Skocz do zawartości

Lipcóweczki 2011 | Forum dla mam


Admin

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mamusie
Witam

Lenka wczoraj tak szybko zasnęła ale za to od 23 do 2 popłakiwała i się budziła dałam jej Ibufen jeszcze o 4.30 pojękiwała ale nie wstawałam do niej dopiero o 6 mąż dawał jej mleko a ja zmierzyłam jej gorączkę bo wydała mi się gorąca i pokazało 38,2 choć nie wiem czy to prawda bo termometr trochę przekłamuje ale dałam jej Ibufen i spała do 9. Rano już nie miała gorączki i widać że dobrze się czuje ale zauważyłam że ma krosteczki /plamki drobne na całym brzuszku i może to jakaś wysypka więc dałam Calcium w syropie i będę ją dzisiaj obserwować 🤢
Teraz poszła spać zobaczymy jak wstanie 😉

Maja ja na początku też nie mogłam go ogarnąć ale jakoś szybko się go nauczyłam za to za Picassa nie przepadam 🤢

wercia idź do lekarza żeby całkiem cię nie połamało.

tedit kurcze nie wiem czy uda mi się napisać jak to zdjęcie zrobiłam. Jak chcesz to prześlij mi zdjęcie Lenki na maila a ja postaram się go obrobić choć dużo zależy tez od oryginału zdjęcia, pamiętaj że musisz wysłać w oryginalnej rozdzielczości 😉 a maila mojego masz? 😉
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,5 tys.
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • Gosiaczek_m

    2854

  • emilia1_m

    1680

  • McDa87_m

    1834

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • Mamusie
Cześć Kobietki!

A ja dalej chrypię jak po dobrej libacji 😮 Poczeka do piątku, jak nie minie gnam do lekarza. Pamiętam,że przed ślubem dostałam takiego zapalenia krtani i musiałam brać antybiotyk 🥴

Olek coraz pewniej daje za jedną rękę, w sumie ma skończone 15 msc. a nie chodzi i trochę się martwię, ale rozwój bez zarzutu, jedynie ten strach u Niego... Dzisiaj już fajnie dreptał po sklepie w swoich kozaczkach 🙂 Więc może już niedługo siam zacznie śmigać 😉

Gosiaczek
Ty podobnie jak moja siostra lubisz eksperymenty ze zdjęciami 🙂 Ładnie bardzo Ci to wychodzi, naprawdę 🙂 Oby Lence nic nie było 😘
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Hej mamuski!

Dlugo mnie nie bylo ale juz jestem:-)
Neta mi ucieli i byl problem.. Sorki za braki polskich znakow ale wlasnie operuje na tablecie niemieckim i polskich liter brak.
Postaram sie co nie co doczytac ale mimo swych super wzrokowych zdolnosci watpie bym ogarnela caloksztalt.
Filip sie cofnal w rozwoju... bynajmniej odnosze takie wrazenie. Nic nie mowi po za ciaglym byyy, myy, i czasem amama. Chodzi jak perszing, rysuje w malowankach niczym artysta ale pierwsze szkice sa na scianach. Zaskoczona jestem rozwojem synka kolezanki, od paru zaledwie tygodni chodzi do zlobka , jest mlodszy od fifiego o 2m-ce a i od czasu gdy tam chodzi zaczal lasnie chodzic i mowic. Czy to wlasmnie kontakt z rowiesnikami zacheca dzieciaczki do nauki? Moj fifo nie ma zadnych znajomkow,ale w styczniu zamierzam go wyslac do tagesmutti. Poki co czekam na slowa synka z utesknieniem, co nie co juz je sam.

Ja z kolei po wizycie u dermatolog smaruje sie antybiotykiem i efekt jest poki co mizerny. Zaatakowaly mnie krosty na brzuchu,plecach,szyji- pojawiaja sie wieczorem a rano znikaja pozostawiajac czerone plamy i i gdzieniegdzie strupki. Na twarzy ciut lepiej. Nie wiem od czego to- miala ktoras z was taki problem?

