Skocz do zawartości

Rozwój dziecka w 9. miesiącu życia

Twoje dziecko ma na głowie bujną czuprynę, a może nawet parę loczków. Przebiły się już przynajmniej dwa górne i dwa dolne ząbki, u niektórych niemowląt nawet więcej. Średni wzrost dla dziewczynek to 70 cm, waga około 8,5 kg. Dla chłopców średni wzrost wynosi 72 cm, waga około 9,2 kg. Średni obwód główki to 44 cm u dziewczynek i 45,2 cm u chłopców.

Rozwój dziecka w 9. miesiącu życia
36-39 tydzień życia niemowlaka Prawo autorskie: Les Anderson

9. miesiąc życia niemowlaka

Jak rozwija się dziecko od 36. do 39. tygodnia życia

Maluch świetnie radzi sobie z kontrolowaniem ruchów ciała, ramion i nóg. Siedzenie nie sprawia mu już trudności, używa rąk, aby utrzymać równowagę, w momencie przechylenia się w jedną czy drugą stronę. Co ciekawe siedzi już teraz z wyprostowanymi nóżkami i stopami skierowanymi do zewnątrz. Kiedy leży na brzuszku, podciąga do niego kolanka i wyciąga ramiona, próbując raczkować. Niektóre dzieci w tym wieku w ogóle nie raczkują, ani nie pełzają,  jest to całkiem normalne - wolą przesuwać się na pupie, a z czasem przechodzą od razu do etapu wstawania i chodzenia.

 

Motoryka niemowlaka w 9. miesiącu życia dziecka

Twoje dziecko zbliża się do etapu samodzielnego chodzenia, większość dzieci jednak nie zrobi swojego pierwszego kroku, aż do pierwszych urodzin. Maluszek musi nauczyć się zginać kolana, a jest to trudniejsze do opanowania niż myślisz. Aby przyspieszyć chodzenie, możesz pomóc mu ćwicząc z nim. Stojąc lub klęcząc przed dzieckiem, przytrzymuj je za obie ręce, a z pewnością będzie próbowało niezdarnie stawiać kroczki. W nauce chodzenia, z pewnością może przydać się „pchaczek” - stabilna zabawka na czterech kółkach, która umożliwia przytrzymanie się i stawianie kroczków.

Jeśli szkrab radzi sobie ze wstawaniem, można zastanowić się, czy potrzebuje parę butów. Dopóki jednak dziecko samo nie chodzi nie ma potrzeby, by zakładać mu buciki. Jego stopy rosną bardzo szybko, a jeśli ma ściśnięte palce w ciasnych skarpetkach lub butach, nie może ich wyprostować, przez co nie rozwijają się tak jak powinny.

Pozwól dziecku „chodzić” boso po domu. Wzmacnia to łuki stóp i mięśnie nóg. Dzięki trenowaniu na różnego rodzaju powierzchniach i fakturach, szybciej nauczy się trzymania równowagi.
 

Koordynacja ręka-oko niemowlaka w 9. miesiącu

Niemowlę coraz lepiej kontroluje ruchy rąk. Potrafi używać swojego kciuka i palca wskazującego w celu podniesienia jakiegoś przedmiotu. Potrafi skoordynować ręce w taki sposób, by uderzyć łyżką w talerz lub walić jednym drewnianym klockiem o drugi. Jest to świetny pomysł na zabawę. Wyjmij kilka naczyń kuchennych oraz łyżki i daj je smykowi do zabawy. Zanim się spostrzeżesz, będzie walił łyżką o garnek, garnkiem o patelnię, czy łyżką w pokrywkę. Im większy hałas, tym szerszy uśmiech na jego twarzy. Potrafi nawet sobie bić brawo pełne podziwu dla własnego koncertu.

Twoja pociecha będzie cieszyła się również, gdy włożysz małe przedmioty do plastikowego wiaderka, które następnie obrócisz do góry nogami, tak aby cała jego zawartość wypadła. Dziecko samo będzie chciało spróbować tej sztuczki. Naturalnie ta zabawa wygląda na łatwiejszą, niż jest w rzeczywistości. Nim tę czynność dobrze opanuje, będziesz musiała ją pokazać jeszcze kilka razy.

