31. tydzień ciąży
Tęczówka oka zaczyna reagować na światło, kurcząc się i poszerzając. Skóra nabiera różowej barwy i nadal gromadzi tkankę tłuszczową. Nie jest już przezroczysta i nie widać przez nią naczyń krwionośnych. Twarz i policzki są zaokrąglone i gładkie.
ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Dzidziuś w 31 tygodniu ciąży
Dziecko otrzymuje odpowiednie ilości tlenu z łożyska. Nie musisz się martwić, że Twoje problemy z oddychaniem i zadyszka mają na niego wpływ. Tłuszcz obejmuje 3,5% całej wagi Twojego maleństwa - w momencie porodu będzie stanowił 15%. 31 tydzień ciąży to czas kiedy rozwijają się głównie płuca. Wytwarza się surfaktant, substancja nawilżająca, która uniemożliwia tkankom płucnym sklejanie się. Surfaktant jest niezbędny do tego, by dziecko mogło samodzielnie oddychać - poza organizmem przyszłej mamy.
Tęczówka oka zaczyna reagować na światło, kurcząc się i poszerzając. Skóra nabiera różowej barwy i nadal gromadzi tkankę tłuszczową. Nie jest już przezroczysta i nie widać przez nią naczyń krwionośnych. Twarz i policzki są zaokrąglone i gładkie.
Dziecko jest aktywne i chętnie reaguje na bodźce z zewnątrz - powinnaś poczuć minimum 10 ruchów dziennie. Miejsce, w którym przebywa, staje się coraz mniejsze, dlatego nie jest mu tak wygodnie jak kiedyś. Najczęściej przyjmuje pozycję ze skrzyżowanymi ramionami i podkurczonymi kolanami, przyciskając głowę do klatki piersiowej. Czuje, gdy głaszczesz swój brzuch i dobrze Cię słyszy. Mów do niego często, słuchaj muzyki i czytaj mu bajki.
Maluch waży 1,5kg i mierzy ok. 29cm zwinięty w kłębek.
Mama
Twój brzuch powiększa się, a macica wypycha ku górze Twoje narządy wewnętrzne. Szczególny ucisk czujesz w okolicach miednicy, a także na klatce piersiowej i żebrach. Możesz przez to odczuwać dotkliwiej dolegliwości w ciąży, takie jak zgaga, skurcze nóg czy zadyszka. Twoje płuca muszą pochłaniać 20% więcej tlenu, dlatego możesz mieć problemy ze złapaniem oddechu.
Najprawdopodobniej zauważyłaś też coraz większe problemy z koncentracją i skupieniem uwagi, gdyż Twoje myśli zaprzątają teraz przygotowania do rozwiązania ciąży. Miewasz też skurcze Braxtona - Hicksa, które przygotowują Twoje ciało do porodu. Jeśli występują bardzo często (częściej niż co 3-4 godziny), a dodatkowo zaobserwujesz inne, niepokojące Cię objawy (m.in. bóle pleców, brzucha, silne upławy), skonsultuj się ze swoim lekarzem.
Jeśli w trzecim trymestrze ciąży nie odczuwasz uciążliwych dolegliwości, nie obawiaj się, że ciąża nie przebiega prawidłowo. Organizm każdej kobiety reaguje inaczej na zachodzące w nim zmiany.
Tata
Powoli zbliżacie się do finału ciąży. Aby powitać swojego potomka bez zaskoczenia, już teraz zaplanuj najszybszą trasę z domu do szpitala. Kluczyki i dokumenty trzymaj blisko siebie, by móc zareagować w odpowiedniej chwili.
Czytaj również: Zakrzepica żył głębokich w ciąży
Porady specjalisty
Nieleczone przeziębienie w ciąży może prowadzić do poważnych konsekwencji, a nawet do przedwczesnego porodu. Jeśli zaobserwujesz u siebie kaszel, katar lub ogólne osłabienie - od razu wypij herbatę z cytryną i połóż się do łóżka. Przede wszystkim wybieraj domowe sposoby radzenia sobie z chorobą i pod żadnym pozorem nie zażywaj leków na własną rękę. Środki medyczne konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Do diety wprowadź czosnek, który pomoże uporać się z katarem i wzmocni ogólną odporność.
Domowe sposoby na przeziębienie
- łyżeczkę siemienia lnianego zalej szklanką wody. Gotuj przez 10 minut, a następnie dodaj łyżkę miodu. Sporządzony roztwór pij 2 razy dziennie, w przypadku suchego kaszlu.
- cebule pokrój w drobną kostkę, włóż je do słoika i zalej ½ szklanki miodu lub zasyp 2 łyżkami cukru (najlepiej trzcinowego). Wymieszaj składniki i pozostaw na noc w zamknięciu. Sporządzony syrop przyjmuj kilka razy dziennie, po 1 łyżeczce. To doskonały środek przy mokrym kaszlu i katarze.
- Wieczorem wypij mleko z odrobiną masła, posłodzone łyżką miodu. Smaczny napój sprawdzi się przy chrypce.
- W szklance wody rozpuścić sok z ½ cytryny. Całość posłódź łyżką miodu i pij codziennie rano.
- Przy zapaleniu dróg oddechowych, zaparz szałwię i dodaj do niej miodu. Płucz gardło 2-3 razy dziennie.
- Imbir ma działanie rozgrzewające i wykrztuśne. Pokrój jego korzeń na kawałki i zalej ½ litra wody. Gotuj przez 20 minut, a następnie przecedź. Dodaj miodu i pij 2-3 razy w ciągu dnia.
0.0 / 0 głosów
-
Artykuły polecane w tym dziale
-
Pozostałe artykuły
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia