Skocz do zawartości

Zapalenie dróg moczowych

Ciąża jest niewątpliwie złożonym procesem biologicznym podczas, którego w organizmie matki zachodzi wiele znaczących zmian. Jedną z nich jest rosnąca macica oraz dojrzewające w niej maleństwo. Rozrastająca się macica uciska na pęcherz moczowy, co zwiększa ryzyko wystąpienia zapalenia dróg moczowych u matki.

ten tekst przeczytasz w 5 minut

Zapalenie dróg moczowych
Objawy zapalenia dróg moczowych w ciąży.

Co wpływa na powstanie zapalenia dróg moczowych w ciąży?

Bezpośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy są skupiska namnażających się bakterii. Zazwyczaj zasiedlają one miejsca, w których mocz nie ma odpływu z powodu ucisku. Są to przede wszystkim odcinki dróg moczowych, na które napiera rosnąca macica. Objawia się to częstym oddawaniem moczu w czasie trwania ciąży, a szczególnie w jej początkowym oraz końcowym okresie.

Ucisk na drogi moczowe oraz działanie hormonów ciążowych wpływa na stworzenie przyjaznego środowiska dla przedostających się bakterii. Znajdują się  one na skórze lub w kale przyszłej mamy. Taka sytuacja może doprowadzić do powstania wielu chorób.

 

Zakażenie układu moczowego

Jest to najczęstsza choroba dróg moczowych, która spotyka kobiety w ciąży. Zazwyczaj każda przyszła mama przynajmniej raz przechodzi takie zakażenie, jednak w niektórych przypadkach  obserwuje się jego częste nawroty. Niekiedy zapalenie układu moczowego może przebiegać bezobjawowo jest to tzw. bezobjawowy bakteriomocz. Jego rozpoznanie następuje podczas rutynowego badania moczu. U innych mogą wystąpić charakterystyczne objawy zakażenia układu moczowego takie jak:
  • częste parcie na pęcherz moczowy,
  • pieczenie podczas oddawania moczu (często jest to jedynie parę kropel),
  • ostry klujący ból w okolicy nadłonowej,
  • mętna postać moczu,
  • nieprzyjemna woń z oddanego moczu.
W przypadku zaobserwowania powyższych objawów warto udać się do lekarza prowadzącego w celu potwierdzenia lub wykluczenia diagnozy na temat zakażenia. Zazwyczaj rozpoznanie zapalenia dróg moczowych nie jest trudne. Oprócz normalnych badań moczu można przeprowadzić test, umieszczając odpowiedni pasek w próbce wcześniej oddanego moczu. Jeżeli pojawi się kolor biały oznacza, że u ciężarnej wystąpiło zakażenie dróg moczowych.

Leczenie zakażenia dróg moczowych

Nie ma nic skomplikowanego w zwalczania tego typu schorzenia. Pomimo tego, że kobieta jest w ciąży stosuje się leczenie antybiotykowe. Przeważnie dobiera się odpowiednią dawkę i rodzaj leku do stanu ciężarnej, tak aby nie zaszkodził zarówno kobiecie jaki i dziecku. Najlepiej jednak wcześniej zapobiegać możliwości powstania tego typu schorzenia.

Kilka porad jak uniknąć zapalenia dróg moczowych
  • Przede wszystkim należy pić dużo płynów, gdyż podczas filtracji wypłukiwana jest znaczna cześć bakterii, które zalegają w drogach moczowych. Dobrą metodą jest spożywanie soku żurawinowego, gdyż zakwasza mocz, co uniemożliwia namnażaniu się bakterii oraz nie zapobiega ich przyleganiu do ścian dróg moczowych. Podobne działanie ma spożywanie witaminy C.
     
  • Zaleca się również unikanie wszelkiego rodzaju napojów zawierających kofeinę, gdyż zwiększa to ryzyko powstania infekcji.
     
  • Ważną rzeczą jest dbanie o higienę intymną. Jeżeli jesteś aktywna seksualnie lub dużo podróżujesz lub się przemieszczasz nie zapomnij o dokładnym myciu okolic intymnych. Po skorzystaniu z toalety dokładnie oczyść okolice oddania moczu lub kału, tak aby bakterie nie przedostały się do cewki moczowej.
     
  • Unikaj perfumowanych kosmetyków do higieny intymnej. Jeżeli lubisz brać kąpiel raczej rób to bez piany lub innych detergentów.
     
  • Nie wstrzymuj moczu. Staraj się jak najczęściej korzystać z toalety, aby bakterie nie miały się gdzie gromadzić. Podczas oddawania moczu za każdym razem dokładnie opróżniaj pęcherz.
     
  • Postaw na wygodę. Jesteś w ciąży, więc musisz czuć się komfortowo, twoje narządy również, dlatego pozwól im oddychać. Noś zawsze bawełnianą bieliznę a na pewno zapobiegniesz infekcji. Staraj się też unikać obcisłej odzieży czy rajstop.
     
  • Jeżeli jesteś osobą aktywną fizycznie staraj się przedsięwziąć wszelkie możliwe środki ostrożności w czasie korzystania z basenu. Raczej zalecane jest unikanie publicznych toalet.
     
  • Utrzymuj wysoką odporność organizmu poprzez odpowiednią dietę, Najlepszym sposobem na to jest spożywanie wartościowych posiłków oraz jogurtów, które zawierają naturalne kultury bakterii. Jest to także ważne kiedy lekarz zalecił ci antybiotyki w celu zwalczenia infekcji.
Powyżej zostały wymienione niektóre z możliwych wskazań jak zapobiec zakażeniu dróg moczowych. Na pewno nie można zaprzeczyć, że jest to dolegliwość uciążliwa, dlatego warto wcześniej zadbać o swoje zdrowie. W żadnym wypadku nie powinno się lekceważyć takiej infekcji, gdyż nieleczona może powodować uszkodzenie nerek, a co za tym idzie prowadzić do przedwczesnego porodu oraz niskiej masy urodzeniowej dziecka.  Dlatego jak stwierdzisz u siebie jakieś objawy świadczące o możliwości wystąpienia zakażenia dróg moczowych, zgłoś się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie.

Porozmawiaj na naszym Forum (dział - "Samopoczucie i dolegliwości ciążowe") na temat problemów z pęcherzem i oddawaniem moczu

 

0.0 / 0 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...