Mykam lulu ,.
Dobranoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
emiliaeem mam nadzieję ze Ci przejdzie a jak nie to do lekarza bo jeszcze zaniemówisz 🤢 i nie przejmuj się córcia koleżanki sama zaczęła chodzić mając 16 miesięcy 😉

agapurka witaj ja tam nie wiem czy inne dzieci mają wpływ na szybszy rozwój dziecka koleżanka ma przedszkole i tam zabiera swoją córkę i nie widać żeby rozwijała się szybciej, a co do twoich objawów to nie pomogę 🤢

a ja na maxa wk...ona 😠jadłam bułkę z serem żółtym i coś mi w zębie strzyknęło dodam ze to jedynka, pobolewa mnie i cały czas urażam się językiem jakby coś tam pękło z tyłu zęba jutro jadę do dentystki i o oby mnie przyjęła i coś z tym zrobiła, wejdę bez kolejki bo zapisy na koniec listopada no ale ja stała jej klientka więc lepiej żeby mnie przyjęła 😉

mam pytanko Lenka jest cała zsypana tymi krostkami a raczej plamkami tylko na twarzy nie ma czy możliwe to ze drugi raz przechodzi trzydniówkę???? a może potówki????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Gosiaczek nie mam pojęcia skąd może mieć Lenka te krostki;(

Agapurka nie martw się, każdy ma swój tok rozwoju, od mojej kuzynki syn np. w styczniu będzie miał 2 lata a dopiero teraz zaczyna mówić mama, tata, baba i bum, Paulinka dużo więcej od niego mówi, a Nikoś ma na codzień styczność z dużą liczbą dzieci (siostrą i licznymi kuzynami) ale znów szybko chodził, wszystko w swoim czasie, widocznie teraz Filipek skupia się na malarstwie 🙂

Emiliaeem jeszcze będziesz tęsknić za chwilami jak Olek nie chodzi 🙂 i nie martw się!

dziewczyny pomóżcie bo napaliłam się już dawno na tą tapetę do jednego pokoju, który będzie fioletowy http://tapex2000.pl/foto/allegro/big/1331235132342.jpg miała ona być na ścianie garderoby ale czytam komentarze i wszędzie narzekają na jakość, że to tandeta, jak zwykły papier itd, nawet na inne fototapety i nie wiem co robić... ma któras fototapetę w domy??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
McDa bo to niestety jest tandeta... 🥴 Widoki cudowne,ale nakleić to- horror 🤢 Moja ciotka walnęła sobie coś w stylu lasku i niestety efekt byle jaki...

Gosiaczek trzydniówka może się u dziecka powtórzyć... Jak dużo tych krostek to lepiej do lekarza, podobno taka różyczka szaleje 🥴
No właśnie Olo za jedną rękę popyla,ale sam trzy kroki i leci na mnie ☺️ W sumie do 18 msc. ma czas... Ale ja jestem strasznie przewrażliwiona... 😞

