Skocz do zawartości

Poród, opieka okołoporodowa etc. | Forum o ciąży


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 65
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

skoreczka napisał(a):
A ja dodam, że moje krocze było idealne i nic nie bolało. Jedynie te okropne hemoroidy dokuczały ale to juz inna kwestia 😮

Ja miałam bardzo poharatane krocze, spuchło i nie chciało się goić. Hemoroidy też mi wyszły przy porodzie, ale dostałam czopki i schowały się, dzięki tym czopkom nie miałam problemów z wypróżnianiem 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgooglowałam, leczą hemoroidy w Polsce 😉 ale nie wiem czy w ramach NFZu, czy raczej prywatnie, nie mam pojęcia o kosztach... Może Was zainteresują pierwsze 2 strony z googli: http://www.chirurg.za.pl/ i http://www.lubecki.pl/schorzenia/11,hemoroidy_zylaki_odbytu_a_wlasciwie_choroba_hemoroidalna.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mra_ napisał(a):
Uhhh, współczuję. Nie robią jakiś zabiegów na hemoroidy?
Zrobili mi, przyszła lekarka i wepchała je do środka, płakałam z bólu. Za pół godziny wyskoczyły ponownie. Podobno w Anglii robia jakieś zabiegi ale w Polsce nic o tym nie słyszałam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
Plan porodu:

Plan porodu ma być z założenia spisem preferencji i życzeń dot. porodu i opieki okołoporodowej i nie powinien być traktowany jako sztywna rama przebiegu porodu, jako że samej akcji porodowej nie można zaplanować 😉 Pomimo spisania planu porodowego pacjentka ma możliwość zmieniania preferencji na bieżąco. Plan porodu w miarę możliwości powinien być zastosowany i uszanowany przez personel medyczny przy porodzie niskiego ryzyka.

Instrukcje: http://www.mamazone.pl/artykuly/bede-mama/porod-i-polog/porod-naturalny/2011/jak-stworzyc-plan-porodu.aspx
Przykładowy plan porodu z grzecznym wstępem do personelu: http://zblanszowany.blox.pl/2009/05/zblanszowany-plan-porodu.html
Po co w ogóle pisać plan porodu: http://planporodu.pl/, http://wyborcza.pl/rodzicpoludzku/1,114118,10070689,Po_co_wypelniac_plan_porodu.html

We wspomnianym wcześniej poście (w innym wątku) przepisuję (sasasa) opcje, jakie można zamieścić w planie; (tak/nie) to możliwość wyrażenia lub nie wyrażenia zgody na pozycję, formę znieczulenia itp. Proponuję w miarę układania planu sprawdzić, czy dana opcja jest dostępna w szpitalu, w którym chcemy rodzić. Taki plan warto skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę – raz, by sprawdzić czy ciąża nie wyklucza którejś opcji, a dwa – czy plan jest w miarę rozsądny i możliwy do wprowadzenia w życie 😉 Plan został przepisany z magazynu branżowego dla ginekologów „Nowy gabinet ginekologiczny” nr 1(1) 2011 r., str.30-31, nie ma autora 🙃, można go podejrzeć po rejestracji na www.e-ginekologia.pl. Plan ma formę tabelki, w której zaznacza się decyzję – zgodę na poszczególne działania w części II, III, IV, V, VI, VII. Część VIII jest otwarta, brak w niej sugestii i uważam, że nie ma co myśleć nad nieprzwidzianymi sytuacjami zanadto 🙃.

Plan porodu – imię i nazwisko matki, imię i nazwisko lekarza prowadzącego
I. Towarzysz w trakcie porodu: imię i nazwisko towarzysza; udział we wszystkich fazach porodu (tak/nie), udział w I i II fazie porodu (tak/nie); zabiegi, przy wykonywaniu których chcesz zostać sama (wymień)

II. Pozycje przed i w trakcie porodu:
a) I faza porodu – pozycje: krótki spacer (tak/nie), kąpiel w ciepłej wodzie (tak/nie), pozycja kuczna (tak/nie), pozycja pionowa (tak/nie), pozycja siedząca (tak/nie), pozycja w klęku podpartym (tak/nie), inna (jaka?)
b) II faza porodu (faza parcia) – pozycje: pozycja leżąca (tak/nie), pozycja kuczna (tak/nie), pozycja w przysiadzie (tak/nie), pozycja wisząca – całym ciężarem na szyi towarzysza (tak/nie), pozycja leżąca na boku (tak/nie), pozycja kolankowo-łokciowa, gdy akcja porodu przebiega zbyt szybko (tak/nie), taniec [powaga, tak jest w tym tekście] (tak/nie)

