Skocz do zawartości

17. tydzień ciąży

Dziecko ćwiczy oddychanie, wykonując ruchy oddechowe, pomimo iż tlen dostarczany jest przez pępowinę do jego organizmu. 17 tydzień ciąży to czas kiedy można zaobserwować ruchy gałek ocznych.

17 tydzień ciąży
Jak wygląda 17. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Sebastian Kaulitzki / 123RF Zdjęcie Seryjne

Dziecko w 17 tygodniu ciąży


Maluch gromadzi pod skórą brązową tkankę tłuszczową, odpowiedzialną za utrzymanie stałej temperatury ciała po urodzeniu (do końca ciąży tłuszcz ten będzie stanowił ok. 6% wagi ciała dziecka). Na razie jest to niewielka ilość, dlatego skóra nadal jest wrażliwa i półprzezroczysta. Łożysko, które dostarcza niezbędnych składników odżywczych, rośnie w szybkim tempie i przejmuje zadanie produkcji hormonów. Wszystkie organy i narządy już powstały, teraz rosną i doskonalą swoje funkcje. Dzięki ich rozwojowi będzie możliwe funkcjonowanie noworodka poza ciałem matki. Mózg jest rozwinięty, obecne są zwoje i bruzdy.

Lanugo (meszek płodowy) tworzy spirale na ciele, podobne do odcisków palców. Dziecko ćwiczy oddychanie, wykonując ruchy oddechowe, pomimo iż tlen dostarczany jest przez pępowinę do jego organizmu. 17 tydzień ciąży to czas kiedy można zaobserwować ruchy gałek ocznych - wygląda na to, że Twój maluszek śni! Wewnątrz dłoni pojawiają się sie linie życia, serca i głowy.

Narządy rozrodcze nadal się kształtują, u chłopców powstaje penis i prostata, a u dziewczynek macica, wagi sromowe i jajowody. Maluch staje się coraz bardziej wrażliwy na zewnętrzne hałasy i reaguje na nie - jeszcze nie słyszy, ale wyczuwa wibracje. Chętnie zaciska piąstkę, ćwicząc odruch chwytny.

Dziecko waży ok 140-150g, mierzy ok. 11-17cm i rośnie w bardzo szybkim tempie.

Ciekawostki - kilka faktów na temat łożyska

 • łożysko może przewodzić alkohol, nikotynę i narkotyki bezpośrednio do dziecka,
   
 • przeciwciała z Twojego organizmu są przekazywane przez łożysko do Twojego maluszka, dzięki czemu podnosi się jego odporność,
   
 • łożysko, w chwili porodu, jest płaskie i ma ok. 23 cm średnicy oraz 2 cm grubości,
   
 • do 17 tygodnia ciąży łożysko ma taką samą wielkość co dziecko!


Mama


Twoja talia zanika i wreszcie widać, że jesteś w ciąży. Macica zajmuje już miejsce w jamie brzusznej (między połową odległości kości łonowej i pępka), gdyż przestała mieścić się w miednicy. Zmniejsza się potrzeba częstych wizyt w toalecie. Stajesz się teraz bardziej podatna na bóle pleców - nieznacznie rozłączają się Twoje stawy i rozciągają więzadła, przygotowując kręgosłup do dodatkowego obciążenia. Pamiętaj, aby się nie przeciążać i często odpoczywać. Objawy ciąży powinny już ustąpić, ale niektóre kobiety nadal odczuwają bardzo uciążliwe huśtawki nastrojów. Dolegliwości w ciąży, jakie możesz poczuć w tym tygodniu to nadmierne pocenie oraz krwawienia z nosa, spowodowane wzrostem ciśnienia krwi. Dodatkowo mogą pojawić się przebarwienia na twarzy. 17 tydzień ciąży to czas, kiedy wiele przyszłych mam miewa zachcianki pokarmowe i wzmożoną potrzebę spożywania konkretnych potraw.

Czytaj również: Atopowe zapalenie skóry

Tata


Twoja partnerka z pewnością zastanawia się już nad wyborem szkoły rodzenia. Zapiszcie się wspólnie na zajęcia - dzięki temu dowiesz się jakie problemy w ciąży czekają przyszłą mamę, a także jak opiekować się noworodkiem. A co najważniejsze, wesprzesz partnerkę w przygotowaniach do porodu.

5.0 / 2 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia×
×
 • Dodaj nową pozycję...