Skocz do zawartości

badania prenatalne po 30- tce | Forum o ciąży


Basik81

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mamusia
czesc dziewczyny. mam pytanie raczej do rowieśniczek 🙂 skonczylam 30 lat i jestem w pierwszej ciazy. Ginekolog w 13 tygodniu zaproponowal mi niby obowiazkowe badanie prenatalne.... jak sie domyślacie (dlatego piszę tutaj) wyniki nie byly dobre wiec zaproponowano mi amniopunkcję. nie wyraziłam zgody bo ryzyko poronienia przy tym badaniu jest takie samo jak ryzyko ze moj pierworodny będzie miał zespól downa - nie chciałam ryzykować tylko dlatego żeby "wiedzieć".... to nieuleczalna choroba genetyczna więc nic nie dałoby się zrobić, poza aborcją co w ogóle nie wchodzi w grę. Bardziej chodzi tu o kwestię moralną nie religijną. Czekaliśmy na niego 3 lata i nie zamierzamy pozbawić go szansy narodzin nawet za tak wysoka cenę.... Chciałam jednak zapytać czy któraś z was miała takie badanie w I trymestrze i wynik trisomi poniżej 1:200 ? Powiem szczerze ze za 2,5 tygodnia ( w 20tc) czeka mnie powtórka i trochę się jednak boję. Wiecie trochę szukam grupy wsparcia bo to ciężki okres..... ciągłe słuchanie "nie myśl o tym" nic mi nie daje. Wręcz przeciwnie - cały czas mam głowę napakowaną chorymi dziećmi....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Hej, ja byłam w ciąży mając 38 lat. Nie zdecydowałam się nawet na test PAPP'a właśnie ze względu na to że uznaliśmy że sama wiedza bez możliwości działania (bo wykrywane choroby są nieuleczalne) nie jest nam do niczego potrzebna. Tym bardziej że do wyniku testu wliczane jest ryzyko związane z wiekiem (czyli im starszy wiek tym test wychodzi gorzej) a poza tym branie duphastonu (ja brałam) też zafałszowuje. Ostatecznie przekonała mnie koleżanka, która sobie taki test zrobiła, wyszedł jej źle (ale nie znam dokładnym wyników) i zafundowała sobie mega stres na resztę ciąży. Córeczka jej urodziła się całkowicie zdrowa 🙂 Mój synek zresztą też 🙂
Rozumiem Cię doskonale że nie chcesz robić amniopunkcji i trzymam kciuki żeby się jednak udało nie katować słabym wynikiem trisomii.
A te badania nie są wcale obowiązkowe, jedynie w tym sensie że lekarz ma je obowiązek zaproponować kobiecie powyżej 30. Mój zaproponował, ale razem doszliśmy do wniosku, że nie mają sensu w moim przypadku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...