Agapurka na pewno wśród innych dzieci dziecko poznaje wiele nowych rzeczy, chociażby jedno drugie papuguje 🙂 Ale też dużo zależy od indywidualnych predyspozycji... Generalnie ja bardziej stawiam na przedszkole, gdzie dziecko osiąga już pewien wiek i rozumie jako taki sens obcowania w grupie.
Pocieszę Cię, mój Mały w tej chwili chyba skupia się na próbach chodzenia, bo jeszcze kilka dni temu ładnie powtarzał słowa, ładnie naśladował zwierzątka,a na chwilę obecną krówka, gąska i cała reszta zoo ,,chrumkają" jak świnka Pepa 😮 A dziś jak patrzył na lamkę próbowałam Go zachęcić,żeby powtórzył słowo i wszystko było ,,byta" 🙃 Jakby w trzy dni mózg Mu ktoś zresetował 🙂 Dosłownie!
A i jeszcze jedna nowość, zaczął ciumkać smoczka 😁 Ja tylko znajdzie go w zabawkach, wkłada do buzi i dumnie pokazuje jaka z Niego dzidzia 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gosiaczek dokladnie trzydniowka moze sie powtarzac, tez o tym czytalam kiedys.
Agapurka niestety nie pomoge,a moze to tez na tle nerwowym jakas reakcja ciala..? a moze jestes na cos do jedzenia uczulona cos co jjesz czesto?
Emiliaeem rzeczywiscie niektore dzieciaczki zaczynaja pozniej chodzic. Tym bym sie nie przejmowala a raczej Twoim kregoslupem bo Olek nie nalezy do kruszynek jak pisalas 🙂
Ja mam wieeele spraw porozwiazywanych na szczescie bo byly to trudne dni teraz , m.in wkrecilam sobie ciaze 😁 ale testy negatywne heh, bo zanikl mi okres - mam spirale, tak mialo byc ale i tak dziwnie sie czulam i dla pewnosci robilam testy. Maz mnie pocieszyl mowi,ze Zuzia by miala juz ponad 2 latka i byloby ok. 😁
Nie wiem czy Wam pisalam juz nie pamietam ,ze czekam na 2ga gorna dwojke u malej. .....no bo sie juz ksztaltuje itd. i jej pobudki nocne tym usprawiedliwialam,a taka ze mnie mama.....w tym czasie jak czekam na tego zabka to 2 4ki gorne jej wyszly 😁 a ja nie zauwazylam.....a teraz jak ugryzie to jak igielki ostre zeby. 😁
Za tydzien lecimy do Polski 😁 strasznie sie denerwuje jak Zuzia zniesie te cisnienie przy starcie i pozniej przy schodzeniu....10 dni ,a tyle planow hehe 😁 Siostra juz nam bilety na Metro musical kupila 😁 ,ciesze sie bo bardzo tesknie za takimi wyjsciami, i moze jakis koncercik sie zalapie 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Halo Dziewczyny

U mnie kolejny dzien bolu biodra, z tymze bol przeniosl sie troche wyzej 🙃

Pogoda w miare ok, chociaz wietrznie jest, no ale i tak nie wyjde z domu bo nie
chodze normalnie

Dzwonilam do przychodni to zas zmienili zasady rejestracji- nie mozna zapisywac sie wczesniej do lekarza
ogolnego tylko w danym dniu kiedy by sie chcialo isc i jak wszedzie nie wiadomo
czy beda miejsca - takze nie wiem nic na chwile obecna a chcialam poprosic moja Mama zeby
zajela sie PAtrykiem, oczywiscie Panie przez telefon niemile i maja wszystko w d...e

Sytuacja w firmie u męża nadal beznadziejna, teraz jego ojciec jest na etapie wypominania synowi jak pracuje
oraz obiecywania gruszek na wierzbie, szkoda tylko ze nie widzi dlaczego tak sie dzialo i dzieje.
Szkoda mi męza bo on jest dobry czlowiek i moze dlatego tak go wykorzystali....

Wlasnie doczytalam i emiliaeem - co do rozwoju i przedszkola to sie zgadzam z Toba
i... kurde Nasz tez od kilku dni smoka tak uzywa - ma pudelko ze smoczkiem wsrod zabawek - bierze pudelko, przynosi zeby mu
otworzyc i chodzi ze smokiem w buzi - troche pochodzi i zapomina

A odrzucil sam smoka jak mial ze 3 miesiace a tu teraz taka cofka....


