Użytkownik


5 tydzień ciąży - Kalendarz ciąży


Dzidziuś w 5 tygodniu ciąży
Ten tydzień, jak każdy jest wyjątkowy ale to właśnie już w tym tygodniu zacznie bić serduszko Twojego dziecka! Niesamowite, że to wszystko dzieje się tak szybko. W 90% przypadków podczas badania ultradźwiękowego zobaczysz pęcherzyk żółciowy. Do końca tygodnia kwas foliowy w Twoim organizmie wywiera ogromny wpływ na to co właśnie się dzieje - następuje zamknięcie się cewy nerwowej i tworzenie rdzenia kręgowego.

Maleństwo osiąga długość od 1.5 do 2.5 mm.

Mama

Jeśli jest to Twój piąty tydzień ciąży, pewnie nie zdążysz przeczytać tego tekstu do końca, nie ziewnąć przynajmniej raz. Nie oznacza to, że opis piątego tygodnia jest nudny. Typowym objawem pierwszego trymestru jest znużenie i senność. Będziesz spała i spała - złagodzeniem takich objawów są spacery, przebywanie na świeżym powietrzu. Nadwrażliwość piersi może złagodzić spanie w staniku. W tym tygodniu dolegliwości ciążowe podobne są do tygodnia poprzedniego. Gwałtowny wzrost poziomu hormonów może dodatkowo przyczynić się do bólu głowy. Nie jest powiedziane, że akurat Ty musisz doświadczyć wszystkich tych symptomów. Dla wielu kobiet pierwszy trymestr może przebiec bez żadnych większych dolegliwości. Jeśli jednak występowały i nagle poczujesz, że gwałtownie ustąpiły, nie czekaj ani chwili i koniecznie zgłoś się do ginekologa.

Dolegliwości w ciąży:
  • poranne (czasem nie tylko) mdłości i/lub wymioty
  • senność, znużenie
  • nadwrażliwość piersi
  • bóle głowy
  • huśtawka nastrojów


Tata
Pewnie w tej chwili rozpiera Cię duma, chcesz podzielić się z całym światem o swoim szczęściu. Te pierwsze kilka tygodni jest niesamowite! Ona nie czuje jakby miała być w ciąży lub przeciwnie, czuła to zanim cokolwiek przypuszczałeś. Życie jest po prostu niesamowite! Naturalnym odczuciem jest również strach, obawy lub depresja, nawet w przypadku gdy oboje planowaliście ciążę. Bardzo ważne, byś w tym momencie dużo rozmawiał ze swoją kobietą, okazywał jej dużo zrozumienia, współczucia i wsparcia.

Ciekawostka
Twój maluszek kształtem przypomina teraz przecinek lub literkę c. Jest mniejszy niż ziarenko ryżu!

Czytaj również: Atopowe zapalenie skóry


Porady Specjalisty
Płód w 5 tygodniu ciąży - kalendarz ciąży5 tydzień ciąży to właściwy czas, by wybrać lekarza, który poprowadzi Twoją ciążę. Ginekolog założy Ci kartę ciąży, którą musisz mieć przy sobie podczas każdej kolejnej wizyty. Zapyta Cię o przypadki genetycznych i przewlekłych chorób w Twoje rodzinie, a także doradzi, które witaminy i suplementy diety stosować. Bądź gotowa na badania kontrole, które czekają Cię zarówno na początku ciąży, jak i w trakcie jej trwania. Wybierz kompetentnego, cierpliwego i wyrozumiałego lekarza. Nie bój się zadawać pytań, szczególnie jeśli to Twoja pierwsza ciąża.

Oceń: 4,50 / 662 głosyczekaj...Forum 5 tygodnia | zapraszamy do dyskusji na forum 5 tygodnia ciąży

Wiadomości na temat ciąży

Atopowe zapalenie skóry Atopowe zapalenie skóry
Charakterystyczną cechą tego schorzenia jest swędzenie, s...


Anemia w ciąży Anemia w ciąży
Podczas pierwszej wizyty prenatalnej kobieta jest zawsze ...
Ciąża wielopłodowa - ryzyko jakie niesie Ciąża wielopłodowa - ryzyko jakie niesie
nie należy się od razu bać, gdyż nie każda ciąża bliźniac...


Jak się przygotować do ciąży? Jak się przygotować do ciąży?
Niektórzy twierdzą, że istnieje specjalna dieta na płodno...
Brak dostępu do wybranej części serwisu
 
 pamiętaj