Skocz do zawartości

Wiek ciąży wg. USG. | Forum o ciąży


Pastereczka

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mamusia
Cześć laseczki,

Chciałam się zapytać, czy jest taka możliwość, aby dokładnie określić wiek ciąży/zarodka za pomocą badania USG. Wg. OM niestety nie jestem w stanie określić, ponieważ mam bardzo nieregularne cykle miesiączkowe i zdarzało się, że miesiączka trwała 2-3 tyg. lub w ogóle jej nie było. Kiedy byłam u lekarza w przychodni lekarz określił wiek zarodka na 7tydz.6d i wtedy mierzył 13mm. Z kolei lekarz prywatny 5 dni później określił ciążę na 8 tydz 1d i zarodek mierzył 16,6mm. Więc coś tutaj się nie zgadza, jeżeli chodzi o tydzień ciąży. Jest to moja pierwsza ciąża i nie mam pojęcia jak to wyliczyć. Kalkulatory ciążowe odpadają.
Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam fasolkowo
Pastereczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Pastereczko też miałam nieregularny okres przed ciążą... I ani data z usg (każdego z usg 😉) ani data wyliczona z ostatniej miesiączki się nie sprawdziła... Bo urodziłam tydzień po niej. UsG nie zawsze dobrze mierzy, itd. Też czasem myślę, że dziecko nie musi mieć akurat w danym tygodniu ksiażkowo danych wymiarów (w końcu ostatecznie też nie zawsze maluchy rodzą się z książkową, powszechną wagą. No ale tu może jako laik się mylę?) Nawet w ostatnim usg przed porodem miałam urodzić 4 kg bobsa... a miał tylko 3,5 kg. Różnie też mogło dojść do zapłodnienia, także nawet ta wyliczona data nigdy nie jest u osób z regularnym cyklami 100% pewna. Najlepiej zdja się na tego lekarza, który będzie Cię prowadził i na wiek, który on określi - w końcu jakiś trzeba wybrać. 😉 Pozdrawiam. 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Dzięki za szybką odpowiedź 🙂 Ja się też dopatrzyłam tygodniowej różnicy. Dziwią mnie rozbieżne opinie lekarzy, ale masz rację trzeba coś wybrać. Jestem pod opieką bdb lekarza i chcę, a raczej powinnam mu ufać 😉 Jednak nie daje mi to spokoju, bo wychodzi na to, że albo jestem na początku 9 tyg ciąży albo początek 8.

Pastereczka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Albo pytanie zadam w odwrotną stronę... Jeżeli dnia 12/11/2010 zarodek został określony na 7tydz 6d i mierzył 13mm, to którego dnia doszło do zapłodnienia? Bo słyszałam, że dolicza się 2 tygodnia, ale nie mam pojęcia o co chodzi. TZN policzyć to łatwo, ale co z tymi 2 tygodniami?


Pozdrawiam
Pastereczka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
9-8 tydzień to niewielka różnica. Mi wychodziły miesięczne, więc od początku listopada do końca czekałam na poród. 😁 Ale jest się z czego dziś pośmiać. 😉

Te dwa tygodnie to pewnie chodzi o wiek ciążowy a wiek zapłodnieniowy.

"Uwaga! Pamiętaj, że wiek ciążowy służy ocenie zaawansowania ciąży. Jeżeli lekarz mówi, że jesteś w 12. tygodniu, myśli o wieku ciążowym. Oznacza to, że ostatnia miesiączka zaczęła się 12 tygodni temu, ale zapłodnienie miało miejsce ok. 10 tygodni temu. W naszych kalkulatorach przyjmujemy 40-tygodniowy czas trwania ciąży (WIEK CIĄŻOWY)."

I jeszcze:

"Ile trwa ciąża
Przyjmuje się, że 10 miesięcy księżycowych (każdy po 28 dni), czyli 9 miesięcy kalendarzowych – inaczej 280 dni. Za jej początek bierze się pierwszy dzień ostatniej miesiączki – to tzw. reguła Naegelego.

Obranie pierwszego dnia miesiączki za początek ciąży jest jednak co najmniej dziwne. „Jak to? Byłam w ciąży dwa tygodnie wcześniej, zanim doszło do zapłodnienia?”. Oczywiście nie, ale taki punkt orientacyjny przyjął niemiecki położnik Naegele pod koniec XIX wieku. Kierował się tym, że niewiele kobiet potrafi określić dzień zapłodnienia, za to zwykle wiemy, kiedy zaczęła się miesiączka. U kobiet mających 28-dniowy cykl dwa dni, w czasie których może dojść do zapłodnienia, wypadają dwa tygodnie przed spodziewaną datą miesiączki. Nie dziw się więc, gdy lekarz powie, że jesteś w siódmym tygodniu ciąży, chociaż miesiączka spóźnia się dopiero dwa tygodnie.
"
(Źródło: http://babyonline.pl/ciaza_i_porod_przed_porodem_artykul,1881.html )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
A mi na 1 usg termin porodu wyszedł na 10 stycznia a wg @ miałam na 17 no i urodziłam 7 stycznia 🙂 ale tak czy siak był to 38t6d, tuż przed samym porodem wg usg moja córka miała ważyć 3700g, a urodziła się z wagą 3610g 😜 czyli aż takiej wielkiej pomyłki nie było.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...