emiliaeem
- duzo zdrowia, oby minelo szybko
a co do chodzenia to na prawde nie martw sie, to pewnie kwestia czasu - jeszcze troche i sam bedzie chodzi
z tego co slyszalam to mozna zaczac sie martwic ok 18m-ca zycia dziecka a i to nie jest miarodajne

agapurka - witaj po przerwie
oby krosty zeszly
prosze Fifi to pewnie bedzie artysta
a co do rozwoju - ze niby szybszy miedzy rowniesnikami to hmmm - moje zdanie takie ze roznie z tym bywa
jak na razie roznicy nie zauwazylam, moze ok 3 roku zycia przedszkole zaczyna dawac efekty ale tak male dzieci
i tak zachowuja sie "po swojemu"

Gosiaczek
- jak zab?
od razu mi sie przypomnialo jak pare dni przed Sylwestrem (akurat miedzy swietami a Sylwem) jedzac
bulke z szynka nagryzlam i odlamal mi sie kawalek zeba- z tylu, ciagle jezyk mi sie drapal o ostre krawedzie
no i w koncu skonczylo sie wizyta prywatna bo gdzie znalezc dentyste w takim okresie...

daj znac jak krosty u Lenki

McDa - hmmm co do tapety to ja nie doradze zbytnio,
ogolnie jestem anty-tapetowa
a co do jakosci, to skoro wiele osob pisze ze jest tandetna jakosc to zapewne to prawda
a z drugiej str. moj wujek mieszkajacy w gorach (eko warunki - czysto itp)
ma taka fototapete (inny wzor) juz... ponad 20 lat - no ale pewnie to jest ta "dawna" jakosc


MajaCh
- prosze juz odliczasz dni do przylotu do Pl
z tego co pamietam to w samolocie male dzieci w trakcie startu i ladowania zachowywaly sie spontanicznie - czyli ryczaly i krzyczaly

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
witam

Emiliaeem, Wercia i moja teraz chodzi i ciągle woła niuniu niuniu (smoczek) i chce go ciągle mieć w buzi, staram się to ograniczać żeby się przyzwyczajała a i tak się boję jak to będzie ją odzwyczaić bo nadal bez smoczka nie zaśnie..,.

Wercia ja przypuszczam że te stare tapety (tak zresztą wszystko) są znacznie lepszej jakości niż te dzisiejsze i chybe coś innego wymyślę na tę ściane 😞
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Witam

Dzień taki sobie Lenka jęczała trochę w nocy a rano wstała z płaczem krostki ma nadal a teraz zmierzyłam jej gorączkę i ma 37,7 więc jutro do lekarza idziemy.

Co do zęba to był złamany wiec zrobiła mi odbudowę ale ile mnie to zmartwień, stresu kosztowało i kasy a szkoda gadać teraz jestem wypompowana ☺️ 🥴 a zaraz siostra cioteczna z narzeczonym przychodzi prosić na ślub 🤢

McDa nie pomogę w spawie fototapety 🤢 no ale jak tak piszą to coś w tym jest.

wercia co do smoczka to Lenka używa tylko do spania a wciągu dnia jest schowany 🙂 i nie woła ale jak by leżał na widoku to pewnie by wzięła 😉

Maja ja leciałam z Lenką i nie było tak źle najgorzej było przy stracie bo musiała siedzieć co jej się nie podobało a lądowanie przespała 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
hej !

majach zazdroszcze ci wyjazdu ja dopiero w styczniu, i to autkiem, ale jakos to zniose. Jak mam handre to mysle co bede robic na urlopie w pl:-)

Moze faktycznie troszke panikuje z tym rozwojem filipa. Od 3 dni marudzi biedny i placze zapewne z powodu zabkow bo jak dalam mu przed snem nurofen to ozyl, fikal,smial sie.

