Skocz do zawartości

32. tydzień ciąży

Twój dzidziuś sam usprawnia swój przewód pokarmowy, połykając wody płodowe. W płucach dziecka można zaobserwować intensywne zmiany, które przybliżają go do zdolności samodzielnego oddychania. Ma teraz znacznie grubszą skórę, która nabiera odpowiedniego kolorytu.

32 tydzień ciąży
Jak wygląda 32. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Sebastian Kaulitzki / 123RF Zdjęcie Seryjne

Dzidziuś w 32 tygodniu ciąży


Twój maluch ma już wykształcone wszystkie zmysły, odbiera bodźce z zewnątrz i kieruje swój wzrok w stronę światła. Jego źrenice reagują, zwężając się i powiększając. Dodatkowo, dziecko czuje dotyk Twojej dłoni, gdy dotykasz brzucha. Układ pokarmowy maleństwa zaczyna się dynamicznie rozwijać. Twój dzidziuś sam usprawnia swój przewód pokarmowy, połykając wody płodowe. W płucach dziecka można zaobserwować intensywne zmiany, które przybliżają go do zdolności samodzielnego oddychania. Dziecko ma teraz znacznie grubszą skórę, która nabiera odpowiedniego kolorytu. Tkanka tłuszczowa jest odpowiednio rozwinięta, a poszczególne części ciała są bardziej kształtne. Dziecko dalej jest aktywne, próbuje wygodnie ułożyć się w ciasnym brzuchu. Większość maluchów leży już głową do dołu. Być może uda Ci się zaobserwować, podczas badania usg, miny na twarzy Twojego maleństwa.

Maluch waży ok. 1,7-1,8 kg, mierzy ok. 48 cm z wyprostowanymi nóżkami i ok. 29 cm zwinięty w kłębek.

Ciekawostka


Możesz zaobserwować, że dziecko jest aktywne szczególnie w nocy, w okolicach północy. Nie ma powodów do niepokoju - maluch nie odróżnia jeszcze dnia od nocy. Będzie się tego uczył dopiero po porodzie.

Mama


Przybierasz na wadze, przez co możesz czuć się mniej atrakcyjna i pewna siebie. Twoje złe samopoczucie i obniżona samoocena to głównie przyczyna burzy hormonalnej. Wahania hormonów często są też przyczyną zmian i przebarwień na skórze, dlatego w tym okresie używaj pielęgnacyjnych kremów i odpowiednich podkładów. Twoje kości miednicy rozsuwają się, co może utrudniać Ci prawidłowe poruszanie i utrzymanie równowagi. Jeśli obawiasz się przedwczesnego porodu, kontroluj skurcze - gdy zauważysz ich zwiększoną częstotliwość lub inne nieprawidłowości, skontaktuj się z lekarzem lub położną. Pęcherz moczowy daje o sobie znać, dlatego często korzystasz z toalety. W ten sposób Twój organizm pozbywa się zanieczyszczeń i chroni Cię przed zakażeniami. 32 tydzień ciąży to najwyższy czas, by wybrać się z bliską Ci osobą na zakupy. Spraw sobie jakiś miły drobiazg i wybierz ubranka dla swojego dziecka.

Tata


Jeśli zdecydowałeś się na uczestnictwo przy porodzie, z pewnością zastanawiasz się czy sprostasz temu zadaniu. W bibliotece i Internecie znajdziesz wiele publikacji, które pomogą Ci zapoznać się ze specyfiką akcji porodowej. Wybierz się wraz z partnerką na zajęcia w szkole rodzenia - porada specjalistów z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości. Porozmawiaj z przyszłą mamą i wspólnie przygotowujcie się do tego wielkiego wydarzenia.



Specjalista radzi - objawy stanu przedrzucawkowego


Położna o 32 tygodniu ciążyJeśli nie wiesz czym jest stan przedrzucawkowy, to najwyższy moment by zwrócić uwagę na jego przejawy. Jest to dolegliwość, która objawia się podwyższonym ciśnieniem krwi oraz obrzękami stóp, rąk i twarzy. Dodatkowym symptomem jest zwiększony poziom białka w moczu, który może ujawnić się podczas dodatkowych badań. Jeśli zaobserwujesz u siebie jednocześnie wszystkie te objawy, powinnaś skonsultować się z lekarzem.  Nieleczony stan przedrzucawkowy może prowadzić do groźnych powikłań, takich jak niewydolność nerek, krwawienia czy przedwczesny poród.
 

 

0.0 / 0 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...