Skocz do zawartości

Łożysko przodujące

Umiejscowienie łożyska w macicy jest bardzo ważne. To dzięki niemu dziecko otrzymuje najpotrzebniejsze składniki odżywcze, które niezbędne są do jego prawidłowego rozwoju. Na badaniu USG lekarz może ocenić czy z łożyskiem jest wszystko w porządku.

Czasami jednak zdarzają się sytuacje, kiedy podczas zapłodnienia komórka jajowa zamiast ustawić się w tylnej części łożyska, zagnieżdża się bardziej z przodu.

ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Łożysko przodujące
Jak wykryć łożysko przodujące?

Sytuacja taka nie jest groźna jeżeli łożysko pod koniec drugiego trymestru przesunie się na dno macicy. Gdy tak się jednak nie stanie, mamy wtedy do czynienia z łożyskiem przodującym.

Rozpoznanie oraz przyczyny łożyska przodującego

Rozpoznanie łożyska przodującego następuje bardzo rzadko u kobiet w ciąży, jest to jeden przypadek na 200 ciąż. Większe zagrożenie tego typu powikłaniem mają kobiety, które:
  • we wcześniejszej ciąży miały łożysko przodujące,
  • mają łożysko dużych rozmiarów,
  • są w ciąży bliźniaczej,
  • miały wcześniejszy poród za pomocą cięcia cesarskiego,
  • miały zabieg łyżeczkowania macicy,
  • miały dokonany zabieg in vitro

Ryzyko powstania takiego łożyska zwiększa się wraz z kolejną ciążą. Związane jest to ze zmianami, jakie powstają w błonie śluzowej macicy po ciąży. W miejscu dawnego łożyska powstaje obszar, który nie jest dogodny do zagnieżdżenia się komórki jajowej, przez co łożysko umiejscawia się coraz niżej.

Łożysko przodujące można wykryć za pomocą badania USG, w 20 tygodniu ciąży. Nie oznacza to jednak, że sprawi problemy. Jak już wyżej było nadmienione zazwyczaj przesuwa się ono przed porodem, torujące dziecku możliwość przedostania się przez kanał rodny.

Poprzez dodatkowe badania dopochwowe można również ustalić odległość między czołowym brzegiem łożyska a szyjką macicy, co pozwoli na zdiagnozowanie łożyska przodującego. Są one rzadko przeprowadzane i tylko w szczególnych okolicznościach. Niemożność odpowiedniego ułożenia dziecka w miednicy może przyczynić się do wystąpienia podejrzeń tej dolegliwości. Zazwyczaj w przypadku wystąpienia takiego powikłania, dziecko przyjmuje szereg pozycji, gdyż łożysko uniemożliwia mu ustawienie się główką w dół.


Objawy łożyska przodującego

Do najczęstszych objawów takiego umiejscowienia się łożyska w macicy należą bezbolesne krwawienia z pochwy. Jest to bardzo niebezpieczne dla przyszłej mamy z powodu możliwości wystąpienia krwotoku. Dlatego powinna ona pozostać w szpitalu po stwierdzeniu tego typu dolegliwości.

Nie jest dokładnie znana przyczyna wystąpienia krwawienia z dróg rodnych kobiety. Możliwe, że spowodowane jest to umiejscowieniem łożyska przy ujściu nad rozwierającą się macicą. W czasie porodu wystąpienie krwotoku jest bardzo prawdopodobne, gdyż łożysko może ulec oderwaniu od ściany macicy.

Krwawieniom takim mogą towarzyszyć skurcze macicy. Obfitość ich zależy od wielu czynników, takich jak ułożenie dziecka w macicy czy wieku ciążowego. Zazwyczaj krwawienia pojawiają się  nagle po 30 tygodniu ciąży. Jeżeli zauważyłaś któryś z powyższych objawów u siebie skontaktuj się niezwłocznie z lekarzem.Leczenie

Łożysko przodujące może wywołać wiele powikłań, które będą zagrażać matce i jej dziecku. Jednym z nich jest wystąpienie krwotoku. W przypadku nadmiernego krwawienia konieczne może okazać się dokonanie transfuzji krwi.
Kolejnym problemem, jakie stwarza łożysko przodujące ,jest możliwości wpłynięcia na wystąpienie wad rozwojowych płodu. Związane jest to z krwawieniami z naczyń płodowych, które mogą doprowadzić do anemii lub nawet zgonu dziecka podczas porodu.
Ze względu na duże ryzyko pod względem zdrowotnym, lekarz na pewno zaleci kobiecie dużo odpoczynku. Ważne jest także powstrzymanie się od współżycia, gdyż mogłoby to przyczynić się do wystąpienia krwawienia.
Kobieta zazwyczaj pozostaje do czasu rozwiązania w szpitalu pod okiem doświadczonych lekarzy. W przypadku kiedy stan kobiety jest poważny, a płód jeszcze nie jest dojrzały, lekarze stosują manewr wyczekiwania. Podawane są wtedy maluchowi substancje, które będą zwiększać jego szanse na przeżycie po porodzie.
Ponieważ łożysko jest umieszczone blisko szyjki macicy, nie możliwy jest poród drogami naturalnymi, w związku z tym konieczne jest przeprowadzenie cesarskiego cięcia.www.biomedical.pl
Partner serwisu Brzuszek.Net

Weź również udział w dyskusji na naszym Forum - Łożysko przodujące
 

0.0 / 0 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia×
×
  • Dodaj nową pozycję...