Skocz do zawartości

Czy są już tu jakieś Majóweczki 2010? | Forum o ciąży


Anite

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 16,2 tys.
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • Pszczola24

    1700

  • Kasiaa

    2904

  • Radzia80

    1909

  • lajsoka

    2412

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • Mamusia
Mój Mateusz rusza sie dużo ale to bardziej sie przepycha i gramoli, czasem wyprostuje noge pod żebro i to jest najbardziej niemiłe... albo jak wali głową w doł to masakra... ale wypina sie mocno chyba tyłkiem i koło pępka mi się taka górka robi...
A apetyt mam dziwny bo niby cos bym jadła ale za nic nie umiem wymyslić na co mam ochotę, wymyslama nawet moje najulubieńsze potrawy i na nie tez nie mam ochoty... I własnie nawet jak cos wymysle to zanim to zjem to już mi ochota przechodzi... Najbardziej mi teraz podchodzą owoce
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Dziewuszki 🙂

Nooo to mój Oliwier też będzie "żywym" dzieciaczkiem teraz akurat jest spokój ale jakoś 2h temu strasznie brykał wprowadzają brzuszek we wszystkie kształty tylko nie okrągły 😉 też jest nocnym markiem ok 22-23 strasznie szaleje, ale śpiewam mu "aaaaa kotki dwa" i powiem wam że działa bo ruchy stają się coraz słabsze aż w końcu jest cisza i ja mogę usnąć 😉 będzie trzeba synkowi śpiewać do snu 🙂

Wysa z tym odczynem to chodzi o wykrywanie przeciwciał we krwi matki coś jak napisała Radzia z konfliktem serologicznym obecność przeciwciał anty-Rh...a jaką masz grupę krwi i odczyn Rh?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Kasiaa tak skrycie to marzyłam o córce, było by super jak by była dziewczynka 🙂 zazdroszczę że możesz łapać ją za te kosteczki mi zakazała doktor dotykać brzucha bo żeby nie wywoływać skurczy i to prawda jak mąż dotykał,głaskał też próbował łapać jak Jasiu coś tam wypchnął to były zaraz te skurcze 🤢 a teraz są ale do przeżycia.Więc głaskajcie się ale przed samym porodem 😁 będzie szybciej. 🤪
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
to dla wyssy22 Konflikt serologiczny

Występuje najczęściej wtedy, gdy jest niezgodność serologiczna matki i ojca dziecka w zakresie układu Rh. Jeśli matka jest osobą Rh ujemną, ojciec Rh dodatnią, a dziecko odziedziczy czynnik Rh po ojcu, to nawet gdy bardzo mała ilość krwi dziecka przedostanie się do krwiobiegu matki, u matki wytwarzają się przeciwciała przeciw krwinkom płodu, które przechodzą przez łożysko do krwiobiegu płodu. Te przeciwciała powodują hemolizę, czyli rozpad krwinek czerwonych płodu.
W zależności od stopnia nasilenia hemolizy wyróżnia się kilka postaci choroby hemolitycznej i stosuje różne leczenie. W pierwszej ciąży, której towarzyszy konflikt serologiczny, rzadko dochodzi do powikłań, bo rzadko zdarza się, aby krew dziecka spotkała się z krwią matki - tak się dzieje się najczęściej podczas porodu, ale należy pamiętać, że także po poronieniu, po ciąży ektopowej, po zabiegach w czasie ciąży (amniocenteza, biopsja kosmówki).
Czysto hipotetycznie do immunizacji (czyli wytwarzania przez matkę przeciwciał przeciw czynnikowi Rh) może dojść również po omyłkowym przetoczeniu matce krwi Rh dodatniej. Najczęściej do wystąpienia skutków konfliktu serologicznego, czyli do pojawienia się choroby hemolitycznej, dochodzi w kolejnych ciążach. Następstwa choroby hemolitycznej to w postaci najłagodniejszej: niedokrwistość i żółtaczka, a w postaci ciężkiej - uogólniony obrzęk płodu, obumarcie płodu. Nasilona żółtaczka zagraża uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego.
Profilaktyka obejmuje oznaczanie czynnika Rh u wszystkich ciężarnych, u kobiet z Rh ujemnym, u których nie wykazano przeciwciał, badanie obecności przeciwciał powtarza się w 28. tygodniu ciąży. U ciężarnych z Rh ujemnym u których obecne są przeciwciała, badania powtarza się co 2-4 tygodnie.
Aby uniknąć skutków konfliktu serologicznego w następnej ciąży, kobiecie z czynnikiem Rh ujemnym, która urodziła dziecko z czynnikiem Rh dodatnim, nie później niż 72 godziny po porodzie podaje się immunoglobulinę anty-D.
Obecnie coraz częściej podaje się także immunoglobulinę anty-D około 28. tygodnia ciąży. Immunoglobulinę anty-D podaje się matce nie tylko po urodzeniu dziecka Rh dodatniego, ale również po poronieniu, ciąży ekotopowej, zabiegach w okresie ciąży i po omyłkowym przetoczeniu krwi Rh dodatniej.

