Skocz do zawartości

40. tydzień ciąży

Dzidziuś będzie oddychał ok. 50 razy na minutę, czyli ponad 2 razy szybciej od dorosłego człowieka. Skrobia przechowywana w wątrobie maluszka, po porodzie przemieni się w glukozę, która ma duży wpływ na równowagę wodno - elektrolitową małego organizmu.

40 tydzień ciąży
Jak wygląda 40. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Sebastian Kaulitzki / 123RF Zdjęcie Seryjne

Dziecko w 40 tygodniu ciąży


W naczyniach krwionośnych dziecka płynie już 300 ml krwi, a w dziąsłach schowane są zalążki zębów mlecznych.  W trakcie porodu Twojego malucha czeka ważne wydarzenie - nauczy się samodzielnie oddychać. W brzuszku pobierał tlen z łożyska, a podczas swojego pierwszego oddechu jego płuca rozprężą się, krew wypełni tkanki i maluch zaczerpnie powietrza. Dzidziuś będzie oddychał ok. 50 razy na minutę, czyli ponad 2 razy szybciej od dorosłego człowieka. Skrobia przechowywana w wątrobie maluszka, po porodzie przemieni się w glukozę, która ma duży wpływ na równowagę wodno - elektrolitową małego organizmu. Dziecko może urodzić się z lekko wygiętymi stopami, co jest wynikiem ułożenia w macicy. Główka również może być nieforemna, ze względu na nieutwardzone kości czaszki, ale po porodzie wszystko wróci do normy. Co więcej, u maleństwa zaobserwujesz wyuczony już odruch ssania i dotykania twarzy. Maluch rozpozna także Twój głos i zapach.

Dziecko waży ok. 3,5 kg i mierzy ok. 52 cm z wyprostowanymi nóżkami.

Ciekawostka


Tylko 5% dzieci przychodzi na świat w ustalonym przez lekarza dniu. Najczęściej różnica to 2 tygodnie wcześniej lub później, niż przewidywana data.


Mama


To już ostatni tydzień ciąży. Z niecierpliwością oczekujesz rozwiązania, aby móc już zobaczyć i przytulić swoje maleństwo. Niektóre kobiety, tuż przed porodem, odczuwają dolegliwości podobne do napięcia przedmiesiączkowego. Pamiętaj, że poród może nastąpić przed, albo nawet po terminie wyznaczonym przez lekarza. Kiedy pojawią się skurcze porodowe, a szyjka macicy zacznie się rozwierać, rozpocznie się pierwszy etap porodu. Jeśli odejdą wody płodowe, natychmiast jedź do szpitala. Poród może trwać od kilku do kilkunastu godzin. 40 tydzień ciąży to czas kiedy przed samą akcją porodową warto ćwiczyć oddychanie, by wspomóc swój organizm. Po narodzinach Twojego dziecka lekarz określi jego ogólny stan zdrowia (kolor skóry, zachowanie, płacz, tętno, umiejętność samodzielnego oddychania), umieszczając go w skali Apgar. Ocena w okolicach 8-10 punktów oznacza, że Twój maluch jest w dobrej formie. Po porodzie będziesz potrzebowała odpoczynku, dlatego najprawdopodobniej pozostaniesz w szpitalu przez kilka dni.

Tata


Najprawdopodobniej już w tym tygodniu Twój maluch przyjdzie na świat. Pomóż przyszłej mamie w przygotowaniach i wspieraj ją w tych ważnych chwilach. Jeśli Twoja partnerka będzie potrzebować opieki po porodzie, skorzystaj ze zwolnienia w pracy, które przysługuje Ci po narodzinach dziecka.

Czytaj również: Jedz dla siebie i dziecka


Pierwsze karmienie piersią


Położna o karmieniu piersią - kalendarz ciążyTwoje piersi już od początku ciąży przygotowywały się do wytwarzania pokarmu. Za sprawą hormonów rozwinęły się w nich kanaliki mlekowe, a także komórki odpowiedzialne za produkcję mleka. Przed porodem nie pocieraj i nie masuj sutków. Spowoduje to podrażnienia i ból podczas pierwszego karmienia. Czytaj publikacje dla mam, poradź się położnej lub porozmawiaj z koleżankami o podawaniu pokarmu maluchowi. Warto też zasięgnąć porady specjalisty i dowiedzieć się w jaki sposób przystawiać dziecko do piersi, aby nauczyło się prawidłowo chwytać za brodawkę.

 

0.0 / 0 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...