Skocz do zawartości

Marcóweczki 2012 | Forum dla mam


izunia1986op_m

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mamusie
Jaszminka napisał(a):
No Izuś chyba mi wykrakałaś mój kupił mi dzisiaj test bo stwierdził,że coś jest nie tak że tak ciągle latam do kibelka no i coś widać prawie nie widoczne ale jest,wysłałam go po następne jeśli znowu jestem w ciąży to nie wiem..załamię się 😞 🤢 😮


ooooo jestem w d... z postami, nie wiem jak sie to dalej potoczyło, zaraz poczytam, ale ja jaszminka jak teraz sie staralismy o Igusie to myslałam ze jednak nie ejstem, bo ta druga kreseczka była bardzo bardzo słabo widoczna, myslałam ze nici z dzidzi...
wiec czytam z niecierpliwoscia dalej... och takie wrazenia to nie ide jeszcze spac..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 17,9 tys.
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • ewcia_m

    1877

  • izunia1986op_m

    2844

  • kasia_sztuk_m

    1738

  • sztunia_m

    1650

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • Mamusie
lady_m4ryjane napisał(a):
Nunek śpi większość dnia, bo połowę byliśmy na powietrzu i sobie odpoczywała w cieniu. Wróciliśmy o 17, zjadła, pobawiła się z tatą i jakieś 15 minut temu usnęła.

Kurwa a mi dziś dla odmiany zalali łazienkę. Jest niby do remontu i planowaliśmy remont po chrzcinach, a teraz znów nam wpadnie kasa z ubezpieczenia, więc może należałoby się cieszyć. Tyle, że to zalanie to jakaś masakra. I to nie wina studentek nad nami tylko gościa z 4 piętra. Tak poleciało, że dotarło do nas i sądzę, że do sąsiadki na 1 piętrze też w końcu doleci, bo gościa nie ma cały dzień i leci i leci. I to nie w jednym miejscu tylko w kilku, po prostu jakby ktos kran zostawił na maksa odkręcony i całą łazienkę mu zalało 😮 Nas też nie było więc sobie kapało po całej łazience.

Uuuu Jaszminka, a może masz zapalenie pęcherza i bakterie z moczu sfałszowały wynik? Nie wiem czy tak może się stać ale jeśli Ci sie jeszcze okres nie spóźnia to może to błędny alarm?


u nas tez jak sie tylko wprowadzalismy do nowego mieszkanka to sasiadowi z samej góry poszła krzywka w kranie w wannie i tez zalał do 1 pietra az, ale na szczescie mieszkania były w sumie nie jakos wyremontowane ostro i nikt nie robił hallo, a jescze dzien wczesniej ten sasiad gadał ze mna na takim naszym wspolnotowym forum o ubezpieczaniu mieszkania. nieźle nie??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
kasia_sztuk napisał(a):
Ej kładziecie dzidki do spania w krótkich bodziakach? 🙂
Kurde może u nas też zęby bo mała już 5 albo 6 kup zrobiła 😮 i marudna jest niemiłosiernie 😞


ja kłade teraz juz jakby w pizamkach, w samym pajacu bez stópek, stópki gołe, ale tak to na długi rekaw jest, i nakrywam wtedy cieniutkim kocykiem.

a Ile robi kupek normalnie Mania na cycu??
moja robi srednio 3-5 dziennie własnie. to u nas norma.

a fiku chyba pisała o tym odciaganiu z rana na wieczór, nio to ja nie wiem, ja nie mam czasu na odciaganie nawet bo rano zostaje z nimi sama i jak Igusia da zjesc mi snaiadanie to zaraz zuai chce w cos grac, nie wyobrazam sobie tak sciagac, jak mozecie sobie pozwolic wy mamy "pojedyncze" a poza tym ja karmie raz w nocy, tzn 4-5 , teraz 2 razy czasami a i tak mam rano nabrzmiałe cycki, to ja nie wiem jakby było jakbym nie karmiła cała noc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
kika82 napisał(a):
hej

mam dupny internet, ostatnio coś rozłącza i szlag mnie trafia 😠
u nas duszno, słońca nie ma i się chmurzy
Wiki przed chwilą zasnęła, obstawiam góra 10 minut spania
mamy podejrzenie skazy białkowej i w środę idziemy do alergologa

