Użytkownik


29 tydzień ciąży - Kalendarz ciąży


Dziecko w 29 tygodniu ciąży
Skóra Twojego dziecka nie jest już pomarszczona, staje się gładka i coraz grubsza - nie widać już naczyń krwionośnych. Maluch rozróżnia już cienie i kształty z zewnątrz, zwraca ku nim wzrok. W dalszym ciągu pod skórą gromadzi się tłuszcz, dlatego Twój maluszek przybiera na wadze w szybkim tempie (od teraz aż 1cm tygodniowo!). Reaguje na ból i ma rozwinięty zmysł smaku. Włókna nerwowe Twojego dziecka pokrywają się specjalną otoczką, dzięki której impulsy nerwowe przesyłane są do mózgu z większą szybkością. Rozwija się jego zdolność zapamiętywania i szybszego reagowania na bodźce zewnętrzne. Większość funkcji życiowych jest już wykształcona, jednak maluch nie może jeszcze oddychać samodzielnie. Jeśli urodziłby się teraz, musiałby zostać umieszczony w inkubatorze i podłączony do respiratora.

Dziecko waży ok. 1,3 kg i mierzy ok. 37 cm z wyprostowanymi nóżkami, a ok. 27 cm zwinięte w kłębek.


Mama

Ilość płynu owodniowego, który chroni maluszka przed urazami i reguluje jego temperaturę, powoli się zmniejsza. Odczuwasz przez to coraz mocniejsze i silniejsze kopnięcia dziecka. Jesteś pełna wątpliwości i martwisz się, czy Twój dzidziuś rozwija się prawidłowo. Nie bój się konsultować z lekarzem lub położną, jeśli zaobserwujesz niepokojące symptomy. Podczas wizyty kontrolnej lekarz skontroluje między innymi przepływ krwi przez naczynia krwionośne dziecka i tętnice w macicy (badanie dopplerowskie). Takie badanie pozwala wykryć nieprawidłowości łożyska, a dodatkowo podczas jego wykonywania masz możliwość wsłuchania się w tętno dziecka.

29 tydzień ciąży
to okres kiedy nasilają się bóle głowy, często towarzyszy im również uczucie zatkanego nosa. Możesz też odczuwać inne nieprzyjemne dolegliwości, takie jak swędzenie brzucha, pojawienie się żylaków czy krwawienie dziąseł. Wybierz się do dentysty, aby uniknąć późniejszych problemów z zębami.

Jak zapobiegać żylakom w ciąży?
Żylaki w ciąży pojawiają się na skutek nacisku macicy na żyły w miednicy. Przez to podnosi się ciśnienie w żyłach nóg, w których gromadzi się krew. Nie jest to bolesne i najczęściej mija po porodzie. Aby skutecznie zapobiegać żylakom powinnaś:
  • częściej się ruszać, aby poprawić krążenie krwi w organizmie,
  • zdrowo się odżywiać i spożywać produkty bogate w kwas foliowy, witaminę C i E, żelazo, a także wapno (znajdziesz je w jogurtach, kefirach i mleku, także tym roślinnym),
  • wprowadź do swojej diety orzechy włoskie i ryby, które zawierają kwasy tłuszczowe omega 3, usprawniające pracę układu nerwowego.

Tata
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś zastanów się, wraz z partnerką, nad imieniem dla dziecka. Decyzja powinna być wspólna i przemyślana, gdyż imię będzie towarzyszyć Waszemu maleństwu przez całe życie. Przemyśl też organizację pokoju dziecięcego i zabierz swoją partnerkę na zakupy. Po powrocie do domu zrób przyszłej mamie odprężający masaż. 

Czytaj również: Mamo zapnij pasy!


Specjalista radzi - jak walczyć z bezsennością w ciąży?
29 tydzień ciąży - kalendarz ciążyBezsenność podczas ciąży znacznie utrudnia funkcjonowanie w ciągu dnia, a ostatni trymestr ciąży to czas nieprzespanych nocy. Jesteś zmęczona, rozdrażniona i wyczerpana. W zamian za bezsenną noc, rób krótkie drzemki w ciągu dnia - dłuższe sprawią, że będziesz jeszcze bardziej zmęczona. Wieczorem nie kuś się na ciężkostrawne dania, a ostatni posiłek zjedz najpóźniej godzinę przed planowanym pójściem spać. Nie przemęczaj się, wietrz pomieszczenie w którym odpoczywasz, a sama częściej przebywaj na świeżym powietrzu. Odpowiednie ułożenie podczas snu (na lewym boku, z podciągniętą prawą nogą) również wpływa na komfort wypoczynku.
 
Oceń: 4,50 / 758 głosy

29 tydzień ciąży

VIDEO USGczekaj...Forum 29 tygodnia | zapraszamy do dyskusji na forum 29 tygodnia ciąży

Wiadomości na temat ciąży

Mamo zapnij pasy! Mamo zapnij pasy!
W Polsce panuje przekonanie, że kobiety w ciąży nie powin...


Grypa w ciąży Grypa w ciąży
Grypa wydaje się jedną z powszechniejszych chorób występu...
Ciąża wielopłodowa - ryzyko jakie niesie Ciąża wielopłodowa - ryzyko jakie niesie
nie należy się od razu bać, gdyż nie każda ciąża bliźniac...


Męska ciąża urojona Męska ciąża urojona
Naukowcy z Uniwersytetu św. Jerzego w Londynie twierdzą, ...
Brak dostępu do wybranej części serwisu
 
 pamiętaj