Skocz do zawartości

Drukarka płodów w 3D?

Jeszcze na długo przed powitaniem malucha na świecie, przyszli rodzice zastanawiają się, jak ich dziecko wygląda. Nie mogą doczekać się na kolejne badania USG, na których ujrzą na ekranie monitora swojego potomka. Nowoczesne technologie pozwalają nie tylko na zobaczenie zarysu płodu na USG, ale na ujrzenie dziecka w łonie matki w trójwymiarze.

Rodzice robią pamiątkowe zdjęcia swoim dzieciom jeszcze przed ich przyjściem na świat. Archiwizują filmy z USG, jako pierwsze pamiątki związane z ich pociechą. Czy można pójść o krok dalej? Czy aby nie o jeden krok za daleko?

ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Drukarka płodów w 3D?
W jaki sposób robiony jest model 3D płodu?

Japońska firma Fasotec pokazała, że to jeszcze nie wszystko. Stworzyła projekt „Tenshi no Katachi”, który w tłumaczeniu na język polski nazywany jest „Sylwetką anioła”. Owym aniołem jest dziecko w łonie matki. Dzięki technologii 3D zastosowanej w druku, firma Fasotec umożliwia drukowanie przestrzenne płodów.Zamawiający uzyskują przestrzenny model ludzkiego płodu 3D. Czy można uznać jeszcze coś takiego za pamiątkę dla kochających rodziców, czy też za nieco upiorny wymysł naukowców? Rynek zweryfikuje, czy rzeczywiście istnieje zapotrzebowanie na usługę drukowania przestrzennego sylwetek płodów ludzkich.

Jak uzyskiwany jest trójwymiarowy model płodu ?

Technicznie rzecz ujmując, modele 3D nienarodzonych jeszcze dzieci powstają na podstawie wykonanych uprzednio skanów w technologii CT lub MRI. Skanowana jest miednica ciężarnej, z  zastosowaniem  technologii obrazowania magnetyczno-rezonansowego. Technika ta jest nieinwazyjna i w żadnym stopniu nie szkodzi zdrowiu przyszłej matki i jej nienarodzonemu dziecku. Tak powstałe skany są następnie odtwarzane w programie BioTexture, w którym wyodrębniany jest obraz 3D płodu. Kolejnym krokiem w drukowaniu przestrzennym płodu jest przekonwertowanie obrazu do formatu CAD. Model płodu wykonywany jest z dwóch rodzajów żywic - przezroczystej oraz białej.
 

Pomysł powstania takiego „produktu” narodził się w firmie Fasotec z jej pierwotnej działalności – wykonywania modeli medycznych.

Ile zapłacimy za odlew 3D naszego dziecka?

Obecnie kosztuje on 1 275 dolarów, a dostarczany jest klientowi w ozdobnym, eleganckim pudełku. Jeśli klient dopłaci, może zamówić breloczki do kluczy w kształcie płodu (?!) drukowanie płodu 3d

0.0 / 0 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia×
×
  • Dodaj nową pozycję...