Jaszminka robiłaś kolejny test?



kika jak u was ta "niby" skaza wyglada??
moja jedzie na zyrtecu bo ponoc te zmiany w zgieciach łokci to sa alergiczne. ale lekarka nic o skazie nie mówiła... mam sie ograniczac ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mózg mi się ugotował. Byliśmy dziś trochę na kocyku, bo chociaż trochę wiatru było. Jutro już Kotek idzie do pracy, a takie fajne 3 dni były 😞
Iza cos pisała o mężu, który co chwilę gdzieś lata. Ja bym się wkurzyła. Nie jest z wami na co dzień, przyjedzie i jeszcze gdzieś fruwa?
Ewcia ja na szczęście mam ubezpieczoną chatę i całą do remontu. Tylko, że nie będziemy tu już nic oprócz łazienki robić skoro na jesień zaczynamy rozglądać się za inną chatką. Niby zawsze jak jest coś zrobione to wzrasta wartość mieszkania, ale z drugiej strony każdy woli sobie sam według swojego gustu urządzić. A z tym zalaniem jutro dopiero będę dzwonić do ubezpieczyciela i zobaczymy co się da zrobić, bo ten pijaczek nie ma ubezpieczenia. Gdy mnie sąsiad nade mną zalał to zgłaszaliśmy z jego polisy i z jego ubezpieczenia dostałam kasę. Ten za to powiedział, że pokryje wszystkie koszty, ale był pijany 😜 Jutro pogadam ze swoim agentem i zobaczymy co zaproponuje. Natomiast u sąsiadów nade mną mega straty w mieszkaniu 3-4 miesiące temu gruntownie wyremontowanym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
ewcia napisał(a):
kasia_sztuk napisał(a):
Matko jak gorąco. Ukrop normalnie. 35 stopni w słońcu. Wyszłam z małą szybko po zakupy i spierdalałam z tego słońca ile sił w nogach 🙂


Kasiula, co Ty sie tak rugasz Kochana??
ja jakos starałam sie to zaakceptowac, ale mi to jakos pzreszkadza. Ty tylko tak sie rugasz jak piszesz czyw domu tez tak cały czas gadasz?? bo mi jakos do młodej mamy nie pasuje "spier...." i to w kazdym poscie u Ciebie cos tak jest. co innego jak sie raz an jakis czas człowiek wkurzy i kurwą rzuci, ale bez wnerwa takie brzydkie gadanie 😞
mysle ze jak zabiore jednego oklaska to zmotywuje Cię do pracy nad sobą, nie pogniewasz się??

Ewcia, a co Cię to przepraszam obchodzi co ja piszę? I jak ja mówię w domu! I wypraszam sobie, bo nie w każdym poście używam wulgaryzmów! Jak chcesz to sobie zabieraj oklaska, ja tu nie wchodzę po to żeby dostawać oklaski tylko po to aby się doradzić, pożalić lub poczytać sobie co piszą dziewczyny! A poza tym chciałabym zauważyć, że nie tylko ja tak piszę...
Wkurzają mnie czasami Twoje komentarze!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
kasia_sztuk napisał(a):
ewcia napisał(a):
kasia_sztuk napisał(a):
Matko jak gorąco. Ukrop normalnie. 35 stopni w słońcu. Wyszłam z małą szybko po zakupy i spierdalałam z tego słońca ile sił w nogach 🙂


Kasiula, co Ty sie tak rugasz Kochana??
ja jakos starałam sie to zaakceptowac, ale mi to jakos pzreszkadza. Ty tylko tak sie rugasz jak piszesz czyw domu tez tak cały czas gadasz?? bo mi jakos do młodej mamy nie pasuje "spier...." i to w kazdym poscie u Ciebie cos tak jest. co innego jak sie raz an jakis czas człowiek wkurzy i kurwą rzuci, ale bez wnerwa takie brzydkie gadanie 😞
mysle ze jak zabiore jednego oklaska to zmotywuje Cię do pracy nad sobą, nie pogniewasz się??