Aby zapobiec powstaniu antyciał w trakcie trwania ciąży, można dodatkowo podać immunoglobulinę. Lekarze podają ją między 28 a 32 tygodniem ciąży (lek w zastrzyku należy wykupić na receptę; cena od 60 do 220 zł). Immunoglobulinę w mniejszej dawce podaje się również kobietom z Rh- po poronieniu, ciąży pozamacicznej, amniopunkcji oraz biopsji.


Obecnie w związku z szeroką stosowaną profilaktyka konfliktu Rh częściej występuje mniej groźny konflikt w obrębie grup głównych - AB0. Dotyczy on najczęściej sytuacji, w której mama ma krew grupy 0, a dziecko grupy A lub B. Konflikt w grupach ABO może wystąpić już w pierwszej ciąży bez wcześniejszej immunizacji. Jeśli do niego dojdzie, skutkuje to przede wszystkim wystąpieniem żółtaczki (podwyższeniem poziomu bilirubiny u noworodka), co leczy się najczęściej naświetlaniem lampami, czyli fototerapią.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Odczyn Coombsa, odczyn służący do wykrywania przeciwciał (immunoglobulin) niekompletnych pojawiających się przede wszystkim w schorzeniach immunologicznych krwi, np.: erytroblastozie płodowej, w powikłaniach potransfuzyjnych, w nabytej niedokrwistości hemolitycznej.

Stosowany jest również powszechnie w innych schorzeniach, np. autoagresywnych (autoalergia).

Odczyn Coombsa pośredni wykrywa przeciwciała w surowicy matki, bezpośredni - przeciwciała opłaszczające krwinki czerwone noworodka. Obecność przeciwciał anty-Rh w surowicy matki jest dowodem jej uczulenia na czynnik Rh (choroba hemolityczna noworodków).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Ja już jestem po tym badaniu i wszystko jest ok,nic nie wykryto 🙂 ale moja mama miała rzadką grupę krwi i taki konflikt wystąpił jak chodziła w ciąży z moją siostrą i do tego w domu panowała różyczka wiec lekarz{a było to 28 lat temu}kazał usunąć ciąże ale mama się nie zgodziła i siostra przyszła na świat cała i zdrowa 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i właśnie dlatego badanie tego odczynu, w konflikcie serologicznym chodzi o niezgodność w zakresie czynnika Rh.Jeżeli ciężarna kobieta ma krew Rh(-), a jej dziecko odziedziczy po ojcu Rh(+) (dzieje się tak w 60%) to w przypadku przeniknięcia krwi płodu do krwiobiegu matki , jej układ immunologiczny zaczyna produkować przeciwciała anty-Rh skierowane przeciwko krwinkom płodowym. Matka zostaje uczulona przez krwinki swego płodu. Następuje dramatyczna sytuacja, w której w ustroju matki, bez jej świadomości, powstają przeciwciała, jak gdyby broń do zwalczania krwinek dziecka. Przeciwciała powstające w surowicy matki przechodzą przez łożysko do płodu i niszczą częściowo jego krwinki przez ich zlepianie, a następnie rozpad. Może być tak że potrzebna będzie transfuzja krwi dla dziecka z odczynem Rh+ i Ciebie z Rh-.. w moich notatkach ze studiów ma tego dużo ale połowy pewnie nie zrozumiesz bo to pisane takim lekarskim językiem że mi samej ciężko było się połapać 😉 poczytaj sobie jeszcze na internecie, pełno informacji o tym 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

małe śniadanko możesz zjeść

Kasia u mnie to tak bardziej na lewo jest pupka a nóżki na prawo i leży tak boczkiem, podpytywałam lekarza ostatnio 🙂 po prawej jak wypnie nóżki to takie kuleczki fajne czuć ale mi też nie wolno głaskać brzuszka bo to wytwarza oksytocynę i pobudza macicę do skurczów 😞
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Witajcie.
Jesteście niemożliwe z tym pisaniem.zaglądałam tu przed wyjściem do lekarza a tu proszę parę stron do nadrobienia.

