10 tydzień ciąży

Znika błona z palców rąk i nóg, uwydatniają się odciski palców. Twarz zaczyna przypominać twarz człowieka (uwydatniają się rysy twarzy). Głowa nadal jest dość duża, formują się na niej uszy i usta.

10 tydzień ciąży
Jak wygląda 10. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Sebastian Kaulitzki / 123RF Zdjęcie Seryjne

Dziecko w 10 tygodniu ciąży - wielkość zarodka


W tej chwili mierzy od 27-35mm CR (od czubka głowy do pupy), waży ok. 4 gram - tyle co 4 spinacze biurowe. Znika błona z palców rąk i nóg, uwydatniają się odciski palców. Buzia dziecka zaczyna przypominać twarz człowieka (uwydatniają się rysy twarzy). Głowa nadal jest dość duża, formują się na niej uszy i usta. Rozwijają się mięśnie twarzy odpowiedzialne za ssanie i żucie, kształtuje się podniebienie. W dziąsłach powstają zębodoły. Widoczne są przegrody nosowe i powoli powstają kubki smakowe, dzięki którym dzidziuś będzie rozróżniał smak. Oczy przesuwają się z boków głowy do przodu, są wciąż otwarte, lecz rosnące powieki stopniowo je zasłaniają. Kiedy całkiem zarosną, otworzą się dopiero w 25-27 tygodniu ciąży. Pępowina jest już ukształtowana, zaczyna przez nią krążyć krew. Mózg zakończył swoją budowę.

Ruchliwość maluszka się zwiększa, dzięki rozwojowi układu nerwowego. Twoje dziecko może zareagować, jeśli delikatnie naciśniesz na swój brzuch. Zróżnicowane są zewnętrzne organy rozrodcze, chociaż podczas badania usg nie widać jeszcze płci. Dziecko w dziesiątym tygodniu ciąży jest już coraz bardziej odporne na różne infekcje i szkodliwe czynniki zewnętrzne.


Mama


Wciąż jesteś zmęczona, senna i masz mdłości - objawy ciąży nadal są takie same. Wytrzymaj, jeszcze tylko kilka tygodni. Twój brzuch zaczyna się uwydatniać (macica nieustannie rośnie, większy brzuszek może być efektem wypychania jelit), a talia powoli zanika. Pamiętaj, aby zmierzyć jej obwód, by mieć później punkt odniesienia, ile powiększyła się od początku ciąży. 10 tydzień ciąży to czas kiedy na Twoim ciele uwidaczniają się żyły. Spowodowane jest to rozszerzeniem siatki żył, która teraz musi transportować większą ilość krwi do płodu. Niedługo po porodzie wszystko wróci do normy. Możesz też cierpieć na zapalenia dziąseł, dlatego tak ważna jest higiena jamy ustnej. Stosuj odpowiednie szczoteczki z niezbyt twardym włosiem i korzystaj z nici dentystycznych.

Wskazówki dla taty


Czasem masz wrażenie, że przerasta Cię perspektywa ojcostwa? Zaczynasz się martwić czy poradzisz sobie z czekającymi Cię obowiązkami? Każdy świadomy tata ma podobne obawy. Nie obarczaj swojej partnerki wątpliwościami, porozmawiaj ze znajomymi i innymi młodymi ojcami. Przyszła mama oczekuje teraz wsparcia i zapewnienia, że wszystko będzie dobrze.



Specjalista radzi


Specjalista radzi - Płód w 10 tygodniu ciąży - kalendarz ciążyNietrzymanie moczu, wynikające z ucisku pęcherza moczowego przez macicę, to jedna z bardziej powszechnych dolegliwości w ciąży, której nie musisz się wstydzić. Jak więc sobie z tym radzić?

