Skocz do zawartości

Bóle brzucha - pierwszy objaw ciąży?

W pierwszych tygodniach ciąży przyszłe mamy są szczególnie wyczulone na niepokojące sygnały wysyłane przez ich ciało. Zwłaszcza alarmujące wydają się różnego rodzaju bóle brzucha czy inne dolegliwości bólowe. Co mogą oznaczać bolesne skurcze i inne bolesne odczucia? Kiedy należy koniecznie skontaktować się ze specjalistą?

Bóle brzucha - pierwszy objaw ciąży?
Pierwsze objawy ciąży Prawo autorskie: Lesia Sementsova

Ból brzucha jako wczesne objawy ciąży. Co może niepokoić w pierwszych tygodniach ciąży?

Ciało kobiety ciężarnej przechodzi prawdziwą rewolucję, przygotowując się do wydania nowego życia na świat. Różne dolegliwości bólowe o zmiennym charakterze towarzyszą przyszłym mamom praktycznie od samego początku ciąży. Objawy na początku ciąży związane ze zmianami hormonalnymi mogą być często interpretowane przez kobiety jako objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Należy do nich poczucie dyskomfortu w dole brzucha, czyli tzw. uczucie ciągnięcia w podbrzuszu. Zarówno bóle podbrzusza spowodowane przez PMS, jak i te we wczesnej ciąży są spowodowane przez szybki wzrost poziomu gestagenów. Ważną rolę gra progesteron, który ułatwia zarodkowi zagnieżdżenie się w macicy.

Kolejnym efektem działania hormonów w organizmie kobiety jest poczucie ciężkości, wynikające z napływania większej ilości krwi do narządów rodnych. To także może być odbieranie jako uczucie przypominające bóle w podbrzuszu.
 

Pierwsze objawy ciąży — dlaczego na początku ciąży boli brzuch?

Przyczyny, przez które występuje ból brzucha we wczesnej ciąży, mają różne źródła. Jak już wspomnieliśmy, może to być objaw wczesnej ciąży, który często przyszłe mamy traktują jako zapowiedź nadchodzącego okresu. Ból brzucha powodują skurcze macicy, która powiększa się, by móc pomieścić w sobie maluszka. Kobieta to odczuwa to jako lekki ból przypominający bóle miesiączkowe i podobny do skurczów menstruacyjnych. W pierwszym trymestrze ciąży jest to naturalne zjawisko, które nie powinno budzić niepokoju. Jednak pamiętaj, że na początku ciąży pojawia się także największe ryzyko poronienia, dlatego nie lekceważ żadnych objawów sugerujących, że dzieje się coś niepokojącego. Jeśli czujesz silny ból brzucha o nagłym, kolkowym charakterze, bezzwłocznie zgłoś się do lekarza — mogą to być objawy ciąży pozamacicznej.
 

Ciąża pozamaciczna — jak rozpoznać? Jakie mogą być przyczyny bólu brzucha?

Które objawy ciąży należy postrzegać jako alarmujące? Łagodny ucisk w dole brzucha przypominający ból menstruacyjny jest normalny i nie powinien budzić niepokoju. Jak odróżnić objawy ciąży od poronienia czy ciąży pozamacicznej? Na niebezpieczeństwo wskazuje sytuacja, kiedy ciężarna czuje kłujący ból brzucha, któremu towarzyszy krwawienie lub plamienia z dróg rodnych. Kobieta może również omdlewać, czuć się osłabiona lub mieć wysoką gorączkę. W tej sytuacji należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Tylko badanie USG może rozstrzygnąć, czy doszło do zagnieżdżenia się zarodka poza jamą macicy.
 

O czym jeszcze świadczy ból podbrzusza? Do kolejnych przypadków, kiedy konieczna jest interwencja lekarza, należy sytuacja, kiedy oprócz bólu podbrzusza ciężarna cierpi na wymioty i biegunkę. Jednostronny ból brzucha oznacza w połączeniu dolegliwościami ze strony układu pokarmowego zapalenie wyrostka robaczkowego lub inne choroby układu pokarmowego.
 

Z kolei niebezpieczne bóle brzucha, promieniujące na dolną część pleców oraz twardnienie brzucha i krwawienie mogą wskazywać na poronienie. Do jego objawów należą ból o dużej intensywności oraz silne skurcze.
 

Ból podbrzusza w drugim trymestrze ciąży

Co może oznaczać ból brzucha na kolejnym etapie ciąży? W drugim trymestrze ciąży ból brzucha zmienia nieco swój charakter. Brzuch zaczyna się powiększać, przez co kręgosłup jest bardziej narażony na obciążenia i wywołuje bóle promieniujące od krzyża do brzucha. Z kolei wysoki poziom progesteronu ma wpływ na spowolnienie trawienia, a w efekcie zaparcia. Zalegający stolec i zbierające się gazy w dole brzucha także należą do najczęstszych przyczyn bólu.
 

