Skocz do zawartości

Partner a ciąża

Ciąża jest bardzo specyficznym stanem dla kobiety. Przez całe dziewięć miesięcy zachodzi w jej organizmie wiele zmian nie tylko pod względem fizycznym, ale i psychicznym.

Wydawałoby się, że jest to trudny czas dla samej ciężarnej, jednak nie można zapominać o mężczyźnie. Partner w takim okresie, także przeżywa wszystkie objawy partnerki i czasem czuje się w obliczu takich zmian bezsilny.

ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Partner a ciąża
Czego oczekiwać od związku w ciąży.

     Na początku warto zaznaczyć, że w czasie ciąży kontrole nad zachowaniem kobiety przejmują hormony. To właśnie przez nie kobieta przeżywa najgorsze objawy ciąży, często niezrozumiałe dla partnera. Hormony jednak są bardzo ważnym elementem w tym okresie, gdyż to dzięki nim kobieta jest w stanie podtrzymać ciąże. Partner powinien uzbroić się w cierpliwość oraz spróbować wesprzeć swoja partnerkę w tym czasie.

Co partner może zrobić by kobieta czuła się lepiej?

  • Sprawdź jakie potrawy czy kosmetyki wywołują u twojej partnerki poranne nudności i ogranicz je. Spróbuj sprawić, by nie czuła się jeszcze gorzej, kiedy będzie musiała latać codziennie do toalety. Jeżeli będziesz gotował, pytaj się ciężarnej na co ma ochotę oraz namawiaj ją do spożywania mniejszych, a częstszych posiłków.

    Czytaj również: Męska ciąża urojona

     
  • Powiedzenie mówi, że kobiecie w ciąży się nie odmawia, dlatego traktuj poważnie każde jej zachcianki pokarmowe. Pamiętaj, że to nie od niej zależy, że ma na coś większą ochotę lub czuje awersję do niektórych potraw. Popraw jej humor podając ulubione potrawy, a rezygnując z tych, które powodują u niej wymioty.
     
  • Ciąża jest wyczerpująca dla kobiety, dlatego zrozum, że zużywa ona więcej energii w ciągu dnia niż ty. W końcu pod jej sercem rozwija się druga istota. Jeżeli jest to możliwe spróbuj wyręczyć ją z niektórych obowiązków. Przede wszystkim nie dodawaj jej nowych, dlatego sprzątaj za sobą. Pozwól jej także dużo odpoczywać, gdyż w takim okresie będzie jej to bardzo potrzebne.
     
  • Wspieraj ją psychicznie. Będzie to bardzo ważne, kiedy jej hormony będą powodowały burze nastrojów. Nie dziw się kiedy będzie raz płakać, po czym wybuchać, a potem znowu się uśmiechać. Spróbuj ją uspokoić kiedy najdą ją obawy związane z macierzyństwem. Zapewniaj ją, że będzie dobrze, okaż jej miłość i bezpieczeństwo.

 

Objawy współodczuwania

    Istnieją takie przypadki, że partner może współodczuwać objawy ciążowe kobiety. Jest to bardzo dziwne zjawisko i nie do końca zbadane. Za przyczynę zazwyczaj podaje się stan psychiczny partnera, który identyfikuje się z ciężarną kobietą. Jest to związane poniekąd z obawami o stan swojej żony, a czasem nawet zazdrością, że to ona stanowi centrum uwagi. Niekiedy jednak współodczuwanie wynika także ze stanu fizycznego przyszłego ojca. Naukowcy dowiedli, że w czasie wzrostu hormonów ciążowych u kobiety, pojawia się także nadwyżka hormonów żeńskich u mężczyzny. Nie występuje ona w tak dużym stopniu jak u ciężarnej, ale jednak powoduje zmiany w ciele mężczyzny.
Podstawowymi objawami współodczuwania u mężczyzny jest:
  • odczuwanie mdłości,
  • zwiększony apatyt,
  • niepokój,
  • pojawienie się niewielkiego brzuszka,
  • zawroty głowy,
  • wymioty,
  • zachcianki pokarmowe,
  • skurcze mięśni nóg,
  • zmęczenie,
  • wahania nastroju,

    Taka reakcja organizmu mężczyzny czasami jest bardzo przydatna, gdyż pozwala mu zrozumieć, z czym kobieta musi się zmagać podczas ciąży. Warto podkreślić, że angażowanie się w ciąże partnerki powoduje obudzenie instynktu ojcowskiego oraz pozwala czuć się bardziej potrzebnym w czasie przygotowań do przyjścia na świat dziecka.




www.biomedical.pl
Partner serwisu Brzuszek.Net
 

0.0 / 0 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...