  • wykonuj regularnie ćwiczenia Kegla - naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni pochwy,
  • pij dużo wody - ograniczanie spożywania płynów może doprowadzić do infekcji dróg moczowych,
  • unikaj ostrych przypraw, owoców cytrusowych, napojów gazowanych i kawy, które mogą podrażnić pęcherz moczowy,
  • jeśli masz zaparcia, staraj się z nimi walczyć, gdyż one też powodują ucisk na pęcherz,
  • korzystaj z toalety gdy tylko poczujesz parcie na pęcherz, ale również przed każdym wyjściem z domu,
  • noś specjalne wkładki higieniczne wchłaniające mocz, by zawsze czuć się komfortowo.

 


Odpowiadamy na pytania:

Czy w tym tygodniu usłyszę już bicie serca dziecka?

Prawdopodobnie tak. Podczas okresowej wizyty lekarz przeprowadzi badanie dopplerowskie, dzięki któremu będzie mógł sprawdzić czynność serca płodu. Nie jest ono skomplikowane i inwazyjne. Ginekolog przyłoży do twojego podbrzusza głowicę urządzenia, które działa na zasadzie odbijania ultradźwięków. Jeśli serduszko twojego dziecka jest wystarczająco duże i silne, usłyszysz jego bicie. Nie obawiaj się jednak sytuacji, gdy lekarz nie wychwyci jeszcze bicia serca płodu. Być może malec ułożony jest w niekorzystnej dla badania pozycji. Problemem może być także otyłość matki, pozycja macicy lub umiejscowienie łożyska. Wszystko jest w porządku, gdy na USG widać tykające serduszko. Najpóźniej podczas kolejnej wizyty na pewno usłyszysz bicie serca swojego dziecka.
 

Kiedy miną te wszystkie mdłości i nudności? Czy można im zaradzić? Czy powinnam się obawiać, gdy ich nie odczuwam?

Czasami jesteśmy już tak zmęczone ciążowymi dolegliwościami I trymestru, że wydaje nam się, iż one nigdy się nie skończą. Spokojnie, skończą się i to już niedługo. W większości przypadków mdłości są naturalnym objawem towarzyszącym ciąży i dobrze świadczą o rozwijającym się w łonie maleństwie. To znak, że w twoim organizmie zachodzą olbrzymie zmiany i w ten właśnie sposób on właśnie na nie reaguje.

Z medycznego punktu widzenia za mdłości odpowiada hormon ciążowy, zwany ludzką gonadotropiną kosmówkową (HCG). Gdy obniża się poziom cukru we krwi, mdłości i nudności mogą się nasilić. Dbaj więc o to, aby jeść częściej, ale mniejsze porcje w ciągu dnia. Na mdłości dobrze działa również herbatka z imbiru lu mięty pieprzowej. Jeśli nie możesz pić, bo to wywołuje wymioty, spróbuj ssać kostki lodu.

Kobiety w ciąży, które nie odczuwają w I trymestrze takich dolegliwości jak mdłości, nudności i wymioty, nie powinny mieć powodów do obaw, jeśli podczas badania USG lekarz potwierdzi ciążę i bijące serce płodu. Jeśli mama czuje się dobrze, to rosnące w brzuszku dziecko na pewno też. Reszta przyszłych mam może im tylko zazdrościć.
 

Czy z USG można określić przybliżoną datę porodu?

Około 10. tygodnia ciąży wykonuje się badanie ultrasonograficzne, mające na calu określenie wieku dziecka. W tym okresie płody są mniej więcej tej samej wielkości u każdej ciężarnej. Ich waga i wzrost będą się z czasem różnicowały i określenie terminu porodu będzie trudniejsze. Aby ułatwić lekarzowi badanie USG pij dużo wody, gdyż mając pełny pęcherz, uzyskasz wyraźniejszy obraz dziecka na ultrasonografie. Podczas tego badania lekarz zmierzy dziecko i na podstawie wyników ustali prawdopodobny termin porodu. Potwierdzi też liczbę dzieci, które urodzisz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...