Spróbuj również zabawy w toczenie piłki w kierunku dziecka, gdy siedzicie razem na podłodze, układaj razem z nim kolorowe obręcze, lub po prostu daj mu do zabawy kolorowy papier i tkaniny o różnej fakturze.

Kąpiel jest kolejną okazją na zabawę. Jeśli dasz maleństwu do zabawy w wannie kilka kolorowych kubeczków, będzie je napełniało wodą. Uważaj tylko, bo woda z kubeczka może niespodziewanie znaleźć się na podłodze poza wanną i z pewnością dziecku to się bardzo spodoba. Dobrym wyjściem z takiej sytuacji jest podanie mu zamiast kubeczka, kuchennego sitka. To dopiero będzie niespodzianka dla malucha, gdy po napełnieniu woda spłynie z powrotem do wanny!
 

Jak mówi dziecko w 9. miesiącu?

Twoja pociecha zaczyna stosować ten sam ciąg samogłosek w odniesieniu do danego przedmiotu i możesz mieć wrażenie, że usłyszałaś jak wypowiada swoje pierwsze słowo. Wskazując i gaworząc jednocześnie, próbuje ci coś przekazać, co często jej się udaje.

Słuch niemowlęcia jest wyostrzony, ale jeszcze nie w pełni rozwinięty - ma problemy z lokalizacją źródła dźwięku dochodzącego bezpośrednio sponad lub zza niego. Na tym etapie dziecko rozumie więcej poprzez natężenie i tonowanie dźwięku, niż z rzeczywistych słów. Im więcej z nim rozmawiasz, podczas codziennych czynności; przygotowując obiad, ubierając je lub bawiąc się z nim, tym więcej dowiaduje się o komunikacji. Oglądanie telewizji nie pomoże dziecku w zrozumieniu języka! Wypowiadane słowa muszą być kierowane bezpośrednio do niego.

Jeśli masz wózek, w którym go wozisz, mów do malucha i pokazuj mu różne mijane przez was obiekty. Taka nauka przez zabawę jest najlepiej przyswajana przez dzieci.
 

Rozwój społeczno-emocjonalny niemowlaka w 9. miesiącu życia dziecka

Niemowlę z uwagą przygląda się innym dzieciom, studiując każdy ich ruch. Może wyciągać rączki, by je dotknąć, szturchnąć lub pociągnąć dziecko znajdujące się najbliżej niego, aż do momentu, gdy towarzysz zabawy nie wybuchnie płaczem. Jest to odpowiedni moment na rozpoczęcie wprowadzania dyscypliny oraz by zacząć używać słowa "nie". Pamiętaj, że dyscyplina nie polega na kontrolowaniu dziecka, ale wyrabianiu w nim prawidłowych zachowań. Maluch może reagować złością - to typowa reakcja w tym wieku. Spróbuj zachować spokój i nie ustępuj mu. Z czasem nauczy się panować nad sobą i pozytywnie reagować na pochwały, nawet klaszcząc z zachwytu.

Teraz i przez następne kilka miesięcy lęk separacyjny jest prawdopodobnie na najwyższym poziomie. Zauważysz jak mocno szkrab jest przywiązany do Ciebie. Maluch może ukrywać się przed dziadkami i nie mieć ochoty np. uściskać się z nimi, co dla  bliskich często jest przykre. Możesz ułatwić takie spotkania, uprzedzając odwiedzających Was ludzi o lęku dziecka. Należy dać maluchowi czas na oswojenie się z sytuacją i pozwolić mu samemu zrobić pierwszy krok, do niczego go nie zmuszając.

Jeśli musisz zostawić swoją pociechę pod opieką kogoś innego, daj jej coś, co należy do Ciebie, np. miękki szal. To, że należy on do Ciebie i pozostał na nim Twój zapach, może pomóc w pocieszeniu dziecka lub w jego uspokojeniu.

 

0.0 / 0 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...