W 20. tygodniu ciąży ból mogą wywoływać ruchy dziecka. Mniej więcej w połowie ciąży kobieta zaczyna je czuć, co może być bolesne dla przyszłej mamy. Kobieta odczuwa lekkie skurcze, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa występujące około 23. tygodnia ciąży. Jest to naturalne, fizjologiczne zjawisko i ciężarna odbiera je jako delikatne stwardnienie brzucha.
 

Jakie dolegliwości w dole brzucha powinny zaniepokoić?

Na tym etapie ciąży pojawia się niebezpieczeństwo odklejenia łożyska. Niepokojący ból brzucha, który nie ustępuje nawet po odpoczynku, połączony z bólem pleców i poczuciem naciągnięcia skóry na brzuchu to powód do natychmiastowego kontaktu z ginekologiem. Równie alarmującym objawem jest, jeśli bólowi brzucha towarzyszą krwawienia i skurcze — może to świadczyć o poronieniu.
 

Czego możemy się spodziewać w trzecim trymestrze?

W trzecim trymestrze bóle brzucha odczuwane przez kobietę powodowane są głównie przez wciąż powiększającą się macicę. Rozciąganie się więzadeł podtrzymujących macicę oraz mięśni brzusznych sprawia, że kobieta odczuwa ból. Jak złagodzić ból brzucha w takim przypadku? Najprostszym sposobem jest położenie się na boku, najlepiej lewym. Pomocna może okazać się także lekka aktywność fizyczna jak spacer lub pływanie.
 

Pod koniec ciąży ciało kobiety zaczyna się przygotowywać do porodu. Im bliżej terminu porodu, tym boleśniejsze stają się skurcze przepowiadające, odczuwane jako kłujący ból brzucha. Występują nieregularnie i również są zjawiskiem całkowicie naturalnym. Jeśli odczuwasz ból podbrzusza o większym natężeniu, a skurcze występują w regularnych odstępach, jest to sygnał, by jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
 

Jaki ból to normalne oznaki ciąży?

Jak widać, przyczyn bólu podbrzusza może być wiele, a większość z nich wynika z fizjologii naszego ciała i ma jak najbardziej naturalne przyczyny. Na początku ciąży brzuch staje się bardziej obrzmiały przez zwiększony napływ krwi i burzę hormonalną w ciele kobiety. Podobne do dolegliwości występujących przed okresem. Objawy ciąży, jak lekkie skurcze w podbrzuszu czy ból przypominający ból okresowy, są całkowicie normalnie. W pierwszych miesiącach ciąży wysoki poziom progesteronu może także powodować przypadłości natury gastrycznej. Ból powodują wtedy zaparcia i wzdęcia, którym warto zapobiegać, stosując dietę bogatą w błonnik oraz dbając o odpowiednie nawodnienie organizmu.
 

W następnym trymestrze ciąży brzuch gwałtownie się powiększa, by pomieścić rosnące dziecko. W czasie ciąży macica stopniowo się poszerza, przez co rozciągają się jej więzadła oraz mięśnie, co sprawia dyskomfort i poczucie ciągnięcia w pachwinach. Od około 20. tygodnia ciąży kobieta czuje pierwsze ruchy dziecka, co na początku może być bolesnym uczuciem.
 

Kiedy bóle to nie objaw wczesnej ciąży i należy zgłosić się do lekarza?

Niebezpieczne bóle brzucha to zawsze te, którym towarzyszą inne objawy jak krwawienie, plamienie czy omdlenia. Nagły ból brzucha przypominający kolkę to również niebezpieczny symptom.

O czym jeszcze świadczy ból podbrzusza? Istnieją również powody bólów brzucha niezwiązane z ciążą, szczególnie jeśli towarzyszy im ból żołądka. Bóle podbrzusza spowodowane mogą być przez:
 

  • niedrożność jelit
  • zapalenie wyrostka robaczkowego
  • grypa żołądkowa
  • zatrucie pokarmowe
  • zapalenie trzustki lub wątroby
  • kamienie nerkowe
  • infekcja dróg moczowych


Na początku ciąży kobiety powinny także zwracać szczególną uwagę, gdy pojawi się gwałtowny, kłujący ból brzucha, który może sygnalizować poronienie lub ciążę ektopową.

 

 

Podsumowanie

O czym świadczy ból brzucha podobny do skurczów menstruacyjnych? W ciąży brzuch przyszłej mamy sporo się powiększa, dlatego bóle brzucha występujące podczas całego okresu ciąży są całkowicie normalnie. W większości przypadków ból brzucha nie jest niczym niepokojącym. Jak więc odróżnić objawy ciąży od sytuacji, gdy niezbędna jest wizyta u lekarza? Tym, co jest zawsze alarmujące, to silny ból podbrzusza, któremu towarzyszą krwawienie, plamienia. Często w ciąży brzuch boli po wysiłku fizycznym, co jest normalnie i wynika z obciążenia kręgosłupa dodatkowym ciężarem. Jeśli jednak ból nie ustępuje po krótkim wypoczynku i towarzyszą mu skurcze, konieczna jest wizyta u ginekologa.

5.0 / 2 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...