Skocz do zawartości

Mamusie z pasją. | Forum dla mam


Bagira

Rekomendowane odpowiedzi

cześć dziewczyny....muszę się pochwalić ☺️ 😜
dostałąm od męża większe akwarium 🤪 do tych moich razbor....co prawda tylko 96 litrów no ale już nie 45....a z małego będę mogła zrobić krewetkarium tak jak radziłyście 😁

Pozdrawiam serdecznie!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 781
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • Mamusia
moniczek napisał(a):
cześć dziewczyny....muszę się pochwalić ☺️ 😜
dostałąm od męża większe akwarium 🤪 do tych moich razbor....co prawda tylko 96 litrów no ale już nie 45....a z małego będę mogła zrobić krewetkarium tak jak radziłyście 😁

Pozdrawiam serdecznie!


łaaa, to super! ciesze się 🙂
a myslałas już jak chcesz urzadzic akwa dla rasbor? jakies podłoże w planach, wyposażanie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm...konkretnie to nie ☺️ bo ze mnie początkujący akwarysta hihi...
na razie zmieniam na ciemniejsze podłoże bo takowe lubią no i muszę doczytać jakie mogłabym pływające roślinki mieć bo te rybki nie lubią bezpośredniego światła...
Jak oczywiście możecie coś podpowiedzieć to będę wdzięczna - jak czytam Kasiu o Twoich akwa to mi się oczy wybałuszają heh...no ale ja mam za małe mieszkanie na takie szaleństwa - chociaż mojemu mężowi to się marzy że hoho....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Moniko, powiem Ci, że teraz obecnie przestawilismy się na jedno większe 1100l, wczesniej mąż rozrabniał się, były 2 x 500l, 375, 112 x 3 i wtedy rzeczywicie chałupa toneła w akwariach. Mamy o tyle dobrze, ze mamy miejsce na to w pokoju.

Co do wymagań rasbor to ich nie znam, ale jak chcesz ciemne podłoże ( pewnie chodzi o bazalt), to zatwardzi Tobie wodę i rybki mogą mieć problemy. Neutralnym podłożem jest manado, pasuje zarówno do rybek jak i krewetek. Do krewetek polecam takze podłoze Oliwiera Knotta, ale jest dośc drogie ;/

jesli chcesz mogę założyć wątek na forum akwarystycznym, jak urządzic akwarium dla rasbor, moze szczecińscy akwaryści pomogą. Co Ty na to?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wiesz,zawsze to miło jak ktoś pomoże 🙂 tym bardziej dla początkującej
a podłoże ostatecznie zostawiłam z poprzedniego akwarium dokupując tylko 2 opakowania czarnego kwarcu...mam nadzieję że będzie dobrze 🤔
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie mam 6 razbor klinowych,3 maculata i 3 brightae do tego dwa kiryski panda , 4 otoski i 4 krewetki red cherry...
zamierzam dokupić jeszcze razbor tylko zastanawiam się których dokupić (chyba te klinowe żeby była większa ławica,albo żeby było po równo wszystkich)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
moniczek napisał(a):
na razie mam 6 razbor klinowych,3 maculata i 3 brightae do tego dwa kiryski panda , 4 otoski i 4 krewetki red cherry...
zamierzam dokupić jeszcze razbor tylko zastanawiam się których dokupić (chyba te klinowe żeby była większa ławica,albo żeby było po równo wszystkich)


donra, to ja zakładam w takim razie wątek jak urządzić akwa i czy dokupić jeszcze rasbor i jak nazbierają się odpowiedzi to Tobie tu je wkleje 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Monika, pierwsza sugestia co do urządzenia akwa:

w 98 l to jak najbardziej można powiększyć ławiczkę rasborek do 21 szt. (oczko na szczęście), kirysków też bym powiększył do min. 5 szt. lepiej się będą czuły. Rybki lubią jak każde czystą w miarę wodę tj. systematycznie podmienianą, Poniżej cytat z Wikipedii:
Razbora jest rybą stadną, dosyć wrażliwą na zmianę parametrów wody. Należy ją hodować w stadzie co najmniej 10 sztuk. Optymalna temperatura 24–30 °C (pH ok. 5,5-6,8), preferuje lekki półmrok i gęstą roślinność podwodną. Jest ruchliwa. Potrzebna jej duża przestrzeń.
W ph 7 -7,5 też będzie jej ok. jedynie do rozmnażania lepiej obniżyć poniżej 7. W akwarium towarzyskim ciężko się jednak doczekać potomstwa.