Ewcia, a co Cię to przepraszam obchodzi co ja piszę? I jak ja mówię w domu! I wypraszam sobie, bo nie w każdym poście używam wulgaryzmów! Jak chcesz to sobie zabieraj oklaska, ja tu nie wchodzę po to żeby dostawać oklaski tylko po to aby się doradzić, pożalić lub poczytać sobie co piszą dziewczyny! A poza tym chciałabym zauważyć, że nie tylko ja tak piszę...
Wkurzają mnie czasami Twoje komentarze!


oooooooooooooooooooooooooooooooooooo szok, i jeszcze sie obrazasz??
ja mysle ze to w dobrym zwyczaju jest zeby sie ładnie odzywac, zwłaszcza jak zostałas mamą. i masz komu teraz przykład dawac. chciałabys zeby twoja Mania się rugała??

a poza tym piszesz ze co mnie obchodzi co Ty piszesz?? czytam Was codziennie i takie pisanie nieco razi. chyba ze tylko mnie 😞 i nikt tego nie zauwazył oprócz mnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
kasia_sztuk napisał(a):
ewcia napisał(a):
kasia_sztuk napisał(a):
Matko jak gorąco. Ukrop normalnie. 35 stopni w słońcu. Wyszłam z małą szybko po zakupy i spierdalałam z tego słońca ile sił w nogach 🙂


Kasiula, co Ty sie tak rugasz Kochana??
ja jakos starałam sie to zaakceptowac, ale mi to jakos pzreszkadza. Ty tylko tak sie rugasz jak piszesz czyw domu tez tak cały czas gadasz?? bo mi jakos do młodej mamy nie pasuje "spier...." i to w kazdym poscie u Ciebie cos tak jest. co innego jak sie raz an jakis czas człowiek wkurzy i kurwą rzuci, ale bez wnerwa takie brzydkie gadanie 😞
mysle ze jak zabiore jednego oklaska to zmotywuje Cię do pracy nad sobą, nie pogniewasz się??


Wkurzają mnie czasami Twoje komentarze!


np jakie?? bo nie kumam juz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ja kogos obrazam jak pisze posty?? raz sie odezwałam, ze mzoe nie wypada sie tak rugac...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
hejo
ale dzisiaj było ciepełeczko
aleskońcyzło sięmega burzyskiem
a my wtedy bylismynapizzy inormalnie talerze latały było fajnie...
ogólnie ten weekendzikmiło sobiezmeżem spedziłam
pomimożetrochemusiał posiedziec w pracy, ale dlamnie najwazniejsze to to żenie było spinkimiedzy nami
ajak jestesmy dłuzej ze sobą to czasem szybka krótka wymiana alejest 🙂
i nawet bzyku było 🤪
no wasniejaszminka tak jak pisze ewcia ja przy pierwszym i drugimdzieckumiałam takie lajtowe kreseczki
wiec czekamy na bieg wydarzeń
ja teżleciałamna dentinoxie, polecam camile to takie kropelki ale dziady drogie z tego co pamietam i jak Majka była taka rozdrażniona wogóle to zapodawałam jej viburcol,toteż jest na zabkowanie czopek homeopatyczny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
sztunia napisał(a):
hejo
ale dzisiaj było ciepełeczko
aleskońcyzło sięmega burzyskiem
a my wtedy bylismynapizzy inormalnie talerze latały było fajnie...
ogólnie ten weekendzikmiło sobiezmeżem spedziłam
pomimożetrochemusiał posiedziec w pracy, ale dlamnie najwazniejsze to to żenie było spinkimiedzy nami
ajak jestesmy dłuzej ze sobą to czasem szybka krótka wymiana alejest 🙂
i nawet bzyku było 🤪
no wasniejaszminka tak jak pisze ewcia ja przy pierwszym i drugimdzieckumiałam takie lajtowe kreseczki
wiec czekamy na bieg wydarzeń
ja teżleciałamna dentinoxie, polecam camile to takie kropelki ale dziady drogie z tego co pamietam i jak Majka była taka rozdrażniona wogóle to zapodawałam jej viburcol,toteż jest na zabkowanie czopek homeopatyczny


