Skocz do zawartości

Kolka niemowlęca

Kolka. Pięć niepozornych literek, które chyba od wieków straszą rodziców. Choć w gruncie rzeczy kolka niemowlęca jest zespołem niegroźnych objawów to wiąże się z ogromną dawką negatywnych emocji. Bo jak tu być spokojnym, gdy kilkutygodniowe dziecko płacze i nijak nie można temu zaradzić? A niestety do tego z grubsza sprowadza się kolka u niemowląt. Choć nie zagraża zdrowiu dziecka z całą pewnością nie jest przyjemnym doświadczeniem ani dla niemowlaka ani dla jego rodziców.

Kolka niemowlęca
Co robić gdy dziecko ma kolkę Prawo autorskie: Ingrid Balabanova / 123RF Zdjęcie Seryjne

Objawy kolki

„Kolka niemowlęca, to zespół objawów, które pojawiają się u najmłodszych dzieci, między 3 a 6 tygodniem życia. Powoduje ona napadowy, intensywny płacz lub krzyk dziecka. Dodatkowo może pojawić się wzmożone oddawanie gazów. Często towarzyszy jej ulewanie a nawet wymioty.”*

 

Wspomniany powyżej zespół objawów kolki, obejmuje przede wszystkim powtarzający się regularnie, najczęściej popołudniu lub wieczorem duży niepokój dziecka, któremu w większości przypadków towarzyszy niemożliwy do utulenia płacz. Maluszek wzięty na ręce, czy uspokojony w inny sposób za chwilę znów zaczyna krzyczeć. Jest czerwony, ma napięty brzuszek i podkurczone nóżki. Taki „atak” trwa długo. Najczęściej mija tak samo nagle jak się pojawił i tak samo bez wyraźnej przyczyny.

 

Nim jednak uznamy, że takie zachowanie dziecka do 4 -5 miesiąca życia, to kolka jelitowa, musimy wykluczyć inne dolegliwości i choroby jak np. zaparcia, zakażenie układu moczowego, zapalenie ucha lub opon mózgowych itp. W tym celu powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

W literaturze można znaleźć dwie reguły mające ułatwić „diagnozę”(aczkolwiek z doświadczenia wynika, że kolka choć trwa długo, nawet kilkadziesiąt minut, wcale nie musi trwać powyżej 3 godzin):

Reguła trzech Wessela**, klasyfikuje jako kolkę niemowlęcą płacz, który:

 • trwa ponad 3 godziny dziennie,
 • powyżej 3 dni tygodniowo,
 • przez okres co najmniej 3 tygodni.
   

Tzw. kryteria rzymskie III**, jako kolkę klasyfikują płacz, marudzenie i rozdrażnienie dziecka, (w wieku do końca 4 miesiąca życia):

 • rozpoczynające się i kończące bez konkretnej przyczyny,
 • trwające minimum 3 godziny dziennie, powtarzające się systematycznie co najmniej 3 dni w tygodniu przez okres co najmniej tygodnia,
 • któremu nie towarzyszą zaburzenia rozwoju i wzrostu.

 

Przyczyny kolki niemowlęcej

Kolka u noworodka i niemowlaka spędza sen z powiek nie tylko rodzicom. Także lekarze od co najmniej kilkudziesięciu lat usiłują dociec jakie są jej przyczyny. Niestety do chwili obecnej nie ma 100% pewności. Teorii jest kilka. Z „nowości” – lekarze coraz chętniej przychylają się do stanowiska, iż przyczyny kolki wcale nie leżą wyłącznie po stronie układu pokarmowego.

Choć chyba nikt nie wykluczył, iż kolka ma związek z pewnymi zaburzeniami w perystaltyce jelit lub z niewłaściwym sposobem jedzenia, w wyniku którego dziecko połyka duże ilości powietrza to dopuszcza się i inne wyjaśnienia. Jednym z nich jest podłoże alergiczne. Innym niedojrzałość układu nerwowego. Prowadzone obserwacje wykazują także, że kolki u dzieci mają związek z ich emocjami, na które wpływ ma napięcie, podenerwowanie (wynikające z obaw i nadmiernej troski) rodziców.

