proces ten nie powoduje zmian w sekwencji DNA, ale wpływa na aktywność genów (przyłącznie grup metylowych powoduje wyłączenie danego genu).Zdaniem autorów, zmiany te mogą przyczyniać się do tego, że dzieci urodzone przez cesarskie cięcie są w przyszłości bardziej narażone na tak poważne schorzenia, jak astma, cukrzyca i białaczka.

"Uważamy, że to pionierskie odkrycie" - powiedział dziennikowi "Svenska Dagbladet" profesor Mikael Norman, pediatra i członek zespołu badawczego w Instytucie Karolinska. "Wcześniej dyskutowano jedynie o krótkoterminowym ryzyku zabiegu dla matki i dziecka. Wyniki naszych badań mają całkiem inny kaliber i rzucą nowe światło na dyskusję na temat efektów ubocznych cesarskiego cięcia" - uważa.

Naukowcy przeprowadzili badania wśród 37 noworodków, z czego 21 przyszło na świat metodą naturalną, a 16 przez cesarskie cięcie. Próbki krwi dzieci pobrano od razu z krwi pępowinowej oraz w 3-5 dni po porodzie. Analizowano proces metylacji DNA w białych krwinkach (leukocytach) Okazało się, że w pierwszych dniach życia tempo metylacji DNA w leukocytach dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie było znacznie szybsze niż u dzieci urodzonych naturalnie. Po 3-5 dniach zaczęło się wyrównywać.

Jak spekulują naukowcy, czynnikiem, który powoduje nasilone modyfikacje DNA może być poziom stresu przy narodzinach. Podczas porodu siłami natury stres nasila się stopniowo i jest wyraźnie ukierunkowany na cel, podczas gdy cesarskie cięcie to olbrzymi szok i zaskoczenie dla dziecka. Naukowcy sądzą, że DNA zostaje wówczas "przeprogramowane", jednak dokładny mechanizm prowadzący do powstania tych zmian nie jest jeszcze znany i wymaga dalszych badań.

Autorzy podkreślają też, że nie wiadomo, jak długo utrzymują się chemiczne modyfikacje DNA związane z rodzajem porodu.

"Chciałbym, aby to odkrycie przyczyniło się do bardziej zróżnicowanego spojrzenia na temat cesarskiego cięcia, którego popularność w zachodnim świecie gwałtownie rośnie. Obecnie uważa się, że to całkowicie nieskomplikowany zabieg" - mówi profesor Norman.

W całej Szwecji ponad 17 proc. porodów odbywa się obecnie przez cesarskie cięcie (w dużych miastach liczba ta sięga nawet 20 proc.), podczas gdy w roku 1973 było to zaledwie 5 proc. Jest to zarazem najpowszechniejsza operacja przeprowadzana u kobiet w wieku rozrodczym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Mamusie 🙂 wrocilismy 🙂 juz nawet kuchnie na blysk mamy hehe 😁 bylismy w domciu po 6stej wiec zrobilismy polowe porzadkow 🙂 na szczescie 🙂
Olaf jest poprostu cudny :P nie wkleje fotek teraz bo kurcze plytka z usg mi sie tnie na kompie 😞 a u Mojego na kompie dziala ale on gra w gre :P i mi mędzic bedzie :P Wazy 1072g wiec tez ladnie jak na 27tydzien 🙂
Ulozony jest posladkowo no jak widzicie niezle sie kreci bo dopiero co byl poprzecznie :P a niech juz sobie tak zostanie hehe to nie bede miala zmartwien :P Lozysko jest w odleglosci 2,1cm a nie 2,87cm no coz jakos juz sie tym nie przejmuje co ma byc to bedzie 🙂
100% Synus mamy fotke sisiolka rowniez 🙂 No i nawet usmiech Nam poslal 🙂
a najlepsze bylo bo zaciskal nozki i nie mogla fotki zrobic i ja mowie "no dalej Synus pokaz sisiolka" i w tym momencie Maly rozlozyl nozki ale sie usmialismy hehe 🙂
no ale to jest nic jak poruszalismy troszke brzusiem bo Maly buzka sie w lozysko wtulil i nie bylo widac hehe my tu patrzymy a Maly stopke kolo buzki zaraz i probowal raczka zlapac 😁 🤪 mialam łzy w oczach ze szczescia!!!cos niesamowitego 🙂
No a co do nocy tak jak mowilam wczoraj zlapala mnie kolka 😞 oj ale sie umeczylam Kochane 😞 i dzis ginka zrobila mi mocz i wyszlo leukocyty i duza bialka 😞 dala mi antybiotyk na 3dni - 6tabletek...I mowi ze byc moze pozbede sie tez i tych kolek ale sama stwierdzila ze skoro tyle kolek dalam rade scierpiec to porod bedzie dla mnie pestka 🙂
Jutro wstajemy dosyc wczesnie i sprzatamy reszte domku 🙂 nareszcie rodzinka bedzie bo juz sie stesknilam od lipca za nimi :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech wiem co czujesz Kochana 😞 Mialam to samo poniedzialek do piatku sama jak palec aby weekendy razem z czego ja w sobote do 5-30 w pracy...tragedia i tak bylo jakies 6-8miesiecy...myslalam ze oszaleje na koncu. Na szczescie teraz juz jestesmy razem caly czas 🙂
nie smuc sie Kochana 🙂 idz nynusiac rano wstaniesz pozniej rodzice przyjada i znow pojdziesz nynac a jak wstaniesz to Mezus juz bedzie 🙂
Spij spokojnie 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uciekam rowniez 🙂 nie wiem czy jutro dam rade zajrzec do Was wiec juz teraz zycze Wam milej niedzieli no i w zasadzie spokojnego tygodnia bo pojawie sie pewnie dopiero za tydzien w niedziele..,
Buziaki 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
no to super Anitka że wszystko mogłaś zobaczyc 🙂 Malutki juz jesy duży 🙂 no ale jak tyle je to jak ma być Mały :P:P Najwazniejsze ze wszystko jest wporzadku 🙂 tak trzymaj !!