Gdy wrocilam z s ilowni wzial swoje butki do reki i chcial drzwi wyjsciowe otworzyc i isc dada..nie wiem czemu ale mnie to wzruszylo.

mcda no ja niestety tez nie pomoge ale zawsze marzylam o fototapecie. Teraz czekamy na karty stalego pobytu i chcemy ubiegac sie o mieszkanie socjalne, bo obecne
et za male, drogie i wychodza mankamenty. Plesn zezarla nam szafe, ogolnie jest wilgoc a wlascicielka nam wmawia ze wystarczy popsikac preparatem i wietrzyc mieszkanie. Masakra.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agapurka ale Ty z Niemiec masz bliziutko do Pl gdybysmy tam mieszkali to czesciej bysmy bywali napewno. ...a z Uk autem sobe ponownie nie wyobrazam, Niemcy sie nie koncza ........hehe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Czołem. 🙂

Ja nadal zdycham, chociaż chrypa mija ☺️

Nie rozpiszę się za bardzo, bo oczyska mi się kleją...

McDa zobacz co znalazłam 😜 Ciekawy pomysł na ściankę. W solarium do którego chodzę widziałam coś takiego, wygląda rewelacyjnie 🙂 http://www.firaneczka.pl/Tkanina-Na-Scianie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Witam

Goście wyszli o 24 a Lenka przebudziła sie o 24.30 dałam jej wode i poszła lulu a potem od 3 do 5 mi pojękiwała i popłakiwała 🤢 Na brzuszku krostki znikają najwięcej ma na nogach ale widzę że jej przechodzi 🙂

A my dzisiaj z mężem idziemy na dyskotekę to nasze pierwsze wspólne wyjście do lokalu ostatni raz na dyskotece byłam w grudniu w 8 tygodniu ciąży 🤪

emiliaeem zdrówka 😘 i fajny pomysł na ścianę 🙂

a ja przedwczoraj sprzedałam Lenki wózek 3w1 😜 wreszcie 😉
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
witam

Emiliaeem też super pomysł, praktyczne, bo można wyprać, wymienić i jest nowe 🙂 a widziałam też takie różne panele trójwymiarowe http://www.google.com/imgres?hl=pl&sa=X&biw=1280&bih=632&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=_G2WF6mYX0edpM:&imgrefurl=http://www.e-mieszkanie.pl/zdjecia-mieszkan/3688,panele-scienne/19626,trojwymiarowe-panele&docid=f0wLMkXvvW2N_M&imgurl=http://static.e-mieszkanie.pl/gallery/3688/0_f1ce5963d32f6335a743ee85ed91f8917270af25.jpg&w=500&h=604&ei=--ucUND3GpHFswat74GgBw&zoom=1&iact=hc&vpx=331&vpy=184&dur=547&hovh=243&hovw=201&tx=80&ty=97&sig=108132974727454677476&page=1&tbnh=136&tbnw=130&start=0&ndsp=16&ved=1t:429,r:7,s:0,i:90 coś takiego, też fajne bo to można w każdej chwili przemalować 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej ,ale fajne te panele McDa ja nie widzialam takich cudow. Nie pisalam bo znow klopot byl ale juz rozwiazany.......sie smieje,ze wszystkie plagi swiata przed tym wyjazdem sie wychylaja 😁
Spiaca jestem.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Dziś uzyskałam status bezrobotnej z prawem do zasiłku 😁 Ale czad 😁

Poza tym męczy mnie strasznie suchy kaszel, w nocy spałam tyle o ile i dziś humor kiepawy 🥴

McDa dostałam 🙂 A nie odpisałam na niego? 😁 Na podłogach macie już płytki ułożone, dojrzeć nie mogłam ☺️ ? Poza tym kuchnia bardzo ciekawa, te fronty fajnie się komponują 🙂 Nam w poniedziałek montują regał,więc prześlę Ci swoje 🙂 Poza tym jeśli chodzi o ten panel trójwymiarowy, nam projektant proponował coś podobnego,ale średnio to wyglądało... Nie wiem jak na całej ściance,nam pokazywał przy meblach kuchennych,więc może dlatego 🙂

