Skocz do zawartości

kwietnióweczki 2010 | Forum o ciąży


moniadad

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 99,4 tys.
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • klapoucha

    8708

  • emilka1986

    7194

  • Agatta

    10594

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • Mamusia
hahaha, moniadad!! a ja myśłałam, ze to tuszka wieprzowa się moczy na szynki własnej roboty i galantynę i :laugh: :laugh:
Agatta, niestety ciuszków dziecięcych z napisami brak w sklepach w złotych tarasach i nie ma co w tym celu wchodzić do zary, hm, benetona.
podejrzewam, ze przed świętami deficyt nastał w sklepach w tym asortymencie równiez.
a ja mam takie pytanie i chyba moniadad będzie znała odpowiedź:
jestem na L4 od samego początku ciąży i mam zamiar byc do końca więc to ponad pół roku i płaci mi zus 100% za ciążę.
czy po pół roku (180 dni) ja muszę załatwiać cos w zusie i przedłużać jakieś zusowskie świadczenia?
czy to kiedys tak było a teraz ten okres się wydłużył?
bardzo prosze o odpowiedź. z góry dziękuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Po upływie 180 dni trzeba złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne najlepiej dowiedzieć się w zusie jakie dokumenty są potrzebne bo prawdę powiedziawszy przepisy dla wszystkich jednakowe a oddziały poszczególnych zusów maja swoje wewnętrzne zapotrzebowanie na papierki na pewno będzie potrzebny opis lekarza prowadzącego i przygotować się trzeba na kontrole pani z zusu czy oby na pewno jest się w ciąży i ta ciąża jest zagrożona.U mnie pracodawca wszystko załatwia dziewczyny przynoszą tylko wniosek a resztę już ja jeździłam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Tutaj jest artykuł na ten temat


Pracownica od czerwca br. korzysta ze świadczenia rehabilitacyjnego przyznanego na 12 miesięcy. Obecnie dostarczyła zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że jest w ciąży. Czy powinniśmy zwrócić się do ZUS o zmianę decyzji przyznającej świadczenie, czy też możemy przeliczyć wysokość wypłacanego świadczenia do 100% podstawy jego wymiaru tylko na podstawie przedłożonego zaświadczenia?

Pracownicy przysługuje prawo do świadczenia rehabilitacyjnego w wysokości 100% podstawy jego wymiaru, bez konieczności występowania w tym celu do ZUS.

Powyższe wynika z art. 19 ust. 1 ustawy zasiłkowej. W świetle tego przepisu, świadczenie rehabilitacyjne za okres niezdolności do pracy przypadającej w okresie ciąży wynosi 100% podstawy wymiaru wypłacanego wcześniej zasiłku chorobowego.

Dokumentem do wypłaty 100% świadczenia rehabilitacyjnego jest w takim przypadku zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży (por. ust. 58 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej).

Jeżeli z przedłożonego przez pracownicę zaświadczenia lekarskiego wynika jaki okres niezdolności do pracy przypada na okres ciąży, to można dokonać wyrównania świadczenia rehabilitacyjnego do 100% za okres wsteczny, tj. od początku trwania ciąży. Wyrównaniem tym może być także objęty zasiłek chorobowy wypłacany przed świadczeniem rehabilitacyjnym. Natomiast w sytuacji, gdy zaświadczenie lekarskie potwierdza jedynie ciążę, to stanowi dokument do wypłaty wyższego świadczenia rehabilitacyjnego na bieżąco (bez wyrównania).


Ważne: Jeśli pracownica nie udokumentuje stanu ciąży, to świadczenie rehabilitacyjne może być wyrównane „z urzędu” - po porodzie, z tym że za okres nie dłuższy niż 6 miesięcy poprzedzających datę porodu.

W takim przypadku nie ma konieczności składania przez pracownicę zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego stan ciąży w okresie niezdolności do pracy. Natomiast wyrównanie świadczenia za okres dłuższy niż 6 miesięcy, wymaga przedłożenia stosownego zaświadczenia lekarskiego (por. ust. 49 i 50 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej).


Przykład

Pracownica z dniem 9 czerwca 2009 r. wyczerpała 182-dniowy okres zasiłkowy. ZUS przyznał jej świadczenie rehabilitacyjne na okres 12 miesięcy. W decyzji ZUS wskazał, że wysokość świadczenia w okresie od 10 czerwca do 7 września 2009 r. wynosi 90% podstawy wymiaru. Świadczenie za pozostały okres, tj. od 8 września 2009 r. do 4 czerwca 2010 r. wynosi 75% podstawy wymiaru.

