Skocz do zawartości

Czerwcoweczki! | Forum o ciąży


Wiolka

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 19,6 tys.
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • sandroos

    1698

  • kozinka

    2123

  • Anett

    1877

  • Tyssiiaa

    2838

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • Mamusia
emi-rose napisał(a):
midorada napisał(a):
Ale macie fajnie. U mnie u can dance jest takie czerstwe, ze tego sie ogladac nie da. W polskiej edycji czuc te energie... brytyjska zazwyczaj przegapiam 🤢 🤢

Emi ja nawet nie wiedzialam, ze jest Efekt motyla II

Maja bardzo fajnie ta szafa wyszla. Wydaje mi sie, ze nie jest takim gigantem od podlogi do sufitu, czy to moze tylko wrazenie? 🤔


Ja juz raz oglądałam II ale chętnie obejrze jeszcze raz, a jedynka to chyba mój ulubiony film 🙂
Jeśli chodzi o you can dance to ja nie przepadam 🤢


hehehe ja nie oglądałam II a w sumie I nie pamiętam ale chętnie zobaczę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Nie mam siły nadrabiać tego co napisałyście 😮
Dziś kolejne zajęcia w szkole rodzenia tym razem było o wyprawce dla noworodka 🙂
Położna uczyła jak prawidłowo trzymać dzieciątko, jak prawidłowo przewijać oraz jak prawidłowo ubierać kaftaniki itp. Ćwiczyliśmy na laleczkach, jeden z ojców przy ubieraniu kaftanika złapał lalę za nogę i do góry 😁 😁
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Postanowiłam zebrać wszystkie informacje dot. przyszłych mam i tatów w jednym miejscu, może się wam przyda 🙂

PRZEPISY
CO PRZYSŁUGUJE MAMIE:
1. Zwolnienie lekarskie płatne jest w 100%
2. Pracująca przyszła mama ma usprawiedliwione wszystkie wyjścia do lekarza
3. Urlop macierzyński- zaświadczenie wypisane od dnia porodu
Trwa on 20 tygodni + 4 tygodnie –urlop macierzyński liczony jest łącznie z weekendami.
Podanie o dodatkowe 4 tygodnie urlopu macierzyńskiego należy złożyć 2 tygodnie przed końcem 20 tygodniowego urlopu macierzyńskiego.
4. Po macierzyńskim należy wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy ( za rok 2011)+ bieżący. Należy tak zrobić jeśli planujemy urlop wychowawczy.
5. Urlop wychowawczy przysługuje po przepracowaniu 6 miesięcy.
6. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi 4 lata i można go wziąć w 4 częściach.
PRZYKŁAD: mama jest rok na wychowawczym, ale babcia decyduje się opiekować dzieckiem w czasie pracy rodziców, jednak po roku dochodzi do wniosku że nie daje rady, więc mama pisze podanie o urlop wychowawczy. I tak można w sumie 4 razy. Pracodawca nie ma możliwości odmówić.
7. Karmienie piersią-potrzebne jest zaświadczenie od pediatry lub lekarza rodzinnego
(pracodawca musi je uznać):
w przypadku pracy w systemie zmianowym
np. w godz. 4-6 przysługuje 30 min.
godz. 6-8 przysługuje 30 min x 2- czas ten można połączyć i wyjść wcześniej-dotyczy to również pracy w systemie jednozmianowym.
Jeśli pracujemy w systemie zmianowym to pracodawca nie może nam nakazać pracy na zmianie nocnej, chyba że wyrazimy pisemnie zgodę, dotyczy to również pracy w systemie 12 godzinnym. Tak samo w przypadku godzin nadliczbowych, pracodawca nie może nakazać nam pozostać dłużej w pracy- chyba że wyrazimy pisemną zgodę.
8. Urlop wypoczynkowy- nie przysługuje w tym czasie opieka, ale gdy same się rozchorujemy to przysługuje, w tym przypadku następuje przesunięcie urlopu wypoczynkowego o ilość dni chorobowego. By wykorzystać ten urlop wypoczynkowy należy ponownie złożyć wniosek urlopowy u pracodawcy z nowym terminem.

