Skocz do zawartości

Lipiec 2010 | Forum o ciąży


...123

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 20,1 tys.
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • lusia1982

    2395

  • edyta86

    2294

  • kama00006

    1605

  • justi5

    1967

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • Mamusia
Z urlopu macierzyńskiego można skorzystać już na dwa tygodnie przed planowanym porodem. W tym celu potrzebne jest zaświadczenie od lekarza z przypuszczalną datą rozwiązania. Trzeba pamiętać, że skorzystanie z dwóch tygodni urlopu macierzyńskiego przed porodem skraca o dwa tygodnie urlop przysługujący w pełnym wymiarze tuż po urodzeniu dziecka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
A jeśli o macierzyński to:
przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:
1) 16 tygodni przy pierwszym porodzie,
2) 18 tygodni przy każdym następnym porodzie,
3) 26 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.
Co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu, zaś po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem aż do wyczerpania przysługującego okresu także nie opłaca siębrać macierzyńskiego wcześniej. Po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu; w takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek. Pracownica zgłasza pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego, najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy; do wniosku dołącza się zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika-ojca wychowującego dziecko, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika, wskazany w jego wniosku o udzielenie urlopu, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.

W razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej pracownica, która wykorzystała po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, pozostałą część tego urlopu może wykorzystać w terminie późniejszym, po wyjściu dziecka ze szpitala.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
no wlasnie cholera nie wiem na ile mi ten moj lekarz wypisze L4 a czwartek jeszcze sie na urlop wybiera jak mam rodzic wrrrr .. . . niechce krocej o 2 tyg 😜 chce dluzej o kilka tygodni hehe najwiecej ile sie da 🙂 a juz dzis sie mnie w pracy pytali " kiedy wracasz" ?? niby to miłe ale cholirka najwazniejszy dzien w zyciu okres przede mna , a ja juz mam im mowic ,ze wracam w styczniu 🤨
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Acha, i po urlopie macierzyńskim masz prawo do wykorzystania urlopu wypoczynkowego kóry jest w wymiarze ok. 20-30 dni w zalezności ile się przepracowało, więc za kolejny miesiąc opieki nad dzidziusiem w domu zapłaci zakład pracy, a później można iść na wychowawczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
No tak, masz racje, nie zauważyłam, ale rzeczywiscie, przysługuje nam 20tyg.

Na stronie mojego szpitala w któym chce rodzic jest taka informacja:

Kopię druku MZL1 należy dostarczyć do zakładu pracy w ciągu 7 dni od daty wystawienia druku pod rygorem nie wypłacenia zasiłku macierzyńskiego.
Procedury rejestracji celem wyrobienia aktu urodzenia dziecka urodzonego w II Szpitalu Miejskim należy dokonać niezwłocznie w Urzędzie Stanu Cywilnego Łódź - Śródmieście al. Piłsudskiego 100, do którego szpital przekazuje dokumenty bezpośrednio po porodzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
ehhh no tak ,ale Ja na wychowawczy sie nie wybiore . .. . . . . dzis sie juz smialam w pracy, ze "poszukam sobie pani do towarzystwa dla synusia" ahhh juz mnie serce boli jak sobie o tym pomysle 😞 no nic czas pokaze i zycie zsweryfikuje wiele

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Witam Was przyszle Mamusie,

zaglądnełam na Wasz wątek bo sama niedawno czekalam na ten dzień kiedy pojawi sie maleństwo , a dziś moja córeczka ma skończone 6 misięcy. Jest cudownym i bardzo energicznym dzieckiem 😉
Trzymam kciuki za szczęśliwe rozwiązanie 😘
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
sms od Ann 🙂

" my ciągle w dwupaku, daja nam szanse rozkrecic sie pod nadzorem naturalnie ( codziennie USG i 4 KTG . Biegamy uczciwie po schodach, ale na razie skurcze mizerne i tylko wieczorem. Stas coraz bardziej lubi spać pod KTG więc mamy regularne jazdy z powtórki Pozdrawiamy 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
co do urlopu macierzyńskiego to trzeba w terminie do 7 dni złożyć w zakładzie pracy akt urodzenia dziecka i prośbe o udzielenie urlopu. Koniecznie trzeba wpisac kiedy sie dziecko urodziło, jak się nazywa. Udziela zakład urlopu w wymiarze 20 tygodni. 14 dni przed końcem tego urlopu trzeba złożyć o dodatkowe przysługujące 2 tygodnie.

