Skocz do zawartości

KIEDY DNI PLODNE?? | Forum dla mam


paula8966

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mamusia
Czesc 🙂
Kiedys miałam podobną sytuacje. Z tego co wiem to trzeba poczekac do pierwszej miesiaczki. Po miesiaczce mozna dopiero policzyc kiedy beda dni płodne. [img size=400]http://www.brzuszek.net/images/fbfiles/images/gDl3p2.png" src="https://brzuszek.net/applications/core/interface/js/spacer.png" />
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Ja straciłam kiedys dziecko. Lekarz kazał bardzo uwazac zeby nie zajsc od razu w ciaze. Jednak tabletki kazał mi wziasc dopiero w dniu pierwszej miesiaczki. [img size=400]http://www.brzuszek.net/images/fbfiles/images/gDl3p2-59772daddfbff18df9ae4d9e0daa45b7.png" src="https://brzuszek.net/applications/core/interface/js/spacer.png" />
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Kurde teraz to tragedia bedzie z "przytulankami" 😁 🙃 my liczylismy na stosunek przerywany ale chyba za bardzo bede sie bala drugiej ciazy ehh a tabletek to ja nie chce bo bede zapominala ich brac hehe ta skleroza 😉 ☺️ aj pojde do gina za 2 tyg i pogadam sobie z nim jaka jego zdaniem jest najlepsza metoda antykoncepcji 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Kiedy kobieta powraca po porodzie do okresu płodności? Dziś dostałam list z pytanie o to. "Jestem dwa i pół miesiąca po porodzie, obecnie już nie karmie piersią i nie mam miesiączki. Po jakim czasie od porodu mogę spodziewać się miesiączki?"

Jeśli kobieta krami dziecko wyłącznie piersią, w ciągu dnia i nocy, występuje u kobiety niepłodność laktacyjna. Dlaczego tak się dzieje? Proces ssania stymuluje wytwarzanie mleka, poprzez pobudzenie przysadki mózgowej do produkcji hormonu zwanego prolaktyną. Jeśli u kobiety utrzymuje sie wysoki poziom prolaktyny, blokuje to czynność innych hormonów, których zadaniem jest pobudzanie dojrzewania komórki jajowej w jajniku, wzrostu estrogenów i jajeczkowania.

Taki wysoki poziom prolaktyny u kobiet karmiących wyłącznie piersią, w dzień i w nocy, może utrzymywać się do 6 miesięcy, czyli do czasu wprowadzenia dokarmiania. Czasem czas ten trwa nawet dłużej.

Na długość okresu niepłodności laktacyjnej wpływają także cechy dziedziczne i indywidualne. Znaczenie ma też sposób odżywiania.

Jednak aż tak długi czas niepłodności laktacyjnej nie jest regułą - zdarza się, że u matki dziecka karmionego na żądanie powraca jajeczkowanie i rozpoczynają się cykle miesięczne już po 3 miesiącach. Czasami zdarza się sytuacja odwrotna – od porodu minął już rok lub więcej, kobieta karmo dziecko piersią tylko raz dziennie, a pomimo tego nie wróciła płodność. Im później występuje miesiączka, tym częściej cykle są od początku owulacyjne.

Na pewno nie wolno liczyć na niepłodność laktacyjną jako metodę zapobiegania następnej ciąży. Możesz zajść w ciążę zanim jeszcze nastąpi pierwszy po porodzie okres, ponieważ nie wiesz, kiedy wystąpi pierwsza po porodzie owulacja, która uczyni Cię znów płodną.

Kobiety, które wcale nie karmią piersią, lub bardzo wcześnie zaczęły dokarmiać dziecko sztucznie, mogą bardzo szybko, nawet w ciągu pierwszych trzech tygodni, utracić wysoki poziom prolaktyny. Wtedy pierwsza owulacja może wystąpić między 4-6 tyg.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, kobiety, które wcale nie karmią piersią swoich dzieci albo od urodzenia je dokarmiają, mogą być uważane za niepłodne, tylko przez pierwsze trzy tygodnie po porodzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
karamba
ciekawy ten artykul co napisalas, mam znajoma co 13 miesiecy nie miala okresu bo caly czas karmila piersia.
Ja karmie trzy razy w nocy i gdzies tak 6 w ciagu dnia, mam nadzieje ze jeszcze mi sie to troche utrzyma 🙂 jednak bez zabezpieczenia narazie bym sie nie odwazyla wspolzyc :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...