Użytkownik


10 tydzień ciąży - Kalendarz ciąży


Dziecko w 10 tygodniu ciąży
W tej chwili mierzy od 27-35mm CR (od czubka głowy do pupy), waży ok. 4 gram - tyle co 4 spinacze biurowe. Znika błona z palców rąk i nóg, uwydatniają się odciski palców. Buzia dziecka zaczyna przypominać twarz człowieka (uwydatniają się rysy twarzy). Głowa nadal jest dość duża, formują się na niej uszy i usta. Rozwijają się mięśnie twarzy odpowiedzialne za ssanie i żucie, kształtuje się podniebienie. W dziąsłach powstają zębodoły. Widoczne są przegrody nosowe i powoli powstają kubki smakowe, dzięki którym dzidziuś będzie rozróżniał smak. Oczy przesuwają się z boków głowy do przodu, są wciąż otwarte, lecz rosnące powieki stopniowo je zasłaniają. Kiedy całkiem zarosną, otworzą się dopiero w 25-27 tygodniu ciąży. Pępowina jest już ukształtowana, zaczyna przez nią krążyć krew. Mózg zakończył swoją budowę.

Ruchliwość maluszka się zwiększa, dzięki rozwojowi układu nerwowego. Twoje dziecko może zareagować, jeśli delikatnie naciśniesz na swój brzuch. Zróżnicowane są zewnętrzne organy rozrodcze, chociaż podczas badania usg nie widać jeszcze płci. Dziecko w dziesiątym tygodniu ciąży jest już coraz bardziej odporne na różne infekcje i szkodliwe czynniki zewnętrzne.Mama

Wciąż jesteś zmęczona, senna i masz mdłości - objawy ciąży nadal są takie same. Wytrzymaj, jeszcze tylko kilka tygodni. Twój brzuch zaczyna się uwydatniać (macica nieustannie rośnie, większy brzuszek może być efektem wypychania jelit), a talia powoli zanika. Pamiętaj, aby zmierzyć jej obwód, by mieć później punkt odniesienia, ile powiększyła się od początku ciąży. 10 tydzień ciąży to czas kiedy na Twoim ciele uwidaczniają się żyły. Spowodowane jest to rozszerzeniem siatki żył, która teraz musi transportować większą ilość krwi do płodu. Niedługo po porodzie wszystko wróci do normy. Możesz też cierpieć na zapalenia dziąseł, dlatego tak ważna jest higiena jamy ustnej. Stosuj odpowiednie szczoteczki z niezbyt twardym włosiem i korzystaj z nici dentystycznych.

Wskazówki dla taty
Czasem masz wrażenie, że przerasta Cię perspektywa ojcostwa? Zaczynasz się martwić czy poradzisz sobie z czekającymi Cię obowiązkami? Każdy świadomy tata ma podobne obawy. Nie obarczaj swojej partnerki wątpliwościami, porozmawiaj ze znajomymi i innymi młodymi ojcami. Przyszła mama oczekuje teraz wsparcia i zapewnienia, że wszystko będzie dobrze.Specjalista radzi
Specjalista radzi - Płód w 10 tygodniu ciąży - kalendarz ciążyNietrzymanie moczu, wynikające z ucisku pęcherza moczowego przez macicę, to jedna z bardziej powszechnych dolegliwości w ciąży, której nie musisz się wstydzić. Jak więc sobie z tym radzić?
  • wykonuj regularnie ćwiczenia Kegla - naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni pochwy,
  • pij dużo wody - ograniczanie spożywania płynów może doprowadzić do infekcji dróg moczowych,
  • unikaj ostrych przypraw, owoców cytrusowych, napojów gazowanych i kawy, które mogą podrażnić pęcherz moczowy,
  • jeśli masz zaparcia, staraj się z nimi walczyć, gdyż one też powodują ucisk na pęcherz,
  • korzystaj z toalety gdy tylko poczujesz parcie na pęcherz, ale również przed każdym wyjściem z domu,
  • noś specjalne wkładki higieniczne wchłaniające mocz, by zawsze czuć się komfortowo.

Oceń: 4,50 / 682 głosy

10 tydzień ciąży

VIDEO USGczekaj...Forum 10 tygodnia | zapraszamy do dyskusji na forum 10 tygodnia ciąży

Wiadomości na temat ciąży

Alkohol+ciąża, czyli za zdrowie dzidziusia Alkohol+ciąża, czyli za zdrowie dzidziusia
wiele zaburzeń i uszkodzeń u noworodków jest wynikiem teg...


Ciążowe zachcianki Ciążowe zachcianki
W ciąży może pojawić się większa wrażliwość na rożne zapa...
Kwas foliowy - ile, dla kogo? Kwas foliowy - ile, dla kogo?
Sałata, szpinak, pietruszka. Co je łączy? Nie tylko zielo...


MEDLINEA Mama MEDLINEA Mama
Racjonalne żywienie, właściwe nawyki żywieniowe i prawidł...
Brak dostępu do wybranej części serwisu
 
 pamiętaj