Skocz do zawartości
  • 0

Żywienie dzieci od 1-3 lat - pytania do ekspertów | Forum dla mam


Admin

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
  • Mamusie
Witam 🙂 Ja mam kilka pytań 🙂

1. Mój synek ma 1,5 roku, w tej chwili głównie je to, co my (zupy), które gotuję pod niego - starte (i więcej) warzywa, brak wegety/kostek itp., no i żadne tam w proszku, samo zdrowie 🙂 Do tego gotuję mu pulpeta z indyka w którym sa starte warzywa, rozgniatam widelcem, dodaje zupkę i wcina. Pytanie dotyczy tego, czy jest to wystarczający posiłek jeśli chodzi a danie główne pod względem pożywności. Nieraz gotuję coś typowo dla dziecka, ale wtedy składa się to głównie z warzyw i mięska i wiem, że napewno dostarczam mu dużą dawkę witamin.

2. Do smarowania kanapek stosuję masło, ok. 1/4 oddzielam i zostawiam w temp. pokojowej, abym zawsze mogła posmarować mu chlebek, ale nieraz zapomnę. Mam pytanie odnośnie Ramy, od kiedy mogę ją stosować u malucha - że niby taka smaczna i zdrowa dla dzieci, czy to tylko reklama?

3. Jakich ziół nie powinnam podawać małemu? Mały pije melisę i taką specjalną dla dzieci (expresowa), ale nie zawsze mam do niej dostęp.

4. Czym zastąpić ryby, których nie chce jeść mały, czy może jest jakaś ryba o delikatniejszym, mało rybim smaku? Na początku synek bardzo lubił ryby, ale chyba gust mu się zmienił i już nie chce - zawsze dorsza mu podawałam.

5. Ile jajek w ciągu tygodnia moge podać małemu?

Dzikuję za odpowiedzi 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusie
Witam,
Dość dużo pytań, postaram sie krótko odpowiedzieć na każde:
1. Do puleptów proponuję dodoać warzywa w spostaci surówek, sałatek oraz produkt węglowodaowy- kaszę, ryż, ziemniaki.
2. Zdecydowanie dzieci powinny jeść masło.
3. Może Pani podawać herbatki z melisy, rumianku, kopru lub owocowe, np. z dzikiej róży.
4. Ryby powinna Pani podawać dziecku dwa razy w tygodniu, trudno je niestety zastąpić innymi produktami. Proszę próbować, dziecko na pewno się przyzwyczai, może to być dorsz, mintaj, pstrąg. Potem może Pani wprowadzić ryby tłuste, o bardziej wyrazistym smaku jak łosoś, halibut.
5. Jajko może Pani podawać około 3 razy w tygodniu.
pozdrawiam,
ela Trojanowska - dietetyk

magda123 napisał(a):
☺️
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusie
Witam 🙂
Ja mam pytanie nawiązujące do powyzszych odpowiedzi-dokladnie o ryby mi chodzi ponieważ moja coreczka je tylko rybe ze słoiczka dokładnie danie Hipp z łososiem bo nie mam pojęcia gdzie i jaka rybe kupić???i jak ja przyrządzić dla rocznego dziecka?
mój starszy synek(9 latb)ardzo lubi paluszki rybne i np.rbye mrozoną(dorsz)ale smazoną w panierce-a wydaje mi sie że taka nie jest odpowiednia dla rocznego dziecka.
I jeszcze jedno pyt.ile mleka modyf.powinno wypić roczne dziecko(wliczajac w to kaszki np.mleczno-ryżowe)?z góry dziękuje za odpowiedż 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusie
Aha zapomniałam jeszcze co do herbatek-czy melise taką zwykłą parzoną z torebki może pić?i czy taką zwykłą herbate jak my pijemy np.z cytryną i sokiem malinowym można dawać?czy lepiej te typowo przeznaczone dla dzieci typu Bobovita Hipp 🙂dodam że do tej pory tylko te herbatki granulowane dawałam Małej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusie
To i ja mam kilka pytan.
1.Moja 10,5 miesieczna coreczka uwielbia jesc,zwlaszcza to co my.W zasadzie robiac obiad daje jej to co i nam,tyle,ze jej mocno nie doprawiam i np schab zastepuje rybka.Chcialam dowiedziec sie,jakich przypraw moge uzywac,zeby jej jedzenie nie bylo tak jalowe.Na chwile obecna dodaje majeranek,bazylie,oregano,ale co jeszcze moglabym jej dodawac.
2.Slyszalam ze malym dzieciom,rowniez takim 2 letnim nie powinno sje zup zageszczac smietana,ale chcialabym zapytac dlaczego
3.Moja corka uwielbia ryby i napewno je ich wiecej,niz wymagaja normy.Czy zbyt czeste ich jedzenie moze miec jakies negatywne skutki?Chodzi mi o filety smazone na masle bez panierki i przypraw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusie
Przed chwila zjadla fileta z dorsza smazonego na masle,bez zadnej panierki badz przypraw.Dzis jazdla to ze starta marcheweczka i ziemniaczkiem.Ostatnio np jadla z buraczkami i ryzem.Generalnie staram sie jej dodatkowo dawac wszystko co my jemy,tyle,ze nie za mocno doprawione.Bardzo lubi tez marchewke na cieplo z majerankiem,taka jak my jemy do obiadu i to razem podukane z ziemniaczkiem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusie
Asia napisał(a):
To ja sobie pozwole koleżanke Monisie zapytać jak przyrządzasz córeczce ryby i dajesz jeść tak normalnie np.z ziemniaczkami w kawałeczkach? 🙂
w tym wątku zadajemy pytania wyłącznie ekspertom, pytania prywatne do innych użytkowników proszę kierować używając opcji wiadomości prywatnych (dostępnej w profilu użytkownika, bądź na innych wątkach).
Poza tym, proszę korzystać z klawisza "Edytuj" - nie dopisywać kolejnych pytań, za każdym razem, gdy coś się przypomni. To tak dla porządku 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusie
MonisiaD napisał(a):
Przed chwila zjadla fileta z dorsza smazonego na masle,bez zadnej panierki badz przypraw.Dzis jazdla to ze starta marcheweczka i ziemniaczkiem.Ostatnio np jadla z buraczkami i ryzem.Generalnie staram sie jej dodatkowo dawac wszystko co my jemy,tyle,ze nie za mocno doprawione.Bardzo lubi tez marchewke na cieplo z majerankiem,taka jak my jemy do obiadu i to razem podukane z ziemniaczkiem
dziękuje za odp 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusie
Dla dzieci najzdrowsze są ryby przygotowywane na parze lub duszone. Nie należy przyzwyczajać dziecka do ryb smażonych i panierowanych.
pozdrawiam, Ela

