Skocz do zawartości

Jak się przygotować do ciąży?

Ciąża i poród to jedne z najważniejszych wydarzeń w życiu kobiety, dlatego każda przyszła mama wielokrotnie zadaje sobie pytania: jak przygotować się do ciąży?  Jak zaplanować ciążę, by przebiegała ona bez komplikacji, a dziecko urodziło się zdrowe? Niektórzy twierdzą, że istnieje specjalna dieta na płodność, gwarantująca bezpieczny przebieg ciąży. W rzeczywistości sama dieta nie wystarczy. Konieczne są specjalne badania przed ciążą, a przede wszystkim prowadzenie zdrowego stylu życia.


ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Jak się przygotować do ciąży?
Jak dobrze zaplanować ciążę. Prawo autorskie: Oksana Mironova / 123RF Zdjęcie Seryjne

Przygotowania do ciąży

Na początku trzeba zapytać: kiedy najlepiej zajść w ciążę, czy jestem w najlepszym okresie do urodzenia dziecka (między 20. a 30. rokiem życia), a potem rozpocząć okres starań. Może to wydawać się zaskakujące, ale przygotowania do ciąży należy rozpocząć już na rok przed planowanym terminem zajścia w ciążę. Oznacza to, że w tym czasie należy wykonać szereg niezbędnych badań oraz prowadzić zdrowy tryb życia. Na początku najlepiej jest się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje ciebie i twojego partnera na szereg podstawowych badań. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna powinni wykonać morfologię krwi, badanie moczu, badanie poziomu glukozy, antygenu Hbs i transaminaz wątrobowych (ALAT i ASPAT).

Dzięki temu dowiedzą się, m.in. jak funkcjonuje ich wątroba, czy nie są zagrożeni niedokrwistością, czy nie są nosicielami żółtaczki typu B. Badania przed ciążą, które powinna wykonać wyłącznie kobieta to, m.in. :

  • badanie poziomu tarczycy;
  • badanie w kierunku toksoplazmozy - u dorosłych osób przebiega ona bezobjawowo, ale dla rozwijającego się płodu, może stanowić poważne zagrożenie;
  • badanie przeciwko wirusowi różyczki - jeśli kobieta w dzieciństwie nie chorowała na różyczkę, to koniecznie musi być zaszczepiona w tym kierunku.
     

Badanie ginekologiczne


przygotowania do ciąży

Planowanie ciąży wymaga wyboru odpowiedniego lekarza. Najlepiej, by był to ginekolog sprawdzony (może ci polecić ktoś z rodziny bądź znajomych) i zajął się nie tylko przygotowaniem ciąży, ale także jej prowadzeniem. Przed planowanym zajściem w ciążę należy wykonać komplet dodatkowych badań. Oprócz standardowej cytologii, lekarz powinien przeprowadzić  badanie oceniające czystość pochwy, wykonać USG piersi oraz narządów rodnych i określić poziom żeńskich hormonów płciowych.  Niezbędne jest także przedstawienie mu wyników dotychczasowych badań, zleconych ci przez lekarza pierwszego kontaktu. Również z ginekologiem powinnaś porozmawiać o zaprzestaniu antykoncepcji hormonalnej, jeśli taką stosujesz. Minimalny okres odstawienia pigułek, czy plastrów to trzy miesiące. W tym czasie zostaną wydalone z organizmu metabolity, które mogą spowodować pojawienie się męskich cech u żeńskich płodów.


Dieta przed ciążą


Dieta w okresie przygotowania do ciąży powinna dotyczyć nie tylko kobiet, ale także i mężczyzn. Oczywiście, to sposób odżywiania przyszłej mamy jest ważniejszy, ale jej partner również powinien odżywiać się zgodnie z zasadami racjonalnej diety. Na początek warto wyeliminować ze swojego jadłospisu używki lub znacznie ograniczyć ich ilość. Dzięki temu organizm oczyści się z toksyn i zniknie niebezpieczeństwo, że substancje zawarte w nich zagrożą rozwojowi płodu - np. palenie tytoniu może spowodować, że dziecko będzie miało osłabioną odporność. Jadłospis przyszłej mamy i taty powinien obfitować w ryby, chude mięso, rośliny strączkowe, pełnoziarniste pieczywo, makarony i kasze, pestki dyni i słonecznika. Na kilka miesięcy przed planowanym zapłodnieniem należy też zacząć przyjmować kwas foliowy, co ma niebagatelne znaczenie w profilaktyce chorób układu nerwowego.
Wszystkie podane wskazówki dotyczące odpowiedniego przygotowania do ciąży powinny być połączone z aktywnością fizyczną. Regularne uprawianie sportu, spacer, gimnastyka wzmocnią twój organizm i pomogą być mu lepiej dotlenionym.

Ewelina Stanios

 

0.0 / 0 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...