SIDS - Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt
Zespół nagłej śmierci niemowląt określa się również jako śmierć łóżeczkową. Okazuje się, że każdego roku niemal troje na sto tysięcy dzieci umiera bez wskazania wyraźnej przyczyny. Najczęściej to tragiczne zdarzenie dotyka niemowląt pomiędzy drugim, a czwartym miesiącem życia.
ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Śmierć łóżeczkowa jest jednym z najbardziej tragicznych zdarzeń w życiu młodej rodziny. Obecna medycyna nie ustaliła bezpośrednich przyczyn powodujących śmierć niemowlaka. Istnieje jednak kilka czynników, które wpływają na zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej.
Medycyna klasyczna oraz medycyna alternatywna wskazuje na różne czynniki wywołujące nagłą śmierć łóżeczkowa u niemowląt.
Medycyna klasyczna, podaje, że na zwiększenie ryzyka wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej wpływa:
Palenie tytoniu
Palenie tytoniu uznaje się za jedną z głównych przyczyn nagłej śmierci łóżeczkowej. Niemowlęta, których matka paliła w czasie ciąży i po porodzie są znacznie bardziej narażone na ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej. Również niekorzystny wpływ na dziecko ma przebywanie kobiety ciężarnej lub noworodka w otoczeniu osób palących.
Spanie dziecka z twarzą zwróconą w dół
Pozycja dziecka w czasie snu ma również znaczenie, jeśli chodzi o zwiększenie ryzyka wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej. Dziecko śpiąc zwrócone twarzą w dół jest znacznie bardziej narażone na ryzyko wystąpienia śmierci kołyskowej. Dlatego zaleca się, aby niemowlęta od urodzenia przyzwyczajać do spania na pleckach i unikać usypiania ich na brzuszku.
Infekcje dróg oddechowych
Zakażenie w obrębie klatki piersiowej może również zwiększyć ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej. Infekcjom klatki piersiowej w większości przypadków towarzyszą trudności z oddychaniem, które mogą być bezpośrednią przyczyną niespodziewanej śmierci maluszka.
Predyspozycje genetyczne
Predyspozycje genetyczne są odpowiedzialne za powstanie wad w tej części mózgu, która jest odpowiedzialna za oddychanie dziecka oraz niedobór enzymu zapewniającego dostępność energii z pożywienia.
Przegrzanie dziecka bądź jego nadmierne wychłodzenie
Nadmierne spożywanie kawy w czasie ciąży
Przyczyny wymieniane przez medycynę alternatywną
Leki
Leki które podaje się noworodkowi również mogą być odpowiedzialne za wystąpienie nagłej śmierci łóżeczkowej. Medycyna alternatywna za szczególnie niebezpieczne uważa te, które stosuje się przy leczeniu kolki.
Antybiotyki
Antybiotyki stosowane do leczenia różnego rodzaju infekcji
Uczulenia pokarmowe i brak tolerancji na niektóre substancje zawarte w pożywieniu
Przebyte szczepienia
Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej?
Aby wyeliminować czynniki, które zwiększają ryzyko nagłej śmierci niemowlęcia warto zadbać o to by:
-
Dziecko spało na materacyku przeciwbezdechowym. Jest to stosunkowo drogie urządzenie, ale również bardziej skuteczne. Jest to specjalny materac, który reaguje na ruchy dziecka. Kiedy materac nie zarejestruje ruchów bądź oddechu malca wówczas włącza się sygnał ostrzegawczy, który alarmuje rodziców o niebezpieczeństwie, jak również dźwięk alarmu może spowodować, że maluch samoistnie się obudzi.
-
Materac w łóżeczku dziecka pokryć plastikowym pokrowcem, a pościel była prawidłowo nałożona.
-
W pomieszczeniu gdzie śpi dziecko była odpowiednia temperatura i świeże powietrze.
-
Zadbaj o to by twój maluszek spał na pleckach. Jest to najbezpieczniejsza pozycja do spania wśród najmłodszych.
-
Zadbaj o to by kołderka lub kocyk, którym przykryty jest malec nie owinęły się wokół jego główki.
-
Konieczna jest również rezygnacja z palenia tytoniu w czasie ciąży, a po porodzie w obecności noworodka. Zadbaj również o to by inne osoby nie paliły w pomieszczeniu, gdzie przebywa noworodek.
-
Zrezygnuj z kofeiny w czasie ciąży.
-
Zwracaj szczególną uwagę na dziecko w momencie gdy przyjmuje lekarstwa lub antybiotyki.
- Kiedy malec jest chory warto śpij z nim w jednym łóżku, by móc na bieżąco kontrolować jego oddech.
-
Artykuły polecane w tym dziale
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia