Użytkownik


30 tydzień ciąży - Kalendarz ciąży


Dzidziuś w 30 tygodniu ciąży
Twoje dziecko jest coraz silniejsze i bardziej odporne, dzięki przeciwciałom otrzymanym przez łożysko. Pomimo, iż meszek płodowy już znika, ciało dziecka pokryte jest tłustą mazią, która chroni maluszka i pielęgnuje jego gładką skórę. Ruchy dziecka są coraz mocniejsze - możesz wyczuć, które części jego malutkiego ciałka dotykają Twojego brzucha. Aktywność Twojego dziecka powoli się zmniejsza, ze względu na małą ilość miejsca w macicy. Maluch podkurcza teraz nóżki i krzyżuje rączki. Ma też rozwinięty zmysł węchu i może już zapamiętywać zapachy. Najprzyjemniej kojarzy mu się zapach Twojego ciała. Krew, która do tej pory wytwarzana była przez wątrobę i śledzionę będzie od tego tygodnia produkowana przez szpik kostny, co jest bardzo dużym postępem w fizjonomii Twojego maleństwa.

Dziecko waży ok. 1,4 kg i mierzy ok. 38 cm z wyprostowanymi nóżkami i ok. 28 cm zwinięte w kłębek.


Mama

Z pewnością nie możesz już doczekać się przyjścia na świat Twojego maluszka.  Masz wiele wątpliwości dotyczących samego porodu, jednak dla nienarodzonego dziecka podekscytowanie może być niekorzystne. Pamiętaj, że maluszek potrafi odczytać Twoje emocje i reaguje na nie. 30 tydzień ciąży to czas kiedy coraz dotkliwiej odczuwasz dolegliwości fizyczne. W momencie, gdy nie czujesz się na siłach, porozmawiaj ze swoim szefem i skorzystaj ze zwolnienia lekarskiego. Jeśli nie ominął Cię problem z nadmierną potliwością, wynikającą z aktywności hormonalnej, pij więcej płynów i unikaj ciężkostrawnych potraw. Możesz też zauważyć, że Twoje piersi stają się nabrzmiałe i wrażliwe - coraz intensywniej przygotowują się do produkcji mleka. Ostatnie tygodnie przed porodem powinny przebiegać w spokojnej i bezstresowej atmosferze. Powoli przygotowuj się do porodu, zastanów się co będzie Ci potrzebne w szpitalu i poproś o wsparcie najbliższe Ci osoby.

Czy wiesz, że?
Twoja macica jest 500 razy większa niż na początku ciąży. Jej dno umieszczone jest pod żebrami i zajmuje całą jamę brzuszną.


Tata
Twoje dziecko ma już wykształcone wszystkie zmysły i dociera do niego Twój głos, a także ton wypowiedzi. Wprawdzie dźwięki z zewnątrz odbierane są przez maluszka w niewielkim stopniu, ale zawsze staraj się być zrelaksowany w obecności partnerki. Twój nastrój może udzielić się również maleństwu.Specjalista radzi - poród rodzinny
30 tydzień ciąży - położna radziPoród rodzinny to opcja szczególnie korzystna dla przyszłej mamy. Mając przy sobie najbliższą Ci osobę, z pewnością będziesz czuć się bezpieczniej i pewniej. Pamiętaj jednak o emocjach swojego partnera - powinien być całkowicie przekonany, że jest gotowy uczestniczyć w  tym wydarzeniu.  Dla niego to również stresujące i pełne wyzwań chwile, którym towarzyszy strach i niepewność. Decyzja o porodzie rodzinnym musi zostać podjęta wspólnie, z uwzględnieniem wszystkich „za” i „przeciw”. Jeśli oboje jesteście pewni, że Twój partner będzie obecny przy narodzinach maleństwa, razem uczęszczajcie do szkoły rodzenia - pozwoli Wam to odpowiednio przygotować się i uzyskać niezbędne wsparcie.
 
Oceń: 4,50 / 762 głosy

30 tydzień ciąży

VIDEO USGczekaj...Forum 30 tygodnia | zapraszamy do dyskusji na forum 30 tygodnia ciąży

Wiadomości na temat ciąży

Nadciśnienie w ciąży ma wpływ na IQ dziecka Nadciśnienie w ciąży ma wpływ na IQ dziecka
Wysokie ciśnienie krwi i związane z nim następstwa, takie...


Dieta przyszłej Mamy, czyli Wasze 9 miesięcy Dieta przyszłej Mamy, czyli Wasze 9 miesięcy
Codziennie spożywaj świeże warzywa i owoce. Jeżeli chodzi...
Ciąża wielopłodowa - ryzyko jakie niesie Ciąża wielopłodowa - ryzyko jakie niesie
nie należy się od razu bać, gdyż nie każda ciąża bliźniac...


Ile przytyję w ciąży? Ile przytyję w ciąży?
To prawda, że trzeba dodatkowych kalorii z pożywienia bog...
Brak dostępu do wybranej części serwisu
 
 pamiętaj