Przyjemności zyczymy na ślubie Kochana dla Was obojga a w sumie trojga 🙂


Iwiokej łaaaaaaaaap buziaka na pocieszenie 🙂 Nie smutaj sie 😞 Ja tez zostaje sama bardzo czesto i tez musze sobie jakos radzic 😞 Damy rade 🙂 Co nas nie zabije to nas wzmocni jak to się mowi 🙂

My z Fifkiem tez idziemy już spać 🙂 Dobrej i spokojnej nocy życzymy 🙂 Bez kolek ani wychodzenia na siu siu 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć dziewczyny 🙂

Nie zaglądałam tu od piątku jakoś zalatana byłam 🙂
Byłam obczaić moją szkołę rodzenia i mam nie daleko od przystanku 🙂 Już za tydzień w niedzielę pierwsze zajęcia 🙂
Piątek wieczór i sobota na zakupach, już dawno tyle nie chodziłam 🙂
Kupiłam małej album w Tesco z pierwszego roczku życia niemowlaka z miejscami na wklejenie zdjęć z ważniejszych wydarzeń 🙂 ja za to wróciłam do domku z nowymi butami i torebką 🙂
Mój brat dzisiaj z UK przylatuje, więc pewnie będę do Was rzadziej zaglądać bo on cały czas komputer okupuje 🤨 A mój laptop ciągle w naprawie, co chwilę mówią że nie wiedzą jeszcze co mu jest..aj chyba go z stamtąd zabiorę i zaniosę do innego serwisu.

aaana cieszę się, że już kuchnia prawie gotowa 🙂

Dołączam się do życzeń miłej niedzieli 😘
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
hej brzuchate 🙂

Ja wkurzyłam sie wczoraj na wizyycie ! !
Nie miałam USG, powiedział ze zrobimy 19 grudnia,nawet nie podejrzał małej 😞 chyba miał opuznienie w pacjentkach i sie spieszył 😞

Mam tez i dobre wiadomosci 🙂 jak dzwonilam w poniedziałek po wyniki morfologii, to mi babka źle odczytała wynik leukocytów ( przypomne ze miałam od 3 miesiecy rosnace i gin powiedział ze to zapalenie jakies w organizmie, i ze antybiotyk da jak nie zaczna spadac )

wyszło ze spadają miałam 12,6 chyba jakos 🙂
w moczu tez ok, bo wyszły w sumie krwinki białe 3-6 w polu widzenia ale lekarz powiedział ze nie ma sie czym martwic , ze jesli ponad około 8-10 jest to wtedy dopiero.
Noi co najlepsze MOJA NIESZCZESNA SZYJKA ma juz 3.37 a miała w najgorszym momencie 2,40 wiec sporo sie wydłuzyła 🙂
lekarz powiedział ze jak na prawie 30 tydzien to jest dluga 🙂

Mam tez gorsze wiadomosci ODNOŚNIE MOJEJ WAGI !!

