Skocz do zawartości

Poznaj 8 zaskakujących rzeczy, których doświadcza dziecko w brzuchu matki

Ciąża jest bez wątpienia magicznym okresem! Nawet w najtrudniejszych chwilach, gdy towarzyszą ci takie dolegliwości jak nudności, skurcze nóg, a przy tym nie chce ci się ruszyć z kanapy, to i tak wszystko jest niczym w porównaniu z radością jaką daje świadomość, że w twoim łonie rozwija się dzidziuś! Dla tych z was, które obecnie borykają się z podobnymi dolegliwościami, przygotowaliśmy 8 faktów, które pomogą przejść przez ten trudny okres z uśmiechem. Zobaczcie jakich niesamowitych rzeczy doświadcza dziecko w waszym brzuszku.

Poznaj 8 zaskakujących rzeczy, których doświadcza dziecko w brzuchu matki
Co dzieje się z dzieckiem podczas ciąży? Prawo autorskie: Crystallight / 123RF Zdjęcie Seryjne

1. Dziecko w brzuchu matki czuje smaki

Podczas jedzenia niektórych pokarmów smaki przedostają się do płynu owodniowego. Czosnek, anyż, imbir oraz inne aromatyczne przyprawy wpływają na smak płynu owodniowego. Naukowcy uważają, że jest to naturalny sposób przygotowania dziecka do rozpoznawania smaków. Już od 15 tygodnia ciąży, twoje dziecko zacznie wykazywać większe preferencje na słodkie smaki poprzez częstsze połykanie płynu owodniowego, gdy jest słodki, a rzadsze, gdy jest on gorzki.
 

2. Dziecko w brzuchu otwiera oczy i widzi światło

Mimo, że brzuchu matki niewiele jest do zobaczenia, dziecko w drugim trymestrze ciąży, około 28. tygodnia ciąży otwiera oczy i reaguje na światło z zewnątrz. Już nawet w 15. tygodniu ciąży zaobserwowano, że przykładając do brzucha przyszłej mamy źródło jasnego światła, dzidziuś próbuje obrócić się od niego.
 

3. A czy dziecko w brzuchu matki siusia? Owszem!

To brzmi nieprawdopodobnie, ale tak się dzieje już od 30. tygodnia ciąży. Lepiej przyzwyczaić się do tego już na tym etapie, bo gdy dzidziuś przyjdzie na świat, będzie siusiał w każdej sytuacji i bez ostrzeżenia! Dotyczy to zwłaszcza chłopców. Podczas zmiany pieluszki twarz mamy narażona jest na niespodziewany atak sikawki! Aby udoskonalić jakże cenną umiejętność pozbywania się moczu, dziecko rozpoczyna swój trening będąc jeszcze w łonie matki. Produkcja moczu rozpoczyna się pod koniec pierwszego trymestru ciąży. Połykany przez dzidziusia płyn owodniowy trawiony jest przez jego organizm, filtrowany przez nerki, a następnie wydalany z powrotem do macicy, by rozpocząć cały cykl od nowa. Obserwując ten proces przez USG, lekarz może zdiagnozować potencjalne problemy dziecka z odruchem połykania.


 

4. Jak dziecko w brzuchu matki oddycha?

W trakcie całego okresu ciąży tlen do organizmu twojego dziecka dostarczany jest wyłącznie przez pępowinę. Nie oznacza to wcale, że mały szkrab nie musi uczyć się oddychać. Już zaledwie po pierwszych 9 tygodniach ciąży wykształcają się odruchy odpowiedzialne za oddychanie. Od tego momentu maluszek rozpoczyna intensywny trening doskonalenia oddychania. Dlatego jeśli zdecydujesz się na poród w wodzie, woda w basenie musi mieć temperaturę ciała. To zapobiegnie nagłej zmianie temperatury otoczenia dziecka, pozwoli mu się delikatniej dostosować, a tym samym opóźni również jego pierwszy oddech do czasu, gdy dzidziuś wyjęty zostanie z basenu.
 

5. Dziecko w brzuchu matki uśmiecha się

Przez kilka pierwszych tygodni macierzyństwa, z uporem maniaczki będziesz starała się nakłonić swoje dziecko do uśmiechu. Poza tym oczywiście będziesz zajęta również zmianą pieluszki, karmieniem i odsypianiem nieprzespanej nocy. W nagrodę za cały ten wysiłek, twój bobas obdaruje cię szczerym, promiennym uśmiechem. Jeśli uważasz, że dziecko okazuje swoją radość dopiero po urodzeniu, to jesteś w błędzie. W badaniu USG 4D, ruchome obrazy płodu dowodzą, że dzidziuś uśmiecha się od około 26. tygodnia ciąży.


 

6. Dziecko w brzuchu ma czkawkę

Czkawki u dziecka mogą rozpocząć się już w pierwszym trymestrze ciąży, choć zdarza się, że czkawkę u dzidziusia odczujesz znacznie później.
Niektóre kobiety nie są w stanie zauważyć kiedy dzidziuś ma czkawkę, zaś dla innych czkawka dziecka podczas ciąży może być na porządku dziennym już od drugiej połowy ciąży.
 

7. Dziecko w brzuchu płacze

Ten moment może złamać ci serce. Tak, dziecko może płakać w macicy nawet przez kilka minut. Przy wykorzystaniu technologii ultradźwiękowej, naukowcy byli w stanie poprzez zachowanie dziecka zidentyfikować jego płacz. Zauważono również, że dzidziusiowi podczas płaczu drży dolna warga. Nie przejmuj się tym, musisz zrozumieć, że w ten sposób maleństwo wykształca w sobie bardzo ważne i jedne z najważniejszych narzędzi komunikowania się ze światem w pierwszych miesiącach swojego życia.
 

8. Dziecko podczas ciąży przywiązuje się do matki

W Internecie nie znajdziesz żadnej porady jak skomunikować się ze swoim maleństwem, ale nie martw się tym. Twoje dziecko już jest zajęte wsłuchiwaniem się w to, co mówisz na codzień. W ostatnich 10 tygodniach ciąży zauważono, że dzieci aktywnie wsłuchują się w głos swoich matek. Twój dzidziuś oczywiście jeszcze nie jest w stanie zrozumieć tego co do niego mówisz, ale zwraca już szczególną uwagę na to, w jaki sposób mówisz. Dzięki temu, że wsłuchuje się w twoje narzekania o niestrawności, skurczu nóg, częstych wizytach w toalecie jest w stanie błyskawicznie rozpoznać twój głos zaraz po urodzeniu!

Autor: Redakcja Brzuszek.Net
 

5.0 / 1 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia×
×
  • Dodaj nową pozycję...