28. tydzień ciąży
Meszek (lanugo), który pokrywał ciało Twojego dziecka powoli zanika. Rozwijają się, i zdobywają nowe funkcje, ukształtowane już komórki nerwowe. W płucach tworzą się naczynia krwionośne, które pomogą doprowadzać tlen do wszystkich komórek organizmu.
ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dzidziuś w 28 tygodniu ciąży
Maluszek potrafi już rozróżnić głos mamy i rozpoznawać jego ton. Warto uważać na negatywne emocje i częściej słuchać łagodnej, uspokajającej muzyki, która z pewnością spodoba się dziecku. Maluch ma brwi, rzęsy i pierwsze włoski, które rosną coraz szybciej. Meszek (lanugo), który pokrywał ciało Twojego dziecka powoli zanika. Ukształtowane już komórki nerwowe rozwijają się i zdobywają nowe funkcje. W płucach tworzą się naczynia krwionośne, które pomogą doprowadzać tlen do wszystkich komórek organizmu, w momencie gdy Twój maluszek przyjdzie na świat. Zwiększa się grubość tkanki tłuszczowej, by odpowiednio przygotować dziecko do samoregulacji temperatury ciała. Dodatkowo, u Twojego dzidziusia powiększają się oskrzela, a płuca wytwarzają substancję zwaną surfaktantem, która umożliwia prawidłowe oddychanie. Jeśli spodziewasz się chłopca, jego jądra chowają się już do moszny. Twojemu maleństwu jest coraz bardziej niewygodnie, co okazuje kopiąc i często poruszając się w Twoim brzuchu.
Maluch waży ok. 1,1 kg, mierzy ok. 35-36 cm z wyprostowanymi nóżkami i ok. 26 cm zwinięty w kłębek.
Mama
Przed Tobą kolejny tydzień przybliżający termin rozwiązania. Skurcze macicy stają się coraz bardziej wyraźne i przygotowują Twój organizm do porodu. Z powodu ucisku macicy na żebra i dno przepony możesz mieć trudności z oddychaniem. Aby temu zapobiec utrzymuj wyprostowaną postawę ciała i dużo odpoczywaj. Z pewnością odczujesz też nieprzyjemne dolegliwości związane ze stanami zapalnymi pochwy, dlatego powinnaś zwrócić szczególną uwagę na higienę intymną. Całkiem prawdopodobne, że Twój nastrój się pogorszy. Możesz też cierpieć na bezsenność - aktywność dzidziusia w nocnych godzinach, trudności z ułożeniem się do snu i częste wizyty w toalecie to główne przyczyny problemów z zasypianiem. Pomocny okaże się wygodny, niezbyt miękki materac i odpowiednia przestrzeń do odpoczynku. W nocy mogą nasilać się bóle w dolnej części pleców, tzw. rwa kulszowa, której towarzyszy drętwienie nóg i pośladków. Poproś partnera o rozluźniający masaż lub skorzystaj z porad fizjoterapeuty.
Wskazówki dla mamy
28 tydzień ciąży to doskonały czas, by odwiedzić lekarza i wykonać niezbędne badania (pomiar ciśnienia krwi, morfologia krwi, badanie moczu, usg).
Tata
Z pewnością wyczuwasz dynamiczne ruchy dziecka, przykładając dłoń do brzucha partnerki. Oczekując na wspaniały moment narodzin możesz czuć się odsunięty na bok. Jednak to właśnie Ty jesteś teraz najważniejszą osobą, która może wesprzeć przyszłą mamę. Aby nie być bezczynnym rozejrzyj się za łóżeczkiem dla maluszka, lub zrób je sam. Pamiętaj o funkcjonalności, odpowiednim materacu i bezpieczeństwie dziecka.
Czytaj również: Stan przedrzucawkowy
Specjalista radzi - co daje szkoła rodzenia?
Jeśli nie zapisałaś się jeszcze do szkoły rodzenia, to doskonały moment by odpowiednio przygotować się do zbliżającego się wydarzenia. Dzięki uczestnictwu w zajęciach poznasz fazy porodu, techniki oddychania, metody relaksacji oraz sposoby radzenia sobie z bólem. Specjaliści odpowiedzą też na Twoje wątpliwości, dotyczące opieki nad noworodkiem i innych nurtujących Cię zagadnień. Oprócz kwestii teoretycznych skorzystasz też z ćwiczeń fizycznych, przygotowujących Twoje ciało do akcji porodowej. Przyjdź na zajęcia z partnerem, przyjaciółką lub inną bliską osobą, która będzie towarzyszyć Ci w momencie narodzin maluszka.
0.0 / 0 głosów
-
Artykuły polecane w tym dziale
-
Pozostałe artykuły
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia