Lamblioza u dzieci
Lamblioza to częste u dzieci zakażenie pierwotniakiem należącym do wiciowców (Giardia lamblia lub Lamblia intestinalis). Jest najbardziej rozpowszechnionym pasożytem, zamieszkującym przewód pokarmowy. Ten jednokomórkowy pierwotniak zamieszkuje głównie dwunastnicę, choć często można go znaleźć także w przewodach żółciowych. Lamblia jest bardzo małym pasożytem.
ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dla zobrazowania; na jeden centymetr długości przypada 1000 sztuk robaków ułożonych jeden koło drugiego. Pasożyty przytwierdzają się do jelita za pomocą specjalnych przyssawek umiejscowionych na stronie brzusznej.
Objawy lambliozy
- nagła biegunka i bóle brzucha - niektóre dzieci mogą mieć tylko niestrawność i łagodną biegunkę,
- stan podgorączkowy (niezbyt często),
- luźne stolce o przykrym zapachu,
- wzdęcia brzucha,
-
apatia i zmniejszenie apetytu
Przyczyny powstania lambliozy
Pasożyty Giardia dostają się do organizmu poprzez zanieczyszczoną żywność lub wodę, rozmnażając się w jelicie cienkim. Powodują miejscowy stan zapalny, w reakcji na który występują biegunki i inne objawy. Dodatkową cechą, która wyróżnia te pierwotniaki jest długa żywotność, sięgająca nawet do 3 tygodni. Te cechy sprawiają, że pasożyty są trudne do wytępienia.
Najczęstszymi ofiarami lamblii są dzieci w wieku 2-5 lat. Do zarażenia dochodzi zwykle w okresach wiosennych i letnich. Zakażone dziecko jest źródłem wydalania ogromnej ilości cyst, (kilkadziesiąt milionów w 1 gramie kału), stąd łatwość rozprzestrzeniania się zakażenia w środowisku rodzinnym i między dziećmi w pewnych skupiskach np. w żłobku czy przedszkolu. Jedną z częstszych przyczyn zarażeń jest spożywanie niemytych owoców, warzyw lub picie nieprzegotowanej wody. Cysty tego pasożyta mogą przetrwać w wodzie do 3 miesięcy, gdyż Giardia lamblia są oporne na chlor!
Lamblią dziecko może również zarazić się w ubikacji, w skutek nie mycia rąk. Do zarażenia zachodzi często pośrednio, wskutek kontaktu z kałem niektórych ssaków i ludzi, np. roznoszony przez muchy lub leżący na trawniku lub w piaskownicy.
Zapobieganie lambliozie
- należy poić dziecko wyłącznie przegotowaną wodą,
- często myć dziecku ręce, zwłaszcza przed posiłkami, aby uniknąć złapania infekcji od innych osób,
- przestrzegać starannej higieny osobistej, zwłaszcza w przypadku wystąpienia biegunki,
- nie podawać dziecku niegotowanej żywności, która mogła zostać wypłukana w zanieczyszczonej wodzie,
-
nie podawać dziecku źle przechowywanej żywności
Środki diagnostyczne
- wywiad lekarski oraz badanie. Określenie historii zarażenia,
- obserwacja objawów,
-
laboratoryjne badania kału w celu wykrycia pasożytów (konieczne może być powtórzenie w przypadku negatywnych wyników wczesnych badań)
Możliwe powikłania w lambliozie
- przewlekłe zapalenie jelit,
- odwodnienie,
- zaburzenia wchłaniania
-
utrata wagi
Leczenie lambliozy
- nie podawaj dziecku leków na problemy żołądkowo-jelitowe bez recepty - mogą maskować objawy,
- ponieważ badania kału są często fałszywie dodatnie, lekarz może leczyć dziecko na podstawie wywiadu klinicznego i badania,
-
lekarz może przepisać przeciwpasożytowy lek, który jest bardzo skuteczny
Niniejszy tekst ma wyłącznie charakter edukacyjny. W przypadku każdej choroby zawsze należy konsultować się z lekarzem. Redakcja serwisu nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść artykułu oraz treść komentarzy.
-
Artykuły polecane w tym dziale
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia