Użytkownik


32 tydzień ciąży - Kalendarz ciąży


Dzidziuś w 32 tygodniu ciąży
Twój maluch ma już wykształcone wszystkie zmysły, odbiera bodźce z zewnątrz i kieruje swój wzrok w stronę światła. Jego źrenice reagują, zwężając się i powiększając. Dodatkowo, dziecko czuje dotyk Twojej dłoni, gdy dotykasz brzucha. Układ pokarmowy maleństwa zaczyna się dynamicznie rozwijać. Twój dzidziuś sam usprawnia swój przewód pokarmowy, połykając wody płodowe. W płucach dziecka można zaobserwować intensywne zmiany, które przybliżają go do zdolności samodzielnego oddychania. Dziecko ma teraz znacznie grubszą skórę, która nabiera odpowiedniego kolorytu. Tkanka tłuszczowa jest odpowiednio rozwinięta, a poszczególne części ciała są bardziej kształtne. Dziecko dalej jest aktywne, próbuje wygodnie ułożyć się w ciasnym brzuchu. Większość maluchów leży już głową do dołu. Być może uda Ci się zaobserwować, podczas badania usg, miny na twarzy Twojego maleństwa.

Maluch waży ok. 1,7-1,8 kg, mierzy ok. 48 cm z wyprostowanymi nóżkami i ok. 29 cm zwinięty w kłębek.

Ciekawostka
Możesz zaobserwować, że dziecko jest aktywne szczególnie w nocy, w okolicach północy. Nie ma powodów do niepokoju - maluch nie odróżnia jeszcze dnia od nocy. Będzie się tego uczył dopiero po porodzie.


Mama

Przybierasz na wadze, przez co możesz czuć się mniej atrakcyjna i pewna siebie. Twoje złe samopoczucie i obniżona samoocena to głównie przyczyna burzy hormonalnej. Wahania hormonów często są też przyczyną zmian i przebarwień na skórze, dlatego w tym okresie używaj pielęgnacyjnych kremów i odpowiednich podkładów. Twoje kości miednicy rozsuwają się, co może utrudniać Ci prawidłowe poruszanie i utrzymanie równowagi. Jeśli obawiasz się przedwczesnego porodu, kontroluj skurcze - gdy zauważysz ich zwiększoną częstotliwość lub inne nieprawidłowości, skontaktuj się z lekarzem lub położną. Pęcherz moczowy daje o sobie znać, dlatego często korzystasz z toalety. W ten sposób Twój organizm pozbywa się zanieczyszczeń i chroni Cię przed zakażeniami. 32 tydzień ciąży to najwyższy czas, by wybrać się z bliską Ci osobą na zakupy. Spraw sobie jakiś miły drobiazg i wybierz ubranka dla swojego dziecka.

Tata
Jeśli zdecydowałeś się na uczestnictwo przy porodzie, z pewnością zastanawiasz się czy sprostasz temu zadaniu. W bibliotece i Internecie znajdziesz wiele publikacji, które pomogą Ci zapoznać się ze specyfiką akcji porodowej. Wybierz się wraz z partnerką na zajęcia w szkole rodzenia - porada specjalistów z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości. Porozmawiaj z przyszłą mamą i wspólnie przygotowujcie się do tego wielkiego wydarzenia.

Czytaj również: Ile przytyję w ciąży?


Specjalista radzi - objawy stanu przedrzucawkowego
Położna o 32 tygodniu ciążyJeśli nie wiesz czym jest stan przedrzucawkowy, to najwyższy moment by zwrócić uwagę na jego przejawy. Jest to dolegliwość, która objawia się podwyższonym ciśnieniem krwi oraz obrzękami stóp, rąk i twarzy. Dodatkowym symptomem jest zwiększony poziom białka w moczu, który może ujawnić się podczas dodatkowych badań. Jeśli zaobserwujesz u siebie jednocześnie wszystkie te objawy, powinnaś skonsultować się z lekarzem.  Nieleczony stan przedrzucawkowy może prowadzić do groźnych powikłań, takich jak niewydolność nerek, krwawienia czy przedwczesny poród.
 

 
Oceń: 4,50 / 770 głosy

32 tydzień ciąży

VIDEO USGczekaj...Forum 32 tygodnia | zapraszamy do dyskusji na forum 32 tygodnia ciąży

Wiadomości na temat ciąży

Ile przytyję w ciąży? Ile przytyję w ciąży?
To prawda, że trzeba dodatkowych kalorii z pożywienia bog...


Padaczka w ciąży Padaczka w ciąży
Badania przeprowadzone na kobietach wskazują, że około 1 ...
Depresja w ciąży źle wpływa na dziecko Depresja w ciąży źle wpływa na dziecko
Część kobiet z depresją ciążową cierpi na nią również po ...


Partner a ciąża Partner a ciąża
Ciąża jest bardzo specyficznym stanem dla kobiety. Przez ...
Brak dostępu do wybranej części serwisu
 
 pamiętaj