Skocz do zawartości

potrawy styczniówek | Forum o ciąży


wielkaB

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mamusia
Zupa krem brokułowo-groszkowa

Składniki:

450 g różyczek brokułów (mrożonka),
200 g groszku zielonego (mrożonka),
ok. 1 litr bulionu,
270 g sera feta,
3 ząbki czosnku,
zmielony czarny pieprz.

Do dekoracji:

listki bazylii,
ziarenka czerwonego pieprzu.
4 pszenne tosty

Jak przyrządzić?

Przygotuj litr warzywnego bulionu lub bulionu na białym mięsie – z indyka lub z kurczaka.
Ja wolę wersję wegetariańską.
Do gotującego się bulionu wrzucamy najpierw zamrożone różyczki brokułów, a po 3 minutach zielony groszek z mrożonki.
Następnie dokładamy trzy ząbki czosnku, odrobinę czarnego pieprzu i gotujemy do miękkości wszystkich warzyw.
Najdłużej będą się gotowały brokuły.
Zdejmujemy z gazu.
Wrzucamy pokrojoną fetę i miksujemy zupę mikserem na krem.
W międzyczasie przygotowujemy ciepłe tosty.
Można także zrobić tosty z ciemnego pieczywa lub grzanki, jak kto woli.
Zupę rozlewamy do małych miseczek, bo jest sycąca i wystarczy odrobina, by się najeść.
Ozdabiamy listkami świeżej bazylii i czerwonym, suszonym pieprzem.
Musi być to specjalnie suszony pieprz, który jest miękki bez gotowania.

Jak podawać?
Podajemy gorącą z ciepłymi tostami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 100
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • Mamusia


TORCIK JAGODOWY Z AJERKONIAKIEM


Składniki na biszkopt (na prostokątną formę o wym. 28 x 40 cm) :
6 jajek
¾ szklanki cukru
2 łyżeczki cukru z naturalną wanilią (najlepiej domowej roboty)
12 dag mąki pszennej
7 dag mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżka soku z cytryny

Składniki masy jagodowej:
500 ml jagód
3 łyżki cukru drobnego kryształu
500 ml śmietany kremówki
3 łyżki cukru pudru
4 łyżeczki żelatyny

Składniki masy ajerkoniakowej:
500 ml śmietany kremówki
2 łyżki cukru pudru
4 łyżeczki żelatyny
ok. 150 ml ajerkoniaku
ok. 250 ml jagód
dodatkowo:
ok. 75 g zwiórkowanej białej czekolady

Wykonanie biszkoptu:
Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodajemy porcjami cukier, cukier z wanilią, a następnie utarte z 1 łyżką soku z cytryny żółtka.
Obie mąki i proszek do pieczenia dokładnie mieszamy i powoli wsiewamy małymi porcjami do masy jajecznej za pomocą sitka, delikatnie mieszając łyżką. Ciasto wylewamy do dużej prostokątnej formy o wym. 28 x 40 cm wyłożonej pergaminem. Pieczemy w temp. 180°C ok. 35 min. Po ostudzeniu odcinamy cienko wierzchnią warstwę ciasta i kroimy wzdłuż na dwa placki.

Wykonanie masy jagodowej:
Jagody oczyszczamy delikatnie płuczemy i odstawiamy do osiąknięcia z wody. Miksujemy z 3 łyżkami cukru drobnego kryształu. Śmietanę ubijamy na sztywno, dodajemy pod koniec 3 łyżki cukru pudru, a następnie zmiksowane jagody. Żelatynę zalewamy ¼ szklanki zimnej wody i odstawiamy do napęcznienia. Zalewamy ¹⁄³ szklanki wrzątku i mieszamy do rozpuszczenia się żelatyny (ewentualnie delikatnie podgrzewamy, gdyby żelatyna nie chciała się rozpuścić). Jeszcze ciepłą wlewamy cienkim strumyczkiem do masy jagodowej, stale mieszajac mikserem na zmniejszonych obrotach. Całość wylewamy na jeden z placków biszkoptowych i przykrywamy drugim plackiem, lekko dociskając na całej powierzchni. Wkładamy do lodówki na czas wykonania masy ajerkoniakowej.

