Skocz do zawartości

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry zwane inaczej egzemą jest chorobą dziedziczną, której pierwsze symptomy pojawiają się w dzieciństwie. Charakterystyczną cechą tego schorzenia jest swędzenie, suchość skóry, zaczerwienienie i stany zapalne skóry. Kobiety ciężarne, które miały skłonności do egzemy, niestety w czasie ciąży będą musiały uporać się z nawrotem tej przypadłości. Oczywiście zdarzają się przypadki kiedy choroba w ciąży ustępuje.

ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Atopowe zapalenie skóry
Objawy atopowego zapalenia skóry. Prawo autorskie: Olga Yastremska / 123RF Zdjęcie Seryjne

Kiedy spodziewasz się dziecka twój organizm jest narażony na zmiany fizyczne oraz hormonalne. Może to powodować zaostrzenie atopowego zapalenia skóry, a co za tym idzie jej zwiększone swędzenie i pieczenie.

Jeżeli podczas ciąży twoje objawy się nasilają będziesz musiała prawdopodobnie podjąć leczenie. Na szczęście w czasie ciąży możliwe jest używanie niewielkiej ilości kremów oraz maści zawierających dawkę hydrokortyzonu. Dopuszczalne jest także stosowanie miejscowo kortykosteroidy o łagodnym i umiarkowanym działaniu. Należy tutaj zaznaczyć, że lepsze jest przyjmowanie tego środka w postaci maści niż kremu.

W walce ze swędzącą skórą, mogą również pomóc niektóre leki antyhistaminowe. Jednak ich działanie może wywołać skutki uboczne, np. senność. Lekarze ostrzegają przed stosowaniem nowych preparatów niesteroidowych, gdyż nie zostały one przebadane pod względem ich wpływu na ciąże. Najrozsądniejsze będzie jednak zasięgnięcie porady u lekarza prowadzącego lub dermatologa, gdyż niektóre antybiotyki do stosowania ogólnoustrojowego lub zewnętrznego mogą być niebezpieczne w czasie ciąży.

W przypadku atopowego zapalenia skóry, aby uniknąć przykrych stanów zapalnych ciężarna może za pomocą domowych środków im przeciwdziałać. Zastosowanie poniższych rad pomoże ulżyć w drażniącym swędzeniu lub zapobiec przykrym doznaniom.

Po pierwsze nie drap swędzących miejsc. Jest to najgorsza rzecz jaką możesz uczynić. Przez drapanie możesz doprowadzić do uszkodzenia naskórka. Taka rana staje się idealnym miejscem dla rozwoju bakterii, które mogą wywołać zakażenie skóry. Najlepiej jak swędzące miejsce będziesz okładać zimnymi kompresami. Na pewno taki kompres ulży temu nieprzyjemnemu uczuciu.

Po drugie nawilżaj skórę tak często jak to jest możliwe. Po każdym myciu staraj się jeszcze na wilgotną skórę nakładać kremy. W ten sposób skóra zachowuje swoją naturalną wilgoć. Możesz zastąpić mydło środkami nawilżającymi, kremami lub maścią emulgującą. To zapobiegnie jej pękaniu i szybkiemu wysuszaniu.

Po trzecie nie spędzaj dużo czasu w wodzie, szczególnie o wysokiej temperaturze.

Po czwarte ogranicz kontakt z substancjami chemicznymi, które mogą mieć wpływ na podrażnienie twojej skóry. Zastanów się nad wyborem odpowiednich alergicznych środków piorących, raczej unikaj środków czystości, płynów do kąpieli, mydeł, kosmetyków, a także cytrusowych owoców itp.

Po piątej nie przegrzewaj zbytnio swojego organizmu. Pot zawsze pogarsza stan skóry, dlatego postaraj się ograniczyć możliwość jego wystąpienia poprzez noszenie bawełnianej odzieży, bielizny. Raczej unikaj sztucznych tkanin, wełnianych oraz szorstkich w dotyku.

Po szóste unikaj stresu. Może się to wydawać dziwne, ale złe samopoczucie i nadmierny stres może pogorszyć objawy atopowego zapalenia skóry. Zamiast się denerwować popracuj nad oddechem i relaksacją.
Jeżeli jednak cierpisz na ostrą odmianę egzemy i twoje wypryski są sączące należy osuszyć zmiany i zastosować do złagodzenia objawów roztwór nadmanganianu potasu. Taki rozcieńczony roztwór  koloru jasnoróżowego można przykładać na rany w postaci kompresu lub dodawać do kąpieli.

Na początku było nadmienione, że atopowe zapalenie skóry jest dziedziczne. Możesz się więc spodziewać, że twoje dziecko przechwyci po porodzie tę przypadłość. Dlatego jeżeli jest to możliwe karm jak najdłużej swoje maleństwo piersią. Zmniejsza to bowiem ryzyko powstania tego schorzenia u twojej pociechy.

www.biomedical.pl
Partner serwisu Brzuszek.Net

0.0 / 0 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia×
×
  • Dodaj nową pozycję...