Mój synek to już przegina z tą chorobą.jeszcze następny tydzień zostaje w domu.Fakt ze dzisiaj kończymy 10 dniową kurację antybiotykiem ALE mamy utrzymać do końca tygodnia wziewy sterydowe.A i ja przy okazji też dostałam antybiotyk .Mam leżeć ciekawe jak mam to zrobić.Filip jest bardzo absorbujący a i jeszcze rozszerzam działalność gospodarczą i planujemy pomalować resztę domu ale to dopiero w weekend.A w piątek jestem umówiona z rodzicami na wypad po Krakowie na zakupy 🤪 Będzie się działo.I jeszcze w czwartek wizyta u gina.
I jak ja mam znaleźć czas na chorowanie i leżenie? 😞
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Wysa nie martw się, ja też mam konflikt z mężem ja mam B - , a on A +, więc Combsa miałam robionego już 3 razy , właśnie po to by sprawdzić czy nie zaczynają się wytwarzać przeciwciała. Ale nie zdarza się to często, konflikt występuje najczęściej przy drugiej ciąży, gdy w pierwszej przy porodzie było coś nie tak i krew dziecka dostałą się do organizmu matki. A i wtedy nie zawsze bo przy konflikcie po porodzie dostajesz zastrzyk z jakimś tam anty 🙂 co ma zapobiegać konfliktowi przy kolej ciaży 🙂Ja dostałam i jak na razie się sprawdza 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Oskar powiem Wam naprawdę szaleje, wyciąga się , kręci naprawdę często 🙂 Jest częściej z lewej strony, bo mam przesunięty pępek z 1,5 cm w prawo, śmiesznie to wygląda 🙂

Byłam z siostrą dzisiaj w realu na zakupach. Są fajne promocje, kupiłam śliczne komplety pościeli, prześcieradła i narzutę na łóżko i masę innych różności, min. pieluszki pampersy w mega paczkach.A i koszulę taką do szpitala.
Ojciec zrobił nam prezent i płacił za wszystko 🙂

Powiem Wam , że ja codziennie po trochu nas pakuję i końca nie widzę.... a potem wszystko rozpakować ......a niestety brzuszek cięższy także trochę szybciej się męczę.
I już nie mogę doczekać się urządzania pokoiku Małego jak czytam , że niekróre z Was mają prawie wszystko gotowe.
A ja wszystko w pudłach 🤨
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Co do noszenia czy też podnoszenia to raczej tego nie robię bo już na samym początku lekarz zrobił zakaż z powodu pierwszej ciąży zakończonej cc.

Amelia też jest bardzo ruchliwa a pamiętam że Filip aż tak nie szarżował i jak się urodził to był bardzo grzecznym chłopczykiem.Na początku jadł i spał jakby dziecka nie było.A coś czuje że mała da nam popalić 🤪 .

Szczerze to ja nawet połowy rzeczy nie mam dla siebie do szpitala.Dla małej mam już prawie wszystko.A jak czytam że wy już powoli się pakujecie 🤪 a ja daleko za wami 😞 .Tylko żeby się powiedzenie mojego męża nie sprawdziła "że zapomnę urodzić''
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
To tylko tak się mówi że wszystko prawie zrobione,zawsze jest coś do roboty i tak się okaże w szpitalu że trzeba coś dowieżć:laugh: lub dokupić:laugh: ale grunt to nie forsować się,boże idę się wyprostować bo mały nie da mi tu usiedzieć takie fikołki wyczynia 😮 że ja już nie daję rady.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Agga współczuję Ci tej przeprowadzki. Jak już pisałam nie cierpię remontów, przeprowadzek itd.
Chociaż miło jest później popatrzeć na efekt 🙂

Też lubię jak rodzice robią mi prezent i płacą za rzeczy dla Emilki 🙂 W większości rzeczy, które mamy dla Małej to właśnie taki prezent od rodziców :laugh:

Wysłałam mojego do sklepu po rzeczy do torby do szpitala i co chwilę dzwoni i pyta... a gdzie te duże podpaski, a jaki biustonosz do karmienia, a te osłonki silikonowe to na jakim dziale? Hahah wysłać faceta do sklepu :P

Beata widzę, że będziesz mieć parę. Zawsze marzyłam o starszym bracie. Chyba każda dziewczynka tak ma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...