Wykonanie masy ajerkoniakowej:
Śmietanę ubijamy na sztywno, dodajemy pod koniec 2 łyżki cukru pudru, a następnie wlewamy cienkim strumieniem ajerkoniak stale mieszając na zmniejszonych obrotach. Żelatynę zalewamy ¼ szklanki zimnej wody i odstawiamy do napęcznienia. Zalewamy ¹⁄³ szklanki wrzątku i mieszamy do rozpuszczenia się żelatyny (ewentualnie delikatnie podgrzewamy, gdyby żelatyna nie chciała się rozpuścić). Jeszcze ciepłą wlewamy cienkim strumyczkiem do masy ajerkoniakowej. Natychmiast wylewamy na schłodzone ciasto, wyrównujemy powierzchnie i szybciutko posypujemy jagodami, lekko wciskając w masę. Ponownie umieszczamy w lodówce. Przed podaniem posypujemy wiórkami z białej czekolady.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Nikusia102 napisał(a):
WielkaB wygląda rewelacyjnie, kurcze dziewczyny a ja sobie obiecuję ze tyle słodyczy nie będę jadła. 😉 codziennie sobie obiecuję 😜


kochan to ciasto jets pyszne robiłam je juz 5 razy za kazdym razem jest super jezeli nie macie swierzych jagud bo o tej porze to wiadomo to moga byc ze słoika lub mrozone
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
a ja dodam swój przepis 😁

MIANOWICIE :
dziś w roli głównej :
WODZIONKA

1/2 chleba, może być wczorajszy!! 🙂
4-6 ząbków czosnku
30-40dkg boczku ładnego (jak najmniej tłustego)
woda
vegeta
maggi
pieprz

Kroimy do garnka boczek w kosteczkę, chleb tak samo, zalewamy wodą, aż chleb zrobi się mięciutki (chodzi o skórkę) i boczek będzie ugotowany dodajemy czosnku, jak czosnek zmięknie dodajemy przyprawy wg uznania i się zajadamy!! 😁

SMACZNEGO 🙂 <----- śląska zupa... dodam że łatwa, tania, szybka i MOJA ULUBIONA 😁 no za ogórkową :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia



Składniki:

Ciasto:

- 125g masła
- 250g mąki
- jajko
- 80g cukru
- łyżka kakao
- 6 łyżek kawy cappuccino (proszek)
- łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
Masa serowa:
- 500g zmielonego twarogu
- 3 jajka
- 100g cukru
- 125g masła

Dodatkowo:
- kilka świeżych gruszek lub gruszek w puszce lub z kompotu, pokrojonych w grubą kostkę


Wykonanie:

Ciasto:

Stopić masło, dosypać do niego cappuccino, wymieszać. Do mąki, kakao i proszku do pieczenia dodać jajko, cukier oraz sól. Następnie dodać przestudzone masło z kawą. Zagnieść ciasto, uformować z niego dwie kule i umieścić je na dwie godziny w zamrażarce (ciasto będzie dość lepkie).

Masa serowa:

Miękkie masło utrzeć z cukrem. Ucierając dodawać kolejno żółtka i twaróg. Osobno ubić białka. Sztywną pianę wymieszać delikatnie z masą serową.