UWAGA mam na plusie 16 KILO 😞 😞 😞 Załamałam sie 😞
pytalam gina czemu tak tyje, ze jem normalnie w miare.
Powiedzial ze mam najprawdopodobniej juz sporo wody w organizmie, i faktycznie zauwazyłam opuchniete palce u rąk, i nogi 😞 Ryczałam oczywiescie bo mimo ze warze 69 kg przy wzroscie 170 cm to czuje sie taka GRUBA 😞 ZAŁAMKA 😞
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodi nie przejmuj się wagą skoro to tylko woda to szybciutko pozbędziesz się jej po porodzie. Jeżeli cały czas nosisz obrączkę to obserwuj czy dłoń Ci nie za mocno spuchła bo moja mama musiała ciąć obrączkę na palcu, tak jej place w w ciąży popuchły tyle że ona miała zatrucie ciążowe.
Mi również mocno puchną łydki i ginekolog przepisała mi na nie tabletki, ale zapomniałam wziąć kartki z nazwą tych tabletek. 11ego mam u niej wizytę to zapytam się jeszcze raz jakie to. Mówiła, że bardzo pomagają.
Dobrze, że Leukocyty masz jednak w normie 🙂 Nie ma co martwić się na zapas 🙂

Ja właśnie zdycham po porcji ciasta zapitego wielką szklaną kakaa 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
CandyMonka ja tez wypilam rano kuban mleczka z miodkiem , bo gardło cos boli czasem.

Wiesz pewnie lekarz tak powiedzial zebym sie nie przejmowała 😞
rece puchna faktycznie, bo wczoraj własnie pierscionek który był luźny ledwo zdjełam, juz nie bede zakładac do porodu.
Co do ciacha , to obiecałam sobie ze koniec ze slodkim, nie wiem co z tego wyjdzie 🙂 moze zamiast poł tabliczki czeko uda mi sie zjesc 2 kawałeczki na przykład, bede sie tego trzymac 🙂
Mam nadzieje ze nie bedzie tak źle, chociaz i tak wygladam jak słonica w dodatku mam coraz wiecej rozstepów i beznadziejny celulit az do kolan, którego nigdy nie miałam, szkoda gadac 😞
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo zwałki tłuszczu to ja też mam i to właśnie na udach bleee 🤨 również próbowałam ograniczyć słodkie i przerzucić się na owoce ale nie umiem to jest silniejsze ode mnie 🤪
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
hej dziewczynki u mnie pogoda piekna jak codzien swieci slonko i jest 12 stopni a tu prawie grudzien!!
wczoraj byla u mnie moja siostra z mezem i mala i byly ostre rozmowy o porodzie, sutkach , oslonkach itd hehe ale ja sie czulam jak by poza tym :\ dostalam od mojej malej siostrzenicy drobna wyprawke dla mojej malej Marceliki. Ta mala jest kochana wszystkim mowi ze bedzie miec siostrzyczke i wszyscy gratuluja mojej siostrze :P

Dodi nie przejmuj sie najwazniejsze ze wyniki masz dobre!!! a waga- zrzucisz bardzo szybciutko!! kolezanka przytyla 21 kg i po 3 miesiacach nie bylo sladu!!!!
u mnie prawie 31 tydzien a nadal 5 kg na + i zaczynam sie zastanawiac czy to aby nie za malo!!!!!!! jutro mam wizyte wiec musze zapytac bo troche sie martwie!!!!! jutro tez musze odebrac wyniki z moczu bo w piatek juz nie zdazylam!!!

niedziela....- zaraz jade do CH moze jakies prezenty na swieta kupie 😁 a pozniej mnie maz na obiad zabiera zebym nie gotowala 😁

slodkosci....-zjadlysmy mega sniadanie a ze wczoraj byli goscie to salatki, jajka, kreczki =-wszystko bylo to pojadlysmy jak baki!!! a pozniej :P moj piernik z bita smietana i kawusia pycha a w lodowce czeka na mnie salatka owocowa wlasnej roboty :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Och jakie nudy dzisiaj w tv nic nie ma, razem z mamą robi porządek u brata w pokoju bo małe składowisko rzeczy dla Nadii tam zrobiłyśmy 😉 Szkoda, że mam takie małe mieszkanko bo nie wiem gdzie to upchać 🤨
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Witanm Mamusie!!!!!!!!!!!!!
a ja się dzisiaj nie wyspałam , co chwile pob odka, bo raz gorąco mi było a raz zimno, i tak samo mój piesek, raz na kołdrze raz pod kołdrą 😞
wstaliśmy o 9:30 na siusiu i na śniadanko, napaliłam w piecu i poszłam dalej spać , obudziłąm się po 12, ale jakaś nieprzytomna, wzięłam prysznic i trochę lepiej było, posprzątaląm w domku zjadłam obiad i poszliśmy na spacetek, a teraz nic mi się nie chce i nadal mi smutno , rodzice dzisiaj nie ptzyjadą tylko jutro bo też musiali zrobić porządki bo wczoraj cały dzień prawie u mnie byli a teraz już są zmęczeni i im się nie chce 😞
a mój dopiero jutro wieczorem będzie 😞
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...