Co zrobić by złagodzić objawy kolki i czy można walczyć z kolką u noworodka?

Oto 10 sprawdzonych sposobów na to jak walczyć z kolką u noworodka:

#1. Połóż dzidziusia na na brzuszku

Taka pozycja niejednokrotnie pomaga w dolegliwościach związanych z kolką. Niektóre dzieci nie lubią leżeć na brzuchu, wówczas można nosić je w takiej pozycji, która przyniesie im ulgę, np. z brzuszkiem skierowanym do dołu, na przedramieniu. Można również oprzeć główkę dziecka o swoją dłoń. Doskonałym sposobem jest położenie dziecka pleckami do góry na własnym brzuchu – brzuszek do brzuszka – dziecko czuje bicie twojego serca oraz kontakt fizyczny, co również działa kojąco. To jaką wybierzesz metodę noszenia swojego szkraba zależy od twojej wyobraźni, pamiętaj jednak, że najważniejsza jest wygoda i bezpieczeństwo dziecka.

#2. Co robić po karmieniu? Pozwól by dziecku się odbiło

Podczas karmienia piersią rób częste przerwy, podnoś maluszka w pozycji pionowej, by mu się odbiło – przerwy rób z częstotliwością około pięciu minut. W przypadku, gdy karmisz dziecko butelką, stosuj przerwę na „odbicie” co 70 ml. Zaraz po nakarmieniu potrzymaj dziecko w pozycji pionowej przez około 30 minut.

#3. Stosuj ciepłe okłady lub wykąp dziecko

Ciepła woda również pozwala walczyć z kolką u noworodka i nie jeden raz w przypadku kolki niemowlęcej okazała się strzałem w dziesiątkę. Jeśli twój maluszek nie grymasi podczas kąpieli, połóż go w ciepłej wodzie i obmywaj jego brzuszek masując go delikatnie. Spraw by dzidziuś odprężył się, dolewając do wody płyn lawendowy.  Jednak nie wszystkie maluszki lubią kąpiel. W takim przypadku można położyć na brzuszku maleństwa termofor z ciepłą wodą lub świeżo wyprasowaną pieluszkę, uważając by jej temperatura nie oparzyła dziecka. Ułożenie maluszka w pozycji embrionalnej, na boczku również ułatwia pozbycie się gazów, a jednocześnie daje dziecku poczucie bezpieczeństwa.

#4. Odpowiednie kropelki i ziółka na kolkę również łagodzą objawy kolki niemowlęcej

Po każdym posiłku możesz spróbować podać maluszkowi napar z kopru włoskiego, który działa wiatropędnie oraz rozkurczająco. Jeśli karmisz piersią, sama również wypij (koniecznie rano) szklankę herbatki z kopru. Miej na uwadze, że to co zjesz lub wypijesz trafia do pokarmu dziecka dopiero po kilku godzinach. Możesz również udać się do lekarza by przepisał odpowiednie kropelki, np. Gripe Water – wodę kropelkową. Niektóre środki sprzedawane są tylko na receptę, tj. Debridat, a niektóre, choć skuteczne niedostępne w Polsce (Sab Simplex – bardzo skuteczne niemieckie kropelki, które pozwalają walczyć z kolką u noworodka). Są również bezpieczne środki dostępne w każdej aptece – takie jak proszek troisty. Możesz również nabyć Espumisan, Infacol, Lefax, Bobotic czy Esputicon. W każdym przypadku dokładnie zapoznaj się z załączoną ulotką oraz stosuj odpowiednie dawki dobowe.

#5. Delikatne masowanie brzuszka to sprawdzony sposób na kolkę

Na godzinę przed wystąpieniem codziennego ataku kolki połóż dziecko na pleckach, posmaruj ręce oliwką (która podziała na brzuszek dziecka rozgrzewająco) i masuj brzuszek maluszka zataczając kręgi zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Możesz również użyć do tego celu butelki wypełnionej ciepłą wodą lub położyć na brzuszku maleństwa ciepłą pieluszkę tetrową. Masujemy zataczając coraz większe koła, zaczynając masaż od okolic pępka. Pamiętaj by nie robić tego zaraz po karmieniu, gdyż dziecko może zwymiotować.

