Skocz do zawartości

Grypa w ciąży

Grypa wydaje się jedną z powszechniejszych chorób występujących szczególnie w okresie jesienno - zimowym. I choć zwykle wiele ludzi często nie zwraca na nią uwagi, dla kobiety w ciąży może być ona poważnym zagrożeniem. Dlatego nie powinno się lekceważyć jej objawów, gdyż mogą one prowadzić do poważnych powikłań ciążowych.
Kiedy ciężarna podejrzewa, że ma grypę powinna skontaktować się z lekarzem, by móc rozpocząć leczenie. Jest to bardzo ważne, gdyż często zwykła choroba może przerodzić się w zapalenie płuc.

ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Grypa w ciąży
Czy grypa w ciąży jest groźna? Prawo autorskie: Elnur Amikishiyev / 123RF Zdjęcie Seryjne


Typowymi objawami grypy są:

  • gorączka,
  • nasilony katar,
  • kaszel,
  • ból głowy,
  • ból w klatce piersiowej,
  • problemy z oddychaniem,
  • ogólne rozbicie,


W przypadku rozpoznania choroby najlepiej od razu położyć się do łóżka. Sen i odpoczynek to najlepsze lekarstwo w tym wypadku. Nie wolno, także zapominać o piciu dużej ilości wody, by organizm nie uległ odwodnieniu. Na zwalczenie gorączki kobieta może zastosować paracytamol, gdyż jest on dla matki i dziecka bezpieczny. Nie powinno pozwalać się utrzymywać gorączce przez dłuższy okres, gdyż może to prowadzić we wczesnej fazie ciąży do poronienia lub przyczynić się do powstania rozszczepu kręgosłupa u maleństwa.

Szczególnie niebezpieczna grypa robi się w późniejszych miesiącach ciąży. Organizm matki jest na tyle obciążony noszeniem maleństwa pod sercem, że choroba może przybrać cięższy przebieg niż we wcześniejszych trymestrach. Wiąże się to także z wielkością dziecka oraz zmniejszoną pojemnością płuc matki, co powoduje trudności z oddychaniem. Czasami kobiety, które zachorowały pod koniec ciąży do porodu mogą pozostać pod stalą opieką lekarską, by zapobiec możliwości przeistoczenia się choroby w zapalenie płuc.


Leczenie grypy w ciąży

Leczenie w przypadku grypy u ciężarnej polega na zmniejszeniu objawów, czyli gorączki i ogólnego rozbicia. Lekarz powinien przepisać antybiotyki, dozwolone dla kobiet w ciąży. Ważną informacją jest, aby unikać brania lekarstw na własną rękę, szczególnie takich, które zawierają ibuprofen czy kodeinę.

Szczepionka przeciwko grypie w okresie ciąży

W przypadku kiedy kobieta planuje zajść w ciąże szczepiąc się  może uniknąć zachorowania na tę chorobę w sezonie grypowym. Niektórzy lekarze nawet zalecają kobietom, które są brzemienne w okresach podatności na taką chorobę (październik – marzec) stosowanie szczepionek. Należy zaznaczyć, że najskuteczniejsze szczepienie jest przed sezonem grypowym lub ewentualnie na samym jego początku. Najlepiej podjąć taką decyzję w momencie bycia w ciąży razem z lekarzem prowadzącym, gdyż nie wszystkie rodzaje szczepionek są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Szczególnie niebezpieczne są te, które zawierają żywe wirusy bądź bakterie.www.biomedical.pl
Partner serwisu Brzuszek.Net
 

0.0 / 0 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia×
×
  • Dodaj nową pozycję...