o ja tez miałam Viburcol, ale ponoc nie mozna naduzywac.

Sztunia, a Twoja Polcia jutro juz 4 miesiączki bedzie miała. wprowadzasz juz cos nowego do jedzonka?? mówiłas ze po 4 miechu zaczynasz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
obejrzałam meczyk, ale hiszpanie rozgromili włochów, szok. ale to mistrzowie i tyle...

taki był upalny ten weekend ze az miło, choc w sumie moja Iguśka w pampersie chodziła a taka zlana ze szok. i jak ktos tu pisał ze od fotelika czy lezaczka cała dzidzia mokra to u nas po dzisiejszym kosciele tez cała gondolka była mokra prawie. i całe ubranko, tzn rampersik z hello kitty...
Iga umeczona na maksa, zapocona i tez miała problemy w sumie ze spaniem na spacerkach wieczornych, ale to te upały na bank. tak jak Iza pisałas o Alanku tez zasypiała ze zmeczenia, ale zaraz sie budziła, spała w sumie bardzo duzo ale na króciutko...
a i moje postanowienie, wcialam chodzenie w spódniczkach, w spodniach sie mozna ukisic, conieco, a jeszcze po tych akcjach ciazowych z grzybica to wole miec przewiew... hihih

PS. Sztunia a jakie cwiczenia robisz na fitnessie?? to aerobik czy cwiczenia na urzadzeniach... kurde ja musze zrzucic tą oponke, zeby wskoczyc w mniejszy rozmiar, i tak cały czas ten rollmasaz mi po głowie chodzi, ale moze poczekam jeszcze troche... a maz zdradził mi ze myslał zeby mi kupic na 30ste urodziny jakis taki pakiet... ale poczekamy moze, kupi pózniej,a teraz niech sie głowi dalej nad prezentem... ma jeszcze niecąły tydzien... hehe
i bede juz po 30-stce 🙂 hihi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
kasia_sztuk napisał(a):
Ewcia ja się nie obrażam. Nie rozumiem dlaczego przyczepiłaś się do mnie skoro nie tylko mi się zdarza użyć przekleństwa. Przy dziecku nie przeklinam jeżeli o to Ci chodzi!


ja sie nie przyczepiłam. jesli Cie to zabolało to pzrepraszam, jakos zawsze mi sie to rzuca w oczy u Ciebie. moze Ty jakos wiecej zawsze tak piszesz. a ja prawie wcale nie przeklinam, a juz jak piszac sie rugasz to myslałam ze jak rozmawiasz czesciej jeszcze sie mzoe zdarzac...
a wiem ze i innym sie zdarza, ale pisza np jak ktos wkurzy i to chwila, na kogos wnerw, a tu sie np wkurzyłas na swiecace słonce i upał i uzyłas ze spierdalałas stamtad, czyli jakbys napisała ze Ty z Mania spierdalałyscie. i jakos mi to tak nie pasowało do mamy z dzieckiem...