Formę wyłożyć papierem (ja po prostu wysmarowałam ją masłem i wysypałam bułką tartą). Na dno zetrzeć jedną część ciasta, a na nią wyłożyć masę serową. Na masie serowej wyłożyć pokrojone w kostkę gruszki, zetrzeć na to drugą część ciasta. Piec w temperaturze 180 stopni około 70 minut (ja piekłam dłużej, około 90 minut). Smacznego 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
pamii18 napisał(a):
aaaaa dodam że sałatka z tuńczykiem którą podała WIELKAB bardzo przypadła do gustu mi i mojej rodzince ;D także polecam :]


dziekuje kochana mała uwaga do sałatki z tuńczyka można dodać ogórka korniszonego wtedy jest lepsza chociaż ja tak wole
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
http://x.garnek.pl/ga6035/5649f4b0e0e22a14577153a2/skrzydelkowe_kaski.jpg

Skrzydełkowe kąski :

Podobne kaski robię często - doprawiam różnymi przyprawami - a dodatkowo mam wywar z gotowania skrzydełek ( albo wrzucam kilka skrzydełek do gotowania wywaru na zupę z innego mięsa ).

Czas : 15 minut

Składniki :
6 skrzydełek z kurczaka ugotowanych ( maja być bardzo miękkie tak by swobodnie luzować kostki )
2 małe lub 1 duże jajko
bułka tarta do panierowania
Sos miodowy z czosnkiem Tao-Tao
olej do smażenia
Skrzydełka przeciąć na pół ( końcówki odrzucić ) . Wyluzować delikatnie kości i chrząstki . Każdy kawałek posmarować 1/2 łyżeczki sosu miodowego z czosnkiem. Panierować w roztrzepanym jajku i bułce tartej . Uformować owalne kawałki .
Na patelni rozgrzać olej i smażyć ,,kąski ,, na rumiano z obu stron .
Podawać z ziemniakami i surówką lub jako ciepłą przekąskę z ketchupem , sosem miodowym z czosnkiem lub dipami do maczania .
Bardzo ekonomiczna przekąska . Kilogram skrzydełek kosztuje ok. 6 zł i wchodzi na niego ok.12 sztuk . To po podzieleniu będzie 24 ,, kąski ,, .Nawet jak doliczy się koszty jajek , bułki tartej , oleju czy ketchupu lub dipów ( a przecież użyjemy to co mamy w domu ) to wyjdzie 10 zł na 6 porcji po 4 szt. A do tego zostaje nam wywar na zupę ( a jak do obgotowania skrzydełek dodamy włoszczyznę to jeszcze za jednym gotowaniem będziemy mieć warzywa na sałatkę ).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkaB napisał(a):
skoreczka też kożystam z garnka. pl mam tam swój profil tylko ze ogólny bez potraw tam jest dłużo przepisów super
zaraz zacieram rekawy i de piec sernik dla chłopaków


Jateż na garnku mam swoje zdjęcia, głównie takie różne...a lubie tez zerknąć na potrawy, które ludzie gotują 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia



sernik prosta sprawa juz ci dam fajny szybki przepis

ciasto:
2,5szkl mąki
2 płaskie łyzeczki proszku do piecenia
3 żótka
3 łyzki kakao
25dag masła
1/2 szkl cukru

Masa:
4 serki homogenizowane waniliowe po 25dag
10 dag masła
po 2 łyzki mąki ziemniaczanej i przenej
3 żółtka
1/2szklanki cukru
cukier waniliowy
6 białek
5 dag wiórków kokosowych
szczypta soli

Przygotowanie:

Zpodanych składników zagnieść ciasto podzielić na dwie częsci wstawić do lodówki na dwie godziny
masło utrzec na puch i wymieszać z żółtkami utartymi z cukrem
serki dokładnie zmieszać z masą jajeczną miksujac dodać obie mąki cukier waniliowy i wiórki kokosowe
z białek i soli ubić piane na sztywno i delikatnie połączyc z masa serową
dużą blache wysmarować tłuszczem i obsypać mąką jedną cześć wystawić z lodówki i zetrzec na tarce na drubych oczkach.
na starte ciasto wylać mase serowa na nia zetrzec druga cześć ciasta sernik wstawić do gorącego piecyka na oko 50 min w temperaturze 190c


Uwaga zamiast serków homo dałam ser biały z wiadereczka i zamiast mąki ziemniaczanej to 3 łyzki budyniu waniliowgo
__________________
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...