Skocz do zawartości

19. tydzień ciąży

Układ nerwowy intensywnie się rozwija. Powstają połączenia nerwowe między mózgiem a mięśniami, chrząstkami i kośćmi, co ułatwi Twojemu dziecku kontrolę nad ruchami. W mózgu kształtują się przez cały czas nowe komórki. Liczba komórek nerwowych jest identyczna jak u dorosłego człowieka.

19 tydzień ciąży
Jak wygląda 19. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Sebastian Kaulitzki / 123RF Zdjęcie Seryjne

Dzidziuś w 19 tygodniu ciąży


Płód reaguje na większość bodźców zewnętrznych, takich jak dźwięk, ruch, światło, a nawet dotyk. Organizm zaczyna wypracowywać system regulacji temperatury. Łożysko nadal rośnie, a maluch porusza się już w mniejszej ilości płynu owodniowego, niż miało to miejsce we wcześniejszych tygodniach ciąży. Brązowa tkanka tłuszczowa odkłada się w okolicach klatki piersiowej i pachwinie. Jeśli spodziewasz się chłopca, właśnie rozwinęła się jego moszna.

Kończyny są proporcjonalne w stosunku do tułowia i głowy. Układ nerwowy intensywnie się rozwija. Powstają połączenia nerwowe między mózgiem a mięśniami, chrząstkami i kośćmi, co ułatwi Twojemu dziecku kontrolę nad ruchami. W mózgu kształtują się przez cały czas nowe komórki. Liczba komórek nerwowych jest identyczna jak u dorosłego człowieka, jednak nerwy dziecka nie są jeszcze chronione przez warstwę mieliny.

Uszy dziecka nie są już ułożone płasko, ale odstają od głowy. W zębodołach powstają zawiązki zębów stałych, tuż pod zalążkami ząbków mlecznych. Ciało Twojego maluszka zaczyna pokrywać maź płodowa, tzw. vernix caseosa (vernix - wosk, caseosa - ser), biały tłuszcz, który wydzielany jest przez gruczoły łojowe. Maź ma za zadanie chronić organizm dziecka i jego skórę przed infekcjami, a także zbytnim pomarszczeniem, spowodowanym przebywaniem w środowisku płynu owodniowego.

Możesz czuć ruchy dziecka, choć jest jeszcze bardzo małe. Jego aktywność zwiększa się - zaczyna częściej kopać, zaciska dłonie w pięści czy podkurcza palce. Na tym etapie ciąży, podczas badania usg, niekiedy obserwuje się wyciąganie języka przez maluszka i częste zmiany mimiki twarzy.

Dzidziuś jest wielkości owocu mango, waży 180-230g i mierzy do 20cm z wyprostowanymi nóżkami.


Czy wiesz, że?


Twój maluch jest przyzwyczajony do szumu, który towarzyszy mu w macicy. Po urodzeniu jest tak przyzwyczajony do tego hałasu, że niekiedy ukoić go mogą tylko podobne dźwięki. Niektóre noworodki uspokajają się przy odgłosach pralki, lejącej się do wanny wody, suszarki do włosów, a nawet odkurzacza!

Mama


19 tydzień ciąży to czas kiedy, podobnie jak u większości przyszłych mam, mogą dokuczać Ci skurcze łydek. Pojawiają się głównie w nocy i może im towarzyszyć drętwienie palców. Jest ono spowodowane obrzękiem tkanek, wywołanym zatrzymywaniem się wody w organizmie ciężarnej kobiety.
Szybsza przemiana materii i działanie hormonu ciążowego sprawią, że stan Twoich paznokci znacznie się polepszy. Jednak nie wszystkie zmiany hormonalne w ciąży będą pozytywne. Całkiem prawdopodobne, że na Twojej twarzy pojawi się tzw. ostuda - brązowe przebarwienia na skórze. Pomocna może okazać się rozjaśniająca maseczka z plastrów ogórka, a także tonik z pietruszki (zaparz liście natki pietruszki, odcedź i po wystudzeniu naparu przemywaj nim twarz). Jeśli domowe sposoby nie poskutkują, wybierz się do apteki lub dermatologa.



Tata


Chcesz przygotować swojej ukochanej romantyczną kolację przy świecach? To doskonały pomysł na spędzenie wspólnego wieczoru. Jednak pamiętaj, że przyszła mama nie może jeść niektórych produktów. Zrezygnuj z  tłustych i ciężkostrawnych potraw, a także gotowych dań, krewetek, ostryg czy serów pleśniowych (zawierają groźne dla kobiet w ciąży listerie). Możesz przygotować spaghetti, kotleciki z łososia lub sałatkę z zielonych warzyw.

Porady specjalisty - skurcze łydek w ciąży


Specjalista radzi - płód w 19 tygodniu ciążyBolesne skurcze łydek, które doskwierają szczególnie w nocy, spowodowane są najprawdopodobniej niedoborami magnezu i wapnia. Dodatkowo, odkładanie się płynów w organizmie ciężarnej kobiety i słabsze ukrwienie kończyn dolnych, potęgują te dolegliwości.
Aby zmniejszyć ich uciążliwość powinnaś:
  • zwiększyć aktywność fizyczną - wybierz się na spacer, wykonuj ćwiczenia w domu lub zapisz się na zajęcia fitness dla ciężarnych kobiet,
     
  • zrezygnować z obcisłych skarpet, podkolanówek, spodni i rajstop,
     
  • wprowadzić do swojej diety produkty bogate w wapń i magnez - m.in. suszone śliwki i morele, sok pomidorowy, awokado, buraki, szpinak, banany, migdały, fasola, soja, mleko, brokuły, pieczywo pełnoziarniste,
     
  • co jakiś czas zmieniać pozycję swojego ciała - jeśli prowadzisz siedzący tryb życia często się przeciągaj, stawaj na palcach i wykonuj kilka prostych ćwiczeń na rozciągnięcie mięśni,
     
  • stosować naprzemienne natryski zimną i ciepłą wodą, które polepszą krążenie krwi w nogach,
     
  • skorzystać z masażu nóg (możesz poprosić partnera, aby wykonywał okrężne ruchy, od kostek w kierunku ud)
     
  • zrezygnować z butów na wysokim obcasie.

5.0 / 2 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...