#6. Dozuj dziecku posiłek w spokojnym tempie, uważaj by nie łykało zbyt dużo powietrza

Niektóre matki podczas karmienia piersią dostrzegają, że mleko wypływa dość szybko – to również może być przyczyną kolki u dziecka. Zmieniając pozycję podczas karmienia na taką, by głowa maluszka znalazła się nad piersią, sprawisz, że mleko będzie wypływało wolniej, a dziecko nie nałyka się powietrza. Owo powietrze jest właśnie przyczyną nagromadzenia się gazów w jelitach dzidziusia, co prowadzi później do wystąpienia kolki jelitowej. Jak zatem w tej sytuacji walczyć z kolką u noworodka? Nadmierne wdychanie powietrza podczas karmienia można ograniczyć jeśli dziecko ma lepszy kontakt z piersią, wówczas mocniej chwyta sutek. Dlatego tuż przed samym karmieniem, gdy poczujesz, że masz pełniejsze piersi, postaraj się odciągnąć trochę mleka. Unikaj również przekarmiania, nie karm dziecka na siłę.

W przypadku karmienia butelką sprawa jest nieco łatwiejsza – istnieją bowiem specjalne butelki, które ograniczają wdychanie przez dzidziusia nadmiernej ilości powietrza, są również specjalne smoczki antykolkowe. Trzymając butelkę staraj się nie dopuścić do sytuacji by powietrze wypełniało smoczek.

#7. Często przytulaj maluszka

Spraw, by noworodek poczuł się rozluźniony poprzez dotyk i przytulanie „skóra do skóry”. Kontakt z matką daje maleństwu poczucie bezpieczeństwa, a ciepło twojego ciała działa na dziecko rozluźniająco. Idealnym rozwiązaniem jest specjalna chusta do noszenia dzieci. Uwolnisz ręce podczas gdy maluszek płacze, a jednocześnie dzidziuś wciąż będzie miał kontakt z twoim ciałem. Staraj się zrobić wszystko, by dziecko nie płakało zbyt długo, gdyż wtedy częściej łapie powietrze, prowadząc do nagromadzenia się gazów w jelitach.

#8. Jeśli karmisz piersią - co robić? Uważaj na to co jesz

Świeżo upieczone matki nie zawsze pamiętają o tym, że to, co same zjedzą przenika do pokarmu maluszka. To również może stać się przyczyną kolki jelitowej. Musisz bezwzględnie wystrzegać się  ostrych produktów i przypraw oraz niektórych surowych warzyw, które mogą powodować wzdęcia (kalafior, brokuł, kapusta czy fasola). Odpowiednia dieta również pozwala walczyć z kolką u noworodka. Za każdym razem, gdy sięgniesz po coś, czego wcześniej, jeszcze przed narodzinami dziecka nie jadłaś, uważnie obserwuj jak reaguje maluszek. Miej również na uwadze to, że spożyte przez ciebie składniki docierają do pokarmu dziecka dopiero po około 6 godzinach. Obserwuj kupkę dziecka, jeśli kupka jest zielona, a dzidziuś ma wysypkę możliwe, że maluszek ma alergię na składniki, które zjadłaś przed karmieniem.

#9. Gdy dziecko płace - co robić? Poproś o pomoc innych

Ciągły płacz dziecka i bezradność często sprawiają, że możesz być rozdrażniona. Postaraj się opanować swoje emocje, wypij uspokajającą herbatkę z melisy, poproś o pomoc partnera, mamę, a nawet teściową. Odpręż się, idź na spacer, na zakupy, do fryzjera. Pamiętaj, że dzidziuś wyczuwa twoje rozdrażnienie, co nie pomaga w ustąpieniu objawów kolki. Zajrzyj na fora internetowe, rozmawiaj z innymi rodzicami, którzy mają ten sam problem. Jest bardzo wiele różnych metod radzenia sobie z kolką, o których dowiesz się od innych rodziców.

