Skocz do zawartości

5. tydzień ciąży

Niesamowite, że to wszystko dzieje się tak szybko. W 90% przypadków podczas badania ultradźwiękowego zobaczysz pęcherzyk żółciowy. Do końca tygodnia kwas foliowy w Twoim organizmie wywiera ogromny wpływ na to co właśnie się dzieje.

5 tydzień ciąży
Jak wygląda 5. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Sebastian Kaulitzki / 123RF Zdjęcie Seryjne

Dzidziuś w 5 tygodniu ciąży

Ten tydzień, jak każdy jest wyjątkowy ale to właśnie już w tym tygodniu zacznie bić serduszko Twojego dziecka! Zarodek wchodzi w etap tzw. organogenezy. Tworzą się zaczątki kręgów, zawiązki mózgu i układu nerwowego, będą tworzyły się wszystkie narządy i układy potrzebne człowiekowi do życia. Niesamowite, że to wszystko dzieje się tak szybko. W 90% przypadków podczas badania ultradźwiękowego zobaczysz pęcherzyk żółciowy. Do końca tygodnia kwas foliowy w Twoim organizmie wywiera ogromny wpływ na to co właśnie się dzieje - następuje zamknięcie się cewy nerwowej i tworzenie rdzenia kręgowego.
Z raczej bezkształtnej do tej pory „masy” zaczyna wyłaniać się kształt, który już całkiem niedługo zacznie przypominać „człowieka”.

Wielkość zarodka wynosi od 1.5 do 2.5 mm.

Mama - objawy ciąży

Jeśli jest to Twój piąty tydzień ciąży, pewnie nie zdążysz przeczytać tego tekstu do końca, nie ziewnąć przynajmniej raz. Nie oznacza to, że opis piątego tygodnia jest nudny. Typowym objawem pierwszego trymestru jest znużenie i senność. Będziesz spała i spała - złagodzeniem takich objawów są spacery, przebywanie na świeżym powietrzu. Nadwrażliwość piersi może złagodzić spanie w staniku. W tym tygodniu dolegliwości ciążowe podobne są do tygodnia poprzedniego. Gwałtowny wzrost poziomu hormonów może dodatkowo przyczynić się do bólu głowy. Nie jest powiedziane, że akurat Ty musisz doświadczyć wszystkich tych symptomów w 5. tygodniu ciąży. Dla wielu kobiet pierwszy trymestr może przebiec bez żadnych większych dolegliwości. Jeśli jednak występowały i nagle poczujesz, że gwałtownie ustąpiły, nie czekaj ani chwili i koniecznie zgłoś się do ginekologa.

To bardzo ważny okres. Wpływ czynników zewnętrznych jest ogromny i może być bardzo szkodliwy. Dlatego kobieta nie powinna spożywać alkoholu, palić papierosów, zażywać narkotyków, przyjmować leków bez konsultacji z lekarzem. Również niektóre produkty w jadłospisie są potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Należy więc dla jego dobra zrezygnować z:

  • serów typu feta, brie, camembert itp.,
  • mleka niepasteryzowanego,
  • surowego mięsa i jaj,
  • surowych owoców morza.

Nawet stale przyjmowane leki należy skonsultować z lekarzem, gdyż niektóre mogą spowodować:
  • poronienie
  • wystąpienie anatomicznych wad płodu,
  • defekty metaboliczne.
Objawy ciąży:
Pierwszy objaw ciąży to brak miesiączki. Mogą już jednak pojawiać się i inne objawy:
  • poranne (czasem nie tylko) mdłości i/lub wymioty
  • senność lub wręcz przeciwnie, pobudzenie i problemy ze spaniem,
  • nadwrażliwość piersi,
  • powiększenie piersi,
  • bóle głowy
  • częstsze oddawanie moczu,
  • huśtawka nastrojów,
  • brak apetytu,
  • wzdęcia
  • bolesność w podbrzuszu,
  • zmiany skórne (u jednych kobiet mogą pojawić się wypryski, zmiany trądzikowe u innych wręcz przeciwnie cera wygląda dobrze jak nigdy dotąd),
  • niektóre panie skarżą się na metaliczny posmak w ustach.

U kobiet wrażliwych na działanie hormonów pod wpływem szybko rosnącego poziomu gonadotropiny kosmówkowej, 5. tydzień ciąży to czas, kiedy mogą już pojawić się poranne nudności, czyli jeden z najbardziej charakterystycznych objawów ciąży. Co więcej nie muszą występować tylko rano. Mogą towarzyszyć przyszłej mamie przez cały dzień lub pojawiać się o innej porze dnia. Nudności i wymioty nie są objawem, którego doświadcza wszystkie kobiety ciężarne. U jednych w ogóle nie wystąpią, podczas gdy inne będą cierpiały z ich powodu przez wiele tygodni.

Poza tymi dość popularnymi objawami ciąży występuje cała gama mniej specyficznych symptomów. Istnieje nawet możliwość, że poza zatrzymaniem miesiączki przyszła mama nie będzie na tym etapie doświadczać żadnych szczególnych ani wymienionych wyżej oznak stanu błogosławionego.

UWAGA! NALEŻY WYELIMINOWAĆ ALKOHOL, LEKI (INNE NIŻ DOPUSZCZONE PRZEZ LEKARZA), TYTOŃ, NARKOTYKI ITP. GDYŻ MOGĄ WYWOŁAĆ NIEODWRACALNE WADY. KONIECZNA JEST SUPLEMENTACJA KWASU FOLIOWEGO.

Tata

Pewnie w tej chwili rozpiera Cię duma, chcesz podzielić się z całym światem o swoim szczęściu. Te pierwsze kilka tygodni jest niesamowite! Ona nie czuje jakby miała być w ciąży lub przeciwnie, czuła to zanim cokolwiek przypuszczałeś. Życie jest po prostu niesamowite! Naturalnym odczuciem jest również strach, obawy lub depresja, nawet w przypadku gdy oboje planowaliście ciążę. Bardzo ważne, byś w tym momencie dużo rozmawiał ze swoją kobietą, okazywał jej dużo zrozumienia, współczucia i wsparcia.

Ciekawostka

Twój maluszek kształtem przypomina teraz przecinek lub literkę c. Jest mniejszy niż ziarenko ryżu!



Porady Specjalisty


Płód w 5 tygodniu ciąży - kalendarz ciąży5 tydzień ciąży to właściwy czas, by wybrać lekarza, który poprowadzi Twoją ciążę. Ginekolog założy Ci kartę ciąży, którą musisz mieć przy sobie podczas każdej kolejnej wizyty. Zapyta Cię o przypadki genetycznych i przewlekłych chorób w Twoje rodzinie, a także doradzi, które witaminy i suplementy diety stosować. Bądź gotowa na badania kontrole, które czekają Cię zarówno na początku ciąży, jak i w trakcie jej trwania. Wybierz kompetentnego, cierpliwego i wyrozumiałego lekarza. Nie bój się zadawać pytań, szczególnie jeśli to Twoja pierwsza ciąża.





5.0 / 2 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...