Skocz do zawartości

Cukrzyca w ciąży

Wiele kobiet chorujących na cukrzycę obawia się zajścia w ciąże. Wynika to z niewiedzy na temat zachowania się organizmu matki w czasie ciąży podczas takiej choroby. Poza tym kobiety obawiają się bezpośredniego wpływu cukrzycy na rozwijające się w ich łonie dziecko. Prawda jest taka, że będąc pod stałą opieką lekarską ciężarna jest w stanie urodzić zdrowe maleństwo, a jej przebieg ciąży może odbyć się bez najmniejszych komplikacji.

ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Cukrzyca w ciąży
Czy cukrzyca w ciąży może się cofnąć? Prawo autorskie: g215 / 123RF Zdjęcie Seryjne

      Kobieta chcąca zajść w ciążę powinna przede wszystkim udać się do lekarza w celu skonsultowania takiej decyzji. Na pewno udzieli on potrzebnych rad odnośnie bezpieczeństwa ciąży. Przeprowadzone ostatnio badania pokazują, że utrzymanie odpowiedniego stężenia glukozy we krwi przed zajściem w ciążę oraz podczas samego jej trwania jest podstawowym elementem do prawidłowego przebiegu ciąży. Jest to szczególnie istotne, gdyż pozwala zapobiec możliwym powikłaniom, które mogą zaszkodzić dziecku.



Nie ulega wątpliwości, że kobiety chorujące dawniej na cukrzyce miały wiele problemów szczególnie w początkowych fazach ciąży, gdyż wiązało się to z niedonoszeniem maleństwa (poronieniem). Obecnie jednak wiedza lekarzy na temat chorych na cukrzyce jest duża, dlatego odpowiednia współpraca kobiety z dietetykiem oraz ginekologiem jest kluczowym punktem w przypadku prawidłowego przebiegu ciąży.

Kilka potrzebnych rad, które należy zapamiętać:


1. Częste kontrole lekarskie. Trzeba pamiętać, że dziewięć miesięcy noszenia w brzuchu maleństwa jest dla organizmu matki nie lada wyzwaniem, dlatego kobieta będzie musiała częściej odwiedzać swojego lekarza prowadzącego w celu kontrolowania ciąży. Wynika to, także z działania hormonów ciążowych, które osłabiają działanie insuliny.

2. Dieta. W przypadku kobiety chorej na cukrzyce jest to bardzo ważny element. Dietę dostosowaną dla potrzeb ciężarnej najlepiej ułożyć przy współpracy z dietetykiem. Na pewno nie zabraknie w niej produktów:
  • bogatych w węglowodany złożone,
  • bogatych w błonnik,
  • z niewielką ilością białka,
  • z niewielką ilością tłuszczy,

Kobieta powinna szczególną uwagę zwrócić na regularne przyjmowanie posiłków, gdyż jest to ważne podczas utrzymania odpowiedniego cukru we krwi. W takim przypadku najlepiej jest spożywać przynajmniej sześć posiłków dziennie.

3. Prawidłowa masa ciała. Kolejnym ważnym elementem jest odpowiedni przyrost masy ciała. U ciężarnej z cukrzycą powinien być on zgodny z wytycznymi lekarza.

4. Ćwiczenia fizyczne. Podobnie jak dieta powinny być one dobrane odpowiednio dla każdego przypadku cukrzycy. Jest to bardzo ważne, gdyż zwiększenie energii poprzez ćwiczenia pomaga uregulować stężenie cukru we krwi.

5. Odpoczynek. Jest on ważny szczególnie pod koniec samej ciąży. Kobieta nie powinna się zbytnio przepracowywać i w miarę możliwości poświęcać jak najwięcej czasu na relaks.

    Oprócz powyżej wymienionych rad ciężarna musi być przygotowana na częste monitorowanie swojego stanu. Zazwyczaj dzieci kobiet chorych na cukrzyce rodzą się bardzo duże, dlatego lekarz zaleci częste badania USG. Również stałe regulowanie stężenia cukru we krwi może być dla kobiety udręką. W przypadku ciąży, nie raz 4 do 10 razy na dzień za pomocą glukometru trzeba będzie zapisywać wyniki i pokazywać je lekarzowi podczas wizyty. W trzecim trymestrze ciąży wizyty takie na pewno będą częstsze. Kobieta może się spodziewać:

  • regularnych badań moczu,
  • regularnych badań oczu,
  • regularnych badań krwi.

Jakich zagrożeń można się spodziewać w czasie trwania ciąży?


    Kobieta z cukrzycą bardziej jest narażona na wystąpienie stanu przedrzucawkowego oraz wystąpienie przedwczesnego porodu, szczególnie przy nieodpowiednim monitorowaniu stężenia glukozy we krwi. Poza tym we wczesnej fazie ciąży może wystąpić poronienie.

Dzieci kobiet chorych na cukrzyce są zagrożone wystąpieniem wad serca i cewy nerwowej. W takim przypadku kobieta będzie poddana specjalnemu badaniu USG, po to by wykluczyć zaburzenia rozwoju dziecka.

Po porodzie dziecko zostanie umieszczone na oddziale intensywnej opieki noworodkowej w celu rutynowego sprawdzenia stanu zdrowia. Jest to zalecane w celu sprawdzenia prawidłowości działania układu oddechowego, żółtaczki oraz możliwości wystąpienia hipoglikemii.

Czytaj również: Grypa w ciąży


 

0.0 / 0 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...