#10. Stały rytm dnia również pomaga w łagodzeniu objawów kolki

Jest bardzo wiele teorii mówiących o przyczynie powstawania kolki jelitowej. Jedną z nich jest stwierdzenie, że u jej podstaw leży nadmiar bodźców docierających do dziecka z zewnątrz.
Sposobem na ich ograniczenie jest usystematyzowanie rytmu dnia. Staraj się więc, w miarę możliwości karmić, kąpać, kłaść spać maluszka o stałych porach. Bądź systematyczna i konsekwentna. Spraw by dziecko przyzwyczaiło się do wyznaczonego przez ciebie rytmu dnia. Dzięki temu będzie czuło się bezpiecznie. Każde odstępstwo od tego rytuału może sprawić, że dzidziuś będzie miał atak kolki. Nie wystawiaj maluszka na działanie zbyt dużej ilości bodźców – zapewnij mu spokój, ciszę i łagodne oświetlenie. Wyjście z dzieckiem na zakupy do marketu pełnego ludzi lub zaproszenie znajomych nie jest dobrym pomysłem, jeśli obawiasz się, że kolka może wynikać z nadmiernej ilości bodźców.

Bądź spokojna, już niedługo będziesz mogła chwalić się całemu światu swoją pociechą, kolka jelitowa ustępuje zwykle w 3 miesiącu życia.

Kolka u dziecka choć przebiega niekiedy dość dramatycznie w zasadzie nie wymaga leczenia. Co więcej, często żadne stosowane środki i metody nie przynoszą wymiernych efektów. Jednak chyba nie ma rodzica, który ze spokojem słuchał by rozdzierającego płaczu swego dziecka czekając na koniec „ataku”. MnZ ma w zanadrzu kilka pomysłów na to jak można spróbować ulżyć dziecku.

Przede wszystkim warto zadbać o to by w porach, w których kolka się pojawia nie dostarczać dziecku dodatkowych bodźców. Domowe zacisze pozwala rodzicom zachować większy spokój dzięki czemu nie przenoszą swego podenerwowania na malca. Niemowlakowi zaś łatwiej jest się wyciszyć. Dobrze jest także dbać o to by maluch w czasie jedzenia połykał jak najmniej powietrza. Gdy zaś podejrzewa się alergiczne podłoże kolki konieczna jest weryfikacja diety matki karmiącej piersią lub zmiana mleka modyfikowanego.

Najczęściej pozytywne efekty uzyskać można łącząc kilka sposobów:

 • noszenie na rękach, w chuście, bujanie, kołysanie (zapewnienie dziecku bliskości a co za tym idzie poczucia bezpieczeństwa);
 • podawanie preparatów takich jak woda koperkowa (uwaga w nadmiarze może przynieść odwrotny skutek), kropelki typu espumisan, preparaty homeopatyczne w tym czopki o działaniu uspokajającym (homeopatyczne);
 • ciepłe okłady stosowane na brzuszek dziecka (np. zagrzana pieluszka tetrowa, złożona położona pomiędzy ramię opiekuna a brzuszek dziecka);
 • delikatny masaż brzuszka;
 • tzw. „biały szum” czyli np. dźwięk emitowany przez włączony odkurzacz, pochłaniacz, włączoną suszarkę do włosów;
 • niektóre dzieci uspokajają się w czasie jazdy samochodem.

Gdy kolki są bardzo uciążliwe, lekarz może zdecydować o podaniu dziecku leków mających działać np. wyciszająco lub poprawiających prace układu pokarmowego i perystaltykę jelit.

To tylko podstawowe sposoby walki z kolką. Z całą pewnością wszyscy rodzice, którzy we własnych domach walczą z tą „zmorą” z ogromnym zainteresowaniem poznają kolejne sprawdzone metody. Dlatego też gorąco zapraszamy do dzielenia się nimi.

 

* cyt. Grażyna Ciebień, lekarz pediatra; Twoje9miesięcy, nr 24, 2008/2009, str. 64
**wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolka_niemowlęca

0.0 / 0 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia×
×
 • Dodaj nową pozycję...