Skocz do zawartości

6. tydzień ciąży

W tym tygodniu właśnie tworzy się krtań oraz ucho wewnętrzne. Rozwija się również łożysko, które przejmie funkcje hormonów około dwunastego tygodnia. Serce wyraźnie wybija się z ciała i krew zaczyna krążyć po organizmie zarodka.

6 tydzień ciąży
Jak wygląda 6. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Sebastian Kaulitzki / 123RF Zdjęcie Seryjne

Dziecko w 6 tygodniu ciąży - bicie serca

6 tydzień ciąży przynosi potężny skok w rozwoju dziecka - zarodek przypomina małą kijankę i rozpoczyna okres najintensywniejszego w życiu człowieka rozwoju i wzrostu. Rozpoczyna się okres zarodkowy, który potrwa do 10 tygodnia ciąży. Do końca tego tygodnia zarodek podwoi swoje rozmiary! Osiągnie 4-6mm długości od czubka głowy do pupy, jego długość będzie oznaczana skrótem CR - poznasz to podczas pierwszego badania USG. W tym tygodniu właśnie tworzy się krtań oraz ucho wewnętrzne. Rozwija się również łożysko, które przejmie funkcje hormonów około dwunastego tygodnia. Już teraz rozpoczyna się rozwój łożyska acz na tym etapie nie odpowiada ono jeszcze ani za odżywianie ani za dostarczanie tlenu.

Serce wyraźnie wybija się z ciała i krew zaczyna krążyć po organizmie zarodka. W tym tygodniu również tworzą się zalążki górnych i dolnych kończyn oraz zalążki wątroby, trzustki, płuc oraz żołądka. Badanie USG może w tym momencie w 86% określić bicie serca i na 100% potwierdzić obecność pęcherzyka żółciowego.

Mama

W 6 tygodniu ciąża stała się faktem. Zdecydowanie jest to moment, w którym powinnaś zgłosić się na wizytę u lekarza ginekologa (o ile nie zrobiłaś tego do tej pory). Ten założy jej kartę ciąży i zaleci podstawowe badania:
 • morfologię,
 • oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh,
 • odczyn WR,
 • obecność przeciwciał przeciwko różyczce, toksoplazmozie i cytomegalii,
 • cytologiczne i bakteriologiczne,
 • ogólne badanie moczu.
Na badaniu USG 6. tygodnia ciąży powinno być widać pęcherzyk ciążowy, a jeżeli ciąża rozwija się prawidłowo i co ważne nie jest zdecydowani młodsza niż wynika to z wyliczeń, na monitorze zobaczysz zarodek. Gdy badanie wykonane zostanie na początku 6 tyg. będzie on mierzył ok. 3-4mm by pod koniec tygodnia podwoić swą wielkość. Jeżeli zarodek ma już ponad 5mm (CRL) badanie USG musi wykazać akcję serca. Jest to możliwe także nieco wcześniej. Znaczenie ma także wartość tętna. Gdy spada ono poniżej 100 uderzeń jest to sygnał, że może dziać się coś niepokojącego i istnieje zagrożenie poronieniem.

UWAGA!Na tym etapie rozwoju zarodek jest bardzo wrażliwy na czynniki zewnętrzne. Ponieważ w 6 tygodniu ciąży pojawiają się zawiązki najważniejszych organów w tym mózgu, zaczyna się rozwój układów odpowiedzialnych za życie, dlatego powinnaś ze szczególną troską zwracać uwagę na wszelkie potencjalnie niebezpieczne czynniki, które muszą zostać wyeliminowane. Nadal ważny jest w diecie kwas foliowy.

Niejedna przyszła mama, gdy już wie, że jest w stanie błogosławionym ma wrażenie, że wiedzą o tym wszyscy. Prawda jednak jest taka, że widocznych dla ogółu oznak ciąży jeszcze nie ma.

Może jednak zdarzyć się tak, że już teraz ulubione jeansy wydaja się cisnąć. Powodem tego nie jest rosnący brzuszek (macica ma wielkość dużej śliwki), lecz zmiany w organizmie, które powodują m.in. zatrzymanie wody i rozluźnianie powłok brzusznych.

Jeśli miałaś nudności w poprzednim tygodniu, to niestety nie mamy dla Ciebie dobrej wiadomości - pogłębią się one w tym tygodniu. Wszystko to przez stale wzrastający poziom hormonów. Jedynym pocieszeniem jest fakt, że im więcej hormonów, tym lepsze rokowania dla ciąży. Piersi stają się coraz bardziej nabrzmiałe i wrażliwsze na dotyk, a brodawki stają się coraz większe i ciemniejsze. Jeśli w Twoim domu są jakieś zwierzęta, bądź bardzo ostrożna - unikaj kontaktu z kocimi odchodami - istnieje bowiem ryzyko zakażenia toksoplazmozą. Przekaż obowiązki opieki nad sierściuchem swojemu partnerowi.

Inne objawy ciąży, które mogą, ale nie muszą wystąpić to:
 • poranne mdłości,
 • osłabienie,
 • zmęczenie,
 • częstsze oddawanie moczu,
 • bóle w podbrzuszu (zawsze wymagają konsultacji z lekarzem),
 • niewielkie plamienia z dróg rodnych (zawsze wymagają konsultacji z lekarzem),
 • drażliwość,
 • zmienne nastroje.
Za większość tych dolegliwości w ciąży odpowiedzialne są hormony.
Warto także wspomnieć, że wcale nie musisz odczuwać euforii. Nawet, jeżeli starałaś się o dziecko, całkiem normalne jest, że na tym etapie nie potrafisz się odnaleźć, a różnorodność i intensywność zmian i emocji działają na Ciebie przytłaczająco.

Tata

Nie łatwo patrzeć, gdy Twoja miłość cierpi i czuje się źle. Bądź pewny czy Twoje pytanie, czy chcesz jej pomóc jest szczere. Możesz jej pomóc np. kładąc na twarz lub szyję zwilżoną ściereczkę, czasem przynosząc śniadanie do łóżka lub zostawiając ją samą gdy wyczuwasz, że taka zachodzi potrzeba. No niestety, nie ma lekko...

Czy wiesz, że ?

Nudności i wymioty nie muszą być aż tak uciążliwe, jeśli zastosujesz się do kilku praktycznych wskazówek:
 • jedz posiłki regularnie, ale w mniejszych ilościach (optymalna ilość to 5 posiłków dziennie) i nie objadaj się przed snem
 • nie wstawaj głodna z łóżka, zjedz śniadanie w sypialni lub przegryź coś, a po posiłku odpocznij chwilę
 • spożywaj więcej produktów zawierających witaminę B (ryby, fasola, kalafior, ziemniaki, szpinak, marchew, banany) i węglowodany, które pomogą Ci powstrzymać odruchy wymiotne - ogranicz tłuste dania, obciążające żołądek
 • unikaj intensywnych zapachów, które wywołują u Ciebie mdłości
 • pij dużo wody i innych płynów, unikaj napojów gazowanych i mocno słodzonych

5.0 / 2 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia×
×
 • Dodaj nową pozycję...