Skocz do zawartości

Cholestaza ciążowa

Cholestaza jest powikłaniem ciążowym, które może zagrozić przyszłej mamie oraz jej nienarodzonemu dziecku. Jest to rzadko występująca choroba, która związana jest z nieprawidłowym funkcjonowaniem wątroby.
Polega na wewnątrzwątrobowym zastoju żółci, który zaburza funkcje tego organu. Ważne jest, aby kobieta, u której wykryto taki rodzaj powikłania zdobyła jak najwięcej informacji na ten temat, by móc dość wcześnie rozpoznać objawy cholestazy.

ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Cholestaza ciążowa
Czy cholestaza jest groźna dla dziecka?

Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy?


    Lekarze uważają, że wysoki poziom hormonu estrogenu, który wzrasta w ciąży może powodować gromadzenie się w wątrobie kwasu żółciowego oraz żółci. Te dwa składniki przenikając do krwiobiegu stwarzają zagrożenie dla  przyszłej mamy, a w niektórych przypadkach mogą nawet uszkodzić wątrobę. Cholestaza zazwyczaj rozwija się w ostatnich miesiącach ciąży, gdyż w tym czasie stężenie hormonów jest najwyższe. Niektóre ze środowisk lekarskich zaliczają tę chorobę do schorzeń o podłożu genetycznym, zaś za jej przyczynę podają nadwrażliwość na hormony płciowe: estrogeny i progesteron.


Czytaj również: Łożysko przodujące


    Na szczęście choroba nie wstępuje powszechnie wśród ciężarnych. Odnotowuje się zaledwie od 1 do 2 ciąż na 1000, w czasie których rozpoznano przypadek cholestazy. Bardziej zagrożone są ciężarne, u których:
  • w rodzinie odnotowano przypadek cholestazy, np. u matki lub siostry ciężarnej;
  • w poprzedniej ciąży wystąpiła ta choroba;
  • ciąża jest wielopłodowa;
  • kobieta wcześniej przebyła jakąkolwiek chorobę związaną z wątrobą;
  • kobiety będące w ciąży w miesiącach zimowych (nie wyjaśniono jeszcze jednak dlaczego występuje taka zależność);

Należy podkreślić, że w wypadku wystąpienia we wcześniejszej ciąży cholestazy, istnieje duże prawdopodobieństwo nawet do 50 %, że sytuacja może się powtórzyć. W takim wypadku przed planowaniem kolejnej ciąży warto udać się na konsultacje do hematologa oraz ginekologa.

Jakie są objawy cholestazy?


    Przede wszystkim najczęstszym objawem cholestazy jest swędzenie szczególnie podeszew stóp, palców u rąk oraz tułowia. Takie swędzenie jest bardzo dokuczliwe. Często ciężarne skarżą się, że uniemożliwia im to zasypianie. Czasami uporczywe drapanie prowadzi do powstania ran na ciele przyszłej mamy. Schorzenie zazwyczaj pojawia się w trzecim trymestrze ciąży. Do innych już rzadziej występujących objawów należy oddawanie ciemnego moczu i jasnego stolca.

Każda przyszła mama w przypadku wystąpienia takich dolegliwości powinna skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, by mógł ją skierować na odpowiednie badania służące zdiagnozowaniu choroby. W takim wypadku istotne jest wczesne rozpoznanie i podjęcie leczenia. Jest to bardzo ważne, gdyż powikłanie to może doprowadzić do:
  • zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia stanu zagrożenia płodu,
  • wystąpienia przedwczesnego porodu,
  • urodzenia martwego dziecka,
  • krwotoków wewnętrznych po porodzie,
  • wydzielenia smółki przez nienarodzone dziecko

Leczenie cholestazy w ciąży


    Kiedy lekarz zdiagnozuje u ciebie cholestazę, stan twojego dziecka powinien być regularnie kontrolowany. Leczenie cholestazy odbywa się za pomocą leków przeciwhistaminowych oraz ursodeoksycholowych, które mają załagodzić powstałe swędzenie. Można również używać działających miejscowo maści oraz balsamów. Dla lepszej kontroli lekarz prowadzący regularnie monitoruje przebieg ciąży przy pomocy USG. Na pewno kobieta, u której wykryto to powikłanie będzie musiała co jakiś czas robić badania krwi oraz zażywać farmaceutyki zmniejszające stężenie kwasów żółciowych. Dla profilaktyki zalecane jest także zażywanie witaminy K, aby zmniejszyć krwawienie podczas porodu. W przypadku gdy stan matki i dziecka jest zagrożony, lekarz może podjąć decyzję o wywołaniu porodu. Następuje to zazwyczaj w 37 – 38 tygodniu ciąży. Taki noworodek jest poddawany szczegółowym badaniom, które mają zapobiec wystąpieniu  wewnętrznych krwotoków u dziecka.

Czytaj również: Padaczka w ciąży



 

0.0 / 0 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...