CO PRZYSŁUGUJE TACIE :
1. Urlop tacierzyński: 2 tygodnie – do wykorzystania w ciągu roku od urodzenia się dziecka-płatne jest w 100%
2. Urlop okolicznościowy 2 dni - do wykorzystania tylko w miesiącu którym urodziło się dziecko-płatne jest w 100%
3. 14 dni w roku na opiekę nad domownikiem żoną/mężem,- płatne 80%
CO PRZYSŁUGUJE RODZICOM:
1. Opieka nad dzieckiem 2 dni płatne 100% do 14 roku życia.
2. W roku 58 dni do 8 roku życia – wypadki okolicznościowe: dziecko zdrowe lub chore
Dziecko zdrowe - Potrzebne jest zaświadczenie od lekarza
PRZYKŁAD: okazuje się że z niezależnych przyczyn żłobek czy przedszkole jest zamknięte.
Powyżej 8 roku życia –dni wolne przysługują już tylko na dziecko chore.
3. Po urodzeniu dziecka Szpital wysyła dokumenty do Urzędu Stanu Cywilnego.
4. Dokumenty potrzebne w Urzędzie Stanu Cywilnego: d. os. Mamy i taty- rejestracji w może dokonać jeden rodzić w przypadku małżeństw. W innym przypadku obecność jest konieczna obojga rodziców.
5. Do 6 miesiąca życia można zmienić imię dziecka.
6. Dziecko otrzymuje zawsze meldunek mamy- chyba, że ma być meldunek taty wtedy konieczna jest obecność obojga rodziców.
7. Nr PESEL dziecka wydawany jest do 6 miesięcy od zgłoszenia.
8. BECIKOWE- jakie dokumenty są potrzebne w celu jego otrzymania:
Zaświadczenie że chodziło się regularnie do lekarza ( do 10 tygodnia należy stwierdzić ciążę)
Akt urodzenia dziecka
Oświadczenie że nie pobrało się becikowego
Te formalności załatwia się w miejscu zameldowania dziecka.
Dowód osobisty rodzica który składa dokumenty.
9. Kwota becikowego 1 tys. Zł.
10. Jeśli nie przekracza się dochodu w wysokości 504 zł netto na członka rodziny (wlicza się w to dziecko). Można zgłosić się do Urzędu miasta po tzw. zapomogę- można to uczynić w ciągu 6 miesięcy od urodzenia się dziecka.
DOKUMENTY PRZY PRZYJĘCIU DO SZPITALA:
1. Karta ciąży
2. Dowód osobisty
3. Oryginał stwierdzający grupę krwi
4. Legitymacja ubezpieczeniowa lub inny dok. Potwierdzający ubezpieczenie. Gdy go nie posiadamy, należy to zgłosić przy przyjęciu- każda ciężarna oraz w trakcie połogu są ubezpieczone.
5. Ostatni wynik z morfologii
6. Wypisy gdy w czasie ciąży leżało się w szpitalu

WYPRAWKA DO SZPITALA DLA MAMY I MALUCHA:
MAMA:
1. Koszule nocne-do karmienia – 3 szt.
2. Szlafrok- 1 szt.
3. Skarpetki – 2 szt.
4. Kapcie o stabilnej podeszwie
5. Klapki pod prysznic
6. Biustonosz do karmienia – 2 szt.
7. Wkładki laktacyjne, lub muszle laktacyjne http://srvimg06.tablica.pl/images_tablicapl/11530405_2_644x461/tanio-medela-muszle-laktacyjne-gratis-nowa-ksiazeczka-bajki-zdjecia.jpg
8. Laktator (nie są polecane elektryczne ponieważ „szarpią”) najlepsze są ręczne np. AVENT, MEDELA, NUNK, LACTA
9. Majtki jednorazowe z siatki - 3 szt.
10. Podpaski (polecane są TENA LADY SUPER- przy porodzie i w pierwszych dniach połogu- dostępne w aptece i sklepie medycznym) – 10 szt.
11. Woda mineralna najlepiej w małej butelce z „dziubkiem”- w trakcie porodu
12. Przybory toaletowe.

MALUCH:
1. Kaftaniki – 3 szt. ( nic zapinanego na plecach)
2. Śpioszki – 3 szt. ( nic zapinanego na plecach)
3. Skarpetki – 2 szt.
4. Czapeczki – 2 szt. ( niewiązane pod szyją)
5. Łapki niedrapki – 1 szt.
6. Rożek- 1 szt.
7. Pieluszki jednorazowe – najczęściej jest to rozmiar nr 1
8. Kosmetyki – płyn do kąpieli, oliwka, puder. Oddziały noworodkowe najczęściej je posiadają.
9. Smoczej „uspokajacz” nr 1
10. Chusteczki jednorazowe nawilżone wodą
Pozycja 9 i 10 ma zastosowanie gdy dziecko trafia na fototerapię- żółtaczka fizjologiczna ujawniająca się w 3 dobie życia dziecka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
katiaa85 napisał(a):
emi-rose napisał(a):
Ja już po śniadaniu, podniebienie boli ale dalej wcinam cukierki mam jeszcze jedną paczke 🙂


Ja mam jeszcze calego twixa maxi ale jakos ochoty dzis na niego brak.


cześć dziewczynki 🙂
wszystkiego najlepszego dla nas 😉
hahaha ja w twixa się wczoraj zaopatrzyłam 🙂 bo tez mam na nie parcie 😉
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Wiola tak,to po szczepionce-byłam na to przygotowana 🙂 🙂 przeszło tylko rączki dalej pokazuje,że bolą,ale nic dziwnego 😞
dzięki dziewczyny,ale Klaudia nie jest chora 😁 po prostu reakcja na szczepionkę 😉 nigdy tak nie miała,a teraz akurat jej się udzieliło 😞 no ale spokój do 5 roku życia mamy 🙂 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...