Gosiaczek ja w 8 tyg. to zdychałam nad sedesem 😁 Broń Boże wyjść do ludzi, bo chyba bym ich wtedy zapawiała 😉 Ale miłej imprezki życzę 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McDa napewno bedzie lepiej hehehhe ptak mnie dzis osral 😁 hahaha mowi sie,ze to szczescie 😁
Emiliaeem ale Cie zaatakowalo mocno co? a moze loilas cala noc na zimnie i teraz masz :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
MajaCh szczęściara 😁 Tak jak mój Mąż 🙂 Chodziliśmy deptakiem na Helu, tłumy ludzi wokoło, a mewa osrała właśnie mojego Staruszka 🙂 (chyba,żeby Go oświecić jaką cudowną ma żonę 🙃 😁 )
A dopadło mnie cholernie 🤢 siedzę i zdycham 😞 Niby mam tabletki,ale całe G dają 😠
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Hej Dziewczyny!!!

Ja wskakuje na chwile
Czytam Was, wybaczcie ale naskrobie poemata jak poczuje sie lepiej
Udalo mi sie dostac dzis do lekarza -no i niby mam rwe kulszowa, podobno to w miare lekka opcja bo w tej gorszej nie umie sie chodzic i laduje sie na wozku
Mam rozne tablety takze oby zaczelo to jakos dzialac

Pozdrawiam!!!
I niestety znikam ☺️ 😘 😘 😘 😘
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Emiliaeem może i odpisałaś ale ja nic nie dostałam 🙂 płytki są pod tą czarną folią ukryte 🤪 dziś zamówiliśmy stół na 12 osób i krzesła do jadalni 🙂 na pierwsze imprezy 🤪

Maja te rzeczywiście jesteś szczęściara! ciekawe co Cię miłego spotka 🙂

Wercia nie zazdroszczę, mojego męża kiedyś raz dopadła rwa kulszowa i pierwszy raz u niego widziałam łzy w oczach jak próbował wstać żebym mogła go zawieźć do lekarza;( a potem dna moczanowa- drugi raz podobny ból, przy czym dna na całe życie;( oby Ci szybko przeszło!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heja. ja juz nie spie bo juz sobie myslami z Zuzia w samolocie siedze hehehe
Wercia.....strasznie mi przykro ale obiecaj nam tu,ze nie bedziesz tego zaniedbywac...masuj,rozgrzewaj i co musi byc codziennosc, sprawdz sobie cwiczenia w internecie ,ktore miesnie wokol zrodla wzmocnia. Czytalas ten post,ktory pisalam o tacie mojego meza? To nie przelewki bo rwa latami sie rozwija..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Cześć dziewczyny
Czytam cały czas, ale czasu bardzo mało.
Próbuję pisać pracę, ale idzie mi jak krew z nosa…

Pozatym zaczęłam biegać i raz w tygodniu chodzę na Zumbę Fitness - czas wreszcie wziąć się za siebie. Przez ostatnie 2 m-ce schudłam 4 kg, ale chcę więcej 😉


Jedyny optymistyczny akcent to, to że jutro jedziemy na Wyspę Tropikalną pod Berlinem 🙂
Wygrzejemy się w słoneczku

Sabinka jest kochana, śpi całą noc, powtarza coraz więcej słów. Kruszynka waży 9,5 kg. I wszytsko już rozumie małpka mała

McDa mamy fototapetę w pokoju Filipa na całą ścianę i nie polecam. Była złożona z pasków- są nie równe i wzór nie pasuje w kilku miejscach, a poza tym widać łączenia pod światło. To pokoju dziecka jeszcze ujdzie, ale gdzie indziej bym nie zrobiła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
tilii chodze tez na silownie i zla jestem bo co staje na wadze to waga w miejscu stoina nawet rosnie, a zawsze 40 min robie cwiczenia silowe i 20 min biegam..mam nadzieje ze osiagne zamierzony efejkt.
Fifo przespa prawie cala noc ale po nurofenie, bidulek przez te zabki.

Ostatnio gdy bylam na szczepieniu moj maly mezczyzna ma 84 cm i wage ok 12kg:-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...