Skocz do zawartości

21. tydzień ciąży

Dziecko przybiera na wadze ale w jego skórze nadal jest za mało tkanki tłuszczowej by stała się grubsza. Jeśli spodziewasz się dziewczynki, wykształca się u niej macica i pochwa. U chłopców do moszny zaczynają zstępować jądra.

21 tydzień ciąży
Jak wygląda 21. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Sebastian Kaulitzki / 123RF Zdjęcie Seryjne

Dziecko w 21 tygodniu ciąży


Maluch na razie ułożony jest w pozycji pośladkowej, ale pod koniec drugiego trymestru prawdopodobnie zacznie układać się główką do dołu. Niektóre dzieci robią to szybciej, niektóre później, a część z nich (ok.4%) wcale nie zmienia swojej pozycji.

Być może Twój maluch ma już zakodowane pewne cechy genetyczne, takie jak kolor włosów czy długość rzęs. Od 21 tygodnia zaczyna się rozwijać jego pamięć. Z pewnością zapamięta łagodną muzykę i Twój melodyjny głos, który utula go do snu. Płód przybiera na wadze ale w jego skórze nadal jest za mało tkanki tłuszczowej by stała się grubsza. Jeśli spodziewasz się dziewczynki, wykształca się u niej macica i pochwa. U chłopców do moszny zaczynają zstępować jądra.

Możesz zaobserwować u maluszka czkawkę, wynikającą z jeszcze nie do końca rozwiniętej przepony. Odczujesz ją poprzez regularne i rytmiczne kopnięcia. Tego rodzaju „dolegliwość” nie jest niebezpieczna, a nawet jest doskonałym ćwiczeniem dla płuc.

System odpornościowy dziecka rozwija się intensywnie. Organizm wytworzył już spore ilości czerwonych krwinek, teraz produkowane są białe krwinki, które pomagają zwalczać infekcje. Jelita przetwarzają połknięty płyn owodniowy. Maluszek zaczyna rozpoznawać smaki, czuje co jest gorzkie, kwaśne, słodkie lub słone. Język i kubki smakowe są już ukształtowane.

Dzidziuś waży ok. 360g i mierzy 17-18cm.

Czy wiesz, że?


Jeśli jesteś w ciąży mnogiej układ zależności między rodzeństwem przenosi się z życia płodowego do życia dziecięcego. Naukowcy obserwowali bliźniaczą ciążę i zachowania płodów. Jeśli jeden z rodzeństwa, już w trakcie życia płodowego był agresywny, zaczepny wobec drugiego, ten drugi przyjmował postawę wycofaną, reagował spokojnie. Podczas zaczepek układał głowę na łożysku i zasypiał. Dokładnie to samo działo się po porodzie i w późniejszym życiu. Jedno z rodzeństwa nadal było dominujące, a drugie pasywne.

Mama


Twój brzuch jest pięknie zaokrąglony i cały czas się powiększa. Czujesz delikatne ruchy dziecka i możesz je zobaczyć podczas badania USG. Czy poznałaś już płeć swojego dziecka? Może chcesz poczekać do porodu? Z pewnością wiele osób przewiduje płeć Twojego maleństwa i komentuje wygląd Twojego brzucha. Całkiem popularny jest pogląd, że jeśli brzuch jest okrągły to urodzi się dziewczynka, a jeśli ma kształt szpiczasty - przyszła mama spodziewa się chłopca. Niestety, na podstawie zewnętrznych oznak nie można poznać płci dziecka. Jest to możliwe tylko podczas badania ultrasonograficznego. Kształt brzucha uzależniony jest od położenia płodu w macicy, Twojej wagi, wzrostu i kształtu miednicy, a nie od płci dziecka.
21 tydzień ciąży to czas kiedy zaczynają się pojawiać wątpliwości i obawy związane z porodem, a także ogólne podekscytowanie ciążą i jej przebiegiem. Dolegliwości w ciąży jakie możesz odczuwać to między innymi puchnięcie kostek, które nasila się wieczorem. Obrzęk spowodowany jest gromadzeniem się płynów w organizmie i wynika ze spowolnienia krążenia krwi. Ulgę przyniesie podnoszenie nóg wyżej, np. kładąc je na poduszce, podczas odpoczynku.
W związku ze zwiększeniem Twojej wagi i wahaniami hormonalnymi możesz odczuwać silniejsze pocenie się.



Tata


Jeśli uczestniczysz wraz z partnerką w zajęciach szkoły rodzenia, z pewnością czujesz się tam nieswojo. Większość przyszłych ojców reaguje podobnie. Rozluźnij się, poczuj się swobodnie i nie traktuj tego jako egzaminu - to nauka dla dobra dziecka i Twojej ukochanej.

Specjalista radzi - jak ubrać się podczas ciąży?


21 tydzień ciąży - specjalista radziZ pewnością wiele mam zastanawia się, jak ubrać się podczas ciąży? Przyszła mama  nie musi rezygnować ze swojego stylu, ale powinna zastosować kilka praktycznych porad:

  • kobieta w ciąży przede wszystkim powinna wybierać naturalne materiały, które przepuszczają powietrze i pozwalają skórze oddychać,
     
  • niezbędne okażą się spodnie z bawełnianym, elastycznym ściągaczem, który dopasowuje się do kształtu brzucha - wygodne mogą być również legginsy, które nie krępują ruchów,
     
  • zaopatruj się w tuniki, kopertowe bluzki, a także w wygodne, dłuższe sukienki
     
  • zrezygnuj z butów na wysokim obcasie, a obuwie które kupujesz wybieraj zawsze o pół rozmiaru większe, ze względu na często pojawiającą się opuchliznę stóp,
     
  • zimą ubieraj się warstwowo i wyposaż szafę w ciepłe skarpetki, a latem wybieraj lekkie, przewiewne sukienki,
     
  • podkreślaj delikatnie dekolt i swoje piękne kształty - nie masz się czego wstydzić! Pamiętaj tylko, aby nie nosić ubrań ciasnych, za bardzo dopasowanych, które mogłyby uwierać i uciskać brzuch.

3.0 / 1 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...