We wrześniu 2009 r. pracownica dostarczyła zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że jest w 6 tygodniu ciąży (początek ciąży datuje się na dzień 11 sierpnia 2009 r.). Na podstawie przedłożonego zaświadczenia pracodawca dokonał wyrównania świadczenia rehabilitacyjnego do 100% podstawy wymiaru począwszy od 11 sierpnia 2009 r. Do dnia porodu pracownica jest uprawniona do świadczenia rehabilitacyjnego w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Zwracamy uwagę! Od dnia urodzenia dziecka należy przerwać wypłatę świadczenia rehabilitacyjnego i rozpocząć wypłatę zasiłku macierzyńskiego. Wynika to z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej. W związku z tym, od dnia porodu należy pracownicy udzielić urlopu macierzyńskiego i podjąć wypłatę zasiłku macierzyńskiego. Za okres urlopu macierzyńskiego nie przysługuje świadczenie rehabilitacyjne.

Jeżeli okres urlopu macierzyńskiego zakończy się przed dniem, do którego przyznano świadczenie rehabilitacyjne, pracownica nadal będzie mogła korzystać z przyznanego jej świadczenia rehabilitacyjnego do wyczerpania okresu wskazanego w decyzji ZUS (wysokość tego świadczenia po urlopie macierzyńskim będzie wynosić 75% podstawy wymiaru).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
dzięki moniadad za wyczerpująca odpowiedź.
czyli pewnie już powinnam się udać do zusu i dowiedzieć o potrzebne im papiery bo potem na styk to wiesz jak jest.
ja jestem na L4 od 18 sierpnia więc jeszcze mam 2 mce, ale i tak mam coś do załatwienia w zusie to pójde z tym teraz przy okazji.
gdzieś obił mi się jakiś artykuł na ten temat w necie, że to się wydłużyło i teraz obejmuje całą ciążę (dotyczy tylko ciąży, a nie innych chorób), ale wolałam się upewnić bo to co piszą w necie to nieraz jest nieprawda.
swoją drogą, jak pani doktor na usługach zusu będzie sprawdzała zagrożenie mojej ciąży, na oko czy okiem? 😉 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
kurcze, nic nie zrozumiałam z tego artykułu :laugh: :laugh:
musze go przetrawić jeszcze kilka razy zanim pojme o co chodzi.
z tego co napisałaś jednak w swoim komentarzu do niego stwierdzam, ze mój pracodawca będzie utrudniał wiec chyba lepiej załatwić mi to samej, co?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
czasami wzywają cię na komisję i tam cię bada lekarz jeśli się nie zgodzisz na badanie to nie przyznają świadczenia ale jeśli chodzi o ciąże robią to rzadko ale maja do tego prawo a pracodawca nie może robić trudności bo jeszcze jest inspekcja pracy a do nich wysłać:laugh: powiadomienie to pracodawca ma przegwizdane:laugh:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
no w sumie to prawda jest taka, ze zagrożenie minęło i teraz jest wszystko ok, ale w pracy mam przegwizdane więc nie mam po co tam wracać. zwolnić mnie nie mogą a jestem pewna, ze skutecznie utruli by mi żywot doprowadzając do superzagrożenia.
podejrzewam,ze są nawet skłonni do tego zeby czegoś nie zgłosić w porę do zusu, ponieść za to karę, ale mnie udupić, np. tak zebym kasy nie dostała przez jakiś czas.
z tymi badaniami na siłę to przegięcie.
w sumie jakim prawem mają mnie badać i na siłę pchać łapy albo robić usg skoro to moze zaszkodzić dziecku.
mój lekarz np. uważa, ze bezsensowne usg w nadmiarze jest niewskazane.
kurw...., co za kraj?!! 😠 😠 😠
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Aniu nie chce sie wymadrzac ( zwlaszcza przy profesjonalistce moniad 🙂 ), ale z tego co sie orientuje to do badania dochodzi naprawde BARDZO rzadko ... szczerze mowiac nie sadze zeby w Wawie - przy takiej ilosci kobiet w ciazy ( jednak Wawa to wielkie miasto wiec i kobiet w ciazy duzo ) badali kazda kobiete ... Z mojego doswiadczenia wynika, ze w Wawie nie badaja ... tylko czasami wizytuja ... ale nie zawsze ...

Do mojej znajomej przyszla babka z zusu, nie zastala jej w domu wiec umowila sie na inny termin i "wywiad" polegal na rozmowie na temat firmy, w ktorej ona pracuje ... na niczym wiecej.
A i tak przyszla tylko i wylacznie dlatego, ze ta znajoma bardzo duzo zarabia wiec chodzilo o jakas olbrzymia kwote
( zus to zaniepokoilo )

Tak jak juz zaznaczylam nie jestem specjalistka w tej dziedzinie i nie cce sie madrzyc - pisze tylko o tym z czym ja mialam kontakt ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
no mam nadzieje, ze nie będą mnie badać :laugh: bo się tam jakimś czerwonym dżemem wysmaruje i dodam aromatu rybnego i rozłożę ochoczo nogi.
zobaczymy jak chętnie mnie przebadają :laugh: :laugh: :laugh:
Agatta, body zajebiste i w ulubionych już wklepane.
ja dziś znów poczyniłam zakupki i nabyłam 2 pary półśpioszków welrkowych, 8 body różne rozmiary i wydałam ponad 2 stówy 😆
ale nie mogłsam się oprzeć :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...