Skocz do zawartości

Marzec 20011, poczatek drogi | Forum o ciąży


katy_86

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 15,5 tys.
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • samantka

    2319

  • MonisiaD

    1525

  • Niunia26

    2070

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

Samanta córcia jest bardzo do CIebie podobna 🙂

Uciekam spać, Patryczek dziś dał nam odczuć, że życie jest głośne 🙂

Dobranoc

Aaaa, zapomniałabym - Pati "na siedząco", czyli podtrzymujemy Patryczka pod ramionami jedną "rozczapierzoną dłonią' i "sadzamy" go na lewym kolanie tak, by na prawym (które układamy wyżej) opierał się jego brzuś i wtedy klapu klap po pleckach - zazwyczaj odbija w ten sposób 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Super te porady.

Podtrzymanie i zwiększenie laktacji:
Im częściej dziecko ssie – tym więcej mleka, czyli jeśli podamy mieszankę sztuczną to o tyle co dziecko wypiło sztucznego, mniej wyprodukuje się mleka, bo zmniejsza się podaż.
Bardzo ważne są karmienia nocne – w nocy zwiększa się poziom prolaktyny. Ale działa to dopiero po 24h .
No i często wydaje się, że jest za mało pokarmu w okolicach 3tyg, 6 tyg , 3 M i 6 M – wtedy są tak zwane skoki rozwojowe u dzieci i mamie wydaje się, że nie schodzą z cyca, są wiecznie głodne i płaczą.
Aby więcej mleka leciało przy karmieniu, bezpośrednio przed karmieniem można „ogrzać” piersi, czyli przyłożyć gorącą pieluszkę (ja moczyłam w prawie wrzątku odciskałam wode i taki kompres robiłam około 1 minuty)
Można też kilka razy dziennie robić sobie gorące prysznice na sam biust , oczywiście tylko króciutkie, żeby mleko nie wypłynęło 😉
Po każdym karmieniu wypić około 2 szklanek wody (lub innych płynów). Ważne nawet w nocy.
Po karmieniu odciągać laktatorem jeszcze 10 minut (jeśli po karmieniu zbierze ci się 10 ml, to znaczy że masz bardzo dużo pokarmu i nie ma co panikować 😉 ).
Nie wolno pić: mięty, szałwii, herbaty czerwonej – hamują laktację
Wieczorem dla relaksu polecam Carmi di caffe – jak już maluszek po kąpieli i cycu śpi to wtedy flaszeczkę wypić 😉 Relaksuje i zwiększa laktację – dla maleństwa nie szkodliwe (to jest napój bezalkoholowy praktycznie – poniżej 0,5 %). Podobnie działa lampka czerwonego wina
Polecam herbatki laktacyjne – herbatka bocianka i Kawka bocianka (mają kozieradkę, a inne nie). Przy gwałtownym zaniku mleka całą paczkę zaparzyć w dzbanku (ok2 L) i wypić w ciągu godziny. Obecnie herbatki bocianek są też w saszetkach, ale polecam bardziej te z suszem. Do nabycia na allegro i w szpitalach, w poradniach laktacyjnych. Ja piłam do roczku po 5 szkl. takich herbatek dziennie, teraz pije 2.
Regularne posiłki dla mamy (lepiej mniej ale 5 razy dziennie)
Pilnować czy na pewno maleństwo ssie pierś, a nie tylko traktuje jak smoczka – jeśli przysypia na cycu – wybudzać (można delikatnie palcem przesuwać po spodniej części żuchwy, w kierunku do szyjki) wtedy naprawdę ssie
Najlepiej do 6 tygodnia nie podawać smoczka – zaburza technikę ssania, a przez to zmniejsza się laktacja bo dzidzia nie wie jak ssać
Nie przepajać maleństwa niczym (czasami serce pęka od krzyków). Można ewentualnie podawać własne mleko ściągnięte techniką po palcu ze strzykawką. W zależności od potrzeb i wieku dziecka podaje się 10 czy 20 ml (z wiekiem więcej oczywiście). Malca kładzie się np. na przewijaku, lewy wskazujący palec wsadza się do buzii wykonuje się ruchy, jakby chciało się połaskotać dziecko w podniebienie. Maluszek powinien wtedy zacząć ssać palec. Wtedy w kącik ust wkładam strzykwę (ja miałam takie duże 20 ml) i delikatnie prawą ręką zwalniamy mleko do buzi dziecka. Jak tylko maluszek przestaje ssać palec, tak my przestajemy podawać mleko, żeby kojarzył ssanie =mleko
Dużo spokoju i wsparcia – nie istnieje coś takiego jak chude mleko, mleko matki jest najlepsze, a inni to palanci 😉
Jeśli mama ma płaskie brodawki można spróbować karmienia w kapturkach UWAGA!! Mogą być problemy potem z ssaniem piersi gołej, ja walczyłam 5 miesięcy, żeby się odzwyczaił, ale u nas było to konieczne, ze względu na pośladkowe ułożenie małego i szczękościsk z tego wynikający 😉
Oczywiście bardzo dobra jest wizyta w poradni laktacyjnej, mi niewiele pomogla fizycznie bo technike mialam opanowana, jednak psychicznie dala poczucie bzepieczenstwa
Granulki homeopatyczne na laktacje – w aptece
Mój synio jadł na przez pierwszy rok cyca co 2 godziny w dzień (czyli o 9 zaczynał jadł około 30 minut i potem o 11 już wył, że znowu chce 😉 ). W nocy miał przerwy 2,3,3,2 czyli jadł około 20.30, potem 22.30-23, potem około 2, 5, 7, 9 …..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Fajne porady. Ja jak na razie (odpukac) problemu nie mam. Czasem jedynie karmie przez kapturku, bo Antoine czesto je i bola mnie sutki.
Oj pogoda dzis ladba bedzie 🙂)))
Dziewczyny czy 5 misieczne dziecko mozna w 20 godzinna podroz zabrac? Mi sie wydaje, ze nie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Emka dziekujemy z Maja..
No faktycznie samochodem to troche bym sie bala..Tak jak jestes w samolocie zawsze mozesz wstac, ponosic malego na rekach, nakarmic spokojnie itd. A jak bedziesz jechac samochodem to co chwile przystanek pewnie bedzie i podroz sie wydluzy jeszcze bardziej. A moze sprobuj znalezc samolot..Ceny do Grecji powinny byc ok..Czasami nawet taniej wychodzi niz podroz samochodem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkiego ajlepszego dla Mai i Robercika!! 😘
no to Marta Maja dzisiaj kończy 3miesiące, ciekawe czy przejdą jej wszystkie bolączki 🙂