tylko napisz mi jeszcze czemu napisałas ze Cie wkurzaja moje komentarze?? jakie?? kiedy?? ja tak komentuje wasze posty?? ze komus dokuczam czy obrazam??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
jutro zaczynamy jeść pierwsze jabłuszka
zobaczymy jak nam pojdzie 🙂

a chodzę na aerobik i cwiczylismy z hantelkami
poki co nie mam zbyt dużego manewru, bo ustaliliśmyzMichałem tylko dwa dni w tygodniunoi musza byćtozajecia od 6do7,
ale podobno fajne są jakieś zajecia na rowerkach 🙂
ja ogólniegdybymmogla nie jeść to bymszybciutko wrćóiła przy wysiłku domięsni
ale nie chce się odchudzać przy karmieniu wiec pokico poprostu chce popracować nad kondycją
czy chociażby ramionami,bo tojest mój najwiekszy kompleks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
sztunia napisał(a):
jutro zaczynamy jeść pierwsze jabłuszka
zobaczymy jak nam pojdzie 🙂

a chodzę na aerobik i cwiczylismy z hantelkami
poki co nie mam zbyt dużego manewru, bo ustaliliśmyzMichałem tylko dwa dni w tygodniunoi musza byćtozajecia od 6do7,
ale podobno fajne są jakieś zajecia na rowerkach 🙂
ja ogólniegdybymmogla nie jeść to bymszybciutko wrćóiła przy wysiłku domięsni
ale nie chce się odchudzać przy karmieniu wiec pokico poprostu chce popracować nad kondycją
czy chociażby ramionami,bo tojest mój najwiekszy kompleks


ja zobacze, zaczne moze po kolejnym szczepieniu, czyli 25 lipca. bedzie Iga miała 4,5 miesiaca. chyba ze wczesniej, zobaczymy. ale w sumie jak jej cos jest i ma to byc jakas alergia to moze lepiej sie wstrzymac...
Ty chodzisz na ten aerobik o 6-7 rano?? masz samozaparcie!!!!! mój mnie tez namawia na jakis aerobik, ale nie ma tu za bardzo w poblizu, bym wolała na osiedlu i musze kolezanke jakas namówic, zeby razniej było. jest tu kilka mam z maluszkami wiec mzoe któras da sie namówic. a o rowerkach słyszałam własnie ze super działaja na sylwetke, moja kolezanka z roku po porodzie chodziła, tylko zaczeła pózniej, chyba jak mały miał 6 miesiecy...

spadam spacku, do juterka dziewczyny 🙂

Kasia Buziak, spij dobrze i juz sie nie gniewaj. tylko czekam na odp odnosnie komentarzy moich które Cię wkurzaja, bo teraz mi to nie daje spokoju 😉
pisz, pzreczytam na telefonie jak sie juz połoze.
dobranoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja pierdole ewcia zbastuj z tym moralizatorstwem bo nie jestesmy tu po to, zeby sie ciućkać i glaskac,mamy emocje to wywalamy,nie masz ochoty to nie czytaj. Nie klniesz przy dzieciach? To gratulacje.
Sorry z gory ze sie wtracam,ale uwierzcie ze cisnie mi sie wiecej slow, aczkolwiek sobie daruje i ide spac..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Mamuski.....caly dzien spokoj,a jak dowalicie to az w piety idzie 🤪 🤪

Astra buziaki do Wiki na 3 m-c

Maz wrocil szybko,bo presa nawalila 😠
Wkurza mnie to,ze teraz wszystko na wariackich papierach z mezem robimy,ale ja nie potrafie sie na niego gniewac.W sierpniu nam wynagrodzi...........bedzie miesiac w domu na urlopie 😁

Ide spac.Grillowalismy z tesciai i jeszcze kolezanka po drodze wstapila.I tak sie zagadalismy i baaa 23.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Ewcia właśnie chodziło mi o komentarz, który wystosowałaś do mnie, w którym tak jak Astra napisała próbujesz mnie umoralniać. Nie jestem gówniarą i nie życzę sobie więcej takich komentarzy w kierunku mojej osoby.
Jeżeli kogoś jeszcze uraziłam to przepraszam, jak macie ochote to zabierzcie mi tak jak ewcia oklaska.
Miłego dnia!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobry 😉

