Skocz do zawartości

Ulewanie pokarmu u niemowląt

Ulewanie pokarmu jest charakterystyczne dla większości niemowląt. Niektórym dzieciom zdarza się to po każdym posiłku, innym natomiast znacznie rzadziej. Wielu młodych i niedoświadczonych rodziców martwi się, że przez ulewanie pokarmu ich dzieci będą niedożywione. Nic bardziej mylnego.

Ulewanie pokarmu u niemowląt
Co robić gdy dziecku się ulewa pokarm

Ulewanie pokarmu u niemowląt jest bardzo powszechnym zjawiskiem i nie jest szczególnie uciążliwe dla bobasa. Praktycznie dotyczy ono każdego maluszka. W rzeczywistości dziecko ulewa niewielkie ilości mleka. Zazwyczaj jest to łyżka bądź dwie.

Dziecko nie ulewa samego mleka. Jest ono zmieszane ze śliną i śluzem malca. Treści ulane przez dziecko wyglądem i zapachem przypominają kwaśne mleko.
 

Ulewanie się pokarmu powoduje powstawanie licznych plam na ubrankach maluszka. Dodatkowo towarzyszy temu nieprzyjemny zapach. Aby go zminimalizować i ochronić ubranka przed zabrudzeniem w czasie karmienia warto mieć przy sobie plastikową buteleczkę z wodą zmieszaną z sodą. Tak przygotowaną substancją należy pocierać plamy po ulewaniu. Jest to bardzo dobry i skuteczny sposób na pozbycie się zabrudzeń i nieprzyjemnego zapachu.
 

Przyczyny ulewania się pokarmu u niemowląt

Główną przyczyną ulewania pokarmu u niemowląt jest niedojrzałość zwieracza między przełykiem a żołądkiem malca. Dodatkową przyczyną ulewania pokarmu u malców jest nadmiar śluzu, który dziecko usuwa podczas ulewania pokarmu.

Kiedy nasz maluszek już jest starszy przyczyną ulewania się pokarmu jest połknięte powietrze podczas spożywania posiłku. Przez odbicie się zmieszane z powietrzem mleko cofa się i powoduje ulewanie.

Za kolejną przyczynę ulewania się pokarmu u dzieci uważane jest pozbywanie się przez maluszków nadmiaru spożytego mleka z brzuszka.
 

Jak zapobiec ulewaniu pokarmu u niemowląt?

Obecnie nie istnieje żadne lekarstwo, które mogłoby zapobiec ulewaniu się pokarmu u niemowląt. Istnieje jednak wiele wskazówek pozwalających je zminimalizować.
Zadbaj o to by dziecko w czasie jedzenia połykało jak najmniej powietrza. W związku z tym:

  • unikaj karmienia malca, gdy płacze
  • trzymaj maluszka jak najbardziej pionowo w czasie karmienia
  • po zakończeniu karmienia trzymaj bobaska w pozycji pionowej
  • zadbaj o to, by otwory w smoczku nie były ani za duże ani za małe
  • w czasie karmienia trzymaj butelkę w taki sposób, by mleko wypełniało cały smoczek
  • po zakończeniu jedzenia malec powinien posiedzieć spokojnie przez chwilę
  • w czasie posiłku warto robić przerwy, aby bobasowi się odbiło
 

Kiedy ulewanie się pokarmu u niemowląt zanika?

U większości bobasków ulewanie się pokarmu ustępuje, gdy dziecko zaczyna samodzielnie siedzieć. Jednak zdarzają się też przypadki, gdy ulewanie się pokarmu ustępuje dopiero po ukończeniu pierwszego  roku życia.
Ulewanie się niewielkich ilości pokarmu u bobasa nie jest szkodliwe dla jego zdrowia, jest wręcz naturalne. Jednak niektóre formy zwracania pokarmu u niemowląt mogą świadczyć o problemach zdrowotnych maluszka.
 Należy skontaktować się z lekarzem kiedy:

  • ulewanie jest przyczyną  niskiego przyrostu wagi dziecka
  • ulewanie  jest związane z długotrwałym krztuszeniem się i kaszlem
  • treść ulewana ma zieloną lub brązową barwę
  • ulewanie pokarmu ma charakter wymiotów chlustających

0.0 / 0 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...