dzisiaj z A byliśmy mega zaskoczeni, bo nie obudził nas Alan na jedzonko..tylko budzik, który sygnalizuje, że czas wstawać do pracy 😁 czyli była godz. 4.45 🤪 no i sama obudziłam mojego szkraba na jedzonko, bo prawa pierś jak skała! 🤪
ja też już mam czasem karmienia piersią, bo mam strasznie zgryzione sutki i mnie strasznie bola, a mały przez kapturki nie zje 😞 oduczył się 😞
czy wy macie białe sutki? bo ja ostatnio zauważyłam, że mam .. no i nie wiem jaka jest tego przyczyna i co mam zrobić...
a no i chciałam zapytać jaka jest ta maść, którą najlepiej smarować miejsce po szczepioce aby nie było śladu? bo mam nadzieje, że neurolog dziś wyrazi zgodę na szczepienie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Mi to sie srednio widzi taka dluga podroz z malenstwem...
Tuska ja z mascia nie pomoge. U nas sladu po szczepieniu nie byli. Nawet nic mi u lekarza nie mowili na ten temat. Czemu tak pozno szxzepisz? My to za poltora tygodnia juz druga serie mamy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no u nas dzisiaj wizyta u neurologa i on musi pozwolic na szczepieie, bo szczepoki są dosyć mocne...a u nas jest problem z tym odchylaniem główki..mam nadzieje, ze da nam zgode na szczepieie i jutro zaszczepimy..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Witam wszystkich 😉
Kurcze caly czas chodze i mysle o znajomej. Tydzień temu we wtorek rodzila -miała cesarke. Urodziła pieknego syna, wszyscy się cieszyli. Następnego dnia rano przyjechał do szpitala jej mąż i przeżył szok. Jego żona zmarła nad ranem. ;o i tak zostawiła maleństwo, syna 3letniego i męża.Była bardzo młoda... i kurde nikt nie wie dlaczego zmarła ;(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
[color=purple][/color]wszystkiego najlepszego dla Robercika 😉 🙂

Muszę pochwalić mojego synka. Wczoraj przespał całą noc.. jak zasnął o 22.30 tak wstał o 6.30 😉
Mam pytanko.. jak wyciągacie kozice maleństwom? gruszką? ja mam fride ale to się nadaje na katarek. Tak to się męczy z tymi kozicami jak wstanie po nocy.
Bartuś rośnie jak na drożdżach. Musiałam mu wczoraj wyprać ciuszki już na 68, bo ledwo się mieści do 62..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o kurde pati to naprawde coś strasznego 😞 jejciu ale co było tego przyczyną? 😞
a jeśli o kozy to ja wyciągam gruszką.. mam fride, ale ja się nią nie umiem zbytio posługiwać i wolę gruszkę.. a co u matlegi? dawno nie zaglądała..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...