uffff w nocy nieźle popadało i nareszcie jest czym oddychać 🙂
od 6 nie śpimy, ale niuńka właśnie zasnęła i chyba do niej dołączę bo niewyspana coś jestem
trzeba korzystać póki jest okazja 😜

widzę, że wczoraj trochę zawrzało
nie rozumiem sytuacji, jesteśmy na forum i każdy ma prawo pisać co chce i w jaki sposób chce dopóki kogoś nie obraża
tak więc wydaje mi się ewcia, że przesadzasz
i jakieś śmieszne zabieranie oklasków 🤔

idę w kimę 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie burzysko było wczoraj w nocy. Chciałam odpisać ale musiałam kompa wyłączyć, bo wieczorem się rozhulało.
Powiem tak nienawidzę bluźnić. Ale niestety sama nie umiem się powstrzymać jak jestem wkurzona. Kiedyś nie bluźniłam wcale, a po pójściu do pracy to już jak szewc. Wszystkim nam w pracy było z tym źle to wymyśliliśmy sobie, że za każde przekleństwo robimy 10 przysiadów. I tak pod koniec dnia czasem waliliśmy i po 100 i 200 albo i więcej 🙃 Skrupulatnie zapisywaliśmy ile kto sobie zapracował 🙃 Nie używam bluzgów w normalnej rozmowie, jako przecinka, ale wystarczy, że się przykładowo walnę o coś, komp mi się wyłączy nagle (mam kabel od laptopa popsuty), czy jakaś inna błaha sytuacja, która mnie wkurzy i wiązana leci. Łukasz mnie strasznie goni o to i bardzo się z tego względu cieszę, bo nie chcę bluźnić, a już na pewno nie przy dziecku. Od swojej mamy usłyszałam pierwsze brzydkie słowo dopiero grubo po 20stce. I podziwiam ją za to.
Mimo wszystko tutaj jesteśmy na forum. Wywalamy swoje emocje nie raz. Każdy ma inny charakter, inny temperament, inną hierarchię wartości. Znamy się już nie od dziś przecież. Sorki ale każdy widzi, że Kasia to raptusek, Astra często nerwus, Iza oaza spokoju, a Ewcia taka nasza mamuśka tutaj to też jej nie gońcie 😉 Prawdę mówiąc byłam przekonana, że Ewcia nas pogoni za wyznania o dragach 😉 W każdym razie każda jest inna i zaakceptujmy to bez jakiś personalnych potyczek i ganienia jednej osoby za coś. Nikt tu już nie jest dzieckiem by go wychowywać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Kikuś amiałam zapytać, po czym lekarz stwierdził, że malutka ma skazę białkową? Ja na początku też sobie wbijałam, że mała ma skazę, ale okazało się, że na szczęście był to trądzik. I w tym czasie kiedy mała miała ten trądzik była u nas położna i pytam się jej czy to może być skaza białkowa, a ona mi powiedziała, że jeżeli w rodzinie nikt nie jest alergikiem i nie miał skazy to mała tym bardziej nie będzie miała 😮 bo to niby dziedziczne? Nie wiem czy to rzeczywiście prawda co ona mówiła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Lady, ja nie jestem właśnie raptuskiem 🙂 tak się może wydawać po tym co piszę na forum czasami 🙂 ja w domu jestem oazą spokoju. Ciężko mnie wyprowadzić z równowagi. Odkąd mam malutką Marysię to uczę się bycia cierpliwą i ona mnie tego nauczyła. Czasami puszczały mi nerwy i sobie pogadałam na głos, ale to było na początku, musiałam poprostu oswoić się z nową sytuacją. Kiedyś jak mała zastękała albo zapłakała to ja od razu się denerwowałam. A teraz? A teraz jak stęka to niech sobie stęka, póki nie płacze to nie zwracam na nią uwagi. A jak wyje to przytulam, karmię albo zabawiam. Już nie spędza tyle czasu na rączkach. Oduczyłam ją skutecznie. Moja malutka 🙂

Szykujemy się do lekarza i na szczepienie.
Pa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...