Przy tej ilości (21 szt.) dobrze by akwarium miało chociaż 80 cm długości.
Co do roślin i podłoża nie mają one dla tych rybek znaczenia byle by podłoże nie podnosiło ph , było przynajmniej obojętne w tym zakresie, rożliny to już kwestia gustu, oświetlenia, i doświadczenia w uprawie itp., lepiej zacząć od małowymagających.

Makulata to też rybka ławicowa więc albo pozbyć się jej lub dokupić do min, 13 szt.
Rybki "Brightae" nie znam ale z niej bym już zrezygnował bo co za dużo to nie zdrowo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Hej akwarystki 🙂
Ciezko u mnie z czasem ostatnio. Znowu restart elliotarium muszę robić bo jednak korzenie syfia strasznie więc teraz będzie typowa Ameryka Pł, skałki piach i koniec. Poza tym odpalam kostkę do selekcji i rozmnażania CRS SS.
Moniczek, możesz dać żwir kwarcowy będzie fajnie wyglądać, Monado nie polecam bardzo zatwardza wodę. Do razborek użyj najlepiej podłoże buforujące do tego liście migdałecznika, szyszki olchy. Zakwaszają wodę i działają bakterobójczo.
Do krewetek mozesz spróbować faktycznie Knotta aczkolwiek jest bardzo drogi, poza tym polecany podłożem jest, EBI Gold. Pamiętaj tez o tym ze ryby niestety lubią polować na krewetki więc lepiej ich razem nie trzymać.
Pochwal się baniaczkiem jak juz cos wystartuje 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
kasia1986 napisał(a):
Beata, manado jest podłożem obojętnym i neutralnym 😜

Niestety nie... Miało byc ale podnosi twardośc ogólną. Przepuszczam ze firma przekombinowała chcąc osiagnąć ideał bo jak wiadomo niska twardośc ogólna jest groźna dla krewetek a zazwyczaj z taką mamy do czynienie w podłożach bofurujacych więc widocznie dodali zatwardzacze. Ma pomóc zalanie wrzatkiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Bagira napisał(a):
kasia1986 napisał(a):
Beata, manado jest podłożem obojętnym i neutralnym 😜

Niestety nie... Miało byc ale podnosi twardośc ogólną. Przepuszczam ze firma przekombinowała chcąc osiagnąć ideał bo jak wiadomo niska twardośc ogólna jest groźna dla krewetek a zazwyczaj z taką mamy do czynienie w podłożach bofurujacych więc widocznie dodali zatwardzacze. Ma pomóc zalanie wrzatkiem.


aha 😮 dobrze wiedzieć, że producent coś kręci..

Beatka, zagłosowabyś na synka GOGR? http://pl.lennylamb.com/#chusty/konkurs/2961 najlepiej codziennie, Gosi bardzo zalezy na tej chuście bo wózka jeszcze nie ma bliźniaczego. Rozesłałabyś też linka znajomym? na pewno byłaby wdzięczna 🙂
Monika, też proszę o głosik w imieniu Gosi 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Ok, nie ma sprawy, właśnie się zarejestrowałam 🙂
Powiedz mi kochana, czy dajecie jakieś witaminy paletkom, no i czym uzdatniacie bo wybór jest spory. z tego co się orientuję to Kent i Seachem mają dobry wybór dla paletek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Wszystkiego Naj Kobitki 😘
Nie robi mixów z serca ? Wiem ze czesto paletkarze dają bobovit.
A ja jestem chora znowu i teraz panikuje ze małą zarażę. Tak mam obłożone gardło ze ledwie mówię. Nib noszę pieluszkę na twarzy bo nie mozna masek dostać ale wiadomo, jestem z nią blisko więc panikuję. Oby sie nie zaraziła 😞
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Przestalismy robić te mixy. Za dużo paprania się z tym wszystkim, a cenowo wychodzi podobnie. Ryby chętnie go przyjmują a najbardziej te dziki, bo wczesniej były tym karmione 🙂
bobowit też kiedyś dawalismy, siemie lniane, pokrzywa zmielona, duzo dziwadeł 😜

uwazaj tam, staraj się małej nie całowac przez jakis czas zeby zminimalizowac ryzyko zarażenia

buziaki na dzień kobiet 😘
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...