Asia napisał(a):
Witam 🙂
Ja mam pytanie nawiązujące do powyzszych odpowiedzi-dokladnie o ryby mi chodzi ponieważ moja coreczka je tylko rybe ze słoiczka dokładnie danie Hipp z łososiem bo nie mam pojęcia gdzie i jaka rybe kupić???i jak ja przyrządzić dla rocznego dziecka?
mój starszy synek(9 latb)ardzo lubi paluszki rybne i np.rbye mrozoną(dorsz)ale smazoną w panierce-a wydaje mi sie że taka nie jest odpowiednia dla rocznego dziecka.
I jeszcze jedno pyt.ile mleka modyf.powinno wypić roczne dziecko(wliczajac w to kaszki np.mleczno-ryżowe)?z góry dziękuje za odpowiedż 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusie
A ja mam jeszcze jedno pytanie odnośnie ryb - czy od czasu do czasu można podac dziecku makrelę wędzoną, czy to na kanapce tak normalnie lub w postaci jakiejś sałatki? Bo mój synek pomimo iż nie lubi ryb (dzisiaj przygituję mu, żeby sprawdzić, czy nie zmienił zdania 🙂) podjada od nad kanapki np. z sałatką rybną lub paprykarzem ze sklepu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusie
Witam,

Odpowiadam na pytanie numer 3. Przyjmuje się, że ryby można jeśc 2-3 razy w tygodniu, gdyż niestety nie mamy pewności co do źródła ich pochodzenia, a ryby, szczególnie te drapieżne, kumulują wiele zanieczyszczeń, w tym metali ciężkich. Dlatego rozsądnie jest je podawać 2-3 razy w tygodniu.
pozdrawiam,
Ela

MonisiaD napisał(a):
A ja dalej czekam na odpowiedz.Najbardziej zalezy mi na pytaniu nr 3.Pozdrawiam serdecznie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusie
Witam,