póżniej można wykorzystać wszystkie posiadane urlopy; zaległe i bieżące 😉
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
justi5 napisał(a):
Basia81 a jak ktos przenosi ciaze to tez licza wg aktu urodzenia maluszka ??
córcie masz śliczna i dziekujemy za kciuki na pewno sie przydadza 🙂
Pozdrawiamy 🙂


tak liczą od dnia porodu, ja urodziłam w 37 tc i od tego dnia mi liczyli a koleżanka urodziła 2 tc po terminie wiec jej mimo że po terminie to i tak od dnia porodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
elunia72 napisał(a):
Justi to zależy jak długo masz zwolnionko lekarskie i czy się ono nachodzi z porodem. A jak tak to macierzyński sie liczy od dnia narodzin dzieciątka


dokładnie, ja miałam zwolnienie do 19 stycznia a urodziłam 30 grudnia więc zwolnienie obowiązywalo do dnia przed porodem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Basia niestety musze czekac 82 min by ci dac oklaska 🤢

u nas 1 lipca 2 lipcoweczki 🙂 Michalindzior - syn i Monika corka wiec parka 😜
i 28.06 Ellie nasza lipcoweczka urodzila synusia 🙂

wiec stan na dzis na ta chwile heeheh 3 lipcoweczki urodzily o ktorych wiem 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Kurcze głupio z tymi siedmioma dniami po porodzie. Jeszcze nie zdążą szwów z tyłka zdjąć a ja muszę już przyjechać do pracy by podanie złożyć? Myślałam,że wystarczy akt urodzenia i że wyślę z nim męża. A tu podanie? Co na nim trzeba napisać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
ja byłam styczniową mamusią a urodziłam 30 grudnia moją calineczkę- ważyła 2210 a teraz rządzi 🙂 😉 u nas zaczełyśmy rodzić juz w grudniu od 29 codziennie jedna: najpierw chłopczy , póżniej moja Vanesska, póżniej dziewczynka 🙂 nastał styczeń i już laseczki zaczeły sie rozpakowywac od 1 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
znalazlam takie cos

Wzór wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego ………………………………….

Miejscowość, data

……………………………………….

Imię i nazwisko pracownika

……………………………………….

Stanowisko

………………………………………..

Adres

Do…………………………………………

Nazwa pracodawcy

…………………………………………..

Adres pracodawcy



Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego

Na podstawie Art. 180 §3 Kodeksu Pracy, w związku z przewidywaną datą porodu ………………, określoną w załączonym zaświadczeniu lekarskim, zwracam się z prośbą o udzieleni mi przysługującego urlopu macierzyńskiego w okresie od dnia………… do wyczerpania tego urlopu w łącznym wymiarze ………… tygodni.



………………………………………

Podpis pracownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Amelia myślę, że mężuś spokojnie może zawieść podanie z aktem urodzenia do zakładu pracy, no trudno żeby nam kazali się fatygować 😮 A podanie myślę, że nie ma jakiejś konkretnej formy, wystarczy napisać, że proszę o udzielenie 20 tyg urlopu macierzyńskiego z tytułu urodzenia w dniu..... dziecka...(imię i nazwisko dziecka). No i się podpisać 😜
A jeśli chodzi o urlop macierzyński, tp mi gin ostatnio znowuż mówił, że nawet jak urodzę po terminie, to on mi zwolnienie wystawia do terminu porodu, a od tego terminu nawet jeśli urodzę później liczy się już urlop macierzyński 😮 To ja już sama nie wiem jak to jest 😮 😲 🥴
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
amelia napisał(a):
Kurcze głupio z tymi siedmioma dniami po porodzie. Jeszcze nie zdążą szwów z tyłka zdjąć a ja muszę już przyjechać do pracy by podanie złożyć? Myślałam,że wystarczy akt urodzenia i że wyślę z nim męża. A tu podanie? Co na nim trzeba napisać?


możesz wyslać pocztą lub wysłać męża 🙂
piszęsz ze prosisz o dzielenie urlopu macierzyńskiego od dnia i tu wpisujesz dzien porodu na dziecko ...imie i nazwisko.... urodzone dnia....... w ...miejscowośc...

i to piszesz do zarządu firmy. Proste kilka słow bo i tak Ci musza udzielic 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...