III. Środki przeciwbólowe:
a) Entonox – jest to tzw. gas&air czyli mieszanka 50-50 tlenu i podtlenku azotu (tzw. gaz rozweselający); pozwala redukować ból, ale może spowodować lekki ból głowy, senność lub niewielkie mdłości (tak/nie).
b) TENS – transcutaneous electrical nerve stimulation – przeskórny elektryczny stymulator nerwowy, małe urządzenie, które posiada 4 przylepce. Umieszcza się 2 w połowie pleców i 2 w części lędźwiowej. Urządzenie to poprzez niewielki sygnał elektryczny wysyłany przez skórę do nerwów, a potem do mózgu, blokuje uczucie bólu (tak/nie).
c) Penthidine/Morfina – potrzeba ok. 20 minut zanim podany zastrzyk zacznie działać, lecz relaksujące i przeciwbólowe działanie tego środka trwa do 4 godzin. W niektórych przypadkach może powodować mdłości, senność. W sporadycznych przypadkach może zaburzyć oddech dziecka tuż po jego narodzinach – wtedy podawane jest antidotum (tak/nie).
d) Epidural – blokada nerwów w formie zastrzyku dordzennego. Podawany jest zawsze przez lekarza anestezjologa, więc przed podjęciem tej decyzji czy będziesz z tego korzystała, czy nie upewnij się czy na oddziale, na którym planujesz poród, jest taki lekarz dostępny. Środek ten podany może być tylko raz i tylko na pewnym etapie porodu. Podawany jest przez niewielką tubkę wprowadzaną do rdzenia kręgowego i potrzeba około 40 minut zanim zacznie działać. Po wstępnym zabiegu rurka pozostaje w Twoim kręgosłupie i można uzupełniać, w razie potrzeby, epidural. Jednak po zastosowaniu tego środka nie będziesz mogła „czynnie” brać udziału w porodzie, potrzebne będzie bliższe monitorowanie stanu Twojego i dziecka, a to oznacza więcej aparatury. Także po porodzie nie będziesz w stanie samodzielnie opuścić łóżka przez następnych kilka godzin (tak/nie).
e) Alternatywne środki przeciwbólowe – zanim jednak zdecydujesz się na tą formę przedyskutuj to dokładnie z położną, która poleci Ci odpowiednich specjalistów. Muszą oni mieć zezwolenia do pracy na oddziałach szpitalnych (tak/nie).

IV. Co jest dostępne na oddziale porodowym i z czego chcesz skorzystać?
a) basen/wanna do porodu (tak/nie)
b) odtwarzacz cd (tak/nie)
c) kąt do parzenia kawy i herbaty (tak/nie)
d) TENS (tak/nie)
e) poduszki, piłki gimnastyczne itp. (tak/nie)
f) przedmioty, które są w szpitalu niedostępne, ale chcesz je przynieść (jakie?)
V. Monitorowanie rytmu serca dziecka
a) stetoskop – położna (tak/nie)
b) pas KTG (tak/nie)

VI. Pomoc w trakcie porodu
a) Podawanie oksytocyny (ta/nie)
b) Lewatywa (tak/nie)
c) Masaż szyjki macicy (tak/nie)
d) Golenie krocza (tak/nie)
e) Użycie kleszczy (tak/nie)
f) Ssawka – próżnociąg (tak/nie)
g) Przebicie błony i sztuczne odprowadzenie wód płodowych (tak/nie)
h) Epistomia – nacięcie krocza (tak/nie)
i) Cesarskie cięcie (tak/nie)
j) Pozycje w trakcie właściwego porodu – stojąca, leżąca, kucająca
k) Personel medyczny obecny przy porodzie – położna, lekarz, student

VII. Inne preferencje:
a) Czy chcesz, żeby Twój partner przeciął pępowinę? (tak/nie)
b) Czy noworodek ma być wykąpany? (tak/nie)
c) W czyje ubranka ma być ubrant? (Rodziców/Szpitalne)
d) Czy chcesz, żeby dziecko zostało wytarte zanim weźmiesz je na ręce? (tak/nie)
e) Czy chcesz, by powiedziano Ci o płci dziecka czy wolisz sprawdzić to sama? (Powiedzieć/Sama)
f) Czy chcesz dostać zastrzyk przyspieszający poród łożyska? (tak/nie)
g) Jak chcesz karmić swoje dziecko? (Piersią/Sztucznie)
h) Czy chcesz, aby zaraz po porodzie podano dziecku zastrzyk z witaminy K, który zapobiegnie krzepnięciu jego/jej krwi, jeśli dziecko ma do tego predyspozycje? (tak/nie)
i) Czy chcecie zostać sami na chwilkę po porodzie? (tak/nie)

VIII. Nieprzewidziane sytuacje – koniecznie podyskutuj ze swoją położną nieprzewidziane sytuacje...warto być przygotowanym na każdą ewentualność!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Kiedy mamy czas na prysznic i spokojną jazdę do szpitala:
1)pojawiają się REGULARNE skurcze nie zadziej niż co 10minut
2)odejdą wody płodowe tzn.CZYSTE WODY PŁODOWE /bezbarwne, nitki krwi/. Jeżeli mamy problem z odróżnieniem czy to siusiu czy wody to warto wkładkę lub majciochy powąchać. Mocz zawsze będzie pachniał amoniakiem 🙂
3)Mamy natak biegunki :0
4)zaobserwujemy, że czop śluzowy odszedł. wtedy trzeba zachować ostrożność tzw. KURA Z JAKIEM!!! Orwaty wtedy jest dostęp dla drobnoustrojów do naszego maleństwa.

Kiedy natychmiast jedziemy do szpitala:
1)wszelakiego rodzaju krwawienia, plamienia
2) każde podejrzane bóle podbrzusza, zaburzenia widzenia tzn.mroczki, osłabnięcia
3) BRUDNE WODY PŁODOWE- buzo-brązowe, zielone
4) odejście czopu śluzowego wcześniej niż na samym finisz ciąży- wzywać trzeba natychmiast pogotowie i jechać do szpitala z nogami w gorze, żeby w nie dopuścić do napierania na szyję maleństwa i wypadnięcia pępowiny!!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...