1. Można podawać większośc przypraw, z których korzystają dorośli, oprócz tych ostrych, jak pieprz, papryka, nadmiar soli. Można natomiast włączyć tymianek, czosnek, koperek, kminek, liść laurowy, anyż, cynamon, itp.
2. Śmietana jest dużo tłustsza od jogurtu, jej podawanie zależy więc od tego czy dziecko nie ma problemów z wagą. Jeżeli nie, można mu zabielać zupy śmietaną, jest to indywidualna sprawa dziecka oraz sposobu przygotowywania posiłków przezmamę.
pozdrawiam,
ela
MonisiaD napisał(a):
To i ja mam kilka pytan.
1.Moja 10,5 miesieczna coreczka uwielbia jesc,zwlaszcza to co my.W zasadzie robiac obiad daje jej to co i nam,tyle,ze jej mocno nie doprawiam i np schab zastepuje rybka.Chcialam dowiedziec sie,jakich przypraw moge uzywac,zeby jej jedzenie nie bylo tak jalowe.Na chwile obecna dodaje majeranek,bazylie,oregano,ale co jeszcze moglabym jej dodawac.
2.Slyszalam ze malym dzieciom,rowniez takim 2 letnim nie powinno sje zup zageszczac smietana,ale chcialabym zapytac dlaczego
3.Moja corka uwielbia ryby i napewno je ich wiecej,niz wymagaja normy.Czy zbyt czeste ich jedzenie moze miec jakies negatywne skutki?Chodzi mi o filety smazone na masle bez panierki i przypraw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusie
Ja póki co nie dostałam odp. dot. wędzonej makreli. Ale spróbuję z kolejnym pytaniem.
Mój synek w zeszłym tyg. stracił apetyt, myślę, że przez zęby (zawsze tak było). Zje parę łyżeczek obiadku i to wszystko, nie chce owoców jeść (chociaż śliwki ze słoiczka chętnie), ale za to chętnie je mleko, chrupki kukurydziane. Czy nic mu nie będzie, jak np. ten tydzień będzie to trwało?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusie
witam,

Proszę się nie martwić, nic dziecku nie będzie. Ma ono prawo, tak jak dorosły czasem nie mieć ochoty na niktóre składniki, a wiekszą ochotę na inne.
Co do makreli, dziecko może ją jeść od czasu do czasu, gdyż ryby wędzone zawierają dużo soli. Lepiej więc podawać te gotowane na parze lub duszone.
pozdrawiam,
ela

lusia napisał(a):
Ja póki co nie dostałam odp. dot. wędzonej makreli. Ale spróbuję z kolejnym pytaniem.
Mój synek w zeszłym tyg. stracił apetyt, myślę, że przez zęby (zawsze tak było). Zje parę łyżeczek obiadku i to wszystko, nie chce owoców jeść (chociaż śliwki ze słoiczka chętnie), ale za to chętnie je mleko, chrupki kukurydziane. Czy nic mu nie będzie, jak np. ten tydzień będzie to trwało?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusie
Witam Pani Elu.
Mam kilka pytań.
1. Czy 13 miesięczne dziecko może jeść owoce morza?? Jeśli tak to jakie i w jakiej postaci.
2. Czy mogę podawać mojemu dziecku grillowane ryby i pierś z kurczaka?
3. Moje dziecko odmawia picia mleka modyfikowanego czy w takim razie mogłabym zastąpić mu je zwykłym mlekiem uht bądź mlekiem prosto od krowy oraz co z mlekiem kozim?

Serdecznie dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusie
Witam serdecznie,
1. Z owocami morza jeszcze był trochę poczekała, ale przed ukonczenie 2 roku życia warto je wprowadzić. Na razie dobrym rozwiazaniem są różnorodne ryby. Proszę jednak wprowadzać je stopniowo, gdyż mogą alergizować, szczególnie dotyczy to owoców morza.
2. Ryby i mięsa może Pani przygotowywać na grillu, ale dobrze jest stosować różne techniki kulinarne, duszenie, gotowanie, itp.
3. Może Pani powoli wprowadzić mleko krowie ale na razie w małych ilościach, jeżeli nie wystąpi alergia, to można je stosować. Dobrym rozwiązaniem jest również mieszanie mleka modyfikowanego i krowiego. Nie polecam mleka prosto od krowy. Co do mleka koziego to jego właściwości alergizujące są podobne, może Pani również spróbować go podać dziecku zamiast mleka krowiego.
pozdrawiam,
Ela

Hania napisał(a):
Witam Pani Elu.
Mam kilka pytań.
1. Czy 13 miesięczne dziecko może jeść owoce morza?? Jeśli tak to jakie i w jakiej postaci.
2. Czy mogę podawać mojemu dziecku grillowane ryby i pierś z kurczaka?
3. Moje dziecko odmawia picia mleka modyfikowanego czy w takim razie mogłabym zastąpić mu je zwykłym mlekiem uht bądź mlekiem prosto od krowy oraz co z mlekiem kozim?

Serdecznie dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusie
witam,
Nie chodzi o to, że takie jedzenie dziecku zaszkodzi, bo oczywiście nie, ale masz rację, dziecko powinno jeść "dorosłe" dania, gdyż w ten sposób uczy się różnych smaków, kolorów i co ważne konsystencji potraw. Ważne by dziecko ćwiczyło gryzienie, a do tego konieczne są pokarmy twardsze, nie papki, które są przeznaczone dla niemowląt.
pozdrawiam,
Ela Trojanowska-dietetyk

Kasiula napisał(a):
koleżanka ma dziecko 19msc zauważyłam że podaje małemu nadal jedzenie ze słoiczków po 8-9msc.....bo mu smakuje itd......nie szkodzi małemu? przeciez mały powinien już jeść co innego....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...